نقش وراثت در تربیت فرزندان

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نقش وراثت در تربیت فرزندان

با سلام لطفانقش وراثت در تربیت فرزندان را بیان بفرمایید

نقش وراثت در انتقال ارزش ها
مفهوم شناسى وراثت

وراثت از نظر لغوى عبارت است از ارث بردن و انتقال حقوق و از نظر اصطلاحى عبارت است از نیروى طبیعى در موجود زنده که به وسیله آن صفات از اصل به نسل منتقل مى شود؛ خواه این صفات مخصوص این نسل باشد، خواه مشترک میان تمام افراد این نوع یا بخشى از آن ها باشد.
قانون وراثت تا حدود وسیعى بر جهات جسمانى و روحانى انسان حاکم است و این قانون نیز با موضوع ازدواج و انتخاب همسر براى تولید نسل رابطه مستقیم دارد، که راهنمائى هاى قرآن و احادیث را در این باره نباید از نظر دور داشت.
شرایط همسر شایسته و اهمیت آن از نظر تولید نسل سالم و صالح

در مورد انتخاب همسر به منظور ایجاد و تولید نسل سالم و صالح، احادیث و روایات فراوانى وجود دارد که بسیارى از آن ها حاکى از اهمیت قانون وراثت و تأثیر عامل محیط مى باشد. پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله) براى تولید نسل بهتر، دقیق ترین نکات را در امر انتخاب همسر گوشزد فرموده است.

شرایط همسر شایسته

1. تدیّن و تعهّد، اوّلاً باید همسر انسان متدین باشد؛ زیرا دین مى تواند انسان را از هر گونه انحرافات روحى، اجتماعى مصون دارد. پیغمبر اسلام (صلى الله علیه و آله) فرمود: با زن نباید صرفا به خاطر زیبایى او ازدواج کرد؛ چه آن که ممکن است همین زیبایى او را به پستى و ابتذال سوق دهد و نه صرفا براى مال و ثروتش؛ چون ممکن است مال او را یاغى و سرکش نماید؛ بلکه با زن صرفا به خاطر دین او ازدواج کن.
2. حسن خلق، که مبدأ اساسى پرورش نسل سالم است و این اصل چه در دوران جنینى و شیر خوارگى، و چه در دوران تربیت کودک در خانواده... اثر مستقیم و یا غیر مستقیم دارد.
3. حسن خلقت چهره و اندام یا زیبایى و شادابى: که این امر غالبا به کمک دین مى آید و باعث جلوگیرى مرد از انحراف و خلاف عفت مى شود، به این معنى که زیبایى زن غالبا مردها را از اجراء تمایلات غیر مشروع باز مى دارد. پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله) براى اطمینان خاطر مرد از زیبایى زن، اجازه داد پیش از ازدواج مرد او را ببیند تا خاطر وى از نظر زیبایى و دلپسندى زن مطمئن گردد. رسول اکرم (صلى الله علیه و آله) فرمود: «بهترین زنان شما زنى است که وقتى همسرش او را مى نگرد شاد و مسرورش گرداند».
چنان که ازدواج با زن زیبا نیز معمولاً فرزندان زیبا را نصیب انسان مى سازد.
4. زن ولود باشد؛ یعنى عقیم و بدون فرزند نباشد؛ چون قهرا فرزند به کانون خانواده گرمى مى بخشد.
5. اصالت خانوادگى؛ همسر انسان باید از خانواده اصیل و تربیت شده و نجیب باشد؛ زیرا او بهتر مى تواند کودکان را تربیت کند. اگر زن خود فاقد تربیت باشد نمى تواند فرزند خوب پرورش دهد.
شرایط انعقاد نطفه

بعد از انتخاب همسر شایسته و صالح، حال نوبت به انتقال نطفه از پدر به مادر و شرایط خاص آن است که عامل مهم وراثت است.
1. در آن موقع مواظب باشد که با تخیل بد دستخوش وسوسه هاى شیطان نشود.
2. فرد باید مواظب باشد که غذاى حرام نخورد و حتى غذایش شبهه ناک نباشد. قرآن مى فرماید: «آن کسانى که غذاى حرام مى خورند خیال نکنند که این غذاست مى خورند، بلکه آتش است مى خورند و اگر متوجه باشند آن هایى که داراى چشم بصیرتند دارند آتش را مى بینند.
سهم مادر در تربیت پیش از تولد فرزند به مراتب بیشتر از پدر است. البته انعقاد نطفه بین پدر و مادر به طور متساوى است و هر دو در آن سهیمند، ولى مادر از نظر دوران حمل و تغذیه کودک در رحم سهم بیشترى در ساخت جسم و جان فرزند به دست دارد، به همین جهت تأثیر مادر در خوشبختى و بدبختى فرزند بیشتر از پدر است.
پدر پس از انعقاد نطفه دیگر در ساخت طبیعى فرزند تأثیرى ندارد، ولى مادر در تمام ایام حمل در فرزند مؤثر است.
«وظیفه مرد در تولید مثل کوتاه است، ولى از آن زن تقریبا 9 ماه به طول مى انجامد. در این مدت جنین به وسیله موادى که با خون مادر پس از تصفیه در خون به او مى رسد، تغذیه و رشد مى کند.»
وظایف مادران در دوران باردارى

طفل در شکم مادر درست مانند یک عضو مادر است و کلیه عواملى که در جسم و جان مادر تأثیر مى کند در فرزند نیز مؤثر خواهد بود. دوران حمل براى طفل سرنوشت ساز است و مادر باید متوجه باشد که تمام روحیات او روى بچه اى که در شکم دارد اثر مى گذارد، امام صادق (علیه السلام) در ذیل آیه شریفه «هُوَ الَّذى یُصَوِّرَکُم فِى الارْحامِ کَیْفَ یَشاءُ لا اِلهَ الاّ هُوَ العَزیزُ الحَکیم» مى فرماید: ملک مصور مى آید در شکم مادر در 4 ماهگى صورت بندى مى کند، وقتى صورت بندى شد خطاب مى شود به این ملک که نگاه کن به صورت مادر و سرنوشت این بچه را، سعادت و شقاوت این بچه را بنویس در پیشانى اش و بداء هم براى من قرار بده.
این روایت همان است که مى فرماید: قال رسول الله (صلى الله علیه و آله) «السَعیدُ مَن سَعِدَ فى بطن امّه، و الشّقُى مَنْ شَقِىَ فى بطن امّه»؛ «بدبخت کسى است که در شکم مادر بدبخت شده است و خوشبخت کسى است که در شکم مادر خوشبخت است.»
مادران مراقب باشند که گناه اثر دارد روى روحیه بچه. اگر زن گنه کار باشد همان طور که گناه اثر مى گذارد روى دل، اثر مى گذارد روى جنین، و همان طور که گناه دل را سیاه مى کند، کم کم انسان را به آن جا مى رساند که قرآن مى فرماید:
«ثُمَّ کان عاقبة الذین اَساؤا السُّوى اَنْ کَذَّبوا بایاتِ اللّه وَ کانوا بِها یَستَهزؤن.»
آن کسانى که گناه مى کنند کم کم این گناه موجب مى شود که دست از دین بردارند؛ کم کم موجب مى شود که منکر مبدأ و معاد شوند. مهم تر از نکته اول و دوم غذاى حرام است. بدا به حال بچه اى که گوشت و پوست و استخوان او از غذاى حرام روییده شود پس زمان باردارى مراقب این امانت الهى باشید که این امانت را خوب تحویل جامعه بدهید.
تأثیر شیر مادر بر کودک:

شیر مادر تأثیر عمیقى بر بچه دارد؛ همچنان که غذاى مقوّى مادر بر بنیه و قوّه جنین تأثیر دارد که البته از نظر معنوى هم تأثیرى عجیب دارد. روحیات مادر بیشتر روى شیر اثر مى گذارد. پس نکته اول این که مادر باید با تقوى باشد، مادر باید مواظب باشد گناه مخصوصا در وقت شیر دادن در زندگى اش نباشد. نکته دوم راجع به هیجان هاست. مادر نباید در حال عصبانیت یا هیجان بچه را شیر دهد که ممکن است عواقبى خطرناک داشته باشد. نکته سوم آن که غذاى مادر حلال باشد، و نکته چهارم آن که روحیات مادر بر بچه اثر مى گذارد، پس مادر خود را اصلاح کند تا فرزندى نیکو تحویل جامعه بدهد.
عواملى را که در تربیت (در حقیقت وراثت) تأثیر گذار بودند، بررسى کردیم، ولى نباید از این نکته غافل شد که تربیت مى تواند بر وراثت غلبه داشته باشد.
پى نوشت ها:

1. صامع عبدالعزیز، عبدالعزیز عبدالمجید، التربیة و طرق التدریس، الطبعة الثانیة عشرة، القاهره، دار المعارف، 1976 م، ج 1، ص 124.
2. اسلام و تعلیم و تربیت، ص 79.
3. غرر الحکم، ص 379.
4. اسلام و تعلیم و تربیت، ص 84، به طور تلخیص.
5. فیض کاشانى، محجة البیضاء، ج 1، ص 47.
6. همان.
7. اسلام و تعلیم و تربیت، ص 91.
8. تربیت فرزند از نظر اسلام، ص 50.
9. فلسفى، کودک، ص 93.
10. الکسیس کارل، انسان موجود ناشناخته، ص 86.
11. سوره آل عمران (3) آیه 6.
12. کنز العمال، خبر 490.
13. سوره روم (30) آیه 10.
14. تربیت فرزند از نظر اسلام، ص 65، با تلخیص.
15. همان، ص 79، با تلخیص.

سلام
می خوام بدونم ژنتیک چه قدر روی اخلاق و رفتار کودک تاثیر می ذاره؟
توضیح بیشتر اینکه
مثلا اخلاق و رفتار یک خانواده از طریق ژنتیک می تونه روی اخلاق (مثلا نوه)تاثیر بذاره!!؟؟؟؟

سلام
سئوال بسیار دقیقی است ژنتیک بی تردید بر شناخت عواطف و رفتارهای ما اثر دارد.
زمانی دانشمندان زیادی اعتقاد داشتند که شخصیت (باورها، احساس, عواطف, رفتار و...)ما محصول ژنتیک ما است اما امروزه اعتقاد دارند که یکی از عوامل موثر بر شخصیت ما عامل ژنتیک است.
آنچه مهم است این است که دلایل دینی و برون دینی اعتقاد دارند اراده ما بر همه عوامل می چربد و در کل ما شخصیت بسته ای نداریم.
انسان در تکالیف دینی و وظایف روزمره متناسب با توانایی هایش مکلف است

حامی;25582 نوشت:
آنچه مهم است این است که دلایل دینی و برون دینی اعتقاد دارند اراده ما بر همه عوامل می چربد و در کل ما شخصیت بسته ای نداریم.

سلام
یعنی ما میتونیم نقش ژنتیک رو (با تربیت درست)حذف کنیم؟؟؟؟؟؟؟


با عرض سلام و تشکر از کاربران و کارشناسان

به نظر بنده ما نقش وراثت در تربیت باز برمی گردد به محیط زیرا وراثت هم اکتسابی است مثلا فردی که به گذشته یک پدری که مرد سالار است و باور دارد که زن حق اظهار نظر ندارد و این سبک ارتباطی مرد سالاری تمام عیار و دیکتاتوری را به فرزندان خود یادمی دهد قطعا از والدین خود به ارث برده است تا اینکه ما اگر به نسل های عقب تر برگردیم به هر حال به یک واثت اکتسابی دست پیدا می کنیم وراثت اکتسابی این است که منشأ اولیه رفتارهای نسل های آینده یک رفتار محیطی چندین قرن پیش بوده است از طرفی الگوهای تربیتی وراثتی پایدار و تغییر ناپذیر بسیار کم هستند و گرنه تمام علم روانشناسی و دانشمندان علم روانشناسی و تمام موضوعات روان درمانی و پژوهش های رفتار درمانی و... بی معنا خواهد بود .

از طرفی خیلی از مسایل به ظاهر ژنتیکی قابل تغییر خواهند بود پس نباید بعضی ها به بهانه ژنتیکی بودن یک رفتار غیر عادی تن به درمان ندهند


سلام
با تشکر از نظرات اساتید محترم
اگر به تاریخ بنگریم مشاهده می کنیم بسیاری از جنایتکاران بزرگ مانند هیتلر و صدام حرامزاده بوده اند.
ولی استثناء هم وجود دارد.کسانی که پدران مشرک داشته اند ولی خود به راه پدرانشان نرفته اند
آیا خداوند این دو را(هیتلر و صدام) ، را به دلیل اینکه در حرامزاده بودن خود نقشی نداشته اند ، مجازات نمی کند؟
آیا ما هم در صورت حرامزاده بودن چنین عاقبتی داشتیم.
گناه این کودکان (حرامزاده )چیست .که باید چنین سرنوشتی داشته باشند.

سلام بردوستان
قرآن شریف عمدا به قصه آسیه که در خانه فرعون که ادعای خدایی می کرد و پسر حضرت نوح -ع- که در خانه نبوت زندگی کرد اشاره کرده است و این یعنی این که اراده و اختیار حرف آخر را می زند.
نکته: برخی مشکلات وراثتی و بیماری ها سبب می شود عامل شناخت و اختیارما ضعیف شود و یا حتی تعطیل شود. و از سویی برخی خصلت های وراثتی سبب قدرت اراده و اختیار می شود. به هرحال ما در هر صورت متناسب با اراده و اختیارمان مکلف هستیم.

یک خبر در مورد تأیید تأثیر ژنتیک بر نحوه رفتار فرد :


پژوهشگران دريافتند: بخشي از شخصيت اجتماعي افراد به ساختارهاي مغزي مربوط است
پژوهشگران دانشگاه کمبريج دريافتند که بخشي از دلايل مربوط به اجتماعي يا به اصطلاح خونگرم بودن فرد مربوط به ساختارهاي مغزي مي‌باشد.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، مل لبرتن و همکارانش از دانشکده روانشناسي دانشگاه کمبريج در آزمايشي به ارتباط بين شخصيت و ساختار مغزي ۴۱ داوطلب پرداختند تا به اين سوال که چرا برخي اشخاص از بودن با ديگران و داشتن روابط اجتماعي لذت مي‌برند و برخي ديگر انزوا را ترجيح مي دهند، پاسخ گويند.
محققان در اين تحقيق، داوطلبان ياد شده را به روش «ام.آر.آي» مورد آزمايش قرار دادند و در همان حال با ارائه سوالاتي از آنان خواستند ميزان اجتماعي و عاطفي بودن خود را نمره‌گذاري کنند.
در زمان پاسخ با اين سؤولات پژوهشگران ياد شده رابطه بين اجتماعي و خونگرم بودن فرد و بافت مغز را مورد بررسي قرار دادند و متوجه شدند در دو قسمت از مغز (orbitofrontal cortex و ventral striatum) با توجه به تمايل فرد به اجتماعي بودن در زمان پاسخ به سوال، فعاليت‌هاي بيشتري صورت مي‌گيرد.
اين محققان تاکيد دارند: نتايج اين تحقيق به معناي نقش صرف مغز در تعيين رفتارها و اجتماعي يا منزوي بودن فرد نيست بلکه عوامل ديگري نيز موثر هستند.
گفتني است، نتايج اين تحقيق که در European Journal of Neuroscience منتشر شد در خصوص فهم اختلالاتي نظير اوتيسم و اسکيزوفرني که در آن بيمار دچار مشکلاتي در تعاملات اجتماعي خود مي‌شود کمک خواهد کرد.


mahnaz;26032 نوشت:
سلام باتشکر از استادحامی و دوستان بزرگوار
چون جواب سئوالم رو به روشنی دریافت نکردم دوباره می پرسم
اگر به تاریخ بنگریم مشاهده می کنیم بسیاری از جنایتکاران بزرگ مانند هیتلر و صدام حرامزاده بوده اند.
ولی استثناء هم وجود دارد.کسانی که پدران مشرک داشته اند ولی خود به راه پدرانشان نرفته اند
آیا خداوند این دو را(هیتلر و صدام) ، را به دلیل اینکه در حرامزاده بودن خود نقشی نداشته اند ، مجازات نمی کند؟
آیا ما هم در صورت حرامزاده بودن چنین عاقبتی داشتیم.
گناه این کودکان (حرامزاده )چیست .که باید چنین سرنوشتی داشته باشند.

با سلام و تشکر و کسب اجازه از جناب حامی عزیز:Gol:

در پاسخ به سؤال شما، توجه به چند نکته ضروری است:

اول؛ اینکه حرامزاده در اصطلاح روایات به چند معنا است: الف: زنا زاده بودن ب: انعقاد نطقه در ایامی که مقاربت با زن حرام است مانند ایام عادت و .. ج: بسته شدن نطفه با مأکولات و آشامیدنیهایی که از مال حرام و غصبی تهیه شده باشد.

دوم، اما اینکه این افراد روی سعادت را ندیده و به جهنم خواهند رفت به عنوان یک قضیه قطعی و حتمی نیست چون در آن صورت دیگر اختیاری وجود ندارد و به جهنم رفتنشان نیز، بی معنا خواهد بود. بلکه بدین معنا است که زمینه گمراهی و ضلالت و استعدد دوری از حق و دشمنی با نماد حق (قرآن کریم و اهل البیت علیهم السلام) در این گونه افراد، بیشتر است و البته اگر بخواهند می توانند در مسیر حق و صراط مستقیم الهی بمانند، رابطۀ خود را با قرآن مستحکم و عشق و ارادت و محبت خود را به اهل البیت حفظ کنند.

سوم، نکته قابل توجه دیگر این است که حرام زادگی به معانی که بیان شد تنها بعنوان یک عامل گمراهی و انحراف می تواند باشد و این به معنای حصر نیست بلکه بسا عوامل دیگری مانند شبهات علمی و عملی هستند که می توانند موجب انحراف از جاده حق و انصاف و صراط مستقیم که همان قرآن و اهل البیت علیهم السلام است، بشوند.

مسألۀ حرام زاده بودن و شبهه ای که در آن، جبری بودن و عدم اختیار انسان، مطرح می شود، بنوعی با روایت "السعید سعید فی بطن امه و الشقی شقی فی بطن امه" که برای برخی همان شبهه را ایجاد و تقویت کرده مرتبط است؟ از اینرو می توانید پاسخ ها و مطالب مربوط به روایت مذکور را در پست های زیر، بطور مفصل مطالعه و بررسی کنید:


http://www.askdin.com/showthread.php?t=223

http://www.askdin.com/showthread.php?t=3444&highlight=%D8%A7%D9%84%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF


اجمال مطلب اینکه: نطفۀ حرام، تربیت در بطن شقی وسعید و محیط های پاک و آلوده اگر چه زمینه ساز و مشوق و مهیج انسان بوده و هستند اما آنچه علت اصلی در شقاوت و سعادت انسان است تصمیم قطعی و اختیار خود انسان است، و علل معده و ناقصه و علل و عوامل جبری عالم به هیچ وجه مخل و نافی اختیار و انتخاب انسان نیستند. چنانکه اختیار انسان نیز نمی تواند نافی تأثیرات ناشی از علل و عوامل جبری باشد.

موفق باشید ...:Gol:

چيزي شبيه فيلم هاي هندي اما واقعي

http://www.askdin.com/showthread.php?p=26440#post26440

بسم الله الرحمن الرحیم
قال الامام الصّادق - عليه السلام - : طُوبي لِمَنْ كانَتْ اُمُّهُ عَفِيفَةً.
«علل الشرايع، ج 2، ص 251»

امام صادق - عليه السلام - فرمود: خوشا به حال كسي كه مادرش پاكدامن است.
موضوع قفل شده است