جمع بندی نظر اسلام در مورد مفهوم لحظات مقدس

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظر اسلام در مورد مفهوم لحظات مقدس

در منابع دینی مفهوم لحظه وساعت مقدس داریم؟
چرا این لحظات مقدس هستن و چه ویژگی هایی دارن ومیشه این ها رو درجه بندی کرد؟
مثلا بگیم بین الطلوعین مقدس ترین است
والبته من منظورم مواردی غیر از ایام الله است گرچه ممکنه داخل همین مفهوم باشن
سپاس

با نام و یاد دوستکارشناس بحث: استاد

بسمه تعالی

قطعاً در مجامع دینی به وقت نگاه ویژه ای شده و روایاتی هم در این باب وارد شده است، اما اینکه وقت و ساعت موصوف به قدس شده باشد و با تعبیر ساعت مقدس بیان شده باشد دیده نشد.
برای نمونه:

 • قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وآله: فِكْرَةُ سَاعَةٍ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ سَنَة( بحارالانوار ج68 ص 326
 • اللَّهُمَّ اجْعَلْ لَنَا فِي كُلِّ سَاعَةٍ مِنْ سَاعَاتِهِ حَظّاً مِنْ عِبَادِك‏( صحیفه سجادیه)
 • پیامبر صلی الله علیه وآله:‏ لِي‏ مَعَ‏ اللَّهِ‏ وَقْتٌ‏ لَا يَسَعُهُ مَلَكٌ مُقَرَّبٌ وَ لَا نَبِيٌّ مُرْسَلٌ وَ لَا عَبْدٌ مُؤْمِنٌ امْتَحَنَ اللَّهُ قَلْبَهُ لِلْإِيمَانِ.( بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏18، ص: 361)

اما تأثیر اوقات و ازمنه در ادعیه و استجابت دعا، بسیار حائز اهمیت است.
البته می توان به یک معنا گفت همۀ ساعات مقدس اند اگر آدمی آن ساعت و لحظه را قدر بداند و با ذکر خداوند متعال آن وقت را نورانی و با ارزش کند.
هر شب شب قدر است اگر قدر بدانی
با نگاه به روایات می یابیم که وقت های مهم به چند دسته تقسیم شده است:

 1. وقت هایی که در طول شبانه روز مورد تأکید قرار گرفته اند مانند: وقت سحر، بین الطلوعین، قبل از غروب
 2. وقت هایی که در ایام هفته مورد تأکید قرار گرفته مثل: شب و روز جمعه
 3. وقت هایی که در ایام ماه مورد تأکید قرار گرفته مثل: ایام البیض
 4. وقت هایی که در طول سال مورد تأکید قرا گرفته مثل: شب قدر ، کل ماه رمضان، شب و روز نیمه شعبان، ایام ذیحجه و عرفات و...
وقت در روایات گاهی با تعبیر لیل و گاهی هم با تعبیر یوم بکار رفته که بیانگر لطیفه ای است که اگر طالب بودید بعداً بیان می کنم.
اما چرا این ساعات در شبانه روز و در طی سال مورد تأکید قرا گرفته علت متعددی دارد که به چند نمونه اشاره می شود:

 • از نظر وضعیت قرار گرفتن ستارگان و اجرام آسمانی، انرژی های کیهانی در طول شبانه روز در ساعات خاصی اثر مثبت بر جسم و مزاج انسانی دارد که انسان با قرار دادن خود از تابش های کیهانی انرژی مثبت از آنها می گیرد.
 • چون در این ساعات از شبانه روز اکثر مردم در غفلت به سر می برند اگر بنده ای در آن ساعات غافل نباشد به عبادت خداوند متعال مشغول باشد، رحمت خدا شامل حالش خواهد شد.
 • از آنجایی که قرآن کریم می فرماید: مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثالِها (انعام/ 160) هرکس کار نیکی انجام دهد ده برابر برایش محسوب می شود.
ساعاتی که در شبانه روز توصیه شده (سحر، بین الطلوعین، وقت نماز های پنجگانه و بین غروب خورشید تا مغرب) بین 2:30 تا 3 ساعت است که اگر انسان آن را به عبادت مشغول باشد گویا تمام شبانه روز را به عبادت مشغول بوده و خداوند کریم و مهربان با لطف خود با این بنده مانند دائم الذکر برخورد می کند.

 • در این ساعات برای شخص سالک شرایط مهیا است تا تمرکز بگیرد یا توجه به محضر و حضور عندالله را درک کند یا به مشاهدۀ ظهورات نفس خود بپردازد یا ارتباط با غیب عالم پیدا کند.
این ها چند نمونه از خصوصیات ساعات خاص در شبانه روز بود که البته برای ایام سال و شب قدر و... هم دلیل هایی برای توجه به این اوقات هست که بیان آن نیاز به وقت دیگری است.
اما اینکه این اوقات دارای درجه هستند یا خیر، حتماً این ساعات از لحاظ شرافت و رتبه دارای درجاتی هستند که هم نسبت با یکدیگر متفاوتند و هم نسبت با مردم، یعنی این اوقات نسبت به اشخاص آثار متفاوتی خواهد داشت و هر آنکه از حضور بیشتری برخوردار باشد اثر این اوقات هم در آنها بیشتر است. البته به لحاظ ذکری هم که می گویند بهره های متفاوت از این ساعات و زمان ها می برند. نا گفته نماند که این اثر برای اشخاصی است که ابن الوقت باشند وگرنه آنهایی که به درجه و شرافت ابوالوقت نایل گشته اند حسابشان جدا است.
موضوع قفل شده است