جمع بندی و خانه هارا محکم خواهند ساخت...

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
و خانه هارا محکم خواهند ساخت...

سلام.
در بحار الانوار یک حدیثی هست که پیامبر (ص) خصوصیات آخر الزمان رو برای سلمان فارسی(رض) میگن.

یکیش اینه که در آن زمان خانه هارا محکم خواهند ساخت. سلمان فارسی هم تعجب میکنه میگه واقعا اینطور خواهد شد؟ در ضمن این جمله پیامبر در کنار سایر خصوصیات بد آخر الزمان شمرده شد. یعنی این محکم بودن رو هم بد میدونست.

حالا سوال من اینه که چرا محکم ساختن خانه چیز بدیه؟

و اگه بده چرا رعایت نمیشه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد واسع

با سلام و احترام
لطف کنید آدرس حدیث رو بیان کنید. کدام جلد بحار و کدام صفحه و انتشارات. ضمنا در آینده نیز سوال خود را با آدرس ارسال کنید تا پاسخ به آن سریعتر انجام گیرد. با تشکر

خدارا خدارا;952656 نوشت:
سلام.
در بحار الانوار یک حدیثی هست که پیامبر (ص) خصوصیات آخر الزمان رو برای سلمان فارسی(رض) میگن.

یکیش اینه که در آن زمان خانه هارا محکم خواهند ساخت. سلمان فارسی هم تعجب میکنه میگه واقعا اینطور خواهد شد؟ در ضمن این جمله پیامبر در کنار سایر خصوصیات بد آخر الزمان شمرده شد. یعنی این محکم بودن رو هم بد میدونست.

حالا سوال من اینه که چرا محکم ساختن خانه چیز بدیه؟

و اگه بده چرا رعایت نمیشه؟بسمه تعالی
با سلام و احترام
طبق بررسی های انجام شده چنین حدیثی یافت نشد.

واسع;953047 نوشت:
بسمه تعالی
با سلام و احترام
طبق بررسی های انجام شده چنین حدیثی یافت نشد.

سلام علیکم
مهدی موعود: ترجمه جلد یزدهم بحارالانوار---->علامات ظهور حضرت ولی عصر ----> خبر جابر بن عبدالله انصاری و اوضاع عمومی آخرالزمان از زبان پیغمبر(ص)
و شیدوالبنیان ساختمان ها را محکم سازند

در حدیث دیگری هم (خطاب به حذیفه) آمده
مردم خانه های خود را بیارایند و دیوارهای آن را زینت دهند
قصرها و خانه ها بلند ساخته شود


سوال: با توجه به اینکه در برخی از روایات مربوط به آخر الزمان محکم ساختن خانه ها مطرح شده و مورد مذمت قرار گرفته است این مساله از منظر آموزه های دینی چه حکمی دارد؟

پاسخ:

تعبیر به «وَ شَيَّدُوا الْبُنْيَانَ»؛ به معنای « بناها را محکم ساختند» در برخی از روایات مربوط به آخر الزمان نقل شده است.(1) همچنانکه تعبیر به « بروج مشیده» و « قصر مشید» در قران کریم نیز به کار رفته است.

در سوره نساء می خوانیم: «أَيْنَماتَكُونُوا يُدْرِكْكُمُ الْمَوْتُ وَ لَوْ كُنْتُمْ في‏ بُرُوجٍ مُشَيَّدَة؛» هر كجا باشيد، شما را مرگ درمى‏ يابد؛ هر چند در بُرج هاى استوار باشيد.(2)

در سوره حج می خوانیم: « فَكَأَيِّنْ مِنْ قَرْيَةٍ أَهْلَكْناها وَ هِيَ ظالِمَةٌ فَهِيَ خاوِيَةٌ عَلى‏ عُرُوشِها وَ بِئْرٍ مُعَطَّلَةٍ وَ قَصْرٍ مَشيدٍ؛» و چه بسيار شهرها را -كه ستمكار بودند- هلاكشان كرديم و [اينك‏] آن [شهرها] سقف هايش فرو ريخته است، و [چه بسيار] چاه هاى متروك و كوشك هاى افراشته را.(3)

از جملات به کار رفته در آیات و روایات استفاده می شود که ساختن خانه های محکم یا مرتفع اختصاصی به آخر الزمان ندارد. خصوصا وقتی این تعابیر در قران کریم آمده باشد نشان دهنده آن است که اساسا در هر عصری محکم ساختن خانه ها به تناسب امکانات و ابزار آن زمان امری معقول و متعارف بوده است. لذا برخی از بناهای تاریخی به جا مانده از گذشتگان به مراتب محکم تر از ساختمان های جدید است و در برابر حوادث طبیعی و غیر مترقبه از دوام بیشتری برخوردارند. قصر سازی ها و تراشیدن کوه ها برای ساختن خانه که نمونه هایی از آن تا زمان فعلی باقی مانده است از همین قبیل است.

لذا در قران کریم درباره برخی از امت ها آمده است « تَتَّخِذُونَ مِنْ سُهُولِها قُصُوراً وَ تَنْحِتُونَ‏ الْجِبالَ بُيُوتا» در دشتهاى آن [براى خود] كاخ هايى اختيار مى كرديد، و از كوه ها خانه ‏هايى [زمستانى‏] مى ‏تراشيديد(4)

از این رو می توان گفت محکم ساختن خانه یا هر بنای دیگر کاری معقول و مورد تایید آموزه های قرانی و روایی است. زیرا قران کریم خداوند متعال را حکیم معرفی نموده و مصنوعات الهی را دارای اتقان و استحکام خوانده است و فرموده: «صُنْعَ اللَّهِ الَّذِي‏ أَتْقَنَ‏ كُلَّ شَيْ‏ءٍ » [اين‏] صُنعِ خدايى است كه هر چيزى را در كمال استوارى پديد آورده است‏.(5) روایتی نیز به پیامبر گرامی اسلام منسوب است هر چند سند و منبع معتبری برای آن پیدا نشد که فرمودند: طُوبَى لِمَنْ صَنَعَ شَيْئاً وَ أَتْقَنَهُ‏. خوشا به حال کسی که کاری را با اتقان انجام دهد.

با توجه به مطالب فوق اصل استحکام و اتقان در اسلام علاوه بر اینکه تایید قرانی و روایی دارد مورد تایید عقل بوده و ضرورت آن غیر قابل انکار است. زیرا مساله امنیت و محفوظ ماندن از بلاهای طبیعی و خطرات احتمالی، ساختن بنای محکم و کمتر آسیب پذیر را کاملا موجه و مورد قبول می نماید. لذا این مساله اساسا اختصاصی به آخر الزمان و اتفاقات پیش از ظهور ندارد و ذکر آن در برخی از روایات مربوط به حوادث و مسائل قبل از ظهور دلیل بر انحصار آن در آن زمان نیست.

پانوشت:

1. ابن بابويه، محمد بن على، كمال الدين و تمام النعمة - تهران، چاپ: دوم، 1395ق. ج2 ص 525.
2. نساء / 78.
3 . حج /45.
4 . اعراف /74.
5. نمل /88

موضوع قفل شده است