-----------:::...موسیقی یا موسیخی...:::-----------

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
-----------:::...موسیقی یا موسیخی...:::-----------

پیامبر اسلام (ص) فرمود:
فرشتگان به خانه ای که شراب و وسایل موسیقی و قمار در آن باشد وارد نمی شوند و دعای اهل خانه مستجاب نمی شود ،خیر وبرکت هم از آنجا می رود. (وسایل شیعه 12/235)

حکم موسیقی:
هر گونه صدا وآهنگی که طرب و مناسب مخالس لهب و فساد باشد گوش دادن به آن وتعلیم وخرید وفروش آن حرام می باشد.علاوه بر آن آواز خواندن زن برای مرد حرام می باشد.

سؤال:
چرا اسلام موسیقى را حرام کرده و فلسفه حرمت آن چیست؟!
پاسخ:
گرچه رواج فوق العاده انواع موسیقى مانع از آن است که بسیارى از افراد در این باره درست فکر کنند و منطقى بیندیشند و مطابق طرز تفکّر نادرستى که عدّه اى به آن سخت پایبندند (متداول شدن هر چیز را دلیل بر بى عیب بودن آن مى گیرند) حاضر به مطالعه در اطراف اثرات شوم و زیانبار موسیقى نیستند.
ولى افراد واقع بین هیچ گاه به این مقدار قناعت نخواهند کرد و براى پى بردن به واقعیّت ها، على رغم شیوع آنها همواره مى کوشند و مطالعه مى کنند:

موسیقى از چند نظر قابل مطالعه است
1- از نظر زیان هاى جسمى و اثرات شومى که روى دستگاه اعصاب انسان مى گذارد آقاى «دکتر ولف ادلر» پروفسور دانشگاه کلمبیا مى گوید:
«بهترین و دلنوازترین نواهاى موسیقى، شوم ترین آثار را روى سلسله اعصاب انسان مى گذارد; مخصوصاً وقتى که هوا گرم باشد اثرات نامطلوب آن شدیدتر مى گردد»!
«دکتر آلکسیس کارل» فیزیولوژیست و زیست شناس معروف فرانسه مى نویسد:
«ارضاى وحشیانه شهوات ممکن است جلب نوعى اهمّیّت کند; ولى هیچ چیز غیر منطقى تر از یک زندگى به تفریح بگذرد نیست. کاهش عمومى هوش و نیروى عقل از تأثیر الکل، و بالاخره از بى نظمى در عادت، ناشى مى گردد; بدون تردید سینما و رادیو در این بحران فکرى سهیمند».
بطور کلّى باید موسیقى را در ردیف موادّ مخدّر شناخت; زیرا آثار تخدیرى آن به هیچ وجه قابل انکار نیست; و تخدیر انواع و اقسامى دارد و بشر مى تواند از طرق مختلف اعصاب خود را تخدیر کند.
گاهى تخدیر به وسیله خوردن است; مانند نوشابه هاى الکلى که تخدیر شدیدى در اعصاب به وجود مى آورد و نیروى درک و عقل انسان را از کار مى اندازد.
گاهى تخدیر به وسیله استنشاق از بینى در بدن ایجاد مى شود، مانند گرد هرویین که از طریق بینى وارد بدن شده، اعصاب را براى مدّتى تخدیر مى کند.
و براى بسیارى از بیمارانى که احتیاج به تخدیر دارند از طریق تزریق موادّ مخدّر در رگ انجام مى گیرد.
گاهى همین تخدیر از مجراى گوش صورت مى پذیرد و استماع موسیقى و «کنسرت» در اعصاب شنونده اثر تخدیرى ایجاد کرده و زمانى آن چنان شدید مى شود که انسان را مانند افراد بهت زده، از حالت طبیعى بیرون آورده توجّه او را از همه چیز سلب مى کند.
با توجّه به این نکته، تصدیق خواهید نمود که موسیقى مخدّرى بیش نیست و تمام و یا بسیارى از عیوب و مضرّات تخدیر را داراست.
اصولا لذّت فوق العاده اى که افراد از آن مى برند به خاطر همین اثر تخدیرى است. گاهى این اثر تخدیرى بقدرى قوى است که انسان عقل و هوش خود را آن چنان از دست مى دهد که دست به حرکات غیر عادى مى زند.
مثلا، وقتى تخدیر موسیقى قوى گردید، قدرت قضاوت صحیح از انسان سلب مى گردد. دیگر نمى تواند خوب و بدن را در حدّ واقعى خود درک کند. چه بسا وقتى تحت تأثیر عوامل مرموز کشش هاى صوتى قرار گرفت و عقل و اندیشه و نیروى تشخیص او اسیر جذبه آهنگ هاى تند موسیقى گردید، بسیارى از اعمال ناشایست که در حالت عادى آن را شایسته شأن و انسانیّت خود نمى داند، مرتکب مى گردد.
تصوّر نمى کنم این قسمت از گفتار ما احتیاج به ذکر مثال و بیان نمونه داشته باشد; زیرا هر فرد بیدارى توجّه دارد که رقص هاى دسته جمعى و شب نشینى هایى که مردان بیگانه با زنان بیگانه به پایکوبى و دست افشانى مشغول مى گردند، همواره توأم با آهنگ هاى تند موسیقى بوده و ارتعاش اصوات موسیقى آن چنان سرپوشى بر روى عقل و ادراک افراد مى گذارد که انجام دادن هرگونه عمل دور از مقام انسانیّت براى آنها سهل و آسان است.
چه تخدیرى بالاتر از این! وقتى که انسان تحت نفوذ زیر و بم آهنگ موسیقى قرار گرفت، یک نوع رخوت و سستى بر اعصاب مستولى شده و از مفاهیم انسانى جز شهوترانى، عشقبازى و جمال پرستى چیزى در برابر دیدگان بى فروغ عقل وى مجسّم نمى گردد; و آن چنان سرپوش روى ادراک و نیروى خرد گذارده مى شود که مفاهیم مقدّسى به نام رحم، مرّوت، عفّت حیا، امانت، مساوات، برادرى، مجد و عظمت، کوشش و فعّالیّت، مبارزه و استقامت در راه هدف، به دست فراموشى سپرده مى شود.
جاى گفتگو نیست که از روز نخست، الکل و موسیقى از بزرگترین وسیله هوسرانى براى مردان و زنان شهوتران بود و در مواقع خاصّى براى تخدیر اعصاب به آن پناه مى بردند. درست است که اسلام هرگز انسان را از لذاید طبیعى باز نمى دارد، ولى از آن لذاید زودگذر که از طریق تخدیر اعصاب و تحریک غرایز شهوانى پیدا مى شود و انسان را از حالت طبیعى بیرون مى برد، جلوگیرى مى نماید.

مرزهاى اخلاقى موسیقى
آیا جاى گفتگوست که یکى از عوامل انحطاط اخلاقى همین صفحات و تصنیفهاست و آیا نوارهاى فریبنده و تحریک آمیز موسیقى به شیوع فساد و اعمال دور از عفّت دامن نمى زنند و آواز گرم زنان و دختران توأم با آهنگ هاى شهوت انگیز موسیقى، روحى عشقبازى را در جوانان ایجاد نمى کند؟!
وانگهى، آیا قلبى که مملوّ از نغمه هاى شهوت انگیز و تصنیف هاى عاشقانه گردید، در آن جایگاهى براى یاد خدا باقى مى ماند؟!
آیا دلى که در گرداب آوازهاى عاشقانه و ارتعاش امواج موسیقى فرو رفت مى تواند به فکر بینوایان و درماندگان باشد؟
آیا چیزى که پدید آورنده این عوامل سوء باشد مى تواند در یک شریعت آسمانى حلال گردد؟!
نتیجه این که: آهنگ هاى موسیقى هم آثار زیانبخش تخدیر اعصاب را دارد و هم از نظر اخلاقى یک سلسله شهوات را در انسان زنده مى کند.
از نظر بهداشتى نیز ثابت شده زیاد شدن مرگ و میرهاى ناگهانى در عصر ما عوامل و علل مختلفى دارد که یکى از آنها شیوع موسیقى است; زیرا موسیقى عامل هیجان است و هیجان یعنى به هم خوردن تعادل اعصاب مردمى که اعصابشان شب و روز زیر نغمه هاى گوناگون موسیقى بمباران مى شود، در آستانه سکته هاى قلبى و مغزى قرار مى گیرند.

سلام خوبين دوست خوبم

خيلي خوش آمدين . خوشحالم از اينكه مطالبي به اين قشنگي مينويسن.:Sham:

سلام آقا مارو ترسوندین...این حدیث پیامبر اکرم (ص) رو میشه بازتر کنید .
یعنی داشتن یه گیتار تو خونه و زدن اون برای دل خودمون گناهه!؟
التماس دعا

بسم الله الرحمن الرحیم


سلام بر دوست جدید سوپر شیعه !

آقا ما شنیدیم که ( یعنی خوندیم تو کتابی از علامه محمد تقی جعفری یا کتابی که از نظرات ایشون بهره گرفته بود دقیقاً یادم نیست دروغ چرا ) موسیقی بر روی دستگاه سمپاتیک و پارا سمپاتیک تأثیر مخربی میذاره ، بعد از اونطرف با یه سرچ ( search ) ساده توی گوگل ( google ) خوندیم که این دستگاه سمپاتیک کارش برمیگرده به ضخامت دیواره رگها و مقاومت در برابر پمپاژ خون و ! ( به چیزی تو همین مایه ها )

یعنی سر و ته کلام اینکه : موسیقی موجب این میشود که دیواره رگها ضعیف شده و در پاره ای موارد - علی الخصوص هیجانات - تحمل پمپاژ خون را نداشته باشد که مخصوصاً در سلسله اعصاب تأثیرات محیر العقولی میذاره و چه بسا بعضاً موجب سکته مغزی هم میشه !

آره میتونی در مورد این قضیه هم تحقیق کنی اگه به نتیجه معتبری رسیدی ازش استفاده کنی !

در ضمن یه مسئله دیگه هم اینکه همین موسیقی باعث میشه انسان در طول زمان کنترل هیجاناتش رو از دست بده ، یعنی افرادی که خیلی موسیقی گوش میکنن ، با غم های کوچک خیلی زود میشکنن و با شادی های معمولی خیلی زود هیجان زده ! یا اساساً امکان داره دیگه کاملاً بی تفاوت بشن ( نتیجه عکس نتیجه قبل ) یعنی شادی و غم های خیلی بزرگ هم تو روحیه شون تأثیری نذاره !
در مجموع میخوام بگم که تعادل روانی رو از انسان میگیره !!!
و مطمئنا این مسئله یک بحران در انسانیت انسانه !
البته باید بگم این مسئله رو من به عینه تو خیلی ها دیدم و یک مسئله تجربیه و در موردش تحقیق نکردم !

در هر صورت الان رد کردن موسیقی جرأت زیادی میخواد اونم با این اقبالش ، متأسفانه خیلی از افراد مقید هم بعضاً با رد شدن موسیقی در دین مشکل دارن و تحت هیچ شرایطی زیر بار این قضیه نمی رن !

مث حکایت خمس میمونه که طرف نماز میخونه ، روزه میگیره ، هزار جور از رساله استفاده میکنه ، موقع خمس دادن که میشه میگه بابا اینا رو این شیخا در آوردن واسه جیب خودشون !!!!

الله اعلم !

به هر صورت واسه اونایی که معتقد به وجود خداوند و حضور حضرت حجت بعنوان ولی خداوند هستند پرسیدن یه سوال کفایت میکنه ( البته عمومیت داره و میشه در مورد موسیقی هم بکار برد ) !!

اگه الان مولات اینجا ، کنارت باشه ، میشینی همین موسیقی رو گوش بدی ؟

اگه طرفت اهل باشه که عمق قضیه رو میگیره ، اگرم هنوز زورش به نفسش نرسیده باشه که شروع میکنه !

کی گفته امام زمان از این آهنگا بدش میاد ؟
کی گفته این حدیثا راسته ؟
خدایی این آهنگ و گوش کن کجاش بده !
روح آدم پرواز میکنه !
معنویت و حس نمی کنی ؟
چرا خدا تو قرآن اسمی از موسیقی نیاورده ؟
چرا این همه حدیث در مورد نماز و روزه داریم در مورد موسیقی اینقد کم حدیث داریم ؟
چرا بعضی ازمراجع گفتن یعضی موسیقیا اشکال نداره؟
و . . .


که نشون از درگیری در درونشون راجع به این قضیه داره و امیدواریم خداوند قدرت درک حقیقت رو به همه ما بده !

اما در مورد دوست عزیز دانشجو !

daneshjo;44411 نوشت:

سلام آقا مارو ترسوندین...این حدیث پیامبر اکرم (ص) رو میشه بازتر کنید .
یعنی داشتن یه گیتار تو خونه و زدن اون برای دل خودمون گناهه!؟
التماس دعاعزیزم داشتن گیتار که کوچیکشه !

فکر میکنید چرا به وسایلی همچون تلویزیون و رادیو و ماهواره و کامپیوتر و . . . میگن آلات مشترکه ؟

کلاً آلات مشترکه به وسایلی گفته میشه که دو کاربری داره ، هم در جهت صواب و هم در جهت گناه !

مثلاً شما تو تلویزیون هم میتونید قرآن گوش بدید ، هم میتونید - عذر میخوام - فیلم مستهجن نگاه کنید ! یعنی هم صواب و هم خطا !


در زمان پیامبر و یازده امام ما که مرحوم ادیسون تو هپلوت بود و هنوز برقی مورد استعمال قرار نگرفته بود که تلویزیون برقی وجود داشته باشه !
اما دین ما آلات مشترکه رو تعریف کرد واسه همین ، رو همین حساب حکم تلویزیون زیر مجموعه حکم آلات مشترکه است !

البته باید قبول کرد که رعایت دقیق وجوه این قضیه ، نه اینکه بگم مشکله ، بلکه باید بگیم به غیر از تحت شرایط خاصی غیر ممکنه !یعنی نمی شه رعایتش کرد و یکی از دلایلی که میگن دینداری تو آخر الزمان مشکله مسائلی از همین قسمه !


فکر نکنم کاری از دستمون بیاد جز اینکه بگیم :

اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة


و سعی کنیم خودمون رو لایق استجابت این دعا ازطرف خداوند بکنیم !


و صد البته دعا برای سلامتی و ظهور مولای مهربانمان حضرت حجة بن الحسن علیه السلام بعنوان ریشه کن کننده شاخه های گمراهی و اختلاف!أین حاصد فروع الغی و الشقاق . . .

مهدی جان . . .

سلام . من تازه عضو شدم . مطالبتون و خوندم ولی ..... منو متقاعد نکرد

فکر نمی کنم حرام باشم درسته یک ساز غربیه ولی اگر درست استفاده بشه و آهنگهایی متناسب با اسلام و دین ما با هاش زده بشه مشکلش کجاس ؟ حالا کسی این ساز و داشته باشه و قصدشم بر این بوده باشه که میخواسته کلاسشم بره و باتوجه به حرفهای شما منصرف شده باشه حالا میخواد کنار خونش به عنوان تزیین بزاره بازم شما فکر می کنید حرام ؟ یا تلویزیون درسته حرف های شما اما آیا فکر میکنید با این زمونه ملت ما میشینن قرآن گوش کنن ؟نه . این جاست که باید فیلمهایی و با مزامین مذهبی ساخته بشه آهنگ هایی طبق اصول دین سا خته بشه پس ما نمی تونیم از طریق یک سایت و یا ........ تو گوش مردم کنیم که حرام . مثلا میگفتن که آقای بحجت تلویزیون را حرام کردند در صورتی که اینگونه نبوده من وقتی سوال کردم پاسخشون به من این بود که اگر برنامه ها طوری باشد که زن یا مردی از جنس مخالف خوشش بیاد و یا آهنگهایی پخش بشود که دین ما آن را نپسندد حرام است و یا چند وقت پیش شنیدم که میگفتن آقای بحجت قبلا فتوایی دادن که صفائیه رفتن حرام است در صورتی که این نیست همش شایعه بوده .(قابل توجه خواهران و برادران قمی ) این درست نیست .

سلام

این 100 تاپیک در مورد موسیقی است !!! یعنی گناه دیگه چیزی نیست شما فقط موسیقی میبینید !!!
همین داد زدن و مردم آزاری هئیت عزاداری شب و صبح با سروصدا میان تو کوچه گناه نیست !!

سوپر شیعه تا حالا سیخ از نزدیک دیدی !!!! که نوشتی موسیخی !!

مدیر خواهشاً پاک نفرمایید پست را!

موضوع قفل شده است