نکات عملی عرفانی از آیت الله کمیلی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نکات عملی عرفانی از آیت الله کمیلی

گفتارهای سلوکی از فقیه عارف آیت الله کمیلی

۱. در دستورات اهل عرفان آمده است؛ که اگر سالکین الی الله بخواهند راه میانبر در سیروسلوک را بپیمایند، باید از راه امام حسین علیه السلام وارد بشوند.

۲. اولین چیزی که داعی(دعا کننده) باید متوجه آن باشد، شناخت مخاطب خود است و باید شناختی از صفات و اسما الهی داشته باشد و او را با طهارت و خضوع و خشوع و آمادگی کامل یاد کند.

۳. استاد ما (مرحوم حداد) در مسئله مناجات بسیار کتوم بودند و به حقیقت، سرّ دعا را دریافته بودند و با خدا نجوای قلبی داشتند و آه و ناله او در درون بود.

۴. اگر سالک در دنیا به کمال رسید، که رسید و اگر قبل از به دست آوردن کمال مرد، شهید مرده است و مهاجری است که به سوی خدا رفته است و بعد از مرگ به کمال خواهد رسید.

۵. سالکین باید استقامت داشته باشند و کارهایشان فقط و فقط برای خدا باشد، و هیچ نوع شرکی چه خفی و چه جلی در کارها و نیّات قلبشان پیدا نشود.
خداوند در قرآن می‌فرماید: “بندگانش در راه او و برای او مستقیم شوند”، اشاره دارد به اینکه فقط او را در نظر بگیرند.

۶. ای برادر! اگرتصمیم داری اهل معرفت شوی، و از مقربین شوی، و رفیق انبیاء و اولیاء باشی، در امرت استوار باش و هرچه می‌توانی از صفات حیوانی دور شو و متخلق به اخلاق روحانیین شو.

۷. شما می‌خواهی همه‌ی وجودت و همه آن باطن را به هم بریزی و از نو یک آدم درست کنی، یک انسان درست کنی، خوب این خیلی کار مشکلی است،! لذا مرحوم سید (بحرالعلوم) هشدار می‌دهد و می‌گوید سالک در این موارد باید مانند کوه‌های خیلی بلند و استوار که به این زودی‌ها متزلزل نمی‌شود ثابت بایستد.

۸. آن‌هایی که سالک واقعی هستند و استاد دارند، و راضی به مقدرات و رزق و روزی معنوی خود هستند، عجله و شتاب زدگی نمی‌کنند،خود را به ریاضت‌های غیر مشروع نمی‌اندازند، ضرر به جان و مال و خانواده‌شان نمی‌زنند، اجحاف در حقوق دیگران نمی‌کنند، و اگر در دنیا هم فتح باب برایشان نشود، بعد از مرگ و در برزخ به کمالات خواهند رسید.

۹. امر به معروف واجب است، دعوت به عرفان و سیر إلی الله از عالی‌ترین و بالاترین معروف‌هاست.

۱۰. سالک باید بداند که سر منزل مقصود (توحید) خارج از وجود خودش نیست، و رسیدن به آن نیازمند تذکر (ذکر) و تفکر مستمر است.

۱۱. فرصت‌های سالک در سیر و سلوک، در حقیقت رعایت حقوق (والدین، همسر، فرزند و…) است.

۱۲. ما در سلوک کار به “باطن” داریم، لذا باید انصراف از ظاهر و توجه به باطن کرد.

۱۳. آن‌هایی که عامل به امور شریعت هستند، از دیگران جلوتر هستند. چون اگر اعمال شرعیه واقعا از روی صدق و خلوص انجام بگیرد، نورش در انسان پیدا می‌شود.

۱۴. مراحل سیروسلوک تدریجی است و یک دفعه انجام نخواهد شد، درک این مطلب امری ضروری است و سالک نباید از آن غافل شود.

۱۵.
شریعت،طریقت، حقیقت؛ اموری سه گانه هستند که لازم و ملزوم یکدیگرند، و هیچگاه در سیر روحی و عملی سالکین الی الله از یکدیگر جدا نمی‌شوند.

۱۶. سالک پس از مدت‌ها از سیروسلوک در این راه، مهارت مراقبه قلبی، و مراقبت از قلب و باطن خود را پیدا می‌کند که در این دل، امور غیر خدایی وارد نشود.

۱۷. سالک الی الله دقّت می‌کند در عباداتش دنبال کیفیت باشد نه کمیّت، به طوری که اثر عبادت را در خود پیدا کند تا از نور آن یک ملکه روحانی قدسی به نام “ملکه تقوا” در وجودش ساخته شود.

۱۸. نفی خواطر یعنی صمت قلب کنی و تسخیر کنی قلب خودت را تا حرفی نزند این دل مگر به اختیار صاحب دل.

۱۹. سالک با مطالعه احوال و اقوال عرفا، استمداد از روح آن‌ها را در خود زیاد می‌کند.

۲۰. این که نمازهای مستحبی بیشتر از نمازهای واجب است، یک سرّی دارد، این برای تحصیل همان حضور قلب است.

سلام
سپاسگزارم.
اجرتون با خدا @};-@};-

موضوع قفل شده است