جمع بندی نحوه‌ی برخورد با خیانت همسر

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه‌ی برخورد با خیانت همسر

با عرض سلام وخسته نباشید
ببخشید یه سوالی داشتم از مشاوره محترم سایت
یکی از دوستام شاهد خیانت همسرش بوده وفهمیده که همسرش با کسی رابطه داره و وقتی به شوهرش میگه چرا این کار رو میکنی میگه تو دروغ میگی ومن رابطه ندارم و دوستم به جایی رسیده که میگه اگر به خاطر بچه ام نبود اصلا یکلحظه این زندگی رو تحمل نمیکردم
لطفا راهنمایی کنید
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و تحیت
گرایش به جنس مخالف و داشتن رابطه به طور غیر مشروع و نادیده گرفتن و فراموش کردن همسر زندگی یکی از مشکلات و آسیب های جدی است،که باید در حل این مشکل نهایت تلاش را انجام داد تا مساله به طور کامل حل شود، برای درمان و حل این مساله باید نخست علل و ریشه آن را کشف کرد،مواردی را که تحقیق شده1 از باب توضیح بیشتردر اینجا بیان می کنیم:
1. عدم ابراز محبت به شوهر و برعکس
گاه اتفاق افتاده که افراد در این زمینه خیلی سرد و بی توجه هستند،و این موضوع را خیلی کم و بی ارزش تلقی می کنند،خوب طبیعی است که در این صورت زمینه انحراف بیشتر خواهد شد.
اصلا خود ابراز محبت هنر و مهارت است که هر کسی باید به طور خاص و با تمرکز بر همسر خود یاد بگیرد و آن را عملی کند.
افکاری مثل:حوصله ندارم،پررو میشه،ول کن،و ...افت بزرگی است که باید بررسی و حل شود.
2. وجود پارتی های مملو از فساد ،دیدن فیلم یا تصاویرهای سکس
برای افرادی که حضور در مجالس گناه و مختلط خیلی راحت و بدون حریم خاص،سهل و آسان است،طبیعی است که انگیزه انحراف به مراتب بیشتر خواهد شد.
3. سرد مزاج بودن همسرو عدم تمایل و علاقه به روابط زناشویی
این موضوع هم در تداوم و پایداری زندگی مساله مهمی است که باید با مراجعه به پزشک متخصص این مساله را درمان و مداوا کرد.تا زمینه انحراف پیش نیاد.
4. معاشرت های ناباب و ناجور خانوادگی
برخی از افراد به علت عدم رعایت حریم ها و نادیده گرفتن این مساله با مشکل روبرو می شوند.هر روابط و رفت و امدی باید اصول و ضوابط خاصی داشته باشد،همچنین باید بدانیم که انگیزه های ما از داشتن روابط با دیگران با چه اهدافی است،اگر سودی از رفت و آمدها نیست و ضوابط را رعایت نمی کنند در نتیجه بهتر معاشرت را کمتر یا حذف کنیم.
5. کوچک شمردن و تحقیر همدیگر
برخی رفتارهای ناپسند از سوی زوجین سر می زند تحقیر و سرزنش و تمسخر است که متاسفانه گاها منشا خطا و انحراف می شود.لذا شایسته است که افراد با حفظ حرمت و احترام از چنین ارتکابی پرهیز کنند.
6. عدم رسیدگی زن به نوع پوشیدن لباس،ظاهرو آراستگی خود برای شوهر
برخی یا حوصله ندارند و یا اینگونه تربیت شده اند که به این مسائل اهمیت ندهند،ولی یک موضوع مهمی است که خانم ها باید خوب دقت و توجه داشته باشند و رعایت کنند.
7. بد اخلاقی،بی سلیقگی،بی حوصلگی،اختلاف سن،اختلاف سطح تحصیلات و...

این موارد هم دلایلی هستند که در ایجاد همین مشکل تا حدودی می توانند موثر واقع شوند.
برای این قضیه باید ریشه یابی کرد،و بعد از شناختن دلیل می توان با صبوری و تحمل بالا و ابراز محبت امکان برگشت و اصلاح برای این اقا ایجاد کرد.
در عین حال در صورت مهیا بودن شرایط مراجعه به یک مشاور متخصص حرفه ای(ترجیحا خانم) می تواند در کشف و شناسایی مشکل و حل آن کمک خوبی گرفت.

در عین حال علاوه بر موارد بالا به این نکات هم توجه داشته باشید:
1. در هیچ مرحله، نباید کودکان در این زمینه دخالت داده شوند یا آگاه گردند.
2. به شریک زندگی، فرصت بازگشت به زندگی بدهید و هیچوقت پلهای پشت سر را خراب نکنید.
3. به خود و رفتارهای خود هم توجه کنید شاید ریشه این قضیه به خود شما برمی گردد.
4. اول از افراد معتمد، اخلاقی و پخته غیر فامیل مشورت بگیرید تا انسجام و اعتبار بنیان خانواده در فامیل مخدوش نگردد.سپس از خانواده شریک زندگی و در صورت عدم پاسخ، از خانواده خود کمک بگیرید. از خانواده فردی که همسر شما با او رابطه برقرار کرده است در مراحل نهایی کمک بگیرید.
5. صحبت با فرد/افرادی که همسر شما با انها رابطه برقرار کرده است باید در فضای دوستی و بدون تهدید باشد که البته در مراحل آخر صورت میگیرد.
6. در مراحل پیشرفته،بعد از اینکه شما نهایت تلاش خودتان را برای حل این مساله انجام دادید و صبوری کردید و بالاخره با عدم اصلاح همسرتان روبرو شدید،در صورت تمایل از مقامات قضایی برای حل موضوع و مشکل کمک بگیرید.
البته می توانید با پذیرش این رفتار مرد، به زندگی عادی اخلاقی خود ادامه دهید چون بسیاری از مردان بعد مدتی از این بحران خود را خارج می کنند و به آغوش خانواده برمی گردند به شرطی که فضای زندگی را برای آنان تلخ نکنیم.

1. مقاله حسین حقانی زنجانی(عوامل خیانت در زناشویی در نشریه مکتب اسلام )

پرسش:
در صورت اطلاع از خیانت همسر( شوهر) چگونه باید رفتار کرد، لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:
گرایش به جنس مخالف و داشتن رابطه به طور غیر مشروع و نادیده گرفتن و فراموش کردن همسر زندگی یکی از مشکلات و آسیب های جدی است، که باید در حل این مشکل نهایت تلاش را انجام داد تا مسئله به طور کامل حل شود، برای درمان و حل این مسئله باید نخست علل و ریشه آن را کشف کرد، مواردی را که تحقیق شده(1) از باب توضیح بیشتر در اینجا بیان می کنیم:
1. عدم ابراز محبت به شوهر و برعکس:
گاه اتفاق افتاده که افراد در این زمینه خیلی سرد و بی توجه هستند، و این موضوع را خیلی کم و بی ارزش تلقی می کنند، خوب طبیعی است که در این صورت زمینه انحراف بیشتر خواهد شد.
اصلا خود ابراز محبت هنر و مهارت است که هر کسی باید به طور خاص و با تمرکز بر همسر خود یاد بگیرد و آن را عملی کند.
افکاری مثل: حوصله ندارم، پر رو می شوذ، ول کن، و ... اشتباه بزرگی است که باید بررسی و حل شود.

2. وجود پارتی های مملو از فساد ، دیدن فیلم یا تصاویرهای سکس:
برای افرادی که حضور در مجالس گناه و مختلط خیلی راحت و بدون حریم خاص، سهل و آسان است، طبیعی است که انگیزه انحراف به مراتب بیشتر خواهد شد.

3. سرد مزاج بودن همسرو عدم تمایل و علاقه به روابط زناشویی:
این موضوع هم در تداوم و پایداری زندگی مسئله مهمی است که باید با مراجعه به پزشک متخصص این مساله را درمان و مداوا کرد. تا زمینه انحراف پیش نیاید.

4. معاشرت های ناباب و ناجور خانوادگی:
برخی از افراد به علت عدم رعایت حریم ها و نادیده گرفتن این مساله با مشکل روبرو می شوند. روابط و رفت و آمد باید اصول و ضوابط خاصی داشته باشد، همچنین باید بدانیم که انگیزه های ما از داشتن روابط با دیگران با چه اهدافی است، اگر سودی از رفت و آمدها نیست و ضوابط را رعایت نمی کنند در نتیجه بهتر است معاشرت را کمتر یا حذف کنیم.

5. کوچک شمردن و تحقیر همدیگر:
برخی رفتارهای ناپسند از سوی زوجین سر می زند تحقیر و سرزنش و تمسخر است که متاسفانه گاها منشأ خطا و انحراف می شود. لذا شایسته است که افراد با حفظ حرمت و احترام از ارتکاب چنین کاری پرهیز کنند.

6. عدم رسیدگی زن به نوع پوشیدن لباس، ظاهر و آراستگی خود برای شوهر:
برخی یا حوصله ندارند و یا اینگونه تربیت شده اند که به این مسائل اهمیت ندهند، ولی یک موضوع مهمی است که خانم ها باید خوب دقت و توجه داشته باشند و رعایت کنند.

7. بد اخلاقی، بی سلیقگی، بی حوصلگی، اختلاف سن، اختلاف سطح تحصیلات و ...:
در عین حال در صورت مهیا بودن شرایط، باید به یک به یک مشاور متخصص حرفه ای (ترجیحا خانم) مراجعه کرد تا در کشف و شناسایی مشکل و حل آن کمک گرفت.

در کنار علت شناسی، باید این نکات را هم رعایت کنید:
1. در هیچ مرحله، نباید کودکان در این زمینه دخالت داده شوند یا آگاه گردند.
2. به شریک زندگی، فرصت بازگشت به زندگی بدهید و هیچ وقت پل های پشت سر را خراب نکنید.
3. به رفتارهای خود هم توجه کنید شاید ریشه این قضیه به خود شما برمی گردد.
4. اول از افراد معتمد، اخلاقی و پخته غیر فامیل مشورت بگیرید تا انسجام و اعتبار بنیان خانواده در فامیل مخدوش نگردد. سپس از خانواده شریک زندگی و در صورت عدم پاسخ، از خانواده خود کمک بگیرید. از خانواده فردی که همسر شما با او رابطه برقرار کرده است در مراحل نهایی کمک بگیرید.
5. صحبت با فرد یا افرادی که همسر شما با آنها رابطه برقرار کرده است باید در فضای دوستی و بدون تهدید باشد که البته در مراحل آخر صورت می گیرد.
6. در مراحل پیشرفته، بعد از اینکه شما نهایت تلاش خودتان را برای حل این مساله انجام دادید و صبوری کردید و بالاخره با عدم اصلاح همسرتان روبرو شدید، در صورت تمایل از مقامات قضایی برای حل موضوع و مشکل کمک بگیرید.

البته می توانید با پذیرش این رفتار مرد، به زندگی عادی اخلاقی خود ادامه دهید چون بسیاری از مردان بعد مدتی از این بحران خود را خارج می کنند و به آغوش خانواده برمی گردند به شرطی که فضای زندگی را برای آنان تلخ نکنیم.

_ نتیجه گیری:
چنین روابط اشتباه، نشات گرفته از عوملی است که باید شناسایی کرده و با صبوری و کمک گرفتن از مشاورین متخصص در پی اصلاح آن کوشش کرد، تا شخص به زندگی خود برگردد، در مراحل پیشرفته و عدم تمایل به اصلاح و عدم تحمل شرایط کنونی، شخص می تواند نسبت به مفارقت اقدام کند.

_____________
(1) مقاله حسین حقانی زنجانی(عوامل خیانت در زناشویی در نشریه مکتب اسلام )

واژگان کلیدی: خیانت، همسر، روابط

موضوع قفل شده است