جمع بندی نگاه های هوس آلود پسرم به من

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نگاه های هوس آلود پسرم به من

سلام

خانم 33 ساله هستم ، 14 ساله ازدواج کردم یه پسر 12 ساله دارم،

متاسفانه متوجه شدم که پسرم از من توی خونه فیلم و عکس میگیره و توی تلگرام برای سه تا از دوستاش میفرسته 
از دیروز که متوجه شدم خیلی شوکه ام هنوز هیچی بروی خودم نیاوردم . 

واقعا نمیدونم چکار کنم

لطفا کمک کنید خواهش میکنم

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد صابر

با سلام و احترام خدمت شما پرسشگر محترم، امیدواریم راهنمای خوبی برایتان باشیم.

دوره نوجواني يكي از دوره هاي حساس زندگي انسان تلقي مي گردد.اين دوره نقش بسزائي در تكوين شخصيت فرد دارد.نوجواني دوره انتقال از وابستگي كودكي به استقلال ومسئوليت پذيري نوجوان مي باشد.بازنگري وبازسازي ارتباط با والدين،بزرگسالان وجامعه از يك سو وبازشناسي وبازسازي فرد به عنوان يك فرد مستقل از ديگر سو دو مساله اصلي دوره نوجواني مي باشد. فرد در اين دوره به دنبال آزمون اين است كه با چه كساني و با چه تيپ آدم هايي رابطه داشته باشد و رابطه اش چگونه باشد. شكست در برخي موارد امري طبيعي است و كسب تجربه در اين زمينه با آزمون و خطا امكان پذير است.

خواهر محترم! به فرض اطمینان و یقین  در این موضوع آنچه بیان نمودید نشان از ورود فرزندتان به دوران نوجوانی و اوج گرفتن غریزه ی جنسی است اما انجام این عمل نشان از چند خطای راهبردی است:

1. در اختیار قرار گرفتن گوشی هوشمند در سنی که نباید در اختیار او قرار می گرفت و هنوز فرهنگ آن برای او نهادینه نیست.

2. رابطه با دوستان نابابی که این قبیل کارها را به او آموزش داده و او را با تمام پاکی اش ترغیب به آلودگی و نوعی خیانت می کنند.

3. گاهی ممکن است در خانه پوشش مادر مناسب نبوده و موجب رخداد چنین وضعیتی شود.

4. دور شدن والدین از دنیای نوجوان و کم توجهی به نیازها و خواسته های عاطفی او...

به هر حال نگراني شما در رابطه با فرزندتان كاملا بجا و عقلايي است، اما مواظب باشيد كه در اين خصوص دچار افراط نشويد، چرا كه زياده در چنين حالتي نه تنها كمكي به حل مشكل نخواهيد كرد، بلكه ممكن است سبب دوري بيشتر فرزندتان شويد. اما براي حل مشكل

اکنون باید چه کرد؟

اكنون كه با اين مساله بيشتر آشنا شده ايد، نكات و راهكارهاي زير را به دقت مطالعه نموده و بكار ببنديد تا انشا الله هرچه زودتر اين مشكل برطرف گردد.
1. آرامش خودتان را كاملا حفظ نماييد تا مبادا حركت نسنجيده اي از شما سر بزند.
2. اگر گوشی هوشمند در اختیار اوست دسترسی او را به اینترنت محدود کنید و یا به بهانه ای گوشی را مدتی از دسترس او دور نگه دارید و یا نهایتا تلگرام را از گوشی او به بهانه ی غربی بودن حذف کنید.
3. به هيچ وجه نبايد برخورد تند و سركوبگرانه با او انجام دهيد چون پنهان کاری او افزایش می یابد.
4. وجود يك مشكل در يكي از اعضاي خانواده غالبا نشان از كژكاري يا نا هماهنگي ديگر اعضاي خانواده دارد، بنابراين او را به چشم يك مقصر يا گناهكار نگاه نكنيد، بلكه در پي كشف عوامل بوجود آورنده و تقويت كننده رفتار اشتباه او باشيد.
5. پدر او بايد در جريان اين مساله قرار بگيرد، اما اگر احتمال مي دهيد كه او بيش از حد عصباني شود يا حركت غير معقولي انجام دهد، اين كار را با دقت انجام دهيد و يا اينكه از يك مشاور بخواهيد او را توجيه نمايد.
6. اگر شما و همسر تان مهارتهاي تعامل با يك نوجوان را نمي دانيد، بهتر است در اين زمينه مطالعه نماييد و يا اينكه توسط يك مشاور مجرب توجيه شده و آموزشهايي ببينيد.
7. بهتر است كه به هيچ وجه به صورت مستقيم در رابطه با اين مساله با او صحبت ننماييد، تا حريم هاي والد، فرزندي حفظ شود، خصوصا كه برخورد مستقيم شما ممكن است كار را خرابتر نمايد.
8. براي حل اين مشكل بهتر است كه تمام برنامه ها را با همسرتان در ميان بگذاريد و با كمك و همفكري يكديگر اين مساله را حل نماييد.
9. رفتارهاي دوران نوجواني او نبايد نگاه شما را نسبت به او منفي كند.
10.موقعيت ها و حالاتي را كه بيشتر سبب مي شود تا به اين كار روي بياورد را شناسايي نماييد. به عنوان نمونه ممكن است پس از يك شكست تحصيلي يا يك مشاجره خانوادگي باشد و از وقوع اين موقعيت ها جلوگيري نماييد. مثلا اگر موقع حاصی فکر می کنید اين مسئله رخ مي دهد گوشي را از او در آن هنگام دور كنيد. البته ما با اصل خريد گوشي در اين سنين مشكل داريم.

11. شما و همسرتان با او تعاملي كاملا دوستانه برقرار نماييد، اين كار سبب مي شود تا هيجانات منفي او كاهش يافته و تحريكات جنسي او نيز كم شود، علاوه بر اين با اين كار بيشتر به او نزديك شويد و در نهايت خواهيد توانست به او بيشتر كمك نماييد.
12. به او كمك كنيد كه براي تمام اوقات خود برنامه داشته باشد و در هر زمان به كاري خاص مشغول باشد.
13. بهتر است او هيچ گاه تنها نباشد، به گونه اي كه او به نيت شما پي نبرد و به شما بدگمان نشود، سعي كنيد او با خانواده يا دوستان باشد و هيچ گاه تنها باقي نماند.
14. سعي نماييد در برنامه او ورزش، هنر، مطالعه، گردش هاي جمعي با خانواده و دوستان را قرار دهيد.

در پایان توصیه می کنیم اگر تا کنون پوشش مناسبی در منزل نداشته اید سعی کنید این پوشش را تغییر دهید تا هم امکان سوء استفاده نداشته باشد و هم تحریکی برای او رخ ندهد.

منتظر سؤالات شما هستیم.

نمیفهمم که چرا این چیزا رو برای دوستاش ارسال میکنه

میتونم درک کنم که الان بخاطر سنش و شهوت زیادش به من نظر داشته باشه ولی این که برای دوستاش بفرسته باعث نگرانی بیشتر من میشه ، چه دلیلی میتونه داشته باشه واقعا؟ممکنه پسرم توی این سن کم دچار انحراف جنسی یا همچین چیزی شده باشه؟

سلام و عرض احترام

خیلی بعید است که مشکل فرزندتان انحراف جنسی باشد، معمولا فطرت های پاک این مسائل را رعایت می کنند و اساسا نسبت به ناموس خود غیرتی هستند، به احتمال قوی فرزندتان تحت تأثیر دیگران چنین کاری را کرده و وقتی دوستی های او کنترل شود این مسئله در او کمرنگ خواهد شد 

فقط سعی کنید به راهکارهایی که عرض شد دقیق عمل نمایید.

خدا لعنت کنه این سازنده های سایتای مستهجنو

اونجا عکس از یه هرزه میزارن الکی زیرش مینویسن مامانمه آبجیمه زنمه و....

پسر احمق شما هم فکر کرده اونا واقعی هستن

انشاءالله خدا پسرتون هدایت کنه اگه هم هدایت نمیشه بکشتش

ببخشید رک حرف زدم

علی عزیز، من و شما هم اشتباهاتی داشتیم و داریم و خیلی جاها نیاز به راهنمایی داریم.

مشکل اینه که ما هیچ جا در مدارسمون آموزش صحیح در رابطه با جنس مخالف رو نمیبینیم. در نتیجه در خیلی زمینه ها، نوجوان ما راهی نداره جز این که بسنده کنه به آموزشهای دریافت شده در کوچه و خیابان و سایتها و این آموزشهای غلط دریافتی خیلی اوقات مشکل ساز میشن. خیلی از پسران نوجوانان از روحیات جنس مخالف تصور صحیحی ندارند و با مخاطراتی که در جامعه وجود داره هم آشنا نیستند، ممکنه دنیای واقعی را شبیه به داستانهای مطرح شده در برخی سایتها تصور کنند در حالی که این طور نیست.

 

نوجوان نیاز به حمایت و آموزش داره. اجازه دهید راهش رو هم از کارشناس گرامی بشنویم.

علی عزیز، من و شما هم اشتباهاتی داشتیم و داریم و خیلی جاها نیاز به راهنمایی داریم.

مشکل اینه که ما هیچ جا در مدارسمون آموزش صحیح در رابطه با جنس مخالف رو نمیبینیم. در نتیجه در خیلی زمینه ها، نوجوان ما راهی نداره جز این که بسنده کنه به آموزشهای دریافت شده در کوچه و خیابان و سایتها و این آموزشهای غلط دریافتی خیلی اوقات مشکل ساز میشن. خیلی از پسران نوجوانان از روحیات جنس مخالف تصور صحیحی ندارند و با مخاطراتی که در جامعه وجود داره هم آشنا نیستند، ممکنه دنیای واقعی را شبیه به داستانهای مطرح شده در برخی سایتها تصور کنند در حالی که این طور نیست.

نوجوان نیاز به حمایت و آموزش داره. اجازه دهید راهش رو هم از کارشناس گرامی بشنویم.

 

عرض سلام خدمت شما کاربر محترم

به نکته ی مهمی اشاره فرمودید  که به نظر بنده جای بحث زیادی دارد.

اگر اطلاع رساني درستي در اين زمينه صورت گيرد و نوجوانان و جوانان آموزش‌هاي لازم را در دوران بلوغ و پيش از آن به موقع و توسط افراد صلاحيت دار ببينند به طور حتم، از بسياري از نابهنجاري‌هاي دوران بلوغ و ابتلا به انواع و اقسام نابهنجاري هاي جنسي و انحرافات اخلاقي در امان خواهند بود.
اين را بدانيد كه در درجه اول، مسئوليت اصلي تربيت جنسي و آموزش مسائل جنسي كودكان و نوجوانان به عهده پدر و مادر نهاده شده است و از آنجا كه فرزندان معمولاً در درون خانواده رشو و نمو مي‌نمايند و بيشتر وقت خود را در محيط خانواده مي‌گذرانند؛ نقش خانواده در تربيت جنسي انكار ناپذير است. كودكان براي اينكه زندگي سالمي داشته باشند و در زمينه مسائل جنسي دچار انحراف نگردند بايد در زمينه مسائل جنسي اطلاعاتي صحيح و متناسب با سن و درك خود كسب كنند و در اين زمينه هيچكس بهتر از والدين نمي‌تواند اطلاعاتي درستي را در اختيار كودكان و نوجوانان قرار دهد.
متأسفانه بسياري از والدين به دلايل متعددي از جمله: نداشتن آگاهي، احساس شرم و ناراحتي، نگرش منفي به امور جنسي، قبيح دانستن بيان مسائل مربوط به امور جنسي، هراس از پيامدهاي منفي اين اطلاعات، ترس از منحرف شدن كودكان معصوم، انداختن بار اين مسئوليت بر دوش مدرسه، داشتن باورهاي غلط همچون: كودك خودش روزي بزرگ مي‌شود و به اين مسائل پي مي‌برد ( يواش يواش چشم و گوشش باز مي‌شود ) و يا اين كه اگر پدر و مادر درباره مسائل جنسي با كودك خود حرف بزنند، حرمت بين آنها شكسته مي‌شود و ... نه مي‌خواهند و نه مي‌توانند در مورد مسائل جنسي با كودك و نوجوان خود به گفتگو بپردازند و به آنها آموزش‌هاي لازم و درست را بدهند.
از آنجايي كه در كشور ما هميشه صحبت از مسائل مربوط به امور جنسي و پرداختن به اين گونه مسائل به عنوان يك تابو و يك موضوع ممنوعه محسوب مي‌شده است؛ در طول دوران رشد كودكان و نوجوانان چه در درون خانواده و نيز از مهد كودك تا قبل از ورود به دانشگاه، نه تنها هيچ نوع آموزش مشخصي در زمينه مسائل مربوط به امور جنسي، بهداشت بلوغ، روابط با جنس مخالف و بهداشت جنسي به كودكان و نوجوانان داده نمي‌شود، بلكه صحبت از اين مسائل نيز زشت و ناپسند تلقي شده و در بسياري از اوقات با دادن اطلاعات غلط و بي ربط، برخوردهاي تحقيركننده و خشونت آميز در جواب سؤالات جنسي كودكان به تمسخر، سرزنش، نصيحت و حتي گاهي به تنبيهات جسمي ‌و غير جسمي آنان ‌منجر مي‌گردد به همين دليل، بيشتر كودكان و نوجوانان به صورت پنهاني و در بين گروه همسالان در مورد اين قبيل مسائل صحبت كرده و اطلاعات كسب مي‌كنند و در نتيجه، دچار انحراف و آسيب‌هايي در اين زمينه مي‌شوند.
از آنجا كه همواره پيشگيري بهتر از درمان است و علاج واقعه را بايد پيش از وقوع كرد؛ در آموزه‌هاي ديني و تعاليم اسلامي بر پيشگيري از انحراف جنسي فرزندان و تربيت صحيح جنسي آنان از همان بدو تولد فرزندان تأكيد شده است كه والدين مراقبت‌هاي پيشگيرانه اي را در اين زمينه پيش بگيرند. البته بايد توجه داشت كه آموزش جنسي فرزندان و آشنايي آنان با مسائل جنسي هرگز به صورت ناگهاني شروع نمي‌شود، بلكه والدين بايستي از همان دوران كودكي و حتي از هنگام تولد، اين آموزش را به تدريج آغاز كنند و بدانند كه چگونه به تناسب سن و فهم فرزند خود به سؤالات جنسي وي پاسخ دهند و اين آگاهي بخشي و آموزش فرزند در هر سني متفاوت است. اگر والدين با برنامه ‌ريزي درست و بلند مدت اطلاعاتي در خصوص بلوغ و مسائل جنسي در اختيار فرزندان خود قرار دهند و آرام و آرام و به تناسب سنشان اين اطلاعات را در اختيار وي قرار دهند، از بروز بسياري از مشكلات رفتاري و اختلالات جنسي در فرزندانشان جلوگيري خواهند كرد.

****راهكارهايي براي پيشگيري از گمراهي و انحراف اخلاقي فرزندان***
الف) تأمين نيازهاي رواني- عاطفي
كودكان با نيازهاي رواني- عاطفي فراواني به دنيا مي‌آيند كه ارضاي آنها زمينة تربيت صحيح جنسي را فراهم مي‌سازد و عدم ارضاي آنها آثار نامناسب رواني فراواني داشته و سبب انحرافات جنسي مي‌گردد. والدين مي‌توانند بابرقراري ارتباط عاطفي مطلوب بافرزندان، با محبت و نوازش كردن، هديه دادن و تأمين امنيت كودكان به اين مهم دست يابند. همچنين والدين مي‌توانند با ارزش دادن به كودكان و ارضاي نياز به عزت و ارزشمندي زمينة تربيت جنسي كودكان را فراهم آورند. ارضاي اين نياز، از آن جهت در رشد سالم جنسي اثر دارد كه فردي كه عزت در او رشد كرده، براي خودش ارزش قائل است و حاضر نيست آن را به ذلت بكشاند. چنين فردي از كشيده شدن به وادي شهوات و ارتكاب گناهان و آلوده شدن به انحرافات جنسي خودداري مي‌كند.
امام علي(عليه‌السلام) مي‌فرمايد:
«مَنْ كَرُمَتْ عَلَيهِ نَفْسُهُ هَانَتْ عَلَيهِ شَهَوَاتُه‏» (1)؛ «هركه براى خود كرامت و بزرگواري قائل باشد، خواهش‌هاى نفسانى‌اش در نظر او خوار آيد».
«مَن كَرُمَت علَيهِ نَفسُهُ لَم يهِنْها بالمَعصيةِ‏» (2)؛ «هر كه براى نفْس (شخصيت) خود احترام قائل باشد، آن را با گناه و معصيت خوار نمى‌گرداند».
نقطه مقابل اين گفتار، حديثي است از امام صادق(عليه‌السلام) كه مي‌فرمايد:
«مَنْ هَانَتْ عَلَيهِ نَفْسُهُ فَلَا تَأْمَنْ شَرَّه‏‏» (3)؛ «هر كه براى خود حرمت و ارزشى قائل نباشد، از شرّش ايمن مباش».
ب) شكوفاسازي فطرت
پرورش و شكوفاسازي فطرت كودك باعث مي‌گردد كه وي از انحرافات فطري و گرايش به نابهنجاري‌هاي اخلاقي و معنوي مصمونيت پيدا كند. در آيات و روايات، تصريح شده است كه كودكان با فطرتي معنوي و خدايي متولد مي‌شوند و تمايل به خداپرستي از ابتداي تولد با آنها وجود دارد. اين والدين هستند كه چه بسا با تربيت نادرست، آنها را از فطرت اوليه منحرف مي‌كنند.
ج) آموزش مسائل ديني
آشنايي با اعمال ديني و انتظاراتي كه خداوند و اولياي الهي از كودك دارند، باعث مي‌شود كه كودك، شخصيتي متعهد و علاقه‌مند به راهنمايي‌ها و قوانين خداوند بيابد، از مسير هدايت فطري، اخلاقي و الهي، منحرف نگردد، به انجام دادن رفتارهاي نابهنجار جنسي روي نياورد و نسبت به آنها حيا نمايد و حساسيت نشان دهد.
د) پرورش فضايل اخلاقي
كودكان و نوجواناني كه با فضايل اخلاقي رشد كند، در برابر رذائل اخلاقي به خوبي مقاومت مي‌كند. فضايلي كه با بحث تربيت جنسي در ارتباط‌اند و در پرورش آنها در حفظ كودكان و نوجوانان از انحرافات و بي‌بندوباري اهميت دارد. عبارت‌اند از: حيا، عفت و غيرت.

 

همچنین توصیه می کنیم به منابعي كه خدمت‌تان معرفي مي‌كنيم، مراجعه كنيد.
1. فقيهي، علي نقي، تربيت جنسي: مباني، اصول و روشها از منظر قرآن و حديث، قم: دار الحديث،1390.
2. گاربر، استيفن و گاربر، ماريان دانيلز، چگونه با كودكم رفتار كنم؟، ترجمة: هومن حسيني نيك و ديگران، تهران: مرواريد، 1388.
3. كاچتكوف، واسيلي دميتري يويچ و لاپيك، والنيتناميخائيلوونا، روانشناسي و تربيت جنسي كودكان و نوجوانان، ترجمه: محمد تقي زاد، تهران: افسون، 1381.
4. بارتل، سوزان، 50 سوال مهمي كه بچه‌ها مي‌پرسند: بهترين جواب‌ها براي سخت ترين، هوشمندانه‌ترين و عجيب‌ترين سوالهاي كوك شما، سوالات كودكان 4 تا 8 سال، ترجمه: مريم آقابابايي، تهران: بهشتيان، 1390.
5. تنه‌كار، محسن، پاسخ به سوالات كودكان، قم: نجابت، 1385.
6. جان بزرگي، مسعود و ناهيد نوري، آموزش اخلاق، رفتار اجتماعي و قانون‌پذيري به كودكان، تهران: ارجمند، 1391.
7. فيبر، آدل و مازليش، الين، به بچه‌ها گفتن، از بچه‌ها شنيدن: گفت و شنود با كودكان، ترجمة: فاطمه عباسي فر، تهران: دايره، 1391.
8. قائمي، علي، خانواده و مسايل جنسي كودكان، تهران: انجمن اوليا، و مربيان، 1380.
همواره موفق و كامروا باشيد.
-------------------------------------------------------------------------------
پي‌نوشت‌ها:
1. شريف رضى، محمد بن حسين، ‏نهج البلاغة، قم: هجرت، 1414ق، ص555.
2. تميمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، غرر الحكم و درر الكلم‏، قم‏: دار الكتاب الإسلامي، ‏1410ق‏، ص636.
3. حراني، ابن شعبه، حسين بن روح، تحف العقول، قم: جامعه‌ي مدرسين حوزه علميه قم، 1404ق، ص483.

یکی از مشکلاتی که گریبانگیر خانواده ها و نوجوانان می شود . دوری خانواده از گفتگوی خانوادگی است . وظیفه اصلی خانواده تربیت فرزندان است و باقی مسائل فرع بر آن است. برای تربیت فرزند باید نیازهای عاطفی و روحی و روانی فرزندان خود را بشناسیم این امر محقق نمی شود مگر با ارتباط دوستانه و گفتگوی خانوادگی. در گفتگوی دوستانه خانوادگی بسیاری از چالش ها و شبهات برای نوجوان  رفع می گردد. برخی از کودکان و نوجوانان از هنجارها و ارزش های اسلامی و انسانی آگاهی ندارند و حتی ممکن است در ارتباط با افراد بد کردار از آن ها تأثیر نامطلوب بپذیرند. بنا براین در خانواده از طریق گفتگو با کودکان و نوجوانان ارزش ها و معیارهای خانوادگی را برای آن ها تبیین کنید. یکی از تذکرات دین الام به خانواده ها این است که قبل از رسیدن کودک به سن ممیز اتاق خواب کودک از اتاق خواب والدین جدا باشد. در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) خواندم به کودکان خود بیاموزید که در هنگام ورود به اتاق خواب یا استراحت شما اجازه بگیرند و در بزنند . این توصیه اخلاقی نشان می دهد که مادر در نزد فززند ذکور، کودک و به ویژه نوجوان پوشش مناسبی داشته باشد تا خدای ناکرده باعث تحریک و بلوغ زود رس فرزند فراهم نشود. رعایت دستورات دینی نسخه درمان بسیاری از مشکلات روحی ، روانی، اخلاقی، اجتماعی و حتی جسمی است. توصیه بنده این است در رفتار و نگرش خود تغییراتی ایجاد کنید.

جمع بندی

سؤال

خانم 33 ساله هستم ، 14 ساله ازدواج کردم یک پسر 12 ساله دارم، متاسفانه متوجه شدم که پسرم از من در رخانه فیلم و عکس می گیرد و در تلگرام برای سه تا از دوستانش میفرستد. از دیروز که متوجه شدم خیلی شوکه ام هنوز هیچی بروی خودم نیاورده ام. واقعا نمیدانم چکار کنم؟

پاسخ

دوره نوجواني يكي از دوره هاي حساس زندگي انسان تلقي مي گردد.اين دوره نقش بسزائي در تكوين شخصيت فرد دارد.نوجواني دوره انتقال از وابستگي كودكي به استقلال و مسئوليت پذيري نوجوان مي باشد.بازنگري و بازسازي ارتباط با والدين،بزرگسالان و جامعه از يك سو وبازشناسي و بازسازي فرد به عنوان يك فرد مستقل از ديگر سو دو مساله اصلي دوره نوجواني مي باشد. فرد در اين دوره به دنبال آزمون اين است كه با چه كساني و با چه تيپ آدم هايي رابطه داشته باشد و رابطه اش چگونه باشد. شكست در برخي موارد امري طبيعي است و كسب تجربه در اين زمينه با آزمون و خطا امكان پذير است.

خواهر محترم! به فرض اطمینان و یقین  در این موضوع آنچه بیان نمودید نشان از ورود فرزندتان به دوران نوجوانی و اوج گرفتن غریزه ی جنسی است اما انجام این عمل نشان از چند خطای راهبردی است:

1. در اختیار قرار گرفتن گوشی هوشمند در سنی که نباید در اختیار او قرار می گرفت و هنوز فرهنگ آن برای او نهادینه نیست.

2. رابطه با دوستان نابابی که این قبیل کارها را به او آموزش داده و او را با تمام پاکی اش ترغیب به آلودگی و نوعی خیانت می کنند.

3. گاهی ممکن است در خانه پوشش مادر مناسب نبوده و موجب رخداد چنین وضعیتی شود.

4. دور شدن والدین از دنیای نوجوان و کم توجهی به نیازها و خواسته های عاطفی او...

به هر حال نگراني شما در رابطه با فرزندتان كاملا بجا و عقلايي است، اما مواظب باشيد كه در اين خصوص دچار افراط نشويد، چرا كه زياده در چنين حالتي نه تنها كمكي به حل مشكل نخواهيد كرد، بلكه ممكن است سبب دوري بيشتر فرزندتان شويد. اما براي حل مشكل

اکنون باید چه کرد؟

اكنون كه با اين مساله بيشتر آشنا شده ايد، نكات و راهكارهاي زير را به دقت مطالعه نموده و بكار ببنديد تا انشا الله هرچه زودتر اين مشكل برطرف گردد.
1. آرامش خودتان را كاملا حفظ نماييد تا مبادا حركت نسنجيده اي از شما سر بزند.
2. اگر گوشی هوشمند در اختیار اوست دسترسی او را به اینترنت محدود کنید و یا به بهانه ای گوشی را مدتی از دسترس او دور نگه دارید و یا نهایتا تلگرام را از گوشی او به بهانه ی غربی بودن حذف کنید.
3. به هيچ وجه نبايد برخورد تند و سركوبگرانه با او انجام دهيد چون پنهان کاری او افزایش می یابد.
4. وجود يك مشكل در يكي از اعضاي خانواده غالبا نشان از كژكاري يا نا هماهنگي ديگر اعضاي خانواده دارد، بنابراين او را به چشم يك مقصر يا گناهكار نگاه نكنيد، بلكه در پي كشف عوامل بوجود آورنده و تقويت كننده رفتار اشتباه او باشيد.
5. پدر او بايد در جريان اين مساله قرار بگيرد، اما اگر احتمال مي دهيد كه او بيش از حد عصباني شود يا حركت غير معقولي انجام دهد، اين كار را با دقت انجام دهيد و يا اينكه از يك مشاور بخواهيد او را توجيه نمايد.
6. اگر شما و همسر تان مهارتهاي تعامل با يك نوجوان را نمي دانيد، بهتر است در اين زمينه مطالعه نماييد و يا اينكه توسط يك مشاور مجرب توجيه شده و آموزشهايي ببينيد.
7. بهتر است كه به هيچ وجه به صورت مستقيم در رابطه با اين مساله با او صحبت ننماييد، تا حريم هاي والد - فرزندي حفظ شود، خصوصا كه برخورد مستقيم شما ممكن است كار را خرابتر نمايد.
8. براي حل اين مشكل بهتر است كه تمام برنامه ها را با همسرتان در ميان بگذاريد و با كمك و همفكري يكديگر اين مساله را حل نماييد.
9. رفتارهاي دوران نوجواني او نبايد نگاه شما را نسبت به او منفي كند.
10.موقعيت ها و حالاتي را كه بيشتر سبب مي شود تا به اين كار روي بياورد را شناسايي نماييد. به عنوان نمونه ممكن است پس از يك شكست تحصيلي يا يك مشاجره خانوادگي باشد و از وقوع اين موقعيت ها جلوگيري نماييد. مثلا اگر موقع حاصی فکر می کنید اين مسئله رخ مي دهد گوشي را از او در آن هنگام دور كنيد. البته ما با اصل خريد گوشي در اين سنين مشكل داريم.

11. شما و همسرتان با او تعاملي كاملا دوستانه برقرار نماييد، اين كار سبب مي شود تا هيجانات منفي او كاهش يافته و تحريكات جنسي او نيز كم شود، علاوه بر اين با اين كار بيشتر به او نزديك شويد و در نهايت خواهيد توانست به او بيشتر كمك نماييد.
12. به او كمك كنيد كه براي تمام اوقات خود برنامه داشته باشد و در هر زمان به كاري خاص مشغول باشد.
13. بهتر است او هيچ گاه تنها نباشد، به گونه اي كه او به نيت شما پي نبرد و به شما بدگمان نشود، سعي كنيد او با خانواده يا دوستان باشد و هيچ گاه تنها نباشد.
14. سعي نماييد در برنامه او ورزش، هنر، مطالعه، گردش هاي جمعي با خانواده و دوستان را قرار دهيد.

در پایان توصیه می کنیم اگر تا کنون پوشش مناسبی در منزل نداشته اید سعی کنید این پوشش را تغییر دهید تا هم امکان سوء استفاده نداشته باشد و هم تحریکی برای او رخ ندهد.

موضوع قفل شده است