جمع بندی وظیفه‌ی ما در انجام نماز اول وقت با وجود موانع

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وظیفه‌ی ما در انجام نماز اول وقت با وجود موانع

سلام

زمانی که می خواهیم نماز اول وقت بخوانیم و یکی از والدین درباره موضوع بی اهمیت با ما حرف می زنند و یا کاری را نزدیک اذان از ما بخواهند وظیفه چیست؟

اگر حتی بخواهیم توضیح دهیم که قصد نماز را داریم باز هم ناراحت می شوند اگر بایستم گوش دهیم نماز اول وقت را از دست می دهیم.

سوال دوم:

اگر در راه مسجد کسی از ما کمک بخواهد مثلا آدرسی را بپرسد یا پیرزنی یا پیر مردی بگوید فلان کار را برایمان انجام بده یا مثلا ماشینی در چاله ای گیر کرده و.. و وقت ما تنگ است در صورت کمک نمازمان را از دست می دهیم وظیفه چیست ؟

اگر در تمام مواری که ما در راه مسجد هستیم اشخاص نیاز به کمک داشته باشند ولی از ما کمکی نخواهند آنوقت وظیفه چیست؟

مرجع تقلید : مقام معظم رهبری.

ممنون و سپاس

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد حنیف

[TD][/TD]

پرسش: زمانی که در وقت نماز، یکی از والدین درباره موضوع بی اهمیتی با ما حرف می زنند و یا کاری را نزدیک اذان از ما می خواهند وظیفه چیست؟اگر حتی بخواهیم توضیح دهیم که قصد نماز را داریم باز هم ناراحت می شوند؛ و اگر بایستم گوش دهیم نماز اول وقت را از دست می دهیم.همچنین وقتی در راه مسجد کسی از ما کمک بخواهد؛ مثلا آدرسی را بپرسد؛ یا پیرزنی یا پیر مردی بگوید فلان کار را برایمان انجام بده؛ یا مثلا ماشینی در چاله ای گیر کرده و... در صورت کمک نماز اول وقتمان را از دست می دهیم. وظیفه چیست؟

پاسخ: یکی از مهمترین مسائلی که انسان در زندگی خود با آن روبروست همین مسئله تشخیصِ وظیفه در لحظه است. همه ما می دانیم که نماز اول وقت بسیار تاکید شده و تاثیر مستقیم در سعادت انسان دارد، در عین حال این هم روشن و واضح است که رنجاندن و ناراحت کردن والدین هم زمینه سازِ سوءعاقبت و مشکلات متعدد دنیوی و اخروی برای انسان است.

فکر کردنِ دقیق و نگاه کردن از زاویه بالا به مسئله، در چنین زمان هایی راهگشاست. در مثال فوق، درست است که نماز اول وقت خیلی مهم و مستحب موکد است، اما واجب نیست؛ یا به تاخیر انداختن نماز حرام نیست؛ در حالیکه رنجاندن والدین، حتی در حد یک اخم یا اه گفتن، حرام بوده و انسان را مشمول غضب خداوند می کند. بنابراین در چنین موقعیتی، با قصد انجام تکلیف الهی، صحبت های والدینتان را با محبت گوش داده و اگر کاری به شما محول کردند حتما انجام دهید و سپس نمازتان را بخوانید.

در مورد کمک کردن به دیگران هم اگر شما تنها کسی هستید که می توانید به این فرد کمک کنید و بدون کمک شما دچار مشکل می شود، بهتر است ابتدا او را راهنمایی کرده و سپس نمازتان را بخوانید؛ اما اگر افراد دیگری هم هستند، یا ایشان عجله ای ندارد، می توانید ابتدا به نمازتان رسیده و بعد از نماز به کمک ایشان بیایید.

در موقعیت های مشابه، همیشه قبل از تصمیم گیری خداوند را در نظرتان بگیرید و توجه کنید که در این شرایط کدام کار باعث می شود که به او نزدیکتر شوید! مراقب باشید که نفس شما را فریب نداده و کاری را که خودش دوست دارد، به اسم رضایت الهی به خوردتان ندهد. ای بسا کاری که انجامش شما را به زحمت بیندازد یا حتی برعکس برایتان خیلی راحتتر باشد، اما نزد خداوند ارزش زیادی داشته باشد.

موضوع قفل شده است