نام فرشتگان در قرآن

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نام فرشتگان در قرآن


1. جبريل؛ اين كلمه در زبان عبري «گبريل» به معناي قهرمان و مرد خدا است. وي از فرشتگان بزرگ الهي است كه نام او سه بار در قرآن كريم آمده است. (بقره، آيه98 و99 و تحريم، آيه4) البته در آيه هايي هم بي آن كه به صراحت نام او را ذكر كند به او اشاره دارد؛ مانند: تكوير، آيه19؛ مريم، آيه17. در فارسي جبرئيل نوشته مي شود. وي فرشته وحي است كه آيات قرآن را بر پيامبر اكرم صلي الله و عليه و آله را مي آورد.
2. ميكال؛ اين كلمه غير عربي و غير منصرف است. اين كلمه يك بار در قرآن كريم (بقره، آيه99) آمده است و به صورت ميكائيل و ميكاييل نيز تلفظ مي¬شود. و فرشته روزي است.
3. رَعْد؛ برخي گفته اند كلمه رعد در آيه «وَيُسَبِّحُ الرَّعْدُ بِحَمْدِهِ وَالْمَلائِكَةُ مِنْ خِيفَتِهِ وَيُرْسِلُ الصَّواعِقَ فَيُصِيبُ بِها مَنْ يَشاءُ وَهُمْ يُجادِلُونَ فِي اللهِ وَهُوَ شَدِيدُ الْمِحالِ» نام فرشته اي است كه مأمور ابرهاست و ابرها را به مكان هايي كه بايد باران در آن جا ببارد هدايت مي كند؛ ولي با توجه به اين كه تسبيح خداي سبحان عمومي است و همه مخلوقات خدا را تسبيح مي كنند كلمه رعد در اين آيه صدايي است كه از برخورد ابرها توليد مي شود.
4. قعيد؛ اين كلمه عربي است و يك بار در قرآن كريم آمده است. «إِذْ يَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّيانِ عَنِ الْيَمِينِ وَعَنِ الشِّمالِ قَعِيدٌ» گفته اند مراد از قعيد در اين آيه فرشته اي است كه گناهان انسان ها را مي نويسد. برخي ديگر گفته¬اند كلمه قعيد در اين آيه صفت است نه اسم و وصف فرشتگاني است كه موكل انسان ها هستند.
5. مالك؛ نام فرشته اي كه گماشته بر جهنم است و به اذن خداي متعال داخل و خارج كردن جهنميان به دست اوست در سوره زخرف آيه77 در اين باره مي فرمايد:«وَنادَوْا يا مالِكُ لِيَقْضِ عَلَيْنا رَبُّكَ قالَ إِنَّكُمْ ماكِثُونَ»
6. روح؛ اين كلمه 25 بار در قرآن كريم تكرار شده است كه مراد از آن،‌ فرشته و غير فرشته است. مانند اين آيه ها: «يُنَزِّلُ الْمَلائِكَةَ بِالرُّوحِ مِنْ أَمْرِهِ عَلى مَنْ يَشاءُ مِنْ عِبادِهِ» «نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الأمِينُ» «يَوْمَ يَقُومُ الرُّوحُ وَالْمَلائِكَةُ صَفًّا»
در روايتي كه از امام صادق عليه السلام نقل كرده اند آن حضرت مي فرمايد: روح فرشته اي است بزرگ تر از جبرئيل و ميكائيل. در روايتي از ابن عباس نقل كرده اند كه منظور از روح فرشته بزرگي از فرشتگان است.
7. سكينه؛ چون در قرآن كريم آمده خدا سكينه را نازل كرد؛ برخي گفته اند او از فرشتگان الهي است؛ ولي اين گونه نيست و به معناي لغوي آن است.
8. هاروت؛ 9. ماروت؛ اين دو كلمه در آيه102 سوره بقره آمده است (وَما أُنْزِلَ عَلَى الْمَلَكَيْنِ بِبابِلَ هارُوتَ وَمارُوتَ) اين ها دو فرشته اي هستند كه خداي متعال به شهر بابل فرستاد كه به مردم شهر مطالبي آموختند و مردم از آن آموخته ها در راه ناصحیصح استفاده كردند.

باسلام خدمت دوست خوبمان گمنام

نام دو فرشته دیگر هم در قرآن آمده است که تقدیم میدارم و آنها عتید و رقیب هستند که مسئول ثبت رفتار انسانها هستند .

ما یلفظ من قول الا لدیه رقیب عتید (سوره ق / 18 )

موفق باشید .

:Gol::Gol::Gol:

موضوع قفل شده است