جمع بندی مقربان چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟ چگونه مقرب شویم؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مقربان چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟ چگونه مقرب شویم؟

بنام الله...سلام....من در کتابی زیاد کلمه مقربان رو دیدم خیلی برام سوال شد در قرآن هم داریم مقربان برترین اند لطفا خیلی دقیق برای من بفرمایید مقربان چه کسانی هستند؟ چه ویزگی هایی دارند؟ چرا در آخر الزمان عده قلیلی مقرب هست و اکثرا از امت های گذشته اند؟ از چه راه هایی مقرب شوم؟ با تشکر....

برچسب: 

با نام و یاد دوستکارشناس بحث: استاد هدی

سوال:
مقربان چه کسانی هستند؟چه ویژگی هایی دارند؟
از چه راه هایی مقرب شوم؟
چرا در آخر الزمان عده قلیلی مقرب هست و اکثرا از امت های گذشته اند؟

پاسخ:
با سلام
بله در قران كريم در چند آيه به مساله مقربان و ويژگي هاي آنان پرداخته است من جمله :
وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ *أُوْلَئِكَ الْمُقَرَّبُونَ ( واقعه/10و11)
فَأَمَّا إِن كَانَ مِنَ الْمُقَرَّبِينَ*فَرَوْحٌ وَرَيْحَانٌ وَجَنَّةُ نَعِيمٍ (واقعه/88و89)
وَمَا أَدْرَاكَ مَا عِلِّيُّونَ*كِتَابٌ مَّرْقُومٌ*يَشْهَدُهُ الْمُقَرَّبُونَ( مطففين/19و20و21)
يُسْقَوْنَ مِن رَّحِيقٍ مَّخْتُومٍ*خِتَامُهُ مِسْكٌ وَفِي ذَلِكَ فَلْيَتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَ*وَ مزاجه مِن تَسْنِيمٍ*عَيْنًا يَشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ*( مطففين /25-28)
سابقون، كسانى هستند كه به خيرات و به تبع آن مغفرت و رحمت خداوند سبقت مى‏ گيرند. در بين اين پيشگامان، پيامبران وامامان كه به مقام قرب الهى رسيده ‏اند جلوه خاصى دارند.
" مقربون بلند مرتبه‏ ترين طبقات اهل سعادتند ، همچنان كه آيه شريفه و السابقون السابقون اولئك المقربون نيز به اين معنا اشاره دارد "(1)

[ السلبقون السابقون*اولئك المقربون]"سابقون كسانى هستند كه نه تنها در ايمان پيشگامند ، كه در اعمال خير و صفات و اخلاق انسانى نيز پيشقدمند ، آنها اسوه و قدوه مردمند ، و امام و پيشواى خلقند ، و به همين دليل مقربان درگاه خداوند بزرگند."(2)

در خصوص مقربان و سابقون آمده است :ثُلَّةٌ مِّنَ الْأَوَّلِينَ*وَقَلِيلٌ مِّنَ الْآخِرِينَ(واقعه /13و14) گروهى از پيشينيان*و اندكى از متاخران.
در ابتدا ببينيم اولين و آخرين به چه معناست :
مرحوم علامه طباطبايي مي فرمايند :"مراد از كلمه اولين امت‏هاي گذشته انبياي سلف است ، و مراد از كلمه آخرين امت اسلام است ، چون معهود از كلام خدا همين است ، كه هر جا سخن از اولين و آخرين گفته منظورش از اولين ، امت‏هاي گذشته ، و از آخرين امت اسلام است "(3)
در تفسير نمونه به اين سوال مي پردازد كه چگونه عده ي قليلي از مقربان از امت پيامبر ( صلي الله عليه و آله و سلم ) هستند و گروه بيشتري از آنان از امم گذشته، مفسران تفسير نمونه كثرت بيشتر تعداد مقربان در امم گذشته را مربوط به تعداد بيشتر پيامبران (عليهم السلام) در امم سلف مي دانند كه طبيعتا تعداد سابقون و مقربان آن امم را افزايش مي دهد :
"طبق اين دو آيه گروه زيادى از مقربان از امتهاى پيشينند ، و تنها كمى از آنها از امت محمد (صلي الله عليه و آله و سلم ‏) مى ‏باشند.
ممكن است در اينجا اين سؤال پيش بيايد كه چگونه اين مساله با اهميت فوق العاده امت اسلامى سازگار است ، با اينكه خدا آنها را بهترين امت خطاب كرده و فرموده : كنتم خير امة ... ( آل عمران 110).

پاسخ اين سؤال با توجه به دو نكته روشن مى ‏شود : نخست اينكه منظور از مقربان همان سابقون و پيشگامان در ايمانند ، مسلم است كه در امت اسلامى پيشگامان در پذيرش اسلام در صدر اول گروه اندكى بودند كه نخستين آنها از مردان على (عليه‏ السلام‏) و از زنان خديجه بود در حالى كه كثرت پيامبران پيشين و تعداد امت هاى آنها و وجود پيشگامان در هر امت ، سبب مى‏ شود كه آنها از نظر تعداد فزونى يابند.

ديگر اينكه كثرت عددى دليل بر كثرت كيفى نيست ، و به تعبير ديگر ممكن است تعداد سابقون اين امت كمتر باشند ولى از نظر مقام بسيار برتر ، همانگونه كه در ميان خود پيامبران نيز تفاوت است : تلك الرسل فضلنا بعضهم على بعض ما بعضى از رسولان را بر بعض ديگرى برترى داديم ( بقره - 253 )
ذكر اين نكته نيز لازم به نظر مى ‏رسد كه ممكن است بعضى از مؤمنان در زمره پيشگامان در ايمان نباشند ، اما داراى صفات و ويژگي هاى ديگرى باشند كه آنها را همرديف سابقون قرار مى ‏دهد و از نظر پاداش و اجر همرديف آنها هستند ، لذا در بعضى از روايات از امام باقر (عليه‏ السلام‏) چنين نقل شده كه فرمود : نحن السابقون السابقون و نحن الاخرون : ما پيشگامان پيشگام ، و ما آخرون هستيم."(4)

البته اصول كلي و راهكارهاي عملي دقيق اين سوال را بايد در انجمن اخلاق و عرفان مطرح بفرماييد اما با توجه به فضاي پرسشهاي قبلي بنده يك پاسخ كلي كه مرحوم علامه در اين زمينه فرموده اند را به محضرتان عرض مي كنم . ايشان در چگونگي حصول تقرب مقربان و سابقون فرموده اند:

"معلوم است كه چنين مرتبه‏ اي [ مرتبه مقربين]براي كسي حاصل نمي‏شود مگر از راه عبوديت و رسيدن به حد كمال آن ، همچنان كه فرمود : لن يستنكف المسيح ان يكون عبدا لله و لا الملائكة المقربون و عبوديت تكميل نمي‏ شود مگر وقتي كه عبد، تابع محض باشد ، و اراده و عملش را تابع اراده مولايش كند ، هيچ چيزي نخواهد ، و هيچ عملي نكند ، مگر بر وفق اراده مولايش ، و اين همان داخل شدن در تحت ولايت خدا است ، پس چنين كساني اولياء الله نيز هستند ، و اولياء الله تنها همين طايفه‏ اند . "(5)
لذا راه تقرب به درگاه الهي و در زمره مقربان شدن ، از عمل و عبوديت محض مي گذرد كما اينكه نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) از راه عبوديت به والاترين مقام خلقت رسيدند : اشهد ان محمد عبده و رسوله

منابع:
(1)- الميزان ، ج19،ص 207
(2)-تفسير نمونه،ج23،ص204

(3)- الميزان ، ج 19، ص 208
(4)- تفسير نمونه ، ج 23، ص207
(5)- الميزان ، ج 19 ، ص 207و208

موضوع قفل شده است