جمع بندی وسواس در پاکی و نجاست

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وسواس در پاکی و نجاست

با سلام خدمت کارشناسان محترم.....مرجع تقلید آیت الله خامنه ایی

دوستان اگه میشه شما هم نظر بدید.

بنده حقیر 16 سالمه و نزدیک به 2 سال وسواس دارم  , البته از شک و گمان های کوچیک شروع شد و همینطور بزرگ و بزرگ تر شد تا جایی که الان 1 ماه نماز نخوندم  وغسل جنابت انجام ندادم!!!درد دوری از خدا و درد از دست دادن زندگیم  من رو نابود کرده و از طرفی به خاطر اینکه دیگه نمیتونم عبادتی بکنم  , عمدی و غیر عمدی دست به گناهانی از جمله اذیت کردن خانوادم میکنم (منظورم اینه به خاطر وسواس خونوادم خیلی اذیت میشن ) مخصوصا مادرم , همین هم باعث میشه گناهان دیگه ایی هم بکنم ( البته اسراف اب و اسراف وقت بماند چون همدم من شدن) .

دوران وسواسی ,  چند بار نماز و چند بار وضو میگرفتم , غسل که بماند مثل جن ازش وحشت دارم .متاسفانه همین عبادت های وسواسی هم در حال حاضر نمیتونم انجام بدم . ادم های زیادی منو نصیحت کردن ولی من میترسم که شاید اونا اشتباه بگن... دیگران میگن اعتنا نکن ولی پشت همین اعتنا نکن هزاران سوال دیگه برام به وجود میاد.

من وسواس دارم ولی نمیدونم توی کدوم قسمت وسواسی هستم تا رعایت کنم و باعث شده همین آش و همین کاسه همینجوری ادامه دار باشه.  دستگیره شیراب خونمون (خانه) نجس شده و این دستگیره یه برامدگی های روش داره که هی حس میکنم اب به همه جاش نرسیده و از طرفی امام خامنه ایی گفتن که چیز نجس رو که شک پاک شده یا نه نجس حساب میشه , همین باعث شده تسلیم بشم و نتونم کاری انجام بدم از طرفی نمیدونم این وسواسه یا معمولیه !!!sad

البته ناگفته نماند کل خونمون نجس شده از جمله: فرش ,موکت, یخچال ,ظرف ها ,گوشی, لپ تاب و ... بعد جالبیش اینجسات که خونه های فامیل و 2 تا مسجد رو هم نجس کردم surprise. این  باعث شده اگه فرش های مسجد یا چیز های دیگه ایی رو بشورم , کل خونوادم با توجه به اینکه وسواسی هستم , از پاک کردن من بدشون میاد وهی منو سرزنش میکنن تا جایی که دنیا برام تنگ و تاریک میشه , از طرفی درسته من تو اون دنیا نرفتم ولی خوب میدونم خدا برام تو جهنم چی گذاشتهcrying

  به خدا قسم میخورم که قصد بدی ندارم! من فقط میخوام مثل بقیه مسلمان ها نماز بخونم  و عبادت کنم , زندگیم مثل گوشت سگ حرام شده و خدا شاهده زندگی حیوان که چی بگم , فرش زیر پام ارزشش از من بیشتره چون میتونه خدا رو عبادت کنه.

من از دین اسلام فقط احکام نجساتش رو به ارث بردم و بقیه ی احکام از من فرار کردن .

یاعلی 

خداحافظ

التماس دعا

 

 

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد صابر

جمع بندی

سؤال

بنده حقیر 16 سالمه و نزدیک به 2 سال وسواس دارم، البته از شک و گمان های کوچک شروع شده و همین طور بزرگ و بزرگ تر شد تا جایی که الان 1 ماه است نماز نخوانده ام  وغسل جنابت انجام نداده ام! من وسواس دارم ولی نمی دانم در کدام قسمت وسواسی هستم تا رعایت کنم. از طرفی نمی دانم این وسواس است یا نه؟!

پاسخ

اي كاش اشاره اي مي كرديد كه دقيقاً از چه زماني چنين احساسي به سراغ تان آمده؟ اين ماجرا از چه زماني شروع شده؛ زيرا وسواس از وسوسه و به معني دودلي، ترديد و شكي است كه در ضمير انسان پديد مي آيد كه اين «اضطراب زياد» است كه باعث تفكر و عمل وسواسي مي شود و ريشه هر دو نوع وسواس فكري و عملي است. به عنوان مثال ممكن است فردي از بيمار شدن و ميكروب به شدت بترسد، بيش از حد مسواك مي زند، دست ها را بيش از حد مي شويد، از ورود دزد به خانه اش مي ترسد و نگران است، از آلودگي با نجاست مي ترسد و در افكار و اعمال خود نهايت احتياط را به عمل مي آورد و حتي انجام اين افكار و اعمال تكراري باعث تشديد اضطراب وي شود؛ لذا بسيار مهم است كه دريابيد دقيقاً از چه زماني اين حالت به سراغ شما آمده، ممكن است تازگي ها كتابي در مورد نجاست و طهارت خوانده باشيد و يا با دوستان خود در مورد نجاست و طهارت گفتگو كرده باشيد.

وسواس داراي سطوح مختلفي مي‌باشد كه براي هر سطح، درمان خاصّي وجود دارد. سطح خفيف آن با كمي مراقبت توسط اطرافيان و اندكي مراقبه توسط خود شما قابل درمان است و در اين سطح راهكارهاي شناختي نيز خوب جواب مي دهد، براي رهايي از وسواس با محتواي نجاست و طهارت، پيشنهاد مي شود:
1- برخي از وسواس هاي اينچنيني ريشه در جهل به احكام دارد و شما مي توانيد با مراجعه به احكام بسياري از اعمال خود را اصلاح كنيد، مثلاً در رسالة مراجع تقليد از شكهايي كه هرگز نبايد به آن اعتنا كرد شك كثير الشك است و يا شرط نجس دانستن چيزي اينست كه با چشم خود ديده باشيد كه آن چيز نجس شده است و حدس و گمان نمي‌تواند اثبات كنندة نجاست باشد، و اگر به دستورهايي كه در رساله ها آمده بي‌اعتنايي كنيد و همچنان به وسواس خود پاي بفشاريد، معلوم مي‌شود كه ديگر پاي خدا در ميان نيست و شيطان بر گردة شما سوار شده و منيّت بر شما حاكم كرده است، زيرا احكام خدا معلوم و دين او بسيار راحت است.

2- فكر زايد بخاطر وقت زايد است و وقت زايد به خاطر بيكاري است، لذا از جمله كارهايي كه شما مي توانيد براي رهايي از وسواس‌تان به آن متوسل شويد مشغول كردن خودتان به كارهاي اجتماعي و ورزش و تفريحات جمعي است تا آنجا كه مي‌توانيد از تنهايي بپرهيزيد و خود را به كارهاي مختلف مشغول كنيد تا افكار وسواسي فرصت پيدا نكنند كه به ذهن شما وارد شوند.

3- از آنجا كه معمولاً افكار و رفتار مزاحم در تنهايي به سراغ افراد مي آيد، حتي المقدور از قرار گرفتن در مكان هاي خلوت و تنهايي به مدت زياد اجتناب كنيد حتي سعي كنيد مطالعات خود را در كتابخانه و قرائت خانه اي عمومي انجام دهيد در اتاق، تنها نخوابيد، هنگام غذا خوردن، تنها غذا نخوريد و تنها مسافرت نكنيد.

4- با كارهاي مختلف به تقويت ارادة خود بپردازيد تا بتوانيد به برخي از كارهايي كه بصورت اجباري انجام مي دهيد يك «نه» بزرگ بگوييد.

5- غير منطقي بودن اين افكار را به خود يادآوري كنيد و سعي كنيد ذهن خود را به امر ديگري متمركز كنيد.

امیدواریم با عمل به آنچه عرض شد بتوانید ان شاء الله بر وسواس خود غلبه نمایید.

 

موضوع قفل شده است