جمع بندی پاسخ به خواستگاری که به دلم ننشسته است

تب‌های اولیه

44 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پاسخ به خواستگاری که به دلم ننشسته است

❌لطفا سریع پاسخ بدید،عجله دارم❌
سلام.
خواستگاری برام اومده؛من ظاهر برام مهمه و با اینکه تا مرحله ی آزمایش خون هم رفتیم ظاهرشون رو نمیپسندم.
باید چیکار کنم جواب منفی بدم؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد همدل

[TD][/TD]


تأثیر ظاهر خواستگار در ازدواج

اگرچه پسند ظاهری خواستگار تا حدودی مهم است، اما اگر شما به معیارهای باطنی توجه کنید و سیرت زیبای وی را در نظر بگیرید، نقص ظاهری با داشتن سیرت زیبا جبران خواهد شد. مهم آن نیست که شما همسری زیبا، خوش تیپ و جذاب داشته باشید؛ چون زیبایی همسر ضمن این که امری کاملاً زوال پذیر و متغییر است در ادامه باعث عادت می شود و به تدریج جذابیت خویش را از دست می دهد؛ بنابراین اصلاً و ابداً منطقی نیست که انسان به یک امر ناپایداری دل ببندد و این مسئله را معیار اصلی برای پذیرش و رد خواستگار در نظر بگیرد. مهم توجه به خصوصیات شخصیتی و زیبایی باطنی همسر است که این مسئله تأثیر شگرفی در رضایتمندی از زندگی دارد؛ بنابراین اگر زن و شوهر به سیرت زیبای یکدیگر بنگرند، حتی اگر از زیبایی ظاهری بی بهره و کم بهره باشند، مشکلی در روابط آنها ایجاد نخواهد شد و آنها به زندگی باهم دلگرم خواهند شد.


عشق هرگز کافی نیست!

بسیاری از روانشناسان بر این باورند که عشق و علاقه به خواستگار به خودی خود و به تنهایی برای ازدواج کافی نیست و دلیل بر موفقیت و شادکامی ازدواج نخواهد بود. در صد بسیاری از عشق و علاقه های معمول بین زن و شوهرها بعد از ازدواج و با به کار بردن تکنیک ها و فنون مختلف و تلاش همسران برای ارتباط مؤثر با یکدیگر حاصل می گردد و روز به روز بر مقدار آن افزوده می شود. مهم این است که شما با فردی که می خواهید ازدواج کنید در ملاک ها و معیارهای اساسی ازدواج و نه معیارهای خودساخته بیشترین تناسب و همخوانی را داشته باشید، اصلاً و ابداً لازم نیست که خواستگارتان کاملاً به دل تان بنشیند و مطابق صد در صد با شما داشته باشد. دانستن همین موضوع به صورت طبیعی، نظر شما را نسبت به طرف مقابل تان جلب می کند و علاقه شما را نسبت به او بر می انگیزاند؛ همان طور که وقتی شما به مغازه ای می روید و لباسی را می بینید که هم رنگ، طرح و مدل دوخت آن مورد پسند شماست و هم اندازه آن متناسب به تن و اندام شماست و هم قیمت آن مناسب است، طبیعتاً بیشتر راغب می شوید که آن را خریداری کنید و به تن خود بپوشید. در مورد خواستگارتان نیز باید به همه جوانب وجودی او توجه کنید و تناسب در ملاک ها و معیارهای اساسی ازدواج را مد نظر قرار دهید تا بتوانید به جمع بندی نهایی برسید. اگر با خواستگارتان در اغلب ملاک ها و معیارهای اساسی ازدواج بیشترین تناسب و همخوانی را دارید و او را دوست می دارید همین مسئله برای موفقیت و پایداری ازدواج تان کافی است؛ حتماً لازم نیست ظاهر خواستگارتان کاملاً به دل تان بنشیند و کاملاً وی را بپسندید.


وسواس و کمال گرایی در انتخاب همسر ممنوع!

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که در انتخاب همسر نباید دچار وسواس و کمال گرایی گردید؛ چون اصولاً در انتخاب همسر هر مقدار هم تلاش کنید، مطابقت کامل و صد در صد با طرف مقابل تان حاصل نخواهد شد و برخی تفاوت ها جزئی وجود خواهد داشت. گاهی همین تفاوت ها زندگی را شیرین می کنید و باعث تنوع در آن می گردد. مهم این است که شما در معیارها و ملاک های اساسی و مهم ازدواج بیشترین تناسب و همخوانی را با طرف مقابل تان داشته باشید، در این صورت، تفاوت های جزئی ضرری به زندگی شما نمی زند. برخی از تفاوت های جزئی و یا اختلاف سلیقه را می توان به تدریج و با گفتگو، استدلال و منطق و البته می توانید با برنامه ریزی درست و اصولی و به کار بردن برخی تکنیک های تغییر رفتار برطرف کرد، اما اگر با طرف مقابل تان در معیارها و ملاک های ازدواج تفاوت های فاحشی داشته باشید، به احتمال خیلی زیاد در زندگی دچار مشکل خواهید شد.


اعتدال و میانه روی در انتخاب همسر

باید توجه داشت که تنها اعتدال و میانه روی است که انسان را به سرمنزل مقصود می رساند و افراط و تفریط یا تندروی و کندروی در هر کار و عرصه ای آدمی را از نیل به هدف باز می دارد.
در امر مقدس ازدواج و تحقیق و معیار سنجی و معیار سازی های آن، باید اعتدال را در پیش گرفت. نه سخت گیری و احتیاط غیر ضروری کار درستی است و نه ولنگاری و ریسک کردن، در اصطلاح فلسفی می گویند: «
أنَّ الشیءَ إذا جاَوَز حدّهُ إنْعکَسَ ضِدّه؛ هر چیزی از مرز اعتدال گذشت به ضد یا نقیض خویش تبدیل می گردد و نتیجه معکوس خواهد داد».

گاهی برخی افراد با همه سختگیری ها و به اصطلاح احتیاط کردن ها، به آنچه مطلوب و مقصودشان بوده نمی رسند و به آن چه دست یافته اند، با ملاک و معیارهای مورد نظرشان ناهمگون است.


چگونگی پذیرش و رد خواستگار

توصیه می شود وقتی خواستگاری دارید برای رسیدن به جمع بندی نهایی از جدول نمره دهی و جمع بندی امتیازات استفاده کنید؛ به این صورت که هر یک از معیارها و ملاک های ازدواج و نیز مزایا و معایب طرف مقابل را از یک تا صد نمره گذاری کنید. ازدواج زمانی مناسب خواهد بود که میانگین نمرات از 70 به بالا باشد و نمره هر یک از معیار از50 کمتر نباشد، در غیر این صورت، ازدواج ریسک پذیر خواهد بود. همچنین می توانید از مشاوره های تخصصی پیش از ازدواج(Pmc) استفاده کنید و با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان با تجربه در زمینه ازدواج به جمع بندی نهایی برسید و از صحت و سلامت ازدواج تان مطمئن گردید.

اگر شما در انتخاب همسر دقت کنید و براساس موازین و اصول همسرگزینی همسر آینده تان را انتخاب کنید و به معیارها و ملاک های ازدواج توجه کنید و بکوشید تناسب لازم را در این زمینه با طرف مقابل تان داشته باشید و صحت و سلامت ازدواج تان به تأیید مشاوران و روانشناسان ازدواج برسد، مشکل خاصی برای ازدواج تان وجود ندارد و اگر صحت و سلامت ازدواج تان مورد تأیید قرار نگیرد در صورت رد خواستگار دچار پشیمانی و فرصت سوزی نخواهید شد.

_gomnam137;1015652 نوشت:
❌لطفا سریع پاسخ بدید،عجله دارم❌
سلام.
خواستگاری برام اومده؛من ظاهر برام مهمه و با اینکه تا مرحله ی آزمایش خون هم رفتیم ظاهرشون رو نمیپسندم.
باید چیکار کنم جواب منفی بدم؟

جواب منفی بده مگه خودت نمیگی ظاهر برات مهمه حالا این دیگی سوال کردن می خواست. اصن مگه میشه ظاهر مهم نباشه.هم ظاهر مهمه هم باطن.

سلام
اگر ظاهر براتون خیلی مهمه و تمایلی به زندگی با این آقا ندارین به نظرم جواب رد بدین .

همدل;1015717 نوشت:
اگر با خواستگارتان در اغلب ملاک ها و معیارهای اساسی ازدواج بیشترین تناسب و همخوانی را دارید و او را دوست می دارید همین مسئله برای موفقیت و پایداری ازدواج تان کافی است؛ حتماً لازم نیست ظاهر خواستگارتان کاملاً به دل تان بنشیند و کاملاً وی را بپسندید.

سلام. استاد همدل ببخشید من یک سوالی دارم. به نظر من زمانی یک دختر ، پسری رو که به خواستگاریش آمده دوست خواهد داشت که از نظر زیبایی او را بپسندد و به دلش بنشیند. به نظر شما اول دوست داشتن اتفاق می افتد و بعد به دل نشستن و یا اول باید به دل بنشیند و زن بتواند به عنوان همسر به طرف مرد جذب شود و بعد در اثر تجمیع شرایط دوست داشتن اتفاق بیفتد؟؟؟

صائب تبریزی;1015774 نوشت:
سلام. استاد همدل ببخشید من یک سوالی دارم. به نظر من زمانی یک دختر ، پسری رو که به خواستگاریش آمده دوست خواهد داشت که از نظر زیبایی او را بپسندد و به دلش بنشیند. به نظر شما اول دوست داشتن اتفاق می افتد و بعد به دل نشستن و یا اول باید به دل بنشیند و زن بتواند به عنوان همسر به طرف مرد جذب شود و بعد در اثر تجمیع شرایط دوست داشتن اتفاق بیفتد؟؟؟

باسلام.

در انتخاب همسر اگر فقط به ظاهر طرف مقابل نظر کنیم؛ در واقع دچار نوعی خطای شناختی شده ایم و ظاهر را که از نظر روانشناسان معیاری ناپایدار و زوال پذیری هست معیار قضاوت قرار داده ایم و این درست نیست؛ چون باعث می شه که برخی خواستگاران خوب و مناسب به خاطر قضاوت عجولانه از دست بروند و نیز برخی افراد که ظاهری زیبا و جذابی دارند؛ خوب و مثبت ارزیابی شوند، در حالی که چه بسا گزینه مناسبی برای ازدواج نباشد.

در این گونه مواقع بهتر است معیار قضاوت را رعایت بیشترین تناسب در معیارها و ملاک های ازدواج قرار دهیم و نیز علاوه بر ظاهر خواستگار به سیرت و اخلاق او نیز توجه کنیم و سپس نمره بدهیم و جمع بندی کنیم تا دچار نگاه تک بعدی به ازدواج و شکل گیری ازدواج احساسی پشیمان کننده نشویم.

با مثال لباسی که در ابتدای بحث زده شده تا حدود زیادی می توان فهمید فردی که به خواستگاری آمده گزینۀ مناسبی برای ازدواج هست یا نه؟ آیا ارزش عشق ورزیدن و دوست داشتن را دارد یا نه؟

همان طور که عرض شد عشق و علاقه به خواستگار، دوست داشتن و به دل نشستن وی به خودی خود و به تنهایی برای ازدواج کافی نیست؛ بلکه باید تناسب در معیارها و ملاک های ازدواج را ملاک قرار دهیم.

بعد از این مرحله وقتی دختر و پسر در معیارها و ملاک های ازدواج بیشترین تناسب را باهم داشتند؛ همین که نظری مثبتی نسبت به هم داشته باشند و احساس خوشایندی به هم و در کنار هم بودن داشته باشند برای ترسیم یک ازدواج موفق و پایدار کافی است؛ دیگر لازم نیست ظاهر یکدیگر صدردصد به دل شان بنشیند و کاملاً یکدیگر را دوست بدارند.

موضوع قفل شده است