جمع بندی مقام انسان ها قبل و بعد از غدیر

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مقام انسان ها قبل و بعد از غدیر

سلام
باتوجه به اینکه می دونیم انسانها در این دنیای فانی امتحان می شند و معمولا تو امتحانات باید هر کسی در جایگاه عادلانه امتحان شه، و با توجه به اینکه می دونیم هر کسی ظرایفی داره که امتحان خدا بر مبنای ظرایف انسانها که قابل ارتقا هستند انجام می شه، سوال من اینه چطور باید یه فردی که در زمانهای گذشته (قبل از اسلام) تحت زعامت پیامبران معصوم علیهم السلام زندگی کرده، مقامشو همانند فردی که در زمانهای بعد از عید غدیر زندگی کرده و زیر پرچم حضرت امیر المومنین علیه السلام رفته بالا ببره؟ آیا خدا بر اساس نداشتن امکانات امامت معصومین 14 گانه، مثل استادهایی که بچه ها رو روی نمودار می برند، به اونها ارفاق و آوانس می ده؟ یا مثلا چیدمان زمان زندگی انسانها بر اساس امتحانات ساده خدا در عالم زر بوده که افراد لایق تر همزمان با دوران بعد از غدیر به دنیا اومدن؟
(باگ فروم: بعد از ارسال سوال، به دلیل نداشتن برچسب، منو به صفحه ویرایش برچسب ها منتقل کرد و بعد از افزودن برچسب و ارسال، به صورت عمومی منتشر شد و به حالت انتظار کارشناس ارجاع داده نشد!)

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد عامل

[TD][/TD]

[="Tahoma"][="Black"]


بسم الله الرحمن الرحیمبا عرض سلام و احترام

همانطور که می دانید، امتحان های خدا بر اساس ظرفیت افراد است و بالاتر از داشته های انسان، امری بر او تحمیل نمی شود و این مطلب از آیات معروفی مانند: «لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها»(1) به راحتی قابل دست یابی است.

بر اساس عدالت خداوند چه کسانی که قبل از غدیر متولد شده اند و چه کسانی که بعد از عید غدیر به دنیا آمده اند، باید شرایط یکسانی در رشد و تعالی داشته باشند. یعنی اگر تا پیش از آن دارای دین ساده تری بودند و به همان عمل می کردند، باید شرایط رشد معنوی آنها به همان میزان فراهم باشد که دیگران بعد از عید داشته اند. به همین دلیل هم قبل از اعلام ولایت امیر المومنین(علیه السلام) و هم بعد از آن ما شاهد انسان های خوب و بد بسیاری هستیم. کسانی مانند ابن ملجم و یزید بعد از همین تاریخ اعمالی انجام دادند که پیش از آنها مرتکب نشده بودند و به همین ترتیب انسان های پاکی در گذشته بودند که شاید نمونه آنها بعد از غدیر یافت نشود. بنابراین نمی توان اکمال دین را مبدئی برای بهتر شدن مطلق دانست، بلکه حقایقی که باید گفته می شد، گفته شد و بعد از همین تاریخ برخی بدترین راهها را انتخاب کرده و بسیاری از انسان ها را گمراه کردند.

بر این اساس، نبودِ امکانات یا وجود امکاناتِ هدایت به معنای یک امتیاز برای کسانی که این امکانات را درک می کنند نیست، بلکه به معنای یک امتحان است. اتفاقا هر وقت امکانات بیشتر باشد، امتحان سخت تر است و بازخواست بیشتری با توجه به آیه 286 سوره بقره را در پی خواهد داشت. بنابراین عدل الهی در هر دو برهه قبل و بعد از عید غدیر مستلزم رعایت شرایط امتحان شوندگان است.

پی نوشت:
1. بقره: 286.

[/]

استاد عامل حق با شماست اتفاقا خبیث ترین افراد رو هم در زمانهای بعد از شروع دوره امامت امام علی ع می بینیم!
ولی آیا فکر می کنید مردم در زمانهای قبل از اسلام می تونستن خودشونو به مقام کسی که پیرو مکتب امامان شیعه علیهم السلام بوده و به مقامات بالایی هم رسیده مثل آیت ال... سید علی قاضی برسونن؟ خوب ما شیعیان معتقدیم وسیله امید و نجات ما و وسیله قربه الی ال... ائمه معصوم علیهم السلام هستند و با توجه به درسهایی که از نهضت امام حسین ع و نهضت انتظار حضرت اباصالح عج و ائمه دیگه به دست آوردیم، می تونیم به نهایت کمال در جایگاه خودمون برسیم! ولی کسی که در زمانهای گذشته قبل از اسلام زندگی می کرده به این لول از معارف دسترسی نداشته!
لذا سوالم اینه به نظر می رسه عدالت خدا حکم کنه
14 نفر از بهترین خلایقشو جزو 14 معصوم قرار بده!
حدود 124000 نفر دیگه از بهترین خلایقشو از جزو پیامبران قرار داده و بعد اونهایی که ظرایف تقبل اسلام در اون کیفیت رو نداشتن (حتی با تربیت معصومین شیعی) رو قبل از اسلام و اونهایی که به هر نحو تحمل و ظرفیت تقبلشو داشتند بعد از اسلام چیدن!
حالا این وسط یه سری ها هم بودن که ظرفیتشو داشتن ولی خودشون نخواستن راه سعادت رو بیپماین و به کفر و الحاد و فسق و فجور و لیبرالیسم و ... رو آوردن! این نظر درسته؟

[="Tahoma"][="Black"]سلام

++Hadi++;1002097 نوشت:
آیا فکر می کنید مردم در زمانهای قبل از اسلام می تونستن خودشونو به مقام کسی که پیرو مکتب امامان شیعه علیهم السلام بوده و به مقامات بالایی هم رسیده مثل آیت ال... سید علی قاضی برسونن؟

به تصريح قرآن بسياري از مقربان الهي جزو امت هاي پيشين هستند و عده كمي از امت هاي آخر هستند؛ خداوند در سوره واقعه مي فرمايد:
وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ(10)أُوْلَئكَ الْمُقَرَّبُونَ(11)
فىِ جَنَّاتِ النَّعِيمِ(12)
ثُلَّةٌ مِّنَ الْأَوَّلِينَ(13)
وَ قَلِيلٌ مِّنَ الاَخِرِينَ(14)

بنابراين اينطور نيست كه راه سعادت در حد بالا مانند مقرب درگاه الهي بودن براي گذشتگان مسدود باشد، البته اين امر هم مي توان گفت با توجه به ولايت باطني ائمه اطهار بوده باشد، همانطور كه امير المومنين عليه السلام در مورد مشايعت خود با پيامبران پيشين و كمك به آنها عباراتي را مي فرمايند.(بحار الانوار، ج26، ص 293)
هر چند ولايت ايشان از زمان وجود طبيعي آنها قويتر و بارز تر است اما حتي در گذشته هم اين ولايت سبب رشد گذشتگان بوده است.

اما اينكه چرا برخي در گذشته به دنيا آمده اند و برخي در امت اخير وارد اين دنيا شده اند، به حكمت الهي برمي گردد و در اين بين مهم اين است كه براي هر كس كه شرايط متفاوت باشد، محاسبه نيز متفاوت است. بر اين اساس ممكن است كسي كه دسترسي كمتري به هدايت داشته است، با عمل كمتري در حد كسي باشد كه امكانات بيشتري داشته و به تبع عمل بيشتري انجام داده است.

[/]

[="Tahoma"][="Black"]
پرسش:
آیا انسان هایی که پس از اکمال دین به دنیان آمده اند، شرایط بهتری برای ارتقاء معنوی دارند و اگر اینطور است چگونه با عدل الهی سازگار است؟

پاسخ:
اولا؛ به تصريح قرآن بسياري از مقربان الهي جزو امت هاي پيشين هستند و عده كمي از امت هاي متاخر اند(1)؛ بنابراين اينطور نيست كه راه سعادت حداکثری، مانند مقرب درگاه الهي بودن براي گذشتگان مسدود باشد، البته ممکن است اين امر با توجه به ولايت باطني ائمه اطهار(علیهم السلام) بوده باشد، همانطور كه امير المومنين(عليه السلام) در مورد مشايعت خود با پيامبران پيشين و كمك به آنها عباراتي را مي فرمايند.(2) هر چند ولايت ايشان از زمان وجود طبيعي آنها قويتر و بارز تر است اما حتي در گذشته هم اين ولايت سبب رشد گذشتگان بوده است.

ثانیا؛ امتحان های خدا بر اساس ظرفیت افراد است و بالاتر از داشته های انسان، امری بر او تحمیل نمی شود و این مطلب از آیاتی مانند: «لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها»؛ خداوند هيچ كس را، جز به اندازه تواناييش، تكليف نمى‏ كند(3) قابل دست یابی است. بر اساس عدالت خداوند چه کسانی که قبل از کامل شدن دین متولد شده اند و چه کسانی که بعد از عید غدیر به دنیا آمده اند، باید شرایط یکسانی در رشد و تعالی داشته باشند؛ یعنی اگر تا پیش از آن دارای دین ساده تری بودند و به همان عمل می کردند، باید شرایط رشد معنوی آنها به همان میزان فراهم باشد که دیگران بعد از عید داشته اند. به همین دلیل هم قبل از اعلام ولایت امیر المومنین(علیه السلام) و هم بعد از آن ما شاهد انسان های خوب و بد بسیاری هستیم. کسانی مانند ابن ملجم و یزید(لعنت الله علیهما) بعد از همین تاریخ اعمالی انجام دادند که پیش از آنها مرتکب نشده بودند و به همین ترتیب انسان های پاکی در گذشته بودند که شاید نمونه آنها بعد از غدیر یافت نشود. بنابراین نمی توان اکمال دین را مبدئی برای بهتر شدن مطلق دانست، بلکه حقایقی که باید گفته می شد، گفته شد و بعد از همین تاریخ برخی بدترین راهها را انتخاب کرده و بسیاری از انسان ها را گمراه کردند.

بر این اساس، نبودِ امکانات یا وجود امکاناتِ هدایت به معنای یک امتیاز برای کسانی که این امکانات را درک می کنند نیست، بلکه به معنای یک امتحان است. اتفاقا هر وقت امکانات بیشتر باشد، امتحان سخت تر است و بازخواست بیشتری با توجه به آیه 286 سوره بقره را در پی خواهد داشت. بنابراین عدل الهی در هر دو برهه قبل و بعد از عید غدیر مستلزم رعایت شرایط امتحان شوندگان است.

اما اينكه چرا برخي در گذشته به دنيا آمده اند و برخي در امت اخير وارد اين دنيا شده اند، به حكمت الهي برمي گردد و در اين بين، مهم اين است كه براي هر كس كه شرايط متفاوت باشد، محاسبه نيز متفاوت است. بر اين اساس ممكن است كسي كه دسترسي كمتري به هدايت داشته است، با عمل كمتري در حد كسي باشد كه امكانات بيشتري داشته و به تبع عمل بيشتري انجام داده است.

پی نوشت:
1. وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ * أُوْلَئكَ الْمُقَرَّبُونَ * فىِ جَنَّاتِ النَّعِيمِ * ثُلَّةٌ مِّنَ الْأَوَّلِينَ * وَ قَلِيلٌ مِّنَ الاَخِرِينَ(واقعه: 10-14)
2. مجلسي، محمد باقر، (1403)، بحار الأنوار، دوم، بيروت، دار احياء الكتب العربي، ج26، ص 293
3. بقره: 286.
[/]

موضوع قفل شده است