نظر مراجع تقلید درباره کلاه گیس

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظر مراجع تقلید درباره کلاه گیس


پاسخ مراجع تقلید درباره کلاه گیس

یکی از موارد حجاب پوشاندن موهای سر از نامحرم است. نگاهی به بازار لوازم آرایشی زنان و کثرت موهای مصنوعی در رنگ های متنوع برای خانم ها بیانگر استفاده و فراگیری آن است.متأسفانه گاه مشاهده شده در برخی از فیلم ها و تئاترها نیز بدون توجه به این احکام، زنان بازیگر مبادرت به استفاده از موهای مصنوعی و کلاه گیس کرده اند.

در همین رابطه حکم فقهی این مسأله را خبرنگار خبرگزاری برنا از مراجع عظام تقلید سؤال کرده که می توانید سؤال و جواب را در ادامه بخوانید.

سؤال: قرار دادن کلاه گیس مصنوعی و یا موهای مصنوعی بر سر زن نامحرم و نگاه کردن به آن چه حکمی دارد؟

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی):به هر حال استفاده از کلاه‌گیس و موی مصنوعی برای حجاب مجزی نیست و موی مصنوعی نیز باید پوشیده شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی:استفاده از کلاه گیس جایز است، ولی این کار در برابر نامحرم جایز نیست و نگاه به موی مصنوعی اشکال دارد.

حضرت آیت الله سیستانی: کلاه گیس خود زینت است و باید آن را بپوشاند.

حضرت آیت الله وحید خراسانی: چنانچه کلاه گیس مصنوعی یا موی مصنوعی بر سر زن باشد، واجب است آن را از نامحرم بپوشاند و نگاه کردن به آن هنگامی که بر سر زن است، جایز نیست.

آیت الله علوی گرگانی: اگر موجب نگاه مرد نامحرم به صورت یا گردن زن و امثال آن شود و یا اگر موجب لذت مرد شود، جایز نیست.

منبع

سلام
تشکر تازه شنیدم !

کار کارگردان ها ما هم خراب از آب در اومد مثل یوسف پیامبر !

سلام:Gol:

ولی توی برنامه زلال احکام یه بار یه خانومه تماس گرفت و گفتش که دنبال کار میگرده و هرجا میره چون حجاب داره قبولش نمیکنن و پرسید که میشه کلاه گیس بذاره ؟!

و بعد حاج اقا در جوابش گفتن : بله توی این مورد میشه گذاشت !!!!!!!!!!!!!!!

میشه توضیح بفرمایید که چجوریه ؟ :Gig:

شاد و پیروز باشید

التماس دعا :Gol:

سوال;77312 نوشت:
سلام ولی توی برنامه زلال احکام یه بار یه خانومه تماس گرفت و گفتش که دنبال کار میگرده و هرجا میره چون حجاب داره قبولش نمیکنن و پرسید که میشه کلاه گیس بذاره ؟! و بعد حاج اقا در جوابش گفتن : بله توی این مورد میشه گذاشت !!!!!!!!!!!!!!! میشه توضیح بفرمایید که چجوریه ؟ شاد و پیروز باشید التماس دعا


با سلام و تشكر از سئوال شما

برنامه مورد نظر را نديده ام اما احتمالا آن خانم ساكن خارج از كشور بودند و چون مي خواستند براي كاري كه برايشان ضرورت داشته روي حجابشان ، كلاه گيس بگذارند ، چنين پاسخي دريافت كردند ، كه اگر فرض كنيم كلاه گيسي كه آن خانم مي خواستند در آن محيط استفاده كنند ، برايشان زينت حساب نشود طبق برخي فتوا ها ، پاسخ درست خواهد بود .

موفق و پيروز باشيد

عرض سلام خدمت استاد بزرگوار جناب سجاد و همه دوستان گرامی :Gol:

سجاد;77564 نوشت:
كه اگر فرض كنيم كلاه گيسي كه آن خانم مي خواستند در آن محيط استفاده كنند ، برايشان زينت حساب نشود طبق برخي فتوا ها ، پاسخ درست خواهد بود .

در چه صورت زینت حساب میشه ؟
ممکنه بیشتر توضیح بفرمایید ؟

ممنونم :Gol:

التماس دعا:Gol:

سوال;77566 نوشت:
در چه صورت زینت حساب میشه ؟ ممکنه بیشتر توضیح بفرمایید ؟ ممنونم التماس دعا

با عرض سلام خدمت شما سركار سوال

تشخيص زينت يا عدم آن ، عرفي است يعني بايد ديد مردم راجع به آن چگونه قضاوت مي كنند در داخل كشور ما كه روشن است اگر كسي از كلاه گيس استفاده كند از هر نوعي كه باشد ، زينت محسوب مي شود و جلب توجه می کند.

اما در مورد آن خانم يا خانم هايي با شرايط او كه مي خواهند در مواقع اضطراري و ضروري از كلاه گيس استفاده كنند در محيطي كه همه بي حجاب هستند به نظر مي آيد بشود از نوعي كلاه گيس روي حجاب استفاده كرد كه استفاده از آن براي آنها زينت خاصي به حساب نيايد و جلب توجه نكند .(1)

البته بايد توجه داشت كه اين حكم براي مواقع ضروري است و داشتن حجاب به ويژه براي حفظ شعاير اسلامي در محيط هاي غير اسلامي ، لازم است .

در پناه حق باشيد

پی نوشت:
1. سئوال از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

موضوع قفل شده است