جمع بندی نمی دانم چه چیزی مانع بیدار شدنم برای نماز شب می شود؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نمی دانم چه چیزی مانع بیدار شدنم برای نماز شب می شود؟

سلام وقت بخیر 

من برای نماز شب بیدار میشم ولی وقتی می خوام بلند بشم نمی تونم، انگار یه نیرویی مانع میشه و نمیذاره، چرا ؟؟

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد حنیف

جمع بندی

 

پرسش: من برای نماز شب بیدار میشم ولی وقتی می خوام بلند بشم نمی تونم، انگار یه نیرویی مانع میشه و نمیذاره، چرا ؟؟

 

پاسخ: بیدار شدن برای نماز شب و کسب توفیق هم نیاز به مقدمات مادی دارد و هم مقدمات معنوی. مقدمات مادی اینست که طوری برنامه ریزی کنید که به لحاظ جسمی و شرایط فیزیکی مشکلی برای بیدار شدن نداشته باشید. برای مثال شب به موقع بخوابید که در زمان نماز شب، خواب بر شما غلبه نکرده و بتوانید بیدار شوید. سعی کنید شام را سبکتر و زودتر میل کنید که در زمان بیدار شدن سنگین و کسل نباشید. همچنین بعضی غذاها باعث خواب بیشتر و کسالت می شوند که بهتر است آنها را شب مصرف نکنید.

و مقدمات معنوی هم اینست که در طول روز روحتان را پاک نگهدارید و توفیق نماز شب را کسب کنید. گناه و غفلت از یاد خداوند مهمترین عاملی ست که توفیق را از انسان سلب می کند. امیرالمومنین على (عليه السلام) به مردى كه عرض كرد من از نماز شب محروم شده ام، فرمود: «أنتَ رَجُلٌ قد قَيَّدَتكَ ذُنوبُكَ؛ تو مردى هستى كه گناهانت تو را به بند كشيده اند.» (۱)

پس برای کسب توفیق در نماز شب، نسبت به گناه خیلی مراقب باشید و در حواشی اعمالتان دقت کنید. گناه فقط ترک نماز و از دیوار مردم بالا رفتن نیست. خیلی اوقات شیطان چنان اعمال را برای انسان زینت داده و زیبا توجیه می کند که جز با دقت فراوان و یاری خداوند نمی توان از آن نجات یافت.

در کنار اینها توجه بفرمایید که نابرده رنج گنج میسر نمی شود. اگر خواهان این هستید که از فیض نماز شب بهرمند شده و به گنج سعادت دست پیدا کنید، قاعدتا باید رنج بیدار شدن در نیمه شب را هم به جان بخرید. انجام دادن کارهایی که هر کسی انجام نمی دهد،‌ شاید سخت باشد ولی اگر به نتیجه و ثمره ای که به دست خواهید آورد دقت کنید، حتما راحتتر می توانید تصمیم بگیرید و اراده تان قوی تر خواهد شد. امیرالمومنین علیه السلام فرموده اند: «ضادّوا التَّوانِيَ بِالعَزمِ؛  با تصميم، به جنگ سستى برويد.» (۲)

 

 

 

پی نوشت ها:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹، ج ۶؛ ص ۳۴۲
۲. همان؛ ج ۷، ص ۳۸۳

موضوع قفل شده است