ویژه ماه مبارک رمضان

تب‌های اولیه

31 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ویژه ماه مبارک رمضان

با سلام حضور اعضای محترم انجمن و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات

این موضوع برای درج و تبادل مطالب مرتبط با ماه مبارک رمضان ایجاد شده است. شما میتوانید مطالب آموزنده و مفید خود را در این صفحه با اعضا و میهمانان سایت به اشتراک گذارید.

 

نکته:

برخی مواقع لازم است در دعا، بدون این که حاجت یا حوائجی را تعیین کنیم، فقط خدا را بخوانیم و فقط مسئلت کنیم؛

دعای سحر، چنین است؛ در این دعا بدون تعیین حوائج، اسماء و صفات الهی را می گوییم و فقط مسئلت می کنیم؛

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ‏ بَهَائِكَ‏ بِأَبْهَاهُ‏ ...

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ جَلَالِكَ بِأَجَلِّهِ ...

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ جَمَالِكَ بِأَجْمَلِه‏...

 

روزه خواری حمید بن قحطبه

«یأس از بدترین گناهان است. حمید بن قحطبه یکی از کارگزارهای مأمون بوده است. شخصی می‌گوید: به دیدن حمید بن قحطبه رفتم. ماه مبارک رمضان بود. دیدم دارد روزه‌خواری می‌کند. روزه‌خواری گناه بزرگی است. کفّاره دارد.

پرسیدم: چرا روزه می‌خوری؟ گفت: به خاطر این‌که من از آمرزش الهی مأیوس هستم. می‌دانم خدا من را نمی‌آمرزد. گفتم: چرا؟ گفت: من چندین نفر از سادات و بنی هاشم را به دستور هارون اعدام کرده‌ام. قاتل هستم، آن هم قاتل فرزندان پیغمبر. و این جرم بسیار سنگینی است. چون‌ این جنایت به دست من انجام گرفته است، دیگر قابل آمرزش نیستم. برای چه روزه بگیرم؟ برای چه نماز بخوانم؟

بعضی می‌گویند: ما در دام گناهانی گرفتار شده‌ایم، آیا ممکن است از چنین وضعی بیرون بیاییم؟ آیا ممکن است خدا ما را بیامرزد؟ برای آن‌ها این حدیث، خیلی قشنگ است.

این شخص می‌گوید: من خدمت علی بن موسی الرّضا(ع) رفتم و جریان حمید بن قحطبه را برای ایشان تعریف کردم. گفتم: ایشان روزه‌خواری می‌کرد و مجوّز آن هم این بود که خدا من را نمی‌آمرزد.

حضرت رضا(ع) فرمودند: «گناه این‌که می‌گوید خدا من را نمی‌بخشد و از رحمت خدا مأیوس است، از گناه کشتن سادات بالاتر است.»

برگرفته از کتاب امید به رحمت الهی نوشته آقای حبیب الله فرحزاد

امام رضا عليه السلام:

هر كس در ماه رمضان يك آيه از كتاب خدای عزّوجلّ بخواند، مثل كسى است كه در غير آن، ختم قرآن كرده باشد

بحارالأنوار جلد 96 صفحه341

 

دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرینَ وَ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ عِبَادِكَ الصَّالِحِینَ الْقَانِتِینَ وَاجْعَلْنِی فیهِ مِنْ أَوْلِیَائِكَ الْمُقَرَّبِینَ بِرَأْفَتِكَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین؛ خدایا! مرا در این روز، از استغفارکنندگان قرار ده و از بندگان صالح مطیع خود مقرر فرما و هم در این روز، مرا از دوستان مقرب درگاه خود قرار ده. به حق لطف و رأفتت، ای مهربان‌ترین مهربانان! 

  پیام‌های دعا 
1️⃣ قرارگرفتن جزء استغفارکنندگان
2️⃣ قرارگرفتن جزء بندگان صالح مطيع
3️⃣ قرارگرفتن جزء اوليای مقرب خدا
4️⃣ درخواست رأفت و رحمت خداوند متعال

  پیام منتخب
توبه و استغفار، یكى از حقایق بلند اسلام است که در بیش از هشتاد آیۀ قرآن، بر اهمیت آن تأکید شده است. توبه واقعى چهار شرط اساسی و دو رکن تکمیلی دارد. که عبارت‌اند از: پشیمانی از گذشته، تصمیم جدی بر بازنگشتن به معصیت، ادای حقوق الهى و ادای حقوق مردم (اعم از مالى، عِرضی و بدنی). 
شرط تکمیلى عبارت‌اند از:چشیدن رنج عبادت و ذوب‌کردن گوشت‌های روییده در دوران معصیت. 

  پیامبر اکرم(ص) فرمود: «آیا می‌دانید تائب(توبه‌کننده) کیست؟ گفتند: نه! فرمود: هرگاه بنده‌ای تائب، شاکی های خود را راضی نکند، تائب نیست؛ کسی که توبه کند و مجلس و غذایش را تغییر ندهد، تائب نیست؛ کسی که توبه کند و رفقای دوران گناه خویش را تغییر ندهد، تائب نیست؛ کسی که توبه کند و بر عبادتش نیفزاید، تائب نیست. 

منابع:
مستدرک الوسائل، ج ۱۲، ص ۱۳۱.
بحار الأنوار، ج ۶، ص ۳۵ و ۳۶.

روزه هنگام سوال است و دعا
پر زدن با بال همت تا خدا
شهر بی رنگی و بی آلایشی
ماه تقصیر و گنه فرسایشی

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ لاتَخْذُلْنِی فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِكَ وَ لاتَضْرِبْنِی بِسیاطِ نَقِمَتِكَ وَ زَحْزِحْنِی فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِكَ بِمَنِّکَ وَ أیادیكَ یا مُنْتَهَی رَغْبَةِ الرَّاغِبِین؛ خدایا! مرا در این روز با ارتکاب عصیانت، خوار مساز و به‌ضرب تازیانۀ قهرت، کیفر مکن و از موجبات خشم و غضبت، دور گردان. به حق احسان و نعمت‌های تو به خلق، ای منتهای اشتیاق مشتاقان!

  پیام‌های دعا 
1️⃣ گناه موجب خواری‌
2️⃣ لزوم دورشدن از انتقام و خشم غضب خدا
3️⃣ اشتیاق خداوند به بندگان 

پیام منتخب 
هر گناهی به‌نوبۀ خود، موجبات خشم و كيفر الهی را فراهم می‌سازد.
امام كاظم(ع) می‌فرماید: «در هر شب و روز از جانب خداوند ملکی ندا می‌‌دهد، ای بندگان خدا! از نافرمانی او بازايستيد که اگر به‌ خاطر حيوانات چرنده، كودكان شيرخواره و سال‌خوردگان پشت‌خميده نبود، چنان عذابی برای شما ريخته می‌شد كه خُرد و خمير می‌شدید.

پی نوشت:

الكافی‌، ج ۲، ص ۲۷۶.

دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ اَعِنّی فيهِ عَلی صِيامِهِ وَ قِيامِهِ وَ جَنِّبْنی فيهِ مِنْ هَفَواتِهِ وَ ءاثامِهِ وَارْزُقْنی فيهِ ذِكْرَكَ بدَوامِهِ بِتَوْفيقِكَ يا‌ هادِیَ الْمُضِلّينَ؛ خدایا! مرا در اين روز به روزه و اقامۀ نماز ياری كن و از لغزش‌ها و گناهان دور ساز و ذكر دائمی نصيبم فرما. به توفيق‌بخشی خودت، ای راهنمای گمراهان!» 

  پیام‌های دعا 
1️⃣ ياری‌خواستن از خداوند در انجام نماز و روزه
2️⃣ دوری از لغزش‌ها و گناهان
3️⃣ درخواست ذكر دائمی‌
4️⃣ توفيق از جانب خدا

    پیام منتخب 
در قرآن، توفیق به معنای «آسان‌کردن» است. آن‌جایی که خدا به کسی توفیق می‌دهد، به این معناست که گرایش قلبی او به سمت امور خداپسند آسان‌تر می‌شود، علل حرکت در این مسیرها برایش فراهم‌تر می‌گردد، بهتر معارف را درک و راحت‌تر عمل می‌کند. عکس توفیق، حالت بی‌توفیقی است؛ یعنی با گناه پی‌درپی، گرایش قلبی انسان به سمت امور ناپسند، آسان می‌شود.
امام رضا(ع) می‌فرماید: «هرکس از خدا توفیق بخواهد، در حالی که کوشا و تلاش گر نیست، خود را مسخره کرده است.» 

پی نوشت:
میزان ‌الحکمه، ج ۲، ص ۸۶۲.

 

پس اگر ما ماه رمضانی را گذراندیم، شبهای احیایی را گذراندیم، روزه‌های متوالی را گذراندیم و بعد از ماه رمضان در دل خودمان احساس کردیم که بر شهوات خودمان بیش از پیش از ماه رمضان مسلّط هستیم، بر عصبانیت خودمان از سابق بیشتر مسلّط هستیم، بر چشم خودمان بیشتر مسلّط هستیم، بر زبان خودمان بیشتر مسلّط هستیم، بر اعضا و جوارح خودمان بیشتر مسلّط هستیم و بالاخره بر نفس خودمان بیشتر مسلّط هستیم و می‌توانیم جلو نفس امّاره را بگیریم، این علامت قبولی روزه ماست

 

استاد شهید مطهری کتاب آزادی انسان ص۵۰

دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ ارزُقنی فیهِ رَحمَةَ الایتامِ وَ اِطعامَ الطَعامِ و اِفشاءَ السَّلامِ وَ صُحبَةَ الكِرامِ، بِطَولِكَ یا مَلجَاَ الآمِلین؛ خدايا! روزی‌ام گردان در اين روز، مهربانى به يتيمان، طعام دادن، آشکارا سلام‌كردن و هم‌نشينى با كريمان را. به فضل و كرمت، اى پناه آرزومندان! 

نکته؛
▪️خواسته‌هایی که در دعاهای روز اول تا هفتم بیان شد، دربارۀ عبادت فردی بود و تقریباً هیچ درخواست اجتماعی بیان نشده است؛ ولی در دعای روز هشتم، به نیاز‌ها و عبادات اجتماعی و روابط انسان با دیگران توجه کرده و چهار نکته و پیام مهم را در ارتباط با مردم بیان کرده است: 

پیام‌های دعا
1️⃣ نوازش یتیمان
2️⃣ اطعام فقرا 
3️⃣ سلام‌کردن آشکار
4️⃣ دوستی و هم‌نشینی با کریمان. 

پیام منتخب 
افشای سلام، به‌معنای بلند سلام‌كردن نيست؛ بلكه به‌معنای آن است كه انسان با هر كسی روبه‌رو شد، سلام كند. 
جوادی آملی، عبدالله، ادب فنای مقربان، ج ۱، ص ۱۰۵ .

امام صادق(ع) می‌فرمايد: «افشای سلام، اين است كه انسان به هر مسلمانی برخورد می‌كند، در سلام كردن بُخل نورزد.
رسول خدا(ص) نیز فرمود: «لایُستَکمِلُ عَبدٌ الایمانِ حَتّی یَکوُنَ فیهِ ثَلاثُ خُصالٍ، الاِنفَاقُ مِنَ الاِقتَارِ وَالاِنصَافُ مِن نَفسِكَ وَ بَذلُ السَّلامِ لِجَمِيعِ العَالَم؛
ايمان بنده كامل نشود، تا در او سه خصلت باشد؛ انفاق در راه خدا، با وجود تنگ‌دستى، انصاف دربارۀ خود و سلام‌كردن به همه.»
جزایری‌، سيد عبدالله، التحفة السنية، ص ۶۵.

دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

«اللهم اجعَل لی فیهِ نَصیباً مِن رَحمَتِكَ الواسِعَةِ واهدِنی فیهِ لِبَراهینِكَ السّاطِعَةِ وَ خُذ بِناصِیَتی إلی مَرضاتِكَ الجامِعَةِ بِمَحَبَتِكَ یا اَمَلَ المُشتاقین؛ خدایا! مرا نصیبی کامل از رحمت واسعۀ خود عطا فرما و به ادله و براهین روشن خود، هدایت فرما و اختیار مرا در دست گیر و به سوی خشنودیت که جامع هر نعمت است، سوق ده. به حق دوستی و محبتت، ای آرزوی مشتاقان!

  پیام‌های دعا 
1️⃣ درخواست بهره‌مندی از رحمت واسعۀ الهی 
2️⃣ راهنمایی به سوی براهین و ادلۀ روشن الهی
3️⃣ سوق به سمت موجبات خشنودی خداوند
4️⃣ دوستی و محبت خداوند نسبت به بندگان 

 پیام منتخب 
خداوند متعال دارای دو رحمت است؛ 
رحمتی عام و مطلق که فراگیر است و شامل همۀ موجودات، اعم از مؤمن‌ و کافر و بد و خوب می‌شود. «وَ رَحْمَتی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْءٍ؛ رحمتم همه‌چيز را فراگرفته است‌»، اعراف‌،آیۀ ۱۵۶
«رَبَّنَا وَسِعْتَ کُلَّ شَیْءٍ رَّحْمَةً وَ عِلْماً؛پروردگارا! رحمت و علم تو، همه چیز را فراگرفته است‌.» غافر، آیۀ ۷. 
در برابر این رحمت بی‌كران، چیزی به نام غضب و سخط نیست. 
 رحمت خاص: اين نوع از رحمت، در برابر غضب خاص قرار دارد و مخصوص اهل ايمان و نيکوکاران است که شامل کافران و منافقان نمی‌شود. «إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِّنَ الْمُحْسِنِينَ؛ رحمت خدا به نيکوکاران، نزديک است» اعراف‌، آیۀ ۵۶. 
«وَ کانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيم؛ و برای مؤمنان، همواره مهربان بوده است‌.» احزاب‌، آیۀ ۴۳

دعای روز دهم ماه مبارک رمضان
 
«أللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُتَوَکِّلِینَ عَلَیْكَ وَ اجْعَلْنِی فیهِ مِنَ الْفَائِزِینَ لَدَیْكَ وَ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُقَرَّبِینَ إِلَیْكَ بِإِحْسَانِكَ یا غَایَةَ الطَّالِبِین؛ خدایا! مرا در این روز از آنان که بر تو توکل کنند و نزدت فوز و سعادت یابند، قرار ده و مرا از آنان که مقربان درگاه تو باشند، قرار ده. به حق احسانت، ای منتهای آرزوی طالبین!

 پیام‌های دعا
1️⃣ توکل بر خدا 
2️⃣ قرارگرفتن جزء رستگاران
3️⃣ قرارگرفتن جزء مقربان درگاه الهی
4️⃣ احسان خداوند به بندگان 

  پیام منتخب 
 انسان باايمان، بايد در امور گوناگون به خداوند توكل کند و معتقد باشد كه خدا خير او را می‌خواهد: «وَ عَلَی اللهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمؤمِنونَ؛ و مؤمنان بايد تنها بر خدا توكل كنند!» آل‌عمران، آيۀ ۱۲۲

 اما از اين نكتۀ مهم نبايد غافل شد، توكل هنگامی معنا پيدا می‌كند كه ما وظيفه و عمل صحيح خويش را انجام داده باشيم و پس از آن توكل كنيم.
مردی در زمان رسول خدا(ص)، می‌خواست با توكل به خدا شترش را نبندد و آن را رها سازد؛ اما پيامبر به او فرمود: «ابتدا شترت را ببند و سپس توكل كن.» 
ابن ابی‌الحدید، شرح نهج‌البلاغه، ‌ج ۱۱، ص ۲۰۱

نتیجۀ توكل بر خدا: «وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَی اللهِ فَهُوَ حَسْبَهُ؛ هركس بر خدا توكل و اعتماد كند، او برايش بس است.» طلاق، آيۀ ۳.

دعای روز يازدهم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ حَبِّبْ إلَیَّ فيهِ الْإحسانَ وَ كَرِّهْ فيهِ ‌الْفُسُوقَ وَ العِصيانَ وَ حَرِّمْ عَلَیَّ فيهِ السَخَطَ وَ النّيرانَ بِعَوْنِكَ يا غياثَ المُستَغيثينَ؛ خدايا! در اين روز، احسان و نيکويی را محبوب من گردان و فسق و معاصی را ناپسندم قرار ده و در اين روز، خشم و آتش قهرت را بر من حرام گردان. به ياری خودت، ای فريادرس فريادخواهان!»

 پیام‌های دعا 
1️⃣ دوست‌داشتن احسان و نیکوکاری
2️⃣ پرهیز از فسق و گناه
3️⃣ حرام‌شدن آتش عذاب الهی

 پیام منتخب 
فسق، در اصل به معنی خروج هستۀ خرما از پوست است و بیانگر خروج گنه‌کار از مدار اطاعت و بندگی خدا که با گناه خود حریم و حصار فرمان الهی را شکسته و در نتیجه بدون قلعه و حفاظ مانده است. فرق بين فسوق و عصيان اين است كه فسوق، یعنی خروج از طاعت به سوى معصيت و عصيان، خودِ معصيت است. 
نتيجۀ دوری از فسق و معصيت الهي: خداوند قلوب مؤمنين را به زيورى آراسته كه مجذوب ايمان مى‌شوند و از كفر و عصيان تنفر پيدا مى‌كنند؛ پس بر آنان لازم است كه دست از ايمان برندارند و از كفر، فسوق و عصيان اجتناب ورزند.» حجرات، آیۀ ۷ .

دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ زَیِّنِّی فیهِ بِالسِّتْرِ وَ الْعَفَافِ وَ اسْتُرْنِی فیهِ بِلِبَاسِ الْقُنُوعِ وَ الْکَفَافِ وَ احْمِلْنِی فیهِ عَلَی الْعَدْلِ وَ الإنْصَافِ وَ آمِنِّی فِیهِ مِنْ کُلِّ مَا أخَافُ بِعِصْمَتِكَ یَا عِصْمَةَ الْخَائِفین؛ خدایا! در این روز مرا به زیور ستر و عفت نفس بیارای و به جامۀ قناعت و کفاف بپوشان و به کار عدل و انصاف بدار و مرا از هرچه ترسانم ایمن ساز. به نگهبانی خودت، ای نگه‌دار و عصمت‌بخش خداترسان! 

 پیام‌های دعا 

1️⃣ زینت پیدا کردن به ستر و عفاف
2️⃣ پوشیدن لباس قناعت و کفاف
3️⃣ برخورداری از عدل
4️⃣ امنیت از آن‌چه می‌ترسیم

 پیام منتخب 

پرده‌پوشی از صفت‌های نیکوی خداست و او ما را نيز به عيب‌پوشی‌، دعوت کرده است. 
علی(ع) می‌فرمايد: «طُوبَی لِمَنْ شَغَلَهُ عَیْبُهُ عَنْ عُیُوبِ النَّاس؛ خوشا به حال بنده‌ای که به عیب خود می‌پردازد و به عیوب دیگران کاری ندارد!» 

 مستدرک الوسائل ج ۱ ص ۱۱۶.

دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان

أللَّهُمَّ طَهِّرْنِی فيهِ مِنَ الدَّنَسِ وَ الْأَقْذار وَ صَبِّرْنِی فیهِ عَلَی کَائِنَاتِ الْأَقْدَارِ وَ وَفِّقْنِی فیهِ لِلتُّقَی وَ صُحْبَةِ الْأَبْرَارِ بِعَوْنِكَ یَا قُرَّةَ عَیْنِ الْمَساکین؛ خدایا! در این روز مرا از پلیدی و کثافات پاک‌ساز و بر حوادث خیر و شرِ قضا و قدرت، صبر و تحمل عطا کن و بر تقوا، پرهیزکاری و مصاحبت نیکوکاران موفق دار. به یاری خود، ای مایۀ شادی و اطمینان خاطر مسکینان!

  پیام‌های دعا 

1️⃣ درخواست پاکی از پلیدی‌های ظاهری و باطنی
2️⃣ صبر بر مقدرات الهی‌
3️⃣ توفیق تقوا و مصاحبت با خوبان 
4️⃣ اجابت دعاها

  پیام منتخب 

از سالكی پرسيدند: تقوا چگونه است؟ گفت: هرگاه در زمينی وارد شدی كه در آن خار وجود دارد، چه می‌كنی؟ گفتند: دامن برمی‌گيریم و خويشتن را مواظبت می‌نمايیم تا خار و خاشاک به ما نچسبد. گفت: در دنيا نيز چنين كنید، كه تقوا اين گونه است.
  قمی‌، شيخ عباس، سفينة البحار، ج ۲، ص ۶۷۸

از امام صادق(ع) دربارۀ تفسیر تقوا سؤال شد، حضرت فرمود: «أنْ لايَفْقِدَكَ اللَّهُ حَيْثُ أمَرَكَ وَ لايَرَاكَ حَيْثُ نَهَاك؛ تقوا آن است که خداوند تو  در جایی که امر فرموده، غایب نبیند و در جایی که نهی فرموده، حاضر نبیند. 
محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمه، باب تقوا.

دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ لاتُؤاخِذْنی فيهِ بالْعَثَرات وَ اَقِلْنی فيهِ مِنَ الْخَطايا وَ الْهَفَواتِ وَ لاتَجْعَلْنی فيهِ غَرَضاً لِلْبَلايا وَ الآفاتِ بِعزَّتِكَ يا عِزَّ المُسْلمينَ؛ خدايا! در اين روز مرا به لغزش‌هايم مؤاخذه مفرما، عذر خطاها و سستی‌هایم را بپذير و مرا هدف بلاها و آفت‌ها قرار مده. به حق عزت و جلالت، ای عزت‌بخش مسلمانان!

پیام‌های دعا 
1 درخواست عدم مؤاخذه به‌خاطر لغزش‌ها 
2 پذیرفتن عذر خطاها و سستی ها
3 قرارنگرفتن در مسیر بلاها و آفت‌های دنیا
4 عزت از خداست

پیام منتخب 

 اميرالمومنين(ع) می‌فرمايد: «الدُّنيا دارٌ بِالبَلاءِ مَحفُوفَة؛ دنیا، خانه‌ای است که در بلا پيچيده شده (اطرافش را بلا فراگرفته) است.»  نهج البلاغه، خطبه ۲۱۷

 کيست که در زندگی خود بلا نداشته باشد؟ کيست که مصيبت نداشته باشد؟ آدمی که دعا می‌کند، شايسته نيست بگويد: «خدايا! هيچ بلايی بر سر من نياور.» این درخواست، خلاف طبيعت و سنت الهی است. اصلاً خدا ما را خلق کرده، برای اين‌که از طريق بلاها امتحان‌مان کند. هر بلایی نوعی امتحان است. اصلاً بلا به‌معنای اختيار و امتحان است. پس بلا به منزلۀ يک واقعيت، شريک زندگی دنيايی است؛ ولی اين دعا با ظرافتی لطیف می‌گويد: «خدايا! جوری نباشد که من نشانۀ بلاها و آفات قرار گيرم.» غرض، به‌معنای نشانه و هدف است.
 

دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ ارْزُقْنی فيهِ طاعةَ الخاشعينَ وَاشْرَحْ فيهِ صَدری بِإنابَةِ المُخْبِتينَ، بِأمانِكَ يا أمانَ الخائفينَ؛ خدایا! در این روز طاعت بندگان خاشع و خاضع را نصیب من گردان و شرح صدر مردان فروتن و خداترس را به من عطا فرما. به حق امان‌بخشی خودت، ای ایمنی دل‌های ترسان.

 پیام‌های دعا 

1️⃣ عبادت خاشعانه
2️⃣ درخواست شرح صدر
3️⃣ در امان بودن دل‌های خداترس 

 پیام منتخب
يكی از صفات مؤمنان واقعی‌، «خشوع» است. اين صفت، يعنی فروتنی كه شامل قلب و دیگر اعضا و جوارح می‌شود. خشوع جوارح بدون خشوع قلب، تظاهر و نوعی نفاق است که باید از آن پرهیز کرد.
در روایتى نقل شده، پیامبر اکرم(ص) مردى را دیدند که در نماز با ریش خود بازى مى کند و فرمودند: «أما إنَّهُ لَوْ خَشَعَ قَلْبُهُ لَخَشَعَتْ جَوَارِحُهُ؛ اگر قلبش خاشع بود، جوراح او هم خاشع بودند.»
محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمه، ج ۳، ص ۳۹

 در اهميت اين صفت، در حديث معراج آمده است: «هيچ بنده‌ای مرا نشناخت و در برابرم خاشع نشد، مگر آن‌كه همۀ اشيا در برابر او خشوع كردند. 
 دیلمی، حسن، ارشاد القلوب، ص ۲۰۳.

اين يعنی اگر انسان در برابر خداوند و دستورهای او سربه‌زير باشد، تمام هستی در مقابلش فروتنی خواهند كرد. خدای مهربان در توصیه‌ای به موسی(ع) فرمود: «ای پسر عمران! برای من در تاریکی‌های شب از دلت خشوع، از بدنت فروتنی و از دیدگانت اشک بیاور و مرا بخوان که بی‌تردید، نزدیک و اجابت‌کننده‌ام خواهی یافت.» 
راوندی،قطب‌الدین، قصص الأنبیاء، ص ۱۶۱.

دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ وَفِّقْنِی فیهِ لِمُوَافَقَةِ الْأَبْرَارِ وَ جَنِّبْنِی فِیهِ مُرَافَقَةَ الْأَشْرَارِ وَ آوِنی فیهِ بِرَحْمَتِكَ إِلَی (فِی) دَارِ الْقَرَارِ بِإِلَهِیَّتِكَ یَا إلهَ الْعَالَمِین؛ خدایا! در این روز مرا بر موافقت (همراهی) مردان نیک موفق فرما، از رفاقت اشرار دور گردان و مرا در بهشت (دارالقرار) به رحمتت منزل ده. به حق الهیت و معبودیتت، ای خدای عالمیان!

 پیام‌های دعا 
1️⃣ درخواست توفیق همراهی ابرار
2️⃣ عدم رفاقت با اشرار و بدکاران
3️⃣ بهشت محل آرامش مؤمنان

پیام منتخب 

روايات ائمۀ اطهار(ع) ما را به مجالست با نيكان و پرهيز از هم‌نشينی با اشرار ترغيب می‌کند. حضرت علی(ع) می‌فرماید: «از اشرار و بدان دوری گزينيد و با خوبان مجالست کنيد.
 تمیمی آمدی، غرر الحكم و درر الکلم، ح ۴۷۴۶

پیامبر اکرم(ص) در روایتی، ده ویژگی برای ابرار بیان فرموده است: «برای خدا دوست می‌دارند، برای خدا دشمنی می‌دارند، برای خدا یار و همراه می‌شوند، برای خدا جدا می‌شوند، برای خدا خشم می‌گیرند، برای خدا خشنود می‌شوند، برای خدا کار می‌کنند، خدا را می‌طلبند، در برابر خدا ترسان، پاک، بااخلاص، باحیا و مراقب هستند و برای خدا نیکی می‌کنند.»

  ابن شعبه حرانی‌، تحف العقول، ص ۳۶.

دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ اهْدِنی فیهِ لِصَالِحِ الْأعْمالِ وَ اقْضِ لی فیهِ الْحَوائِجَ وَ الآمالَ یا مَنْ لایَحْتَاجُ إلیَ التَّفْسیرِ وَ السُّؤالِ یا عالِماً بِما فی صُدُورِ الْعالَمینَ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِین؛ خدایا! مرا در این روز به اعمال شایسته راهنمایی کن و حاجت‌ها و آرزوهایم را برآورده ساز. ای کسی که نیازمند به شرح و سئوال بندگان نیستی! ای خدایی که ناگفته به حاجات و سرائر خلق آگاهی! درود فرست بر محمد و خاندان پاک او.»

 پیام‌های دعا 
1️⃣ درخواست هدایت الهی به سمت اعمال صالح
2️⃣ برآورده‌شدن حوائج و آرزوها
3️⃣ خدا نياز به شرح و سؤال ندارد
4️⃣ صلوات در دعا موجب اجابت دعا

 پیام منتخب 
 شرط قبولی دعا و برآورده‌شدن آرزو ها، این است که امیدمان فقط به خدا باشد. زیرا خدای سبحان به یکی از پیامبرانش فرمود: «قسم به عزت و جلالم! آرزوی هر آرزوکننده را از غیر خودم قطع می‌کنم؛ او را مأیوس می‌کنم، پیش مردم لباس خواری بر تنش می‌پوشانم و از گشایش و فضل خود، دورش می‌کنم. آیا بنده‌ام غیر مرا در سختی ها امید دارد؛ درصورتی که سختی‌ها در دست من است! و آیا امید به غیر من دارد؛ در حالی که من بی‌نیاز و جوادم، کلیدهای درهای بسته شده در دست من است و درب رحمتم برای دعاکننده‌ها باز است.

کلینی، الکافی، ج ۲، ص ۶۶.

دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ نَبِّهْنِی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحَارِهِ وَ نَوِّرْ فِیهِ قَلْبِی بِضِیاءِ أنْوارِهِ وَ خُذْ بِکُلِّ أعْضائی إِلیَ اتِّباعِ آثارِهِ بِنُورِکَ یا مُنَوِّرَ قُلُوبِ الْعَارِفِین؛ خداوندا! مرا در این روز برای برکات سحرها بیدار و متنبه ساز و دلم را به روشنی انوار سحر منوّر کن و تمام اعضا و جوارهم را برای آثار و برکات این روز، مسخّر فرما. به حق نور جمال خودت، ای روشنی‌بخش دل‌های عارفان!

  پیام‌های دعا
1️⃣ لزوم بهره‌برداری از برکات سحر
2️⃣ روشنی دل به نور خدا 
3️⃣ اعضا و جوارح در تسخير خداوند
4️⃣ نور خدا روشنی‌بخش دل‌های عارفان

 پیام منتخب
حضرت لقمان در سفارشی به فرزند خود فرمود: «فرزندم! مبادا خروس از تو زرنگ‌تر باشد؛ هنگام سحر كه تو در خوابی‌، او برمی‌خيزد و آمرزش می‌طلبد.
 محمدی ری‌شهری، محمد، ميزان الحكمه، ج ۸، ص ۴۶۶

 امام صادق(ع) می‌فرمايد که جبرئيل نزد پيامبر(ص) آمد. آن حضرت فرمود: «ای جبرئيل! مرا موعظه كن.» عرض كرد: «ای محمد! هرگونه می‌خواهی زندگی كن؛ ولی بدان كه می‌ميری‌، هرگونه می‌خواهی دوست بدار؛ ولی بدان پايان آن جدايی است و هرگونه می‌خواهی عمل كن؛ ولی بدان برای كردارهايت جزايی است! بدان و به‌خاطر بسپار كه شرف هر كس به سحرخيزی و بی‌نيازی او از مردم است.

حر عاملی، وسائل الشيعه، ج ۵، ص ۲۶۹.

دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ وَفِّرْ فیهِ حَظّی مِنْ بَرَکاتِهِ وَ سَهِّلْ سَبِیلی إلی خَیْراتِهِ وَ لاتَحْرِمْنی قَبُولَ حَسَناتِهِ یا هادِیاً إِلیَ الْحَقِّ الْمُبِین؛ خدایا! در این روز بهرۀ مرا از برکاتش وافر گردان و به‌سوی خیراتش، مسیرم را سهل و آسان ساز و از حسنات مقبول آن، مرا محروم مساز. ای هدایت‌کننده به‌سوی حق آشکار!

  پیام‌های دعا
1️⃣ بهرۀ وافر از برکات ماه رمضان
2️⃣ آسان‌شدن راه خیرات 
3️⃣ محروم‌نشدن از انجام حسنات
4️⃣ هدایت به‌سوی دین حق

 پیام منتخب
در مسير بندگی خداوند و انجام واجبات و مستحبات الهی‌، كارهای زيادی است كه بايد انجام دهيم؛ ولی به دلايل زيادی‌، همچون وسوسه‌های شيطانی و نفسانی‌، تنبلی‌، سستی ايمان و... انجام اين امور برای ما مشكل می‌شود و گاه آن‌ها را انجام نمی‌دهيم. در دعای این روز، از خداوند آسان‌شدن مسير بندگی را طلب می‌كنيم تا به مدد الهی‌، سختی آن کارها برای ما از بین برود. وقتی حضرت موسی(ع) آمادۀ قيام عليه فرعون شد، از خدا آسانی اين كار بزرگ را خواست و گفت: «وَ يَسِّرْ لِی أَمْرِی؛ و كارم را بر من آسان كن.» (طه: ۲۶) اگر اين آسانی در كارهای گوناگون، به‌ويژه در انجام اعمال عبادی شامل حال ما شود، به‌طور قطع بيشتر و بهتر خدا را عبادت خواهيم كرد.
رسول گرامی(ص) فرمود: «برای هر حاجتی كه داريد، حتی اگر بستن بند كفش باشد، دست خواهش به سوی خداوند ـ عزوجل ـ دراز كنيد؛ زيرا تا او آن را آسان نکند، آسان نشود.»

محمدی ری‌شهری، محمد، ميزان الحكمه، ج ۴، ص ۲۴.

دعای روز بيستم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ افتَح لی فیهِ أبوابَ الجِنانِ وَاغلِق عَنّی فیهِ أبوابَ النَیرانِ وَ وَفِّقنی فیهِ لِتِلاوَةِ القُرآنِ یا مُنزِلَ السَّكینَةِ فی قُلوُبِ المؤمِنین؛ خداوندا! در این روز درهای بهشت را بر من بگشا و درهای آتش دوزخ را ببند و مرا توفیق تلاوت قرآن عطا فرما. ای فرودآورندۀ وقار و سکینه بر دل‌های مؤمنین!

 پیام‌های دعا
1️⃣ درخواست بهشت از خدا
2️⃣ درخواست توفیق الهی در تلاوت قرآن
3️⃣ خداوند ايجاد کننده آرامش در قلب‌های مؤمنين

 پیام منتخب
  سرنوشت آدمى يكى از اين دو جايگاه است: بهشت يا دوزخ. قرآن می‌فرمايد: «وَ إنَّ جَهَنَّمَ لَمَوْعِدُهُمْ أجْمَعينَ لَها سَبْعَةُ أَبْوَابٍ لِّكُلِّ بَابٍ مِّنْهُمْ جُزْءٌ مَّقْسُومٌ؛ به‌درستی كه جهنم، وعده‌گاه همۀ آنان است. جهنم دارای هفت در است و برای هر دری‌، جزيی از ايشان اختصاص يافته است.» حجر، آيه ۴۳ و ۴۴
همان دوزخی كه هفت درب دارد و برای هر دری‌، گروهی از پيروان شيطان تقسيم شده‌اند و با گناهانی كه مرتكب شده‌اند، هر گروه از دری به جهنم وارد می‌شوند. 
با توجه به آيۀ ۲۷ سورۀ لقمان، اين هفت درب برای كثرت بيان است و همان‌گونه كه گناهان انواع و اقسام متعددی دارند، دوزخيان نيز برحسب انجام معاصی، به گروه‌های متعدد تقسيم می‌شوند و هر گروهی از راهی مجزا وارد جهنم خواهند شد.

دعای روز بیست‌ویکم ماه مبارک رمضان

« أللَّهُمَّ اجْعَلْ لِی فِیهِ إِلَی مَرْضاتِكَ دَلِیلاً وَ لاتَجْعَلْ لِلشَّیْطانِ فیهِ عَلَیَّ سَبِیلاً وَ اجْعَلِ الْجَنَّةَ لِی مَنْزِلاً وَ مَقِیلاً یَا قَاضِیَ حَوَائِج الطالِبین؛ خدایا! در این روز مرا به‌سوی رضا و خشنودی خود راهنمایی کن و شیطان را بر من مسلط مگردان و بهشت را منزل و مقامم قرار ده. ای برآرندۀ حاجات طالبان!
 پیام‌های دعا
1. تحصيل رضای خدا
2. دوری از شیطان
3. دست‌يابی به بهشت جاودان
4. برآورده‌شدن حاجات

 

پیام منتخب
 مردى به حضرت علی(ع)عرض کرد: خداوند مىیفرماید که بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را؛ پس چرا ما دعا مىکنیم و اجابت نمىیشود؟ حضرت فرمود: «چون دلهاى شما در
۸ مورد خیانت و بى‌وفایى می‌کند:
 ۱. خدا را شناختید و حقش را آن‌گونه که بر شما واجب بود، ادا نکردید، ۲. به پیامبر خدا ایمان آوردید و در عمل با سنت و روش او مخالفت کردید، ۳. کتاب خدا را خواندید و در عمل از آن سرپیچی کردید، ۴. گفتید ما از آتش دوزخ مىیترسیم و در همۀ حالات با گناهان خود به‌سوى جهنم مىیروید، ۵. گفتید ما به بهشت تمایل داریم و کارهایى انجام دادید که شما را از آن دور میسازد، ۶. نعمتهاى خدا را استفاده میکنید و سپاس‌گزارى نمیکنید، ۷. خداوند فرمود که شیطان دشمن شماست، او را دشمن بگیرید و شما به زبان شیطان را لعن مىکنید و درعمل از او اطاعت میکنید، ۸. عیبهاى مردم را برابر دیدگانتان قرار دادید و عیبهاى خود را پشت سرانداختید. در نتیجه کسى را ملامت میکنید که خود به ملامت سزاوارتر از او هستید. 

 مجلسی، بحار الأنوار، ج ۹۳، ص ۳۷۶ و ۳۷۷.

دعای روز بیست‌ودوم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ افْتَحْ لی فیهِ أَبْوَابَ فَضْلِکَ وَ أنْزِلْ عَلَیَّ فیهِ بَرَکاتِکَ وَ وَفِّقْنِی فیهِ لِمُوجِباتِ مَرْضَاتِکَ وَ أسْکِنِّی فیهِ بُحْبُوحَاتِ جَنَّاتِکَ یَا مُجِیبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرِّین؛ خدایا! در این روز بر من درهای فضل و کرمت را بگشا، برکاتت را نازل فرما و بر موجبات رضا و خوشنودیت موفقم بدار و در وسط بهشت‌هایت مرا مسکن ده. ای پذیرندۀ دعای پریشانان!

پیام‌های دعا
1️⃣ درخواست گشایش درب‌های فضل الهی
2️⃣ طلب بركات الهی در ماه رمضان
3️⃣ موفقیت در کسب رضای خدا
4️⃣ استدعای سکونت در بهشت
5️⃣ درخواست اجابت دعای مضطر

مردی به امام كاظم(ع) عرض كرد: مگر من قادر به انجام تكاليفم نيستم؟ فرمود: «قدرت از نظر تو چيست؟ وی گفت: توان بر كار. فرمود: آری‌، توان به تو داده شده است؛ اگر كمک نيز به تو شود.» مرد گفت: «مرادتان از كمک چيست؟ فرمود: توفيق. وی گفت: توفيق چه اثری دارد؟ فرمود: اگر توفيق داشتی‌، كار را انجام می‌دهی‌؛ چه‌بسا کافری توانش از تو بيشتر است؛ ولی چون توفيق ندارد، به انجام كار نيک دست نيابد. سپس فرمود: به من خبر ده چه كسی اين نيرو را در تو خلق كرده است؟ گفت: خدای متعال؟ امام پرسيد: آيا با آن نيرو می‌توانی ضرر را از خود دفع و نفع را به سوی خویش جلب كنی؟ گفت: نه! امام فرمود:‌ پس آن‌چه را نمی‌توانی‌، ادّعا نكن! و سپس فرمود: اين ادّعا كجا و سخن بندۀ صالح خدا كجا كه می‌گويد، من توفيقی جز از جانب خداوند ندارم.
مجلسی، بحار الأنوار، ج ۵، ص ۴۲.

دعای روز بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ اغْسِلْنی فیهِ مِنَ الذُّنُوبِ وَ طَهِّرْنی فیهِ مِنَ الْعُیُوبِ وَ امْتَحِنْ قَلْبِی فیهِ بِتَقْوَی الْقُلُوبِ یا مُقِیلَ عَثَرَاتِ الْمُذْنِبِین؛ خدایا! در این روز مرا از گناهان پاکیزه گردان، از هر عیب و نقص پاک ساز و دلم را با رتبۀ دل‌های اهل تقوا آزمایش کن. ای پذیرندۀ عذر لغزش‌های گناه‌کاران!

پیام‌های دعا
1️⃣ درخواست آمرزش گناهان 
2️⃣ طلب پاكی از عيوب 
3️⃣ امتحان و آزمایش با تقوای قلب
4️⃣ توبه‌پذیری خداوند

پیام منتخب
هر كدام از اعضا و جوارح ما، برای خود شأن و منزلت و حقوقی دارند كه رعايت تقوا دربارۀ آنان لازم و ضروری است. قرآن تقوا را به دل‌ها منسوب کرده و می‌فرمايد: «ذَلِكَ وَ مَن يُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِن تَقْوَى الْقُلُوبِ؛ و هر كس شعائر دين خدا را بزرگ و محترم بدارد، اين از ويژگی‌های دل‌های باتقواست.» حج، آيه ۳۲

علامه طباطبايی ذيل اين آيه می‌نويسد: «اضافه‌شدن تقوا به قلوب، اشاره است به اين‌كه حقيقت تقوا و دوری از غضب خدای متعال و تورع از محارم او، امری است معنوی كه قائم است به دل‌ها و منظور از قلب، دل و نفس است.» 
طباطبایی، محمدحسین، تفسیرالميزان، ج ۱۴، ص ۵۲۸

اگر می‌خواهيم باتقوا باشيم، بايد ابتدا دل‌ را اهل تقوا كنيم تا در پی آن، جسم نيز اهل پرهيزكاری شود.

دعای روز بیست‌وچهارم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ إِنّی أسْئَلُكَ فیهِ ما یُرْضیكَ وَ أعُوذُ بِكَ مِمَّا یُؤْذیكَ وَ أسْئَلُكَ التَّوْفیقَ فیهِ لِأنْ أُطیعَكَ وَ لا أعْصِیَكَ یا جَوادَ السّائِلِین؛ خدایا! در این روز از تو می‌خواهم آن‌چه را که رضایت در آن است، به تو پناه می‌برم از آن‌چه تو را ناپسند است و توفیق می‌خواهم که در این روز، به فرمانت باشم و هیچ نافرمانی نکنم. ای بخشنده به درخواست‌کنندگان!

 پیام‌های دعا
1️⃣ طلب خشنودی خدا 
2️⃣ درخواست توفیق اطاعت از پروردگار
3️⃣ جود و كرم خداوند بر بندگان سائل

پیام منتخب
طاعت خدای متعال و فرمان‌برداری از او، زيبنده‌ترين عملی است كه عبد در برابر مولای خود می‌تواند انجام دهد. این دعا شباهت زیادی به این دعای امام زمان دارد: «أللَّهُمَّ ارْزُقْنا تَوْفيقَ الطّاعَةِ وَ بُعْدَ الْمَعْصِيَةِ؛  خدایا! به ما توفیق بندگی و دوری از نافرمانی‌ات را روزی کن.» 
کفعمی، ابراهیم، مصباح، ص ۷۲۰
برای كسب طاعت خداوند متعال، بايد از لذّات مادی دوری كرد، به دنيا بی‌رغبتی نشان داد و در فرمان‌برداری از خداوند پايداری نمود. كسی كه طاعت او نمايد، به پيروزی دست يافته، به خدا تقرب جسته و به بهشت راه می‌يابد. لازم است بر فرمان‌برداری محافظت نمايد و اين مهم با تقوای الهی‌، مجاهدت در عبادت، بندگی خدا، حلم و پيشه‌کردن زهد حاصل می‌شود.

دعای روز بيست‌وپنجم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ اجْعَلْنی فیهِ مُحِبّاً لِأوْلیائِكَ و مُعادیاً لِأعْدائِكَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ أنْبیائِكَ یا عاصِمَ قُلوبِ النّبیین؛ خدایا! مرا در این روز، دوست دوستانت و دشمن دشمنانت قرار ده و پیرو راه خاتم پیغمبرانت. ای نگه‌دار دل‌های پیامبران!

  پیام‌های دعا
1️⃣ دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا
2️⃣ پيروی از سنت پيامبر اکرم(ص)

  پیام منتخب
 روزی پيامبر(ص) به اصحاب فرمودند: «آيا می‌دانيد كدام یک از دستگيره‌های ايمان محكم‌تر است؟ هركس جوابی داد. حضرت فرمود: اَلْحُبُّ فِی اللهِ وَ الْبُغْضُ فِی اللهِ وَ تَوالِی اَوْلِياءَ اللهَ و التَّبَرِی مِنْ اَعدَاءِ اللهِ؛ محكم‌ترين دستگيرۀ ايمان، دوستی و دشمنی در راه خدا و دوستی با اوليای خدا و بيزاری از دشمنان اوست.»
مجلسی، بحار الأنوار، ج ۶۹، ص ۲۴۳.

از امام سجاد(ع) روايت شده كه فرمود: «وقتی روز قيامت فرارسد، خداوند انسان‌های قبل و بعد را در يک‌جا جمع می‌كند. سپس منادی فرياد می‌زند که كجايند آن‌ها كه دوستان خدا هستند؟ جمعی برمی‌خيزند. به آن‌ها خطاب می‌شود، شما بی‌حساب وارد بهشت شويد. آن‌ها رهسپار بهشت می‌شوند. در راه جمعی از فرشتگان با آنان ملاقات كرده و می‌پرسند که از كدام حزب هستيد؟ در پاسخ می‌گويند که ما برای خدا و طبق فرمان خدا، با دوستان او دوست بوديم و با دشمنانش دشمن. فرشتگان به آن‌ها بشارت می‌دهند و می‌گويند که چه نيكوست پاداش عمل كنندگان!

 کلینی، الكافی، ج ۲، ص ۱۲۶.

دعای روز بیست‌وششم ماه مبارک رمضان

«أللَّهُمَّ اجْعَل سَعْیی فیهِ مَشْکوراً وَ ذَنْبی فیهِ مَغْفوراً وَ عَمَلی فیهِ مَقْبولاً وَ عَیبی فیهِ مَسْتوراً یا أسْمَعَ السّامِعین؛ خدایا! کوشش مرا در این ماه قدردانی‌شده قرار بده، گناهم را در این ماه آمرزیده، عملم را در آن مورد قبول و عیبم را در آن پوشیده. ای شنواترین شنوایان!

 پیام‌های دعا
1️⃣ درخواست پاداش الهی
2️⃣ طلب آمرزش گناهان 
3️⃣ خواهش قبولی اعمال در ماه رمضان
4️⃣ درخواست پوشش عیوب از سوی خداوند

 پیام منتخب
از مهم‌ترين صفات الهی كه اگر نبود، تمام بندگانش اذيت، خجالت و شماتت می‌شدند، صفت ستار بودن خداوند است كه عيب‌های بندگانش را می‌پوشاند.
چه كنيم خداوند زشتی‌های ما را بپوشاند؟ فردی به رسول‌ خدا(ص) گفت كه می‌‌خواهم خداوند عيب‌هايم را بپوشاند. حضرت فرمود: «عيب‌های برادرانت را بپوشان تا خداوند عيب‌های تو را بپوشاند.»
متقی هندی، كنزالعمال، ح ۴۴۱۵۴ 

 امام صادق(ع) فرمود: «همانا خداوند ـ تبارک و تعالی ـ برای بندۀ مؤمنش چهل پناهگاه قرار داده. وقتی به گناهی روی‌می‌آورد، يكی از آن پناهگاه‌ها از او برداشته می‌شود؛ اما وقتی برادر مؤمنش را رسوا كرد، تمام آن پناهگاه‌ها از او برداشته شده و بدون پوشش می‌ماند. پس او را در آسمان‌ها بر زبان ملائكه و در زمين بر زبان مردم رسوا می‌سازد.»
مجلسی، بحار الأنوار، ج ۷۳، ص ۳۶۱.

دعای روز بيست‌وهفتم ماه مبارک رمضان

« أللَّهُمَّ ارْزُقْنی فيهِ فَضْلَ لَيْلَةِ الْقَدْرِ وَ صَيِّرْ اُمُوری فيهِ مِنَ الْعُسْرِ إلىَ الْيُسْرِ وَ اقْبَلْ مَعَاذيری وَ حُطَّ عَنّیَ الذَّنْبَ وَ الْوِزْرَ يَا رَئُوفاً بِعِبَادِهِ الصَّالِحِين؛ اى خدا! در اين روز فضيلت ليلة قدر را نصيب من گردان، تمام كارهاى مشكلم را آسان کن، عذرهايم را بپذير و وزر و گناهم را نابود ساز. اى مهربان در حق صالحان!

  پیام‌های دعا
1️⃣ درخواست بهره‌مندی از فضیلت شب قدر
2️⃣ درخواست تبدیل سختی‌ها به آسانی‌
3️⃣ رأفت خداوند بر بندگان صالح

  پیام منتخب
 اگر تلخی‌ها، ناكامی‌ها، سختی‌ها و مشكلات زندگی نباشد، انسان به آسايش و راحتی نخواهد رسيد. درواقع اين مشيت الهی و خواست خداوند است كه با هر سختی‌، آسانی باشد و هر سربالايی‌، سراشيبی را در پی داشته باشد:

 «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً.» (انشراح: آيه 5) 
علاوه بر مشيت الهی‌، قرآن كريم راه عبور از سختی‌ها و دست‌يابی به آسانی‌ها را چنين بيان می‌كند: «فَأمّا مَنْ أعْطَی وَ اتَّقَی وَ صَدَّقَ بِالْحُسْنَی فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرَی؛ آن‌ را كه در راه خدا انفاق كند، پرهيزكاری پيش گيرد و پاداش نيک خداوند را تصديق نمايد، در مسير آسايش قرار می‌دهيم.» (ليل: آيه5-7) 

سخنان امام خمینی(ره) درباره بیت‌المقدس و فلسطین

ملت اسلام به حکم وظیفۀ انسانی و اخوت و طبق موازین عقلی و اسلامی موظفند که در راه ریشه‏ کن کردن این گماشتۀ استعمار از هیچ فداکاری دریغ نورزند، و با کمکهای مادی و معنوی و نیز با ارسال خون، دارو، اسلحه و آذوقه، برادران خود را که در جبهۀ جنگ هستند یاری کنند. بر خصوص ملت شریف و مسلمان ایران است که در قبال تجاوز وحشیانۀ اسرائیل و مصیبتهایی که اکنون گریبانگیر برادران عرب و مسلمان آنان می‏باشد بی‏تفاوت ننشینند، و از هر راه ممکن برادران مسلمان خود را در آزادی سرزمین فلسطین و نابودی صهیونیسم کمک نمایند؛ و دولت ایران را وادار سازند که این سکوت را شکسته در صف دولتهای ممالک اسلامی به پیکار علیه اسرائیل برخیزد. بر همۀ آزادیخواهان جهان است که با ملت اسلام هم‏صدا شده تجاوزات غیر انسانی اسرائیل را محکوم نمایند.

دولتهایی که اکنون با اسرائیل در حال جنگ می‏باشند لازم است که در این پیکار مقدس اسلامی جدی و قوی ‏الاراده باشند، استقامت و پایداری کنند، از تواصی به حق و تواصی به صبر که دستور الهی می‏باشد غفلت نورزند، به توصیه یا امر سازمانهای وابسته به قدرتهای استعماری برای آتش‏بس اعتنا نکنند، و مطمئن باشند که در سایۀ بردباری و استقامت ـ با به کار بستن دستورات اسلامی ـ فتح و ظفر از آنِ ملت اسلام می‏باشد.

16/7/1352

 پیام تصویری رهبر انقلاب به مناسبت روز جهانی قدس:

امروز دنیا یک به یک تعداد قربانیان کرونا را در سراسر جهان می‌شمارد، امّا هیچ کس نپرسیده و نمیپرسد قاتل و مسئول صدها هزار شهید و اسیر و مفقود در کشورهایی که آمریکا و اروپا در آن آتش جنگ را روشن کرده‌اند کیست؟
چرا هیچ کس این میلیون‌ها کودک و زن و مردِ مظلوم در جهان اسلام را شمارش نکرد؟ چرا میلیون‌ها فلسطینی باید هفتاد سال از خانه و کاشانه‌ِی خود دور بوده و در تبعید به سر برند؟ و چرا قدس شریف، قبله‌ی اوّل مسلمانان باید مورد اهانت قرار گیرد؟
سازمان به اصطلاح ملل به وظیفه‌ی خود عمل نمیکند و نهادهای به اصطلاح حقوق بشری مُرده‌اند. شعار «دفاع از حقوق کودک و زن» شامل کودکان و زنان مظلوم یمن و فلسطین نمیشود. ۹۹/۳/۲

#کلام_رهبر