مناظرات انبیاء عظام + امام صادق علیه السلام

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مناظرات انبیاء عظام + امام صادق علیه السلام

[="purple"][="red"]نام كتاب : شيوه مناظرات انبيا و امام صادق (عليهم السلام)
مؤلف : سيده فاطمه حسينى ميرصفى
[/]
مقدمه
تبليغ افكار، عقايد و روشهاى مختلف آن ، شيوه اى مرسوم و عقلايى است كه همواره مورد استفاده تمامى مذاهب و مكاتب مادى يا معنوى بوده است .
رسالت بزرگ پيام آوران خدا ((ابلاغ )) پيام سعادت بخش الهى به انسان ها بوده است . آنان در اين راه هر نوع سختى را تحمل كردند تا با رساترين صدا، فطرت هاى خداجو را بيدار نمايند.
در اديان الهى و مكاتبى كه انبيا ارائه داده اند، تبليغ از ويژگيهاى مشتركى برخوردار است . در اديان آسمانى علاوه بر اينكه پيامبران خود بنيانگذار تبليغ و هدايت كننده آن بودند، همه آنها از يك مبداء مشترك ماءمور ابلاغ رسالت خود بوده و از جهت هدف نيز دچار تشتت نبوده اند؛ يعنى همه انبيا از آغاز تا پايان پيدايش اديان الهى به دنبال هدايت بشر از ضلالت و جهل به سوى عبوديت خداى سبحان ، برقرارى عدالت ، اصلاح فسادها و رفع ظلم و ستم حاكم بر جوامع بشرى بوده اند.
انبياى الهى و همچنين ائمه معصومين عليهم السّلام كه ادامه دهندگان رسالت عظيم هدايت مى باشند، در طول زندگانى افتخارآميز خود به منظور دعوت الى اللّه و سوق دادن انسانها به صفات و رفتارهاى نيكو، شيوه هاى متنوعى را به كار گرفته اند كه هر يك در جاى خود تاءثير بسزايى بر شخصيت و رفتار انسانها بر جاى نهاده است .
تبليغ به شيوه هاى مختلف انجام مى پذيرد كه بر اساس آيه 125 سوره نحل ، ((جدال اَحسن )) و ((مناظرات برهانىِ دور از مغالطه )) يكى از انواع آن است .
مناظره از بنيادهاى استوار دين اسلام است كه قرآن كريم ضمن بيان سرگذشت انبيا، ابعاد و شيوه هاى آن را بيان داشته است . اين شيوه تبليغى ، اثرى عظيم در شناساندن حقانيت شريعت محمدى صلّى اللّه عليه و آله و تفهيم لزوم پيروى از آن را در پرسشگران بى غرض داشته است .
[/]

با سلام.دستتون درد نکنه
:taghdim: