جمع بندی مشکلات روانی و پیشگیری از آن

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشکلات روانی و پیشگیری از آن

سلام علیکم

بنده در دوره نوجوانی به سر میبرم و در این سن طبیعتا به دلیل بلوغ مشکلات برای فرد ایجاد میشه،و همینطور در این دوره چون مشکلات مثل وسواس و مشکلات روانی هم ایجاد میشه که می توان پیشگیری کرد و همینطور نیز برای بعضی از افراد امکان شدید شدن هم دارد و اکثریت خانواده ها و خود فرد از روش جلوگیری از این نوع مشکلات اگاهی کافی را ندارد ممکن است به شدتش برسد و باعث لطمه های زیادی در زندگی فرد شود،و بنده نیز مشکلاتی را نیز دارم که همینطور که اگاهی کافی برای پیشگیری را ندارم همینطور از بیماری خودم نیز خبر ندارم زیرا به صورت مکرر برای من به وجود میاید از جمله وسواس و موارد دیگر.....،شرح حال من اینگونه است که هنگام انجام کارها بسیار شکاک هستم و همینطور تمرکز کافی را ندارم، و افکاری به دنبالم هستن که با صحبت هایی با دوستانم، که می گفتند اینها توهمی بیش نیستند (بلکه من بسیار فرد مذهبی هستم و در این زمینه از ان اطلاعاتی که بهره برده ام سعی میکنم عمل کنم) یا وقتی که در مباحث دینی باهم حرف میزدیم میگفتن تو از این احادیث برداشت بدی داشتی، به طور مثال من درون خودم را مانند فضایی گسترده میبینم که قابل کنترل هست و مانند اتاقی می توان چیزی را در اون جا به کرد یا چیزی به ان ورود و خروج داد (که من خودم این افکار را باطل میکنم ولی در گذشته من رو دربر گرفته بود و همچنان غیر ارادی وجود دارند) یا دنبال چیزی هستم که من رو ارام کنند به طور مثال ما می دانیم که خداوند با تفکر نیز سفارش کرده است ولی در ذهن من اینگونه است که تفکر را در اون جای دهم و ان وقت فقط به شیوه تفکر امور را ارزیابی میکنم نه چیزهای دیگه (بلکه من در حالت عادی هم تفکر میکنم لکن نه به این شکل زیاد)، این گوشه ای از مشکلات بود و همچنین من غیر ارادی گناهانی انجام میدهم غیر ارادی و همیشه خودم را ملامت میکنم، و غیر از این ترس بسیار دارم که نکند چنین شود و نکند فلان شود به طور مثال ناگهان عزیزانم را از دست بدم.

همونطور که گفتم من از بیماریم اطلاعی ندارم و همچنین طریقه پیشگیری از ان مچکر میشم پاسخ دهید

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد صابر

جمع بندی

پرسش

بنده در دوره نوجوانی به سر می برم و هنگام انجام کارها بسیار شکاک هستم و تمرکز کافی را ندارم و افکاری به دنبالم هستند که با صحبت هایی با دوستانم متوجه شدم اینها توهمی بیش نیستند. دنبال چیزی هستم که من را آرام کند. غیر از این ترس بسیار دارم که نکند ناگهان عزیزانم را از دست بدهم.

پاسخ

به نظر مي رسد افکاري که از محتواي آنها صحبت نموديد افکار مزاحم و تکراري هستند که شما در انتخاب آنها بي اختياريد و بنابراين گناهي هم بر شما نيست و اتفاقا نبايد از اين افکار و موقعيت هاي هجوم آن اجتناب نماييد. اينها افکار وسواسي هستند که بي اراده وارد ذهن مي شوند و ماهيت اجباري دارند. در واقع افکار وسواسی دو ماهیت دارند که این دو ماهیت بر افکار شما مطابقت می کند اولی ماهیت اجباری و دوم ماهیت تکرار شوندگی در نتیجه به نظر می رسد این فکرها و حالات مقدار زیادی مربوط به دوران نوجوانی شماست که با گذر از این مرحله اصلاح خواهد شد و تعدادی از آنها نیز مربوط به زیاد فکر کردن و مسئله ی «وسواس فکری» است.

وسواس از نظر روان شناسان «فكر، كلمه يا تصويري است كه به رغم ارادة انسان به هوشياري وي هجوم مي‌آورد، سازمان رواني را تحت سيطرة خود قرار مي‌دهد و اضطراب گسترده‌اي را در فرد بر مي‌انگيزد» (1)؛ اما در مورد شما بايد عرض نماييم که آن‌چه موجب آزار شما گرديده است، همين نداهاي شيطاني است که دائم موجب آزار شما گشته و گويي مرتب تکرار مي‌شوند و شما را نيز وادار به انجام برخي از کارها مي کنند. اصولاً شياطين برنامه‏ هاى خود را با مخفى‌كارى مى‏آميزند، و گاه چنان در گوش جان انسان مى‏دمند كه انسان باور مى‏كند فكر، فكر خود او است، و از درون جانش جوشيده و همين باعث اغوا و گمراهى او مى‏شود. خداوند متعال در قرآن کريم مي ‌فرمايد: «إِنَّهُ يَراكُمْ هُوَ وَ قَبيلُهُ مِنْ حَيْثُ لا تَرَوْنَهُم؛ او و دار و دسته‏ اش شما را از آنجا كه شما آنان را نمى‏بينيد، مى‏بينند».(2) بنابراين با توجه به شناسايي منبع اين مشکل رفع آن کار سختي به نظر نمي‌رسد.
در نتيجه توصيه ما اين است که سعي کنيد تا حد امکان نسبت به اين افکار بي اعتنا شويد.

اما قبل از بيان راهكارهاى عملى جهت كنترل افكار مزاحم توجهتان را به دو نكته جلب مى ‏كنيم:
اولاً، كنترل چنين افكار مزاحمي نيازمند تلاش مستمر و مداوم شماست و نبايد پنداشت كه با بيان يكى دو نكته همه چيز درست مى‏شود ثانيا خطور اين گونه افكار مزاحم در ذهنتان كه بدون اختيار به شما هجوم مى‏آورند، گناه محسوب نمى‏شود. بنابراين نگران آن نباشيد. اما جهت مقابله با چنين افكار مزاحم مى ‏توانيد از دستورالعمل هاى زير بهره‏ گيريد و اميدواريم به تدريج از شر آن رهايى يابيد:
1ـ از آنجا كه معمولاً اين افكار به هنگام بيكارى به سراغ فرد مى‏آيد، سعى كنيد با يك برنامه‏ ريزى دقيق و حساب شده تمام اوقات شبانه ‏روزى خود را پر كنيد و هيچ گاه بيكار نباشيد. به مطالعه، نظافت اتاق، كمك به دوستان، ورزش و... مشغول باشيد. و هر گاه بيكار شديد خود را به كارى مشغول سازيد.
2ـ مطمئن باشيد و بدانيد كه وقتى به چيزى فكر مى‏كنيد به اين معنا نيست كه آن كار را انجام خواهيد داد مثلاً اگر در ذهن و قلبتان به فردى فحش مى‏دهيد، به اين معنا نيست كه آن جمله و كلام زشت و فحش را به زبان جارى خواهيد كرد. يعنى فكر كردن در باره موضوعى الزاما به فعل و انجام آن منتهى نمى‏شود. اين مطلب را خودتان مى‏توانيد در طول روز چندين بار مشاهده و لمس كنيد و به آن باور كنيد.
3ـ در صورتى كه به چنين افكارى اهميت ندهيد مطمئن باشيد اگر تحمل كنيد پس از چندى نهايتا آن را رها خواهيد كرد.
4ـ هرگاه افكار مزاحم به سراغ شما آمد خود را مشغول كار ديگرى كنيد و با ايجاد حواس‏پرتى از آن افكار مزاحم دورى كنيد.
5ـ هرگاه اين افكار به سراغتان آمد و متوجه شديد، وسط افكار به خود بگوييد: «بس است ديگر» و بدين وسيله رشته افكار مزاحم را قطع كرده و به سراغ مطلبى ديگر خواهيد رفت.
در پايان ذكر اين نكته لازم است كه غالبا افكار مشوش و آلوده از بازى‏هاى شيطان و وسوسه ‏هاى نفس است كه هدف از آن سرگرم كردن انسان و باز داشتن او از توجه به عبادت خدا و انجام اعمال نيك است و انسان بايد در برابر اين نوع افكار و هجوم آن بى اعتنا باشد و با پركردن فضاى قلب و سينه از ياد خداوند و ذكر او و تفكر در شگفتى‏ هاى خلقت او جايى خالى براى شيطنت شيطان در قلب خود باقى نگذارد.
كنترل افكار (خواطر) راه هاي متعددي دارد ولي نبايد پنداشت كه با اولين گام همه چيز درست مي شود. بلكه كسي كه مي خواهد زمام افكار خويش را به كف گيرد بايد با تمام توان به خودسازي بپردازد و با جديت اين راه را دنبال نموده تا تدريجا به هدف نزديك گردد.
موفق و سربلند باشيد.
------------------------------------------
پي نوشت:
1. دادستان، پريرخ، روان شناسي مرضي تحولي از كودكي تا بزرگسالي، تهران: سمت، ج 1، ص 147.
2. اعراف:27.

موضوع قفل شده است