جمع بندی مشاوره قبل از ازدواج

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشاوره قبل از ازدواج

با سلام

با یک آقا در اینستاگرام آشن شدم که بعد گفتگوی کاری که داشتیم ایشان از بنده خواستگاری کردن و تقاضا برای شناخت بیشتر کردن.... شرایط اولیه و ظاهری را در حد رضایت دارا هستند
اما چند مشکل دارم خواستم راهنمایی کنید 
۱.  ایشان مطلقه هستند و دو سال زندگی مشترک داشته اند طبق گفته ها خانمشان حق طلاق را داشته و بعد از گرفتن مهریع و ماشین خانه اقا طلاق گرفته و بعدها مشخص شده خانواده خانم نام نیکی از این جهت ندارند....(من دختر مجرد بدون دوست پسر و ارتباطی ناصحیح بوده ام و خانواده بسیار اهل ادب و حساسی دارم و ترس زیادی دارم وقتی با پدرم روبرو میشود چه کار میکند... پدرم خیلی سخت گیر است در ازدواج.... و اینکه او با اعتماد به نفس زیاد میگوید این مورد را بگذار من میتوانم پدرتان را راضی کنم)
۲.ایشان با اینکه اخلاق انسانی و خوبی را در شرایط متفاوت نشان داده اما مشکل عجیبی که من دیده ام این است وقتی خانه اش را به من نشان داد یا از وسایل با ارزشش صحبت کرد قیمت آنها را گفت در حالی که شرایط مالی و کاری خیلی خوبی دارد و 
خسیس هم نیست ولی نمیدانم چرا هرچیزی را بل قیمتش میگوید آیا من میتوانم مستقیما در این باره دلیل را از او بپرسم یا اینکه چقدر این مشکل جدی است
۳.مشکل دیگر این است چون حدود یک سال از طلاقشان گذشته به من گویند که به من زمان بده برای خاستگاری میخواهم بهتر شناخت داشته باشیم.... اهل دوستی و رابطه ... نیست و شزایط سخت من را قبول کرده و اینکه با این حال که اهل یک منطقه هستیم ولی از هم دوریم و مسافت زیادی داریم به دلیل محل کار ایشان...
خیلی ممنون میشم نطرتونو در این موارد بدونم و من رو راهنمایی کنید

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد صابر

*** با سلام و احترام خدمت شما کاربر محترم و آرزوی توفیق و قبولی طاعات و عبادات شما در این ماه خوب خدا...امیدواریم بهترین لحظات را در کنار خانواده تان سپری نمایید.***

نکته ی اولیه اینکه مسیری که برای شناخت و انتخاب همسر انتخاب کرده اید به نظر مسیر اطمینان بخشی نیست زیرا به هر حال امروزه با آسیب های فضای مجازی آشنا هستید.

نکته ی دوم در خصوص ازدواج قبلی این فرد است. در مورد ازدواج سابق خواستگارتان نيز گفتني است كه: صرف ازدواج سابق ايشان دليلي براي عدم صلاحيتشان براي ازدواج با شما نيست و البته غير از خانواده خودتان لازم نيست ديگر فاميل در اين موضوع چيزي بدانند چون دانستن يا ندانستن آنها بي فايده است و فقط براي شما ممكن است زخم زبان توليد كند.

ضمن اینکه تحقیق در مورد ازدواج قبلی ایشان نیز بسیار مهم است و باید تمام تلاشتان را بكنيد تا با آن خانواده صحبت نموده و شخصا اطلاعات كاملتري را كسب نماييد و در اين مورد به گفته هاي خواستگارتان و خانواده اش اكتفا نكنيد. گاهي اتفاق مي‌افتد كه فرد، تقصير جدايي قبلي را براي فرار از مشكلات دروني و بيروني خود به عهده خانواده همسر يا نامزد قبلي خود مي‌اندازد. پس با دقت در اين مورد عمل كنيد و مصرانه از خواستگارتان بخواهيد تا امكان ارتباطي (تلفن يا آدرس منزل) آنها را در اختيار شما قرار دهد. در اين زمينه، هيچ بهانه‌اي پذيرفته نيست.

اما در خصوص مورد دوم و سوم به نظر می رسد براي اينكه بفهميد خواستگارتان با عقل و منطق است یا مثلا بخیل است و یا اینکه مثلا نیاز به وقت بیشتری برای آشنایی دارند؛ طبيعتاً با يك يا چند رفتار نمي توان به اين مهم دست يافت. بلکه باید بررسی های دقیقی صورت گیرد که روش آن را در ذیل عرض می نماییم:

پي بردن به شناخت واقعي همسر و نوع شخصيت و تفكرات وي، تابع متغيرهاي گوناگوني است و نمي‌توان به سهولت و با يك نگاه و يا صحبت معمولي، به اين مهم دست يافت. بايد بدانيد شناخت واقعي طرف‌مقابل به هيچ وجه با گفتگوي دو نفره، سؤال و جواب كليشه‌اي و يا چندبار نشست و برخاست و رفت و آمد خانوادگي و يا تحقيق از چند نفر مشخص نمي‌شود. برخي افراد تبحر زيادي در ظاهرسازي دارند و به‌راحتي مي‌توانند با حرّافي و چرب‌زباني، دروغ‌گويي و... حقيقت را پنهان كنند و يا حقيقت را جور ديگري جلوه دهند و نهايتاً به مقصودشان برسند؛ به همين خاطر، گاهي برخي شناخت‌ها تنها از طريق اجراي آزمون‌هاي روان‌شناختي و نيز تحقيق از افراد آگاه به دست مي‌آيد. مي‌توانيد براي آگاهي از شخصيت خود و طرف‌مقابل، بعد از آشنايي اوليه در جلسات خواستگاري به اتفاق او و با اطلاع خانواده‌ها به مراكز مشاوره‌اي و خدمات روانشناختي معتبر مراجعه كنيد و با كمك گرفتن از مشاوران ازدواج و روانشناسان با تجربه و اجراي تست‌هاي مختلف شخصيت، از خصوصيات شخصيتي هم و نيز از ميزان تناسب خود با طرف‌مقابل‌تان، اطلاع حاصل فرماييد.

معمولاً سه روش براي شناخت همسر و تشخيص ملاك‌ها و معيارهاي ازدواج وجود دارد كه عبارتنداز:

الف) تحقيق از افراد آگاه = 50 ٪

ب) آزمون‌هاي روان‌شناختي = 30 ٪

ج) گفت‌ و گو‌هاي دختر و پسر در جلسات خواستگاري = 20 ٪

همان طور كه مي‌بينيد بيشترين سهم شناخت را تحقيق از افراد آگاه به خود اختصاص داده است. تحقيق، پرس و جو و بررسي ويژگي‌هاي فكري، اخلاقي، شخصيتي و رفتاري و جايگاه، موقعيت و شرايط خانوادگي فرد مورد نظر از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و شما را در تصميم‌گيري نهايي كمك خواهد نمود؛ بنابراين آنچه شما باگفتگوي دونفره در صدد شناخت طرف‌مقابل هستيد، عملاً مخدوش خواهد شد.

از منظر روانشناختي تقريباً نيمي از حرف هايي كه در جلسات خواستگاري بين دختر و پسر رد و بدل مي شود، بيان برخي ايده‌آل‌ها و آرزوهاي طرفين است و واقعيت خارجي ندارد؛ چرا كه افراد عمدتاً براي جلب دل طرف مقابل و دريافت پاسخ مثبت، سعي مي كنند آرزوها و آيده آل هاي خود را مطرح كنند و يا گاهي خود را موافق نشان دهند تا اوضاع به نفع خودشان رقم بخورد. البته گاهي ممكن است خود افراد از اين موضوع هم اطلاع نداشته باشند و ناآگاهانه و بدون خواست قبلي و بدون انگيزة دروغگويي اين گونه برخورد اغراق آميز، تصنعي و غير واقعي كنند.

البته گفتگوي دوطرفه در حد خودش مهم است و يكي از مهمترين راه‌هاي شناخت افراد و پي‌ بردن به خصوصيات شخصيتي ويژگي‌هاي اخلاقي افراد، به حساب مي آيد.

امام علي (عليه السلام) در اين باره مي‌فرمايد: «تَكَلَّمُوا تُعْرَفُوا فَإِنَّ الْمَرْءَ مَخْبُوءٌ تَحْتَ لِسَانِه» (1)؛ «حرف بزنيد تا شناخته شويد، چرا كه شخصيت هر انساني در زير زبانش نهفته است».

با دقت در نحوي سخن گفتن افراد، مي توان بخشي از شخصيت آنان را دريافت؛ مثلاً انسان با نزاكت و با ادب هيچ‌گاه زبانش را به سخنان زشت و ناپسند و يا الفاظ نامناسب نمي آلايد. رفتار و عملكرد افراد نيز علامت ديگري براي شناخت شخصيت آن‏ها است. پايبندي به اصول اخلاقي، احترام به ديگران، نظم در كارها، نحوه راه رفتن، لباس پوشيدن و ديگر امور شخصي و اجتماعي، نشانگر چگونگي شخصيت و ويژگي‌هاي اخلاقي افراد است.

توجه به دوستان فرد، يكي ديگر از راه‏هاي شناخت شخصيت و خصوصيات و ويژگي‌هاي اخلاقي اوست. در روايت آمده است كه رسول گرامي اسلام (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) مي‌فرمايند: «الْمَرْءُ عَلَى دِينِ خَلِيلِهِ وَ قَرِينِه» (2)؛ «‏آدمي به آيين و كيش دوست خويش است». روش زندگي فرد را دوست او تعيين مي كند از اين روي امام علي (عليه السلام) مي‌فرمايد: «هرگاه وضع شخصى بر شما نامعلوم شد و دين و آيين او را نشناختيد، به دوستانش بنگريد. اگر اهل دين و آيين الهى‌اند، او نيز پيرو آيين خدا است».

بايد ببينيم كه فرد در گذشته و حال با چه كساني روابط دوستانه و صميمانه دارد؛ چون معمولاً افراد با هم‌فكران خود معاشرت مي كنند، پس با شناسايي دوستان نزديك فرد، مي توان خود فرد را بهتر و بيش‏تر شناخت. در ضمن براي شناخت شخصيت طرف مقابل‌تان، مي توانيد از خانواده، بستگان و دوستاني كه آن فرد را مي شناسند و سال‏ها با او رفت و آمد داشته‏اند، از دوستان دوران مدرسه، معلمان و مربيان و... به روحيات و اخلاق او پي ببريد؛ علاوه بر اين، وقتي انسان چند مرتبه با كسي رفت و آمد كند، خواهي نخواهي به روحياتش پي خواهد برد؛ چون هيچ كس نمي‌تواند صفت اخلاقي و خصوصيت شخصيتي و يا مطلبي را به مدت طولاني در درون خودش پنهان سازد، بالاخره روزي آن را بروز و يا فاش خواهد ساخت.

با اين شيوه هايي كه خدمت تان عرض كرديم، مي توان فهميد كه فردي كه شما قصد ازدواج با او را داريد، به درد ازدواج با شما مي خورد يا نه؟

در کل به نظر می رسد این فرد را هنوز نشناخته اید و نباید ارتباط با او ادامه دهید، بخصوص که در این وضعیت ممکن است به لحاظ فرهنگی هم تفاوت های زیادی داشته باشید، اما به هر حال باید اگر اقدام رسمی کرد او را سنجش و بررسی کنید.

همواره موفق و كامروا باشيد.

********************************

پي‌نوشت ها‌:

1. تميمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، غرر الحكم و درر الكلم‏، قم‏: دار الكتاب الإسلامي، ‏1410ق‏، ص318.

2. كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق، ‏كافي، قم‏: دار الحديث، ‏1429ق، ج4، ص122.

سلام 

با طناب پوسیده افراد تو فضای مجازی نرید تو چاه 

اولا که توی اشنایی های مجازی دختر خیلی ضرر میکنه چون آقا اونی نیس که نشون میده و بیشتر مواقع قصدشم اونی نیس که میگه....

شما هیچ بهانه ای روقبول نکن و بگو باید بیای خداستگاری حسن نیتت ثابت شه 

بعد ببین بازم از این حرفا میرنه یا همچنان دنبال بهونه س؟ 

بسم الله الرحمن الرحیم 

سلام 

خواهر گرامی انچه از گفته های شما بنظرم میاد اینه که شما بر سر یک دوراهی هستی که تمایل به یک سمت داری ولی دنباله کسی هستی که تو این مسیر بندازتون. دلت یه چیز میخواد ولی از طرفی عقل و منطق باهاش جور در نمیاد.  مشاوره محترم خیلی نکات خوبی رو اشاره کردن و خیلی با حوصله که خدا اجرشون بده. حتما به انها توجه کن.و اینکه حتما توجه کن ببین اون فرد با پدر و مادرش چگونه رفتاری داره و انها با ایشان ​​​​زیرا کسی که به افرادی که بی منت به او محبت کردن اگر ناسپاسی میکنه اگر بد میگه اگر بی احترامی میکنه اگر بهشون بخاطره شما دروغ میگه و...  مطمئن باش که با شما هم اگر بدتر نکنه در اینده همان را خواهد کرد اونی که بخاطر طرفش به پدر و مادرش بی حرمتی کنه در اینده بخاطر کسی دیگه با شما هم اینطور خواهد بود

 و در نهایت هیچکس نمیتونه بگه که ایا در اینده ایشون و یا حتی خوده شما افکارتون خواسته هاتون و عقایدتون تغییر نخواهد کرد یا نه و یا چگونه خواهد بود 

قشنگی زندگی هم همین مجهول بودنش هست و به خدا توکل کن اون خودش اگه دلهاتون صاف باشه وعده داده که امورتون رو تسهیل میکنه

خدانگهدار 

جمع بندی

پرسش

با یک آقا در اینستاگرام آشنا شده ام که بعد گفتگوی کاری که داشتیم ایشان از بنده خواستگاری کردند. ایشان همسرشان را طلاق داده و دو سال زندگی مشترک داشته اند. اکنون ترس زیادی دارم وقتی با پدرم روبرو می شود چطور این مسئله را مطرح می کند.

۲. مشکل عجیبی که من دیده ام این است که در حین صحبت از وسایل منزلش قیمت آنها را بالا گفت در حالی که خسیس هم نیست!
۳.مشکل دیگر این است چون حدود یک سال از طلاقشان گذشته به من می گویند که به من زمان بده برای خواستگاری می خواهم بهتر شناخت داشته باشیم. با این حال که اهل یک منطقه هستیم ولی از هم دوریم و مسافت زیادی داریم به دلیل محل کار ایشان.
خیلی ممنون می شوم راهنمایی کنید.

پاسخ:

نکته ی اولیه اینکه مسیری که برای شناخت و انتخاب همسر انتخاب کرده اید به نظر مسیر اطمینان بخشی نیست زیرا به هر حال امروزه با آسیب های فضای مجازی آشنا هستید.

نکته ی دوم در خصوص ازدواج قبلی این فرد است. در مورد ازدواج سابق خواستگارتان نيز گفتني است كه: صرف ازدواج سابق ايشان دليلي براي عدم صلاحيتشان براي ازدواج با شما نيست و البته غير از خانواده خودتان لازم نيست ديگر فاميل در اين موضوع چيزي بدانند چون دانستن يا ندانستن آنها بي فايده است و فقط براي شما ممكن است زخم زبان توليد كند.

ضمن اینکه تحقیق در مورد ازدواج قبلی ایشان نیز بسیار مهم است و باید تمام تلاشتان را بكنيد تا با آن خانواده صحبت نموده و شخصا اطلاعات كاملتري را كسب نماييد و در اين مورد به گفته هاي خواستگارتان و خانواده اش اكتفا نكنيد. گاهي اتفاق مي‌افتد كه فرد، تقصير جدايي قبلي را براي فرار از مشكلات دروني و بيروني خود به عهده خانواده همسر يا نامزد قبلي خود مي‌اندازد. پس با دقت در اين مورد عمل كنيد و مصرانه از خواستگارتان بخواهيد تا امكان ارتباطي (تلفن يا آدرس منزل) آنها را در اختيار شما قرار دهد. در اين زمينه، هيچ بهانه‌اي پذيرفته نيست.

اما در خصوص مورد دوم و سوم به نظر می رسد براي اينكه بفهميد خواستگارتان با عقل و منطق است یا مثلا بخیل است و یا اینکه مثلا نیاز به وقت بیشتری برای آشنایی دارند؛ طبيعتاً با يك يا چند رفتار نمي توان به اين مهم دست يافت. بلکه باید بررسی های دقیقی صورت گیرد که روش آن را در ذیل عرض می نماییم:

پي بردن به شناخت واقعي همسر و نوع شخصيت و تفكرات وي، تابع متغيرهاي گوناگوني است و نمي‌توان به سهولت و با يك نگاه و يا صحبت معمولي، به اين مهم دست يافت. بايد بدانيد شناخت واقعي طرف‌مقابل به هيچ وجه با گفتگوي دو نفره، سؤال و جواب كليشه‌اي و يا چندبار نشست و برخاست و رفت و آمد خانوادگي و يا تحقيق از چند نفر مشخص نمي‌شود. برخي افراد تبحر زيادي در ظاهرسازي دارند و به‌راحتي مي‌توانند با حرّافي و چرب‌زباني، دروغ‌گويي و... حقيقت را پنهان كنند و يا حقيقت را جور ديگري جلوه دهند و نهايتاً به مقصودشان برسند؛ به همين خاطر، گاهي برخي شناخت‌ها تنها از طريق اجراي آزمون‌هاي روان‌شناختي و نيز تحقيق از افراد آگاه به دست مي‌آيد. مي‌توانيد براي آگاهي از شخصيت خود و طرف‌مقابل، بعد از آشنايي اوليه در جلسات خواستگاري به اتفاق او و با اطلاع خانواده‌ها به مراكز مشاوره‌اي و خدمات روانشناختي معتبر مراجعه كنيد و با كمك گرفتن از مشاوران ازدواج و روانشناسان با تجربه و اجراي تست‌هاي مختلف شخصيت، از خصوصيات شخصيتي هم و نيز از ميزان تناسب خود با طرف‌مقابل‌تان، اطلاع حاصل فرماييد.

معمولاً سه روش براي شناخت همسر و تشخيص ملاك‌ها و معيارهاي ازدواج وجود دارد كه عبارتنداز:

الف) تحقيق از افراد آگاه = 50 ٪

ب) آزمون‌هاي روان‌شناختي = 30 ٪

ج) گفت‌ و گو‌هاي دختر و پسر در جلسات خواستگاري = 20 ٪

همان طور كه مي‌بينيد بيشترين سهم شناخت را تحقيق از افراد آگاه به خود اختصاص داده است. تحقيق، پرس و جو و بررسي ويژگي‌هاي فكري، اخلاقي، شخصيتي و رفتاري و جايگاه، موقعيت و شرايط خانوادگي فرد مورد نظر از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و شما را در تصميم‌گيري نهايي كمك خواهد نمود؛ بنابراين آنچه شما باگفتگوي دونفره در صدد شناخت طرف‌مقابل هستيد، عملاً مخدوش خواهد شد.

از منظر روانشناختي تقريباً نيمي از حرف هايي كه در جلسات خواستگاري بين دختر و پسر رد و بدل مي شود، بيان برخي ايده‌آل‌ها و آرزوهاي طرفين است و واقعيت خارجي ندارد؛ چرا كه افراد عمدتاً براي جلب دل طرف مقابل و دريافت پاسخ مثبت، سعي مي كنند آرزوها و آيده آل هاي خود را مطرح كنند و يا گاهي خود را موافق نشان دهند تا اوضاع به نفع خودشان رقم بخورد. البته گاهي ممكن است خود افراد از اين موضوع هم اطلاع نداشته باشند و ناآگاهانه و بدون خواست قبلي و بدون انگيزة دروغگويي اين گونه برخورد اغراق آميز، تصنعي و غير واقعي كنند.

البته گفتگوي دوطرفه در حد خودش مهم است و يكي از مهمترين راه‌هاي شناخت افراد و پي‌ بردن به خصوصيات شخصيتي ويژگي‌هاي اخلاقي افراد، به حساب مي آيد.

امام علي (عليه السلام) در اين باره مي‌فرمايد: «تَكَلَّمُوا تُعْرَفُوا فَإِنَّ الْمَرْءَ مَخْبُوءٌ تَحْتَ لِسَانِه» (1)؛ «حرف بزنيد تا شناخته شويد، چرا كه شخصيت هر انساني در زير زبانش نهفته است».

با دقت در نحوي سخن گفتن افراد، مي توان بخشي از شخصيت آنان را دريافت؛ مثلاً انسان با نزاكت و با ادب هيچ‌گاه زبانش را به سخنان زشت و ناپسند و يا الفاظ نامناسب نمي آلايد. رفتار و عملكرد افراد نيز علامت ديگري براي شناخت شخصيت آن‏ها است. پايبندي به اصول اخلاقي، احترام به ديگران، نظم در كارها، نحوه راه رفتن، لباس پوشيدن و ديگر امور شخصي و اجتماعي، نشانگر چگونگي شخصيت و ويژگي‌هاي اخلاقي افراد است.

توجه به دوستان فرد، يكي ديگر از راه‏هاي شناخت شخصيت و خصوصيات و ويژگي‌هاي اخلاقي اوست. در روايت آمده است كه رسول گرامي اسلام (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) مي‌فرمايند: «الْمَرْءُ عَلَى دِينِ خَلِيلِهِ وَ قَرِينِه» (2)؛ «‏آدمي به آيين و كيش دوست خويش است». روش زندگي فرد را دوست او تعيين مي كند از اين روي امام علي (عليه السلام) مي‌فرمايد: «هرگاه وضع شخصى بر شما نامعلوم شد و دين و آيين او را نشناختيد، به دوستانش بنگريد. اگر اهل دين و آيين الهى‌اند، او نيز پيرو آيين خدا است».

بايد ببينيم كه فرد در گذشته و حال با چه كساني روابط دوستانه و صميمانه دارد؛ چون معمولاً افراد با هم‌فكران خود معاشرت مي كنند، پس با شناسايي دوستان نزديك فرد، مي توان خود فرد را بهتر و بيش‏تر شناخت. در ضمن براي شناخت شخصيت طرف مقابل‌تان، مي توانيد از خانواده، بستگان و دوستاني كه آن فرد را مي شناسند و سال‏ها با او رفت و آمد داشته‏ اند، از دوستان دوران مدرسه، معلمان و مربيان و... به روحيات و اخلاق او پي ببريد؛ علاوه بر اين، وقتي انسان چند مرتبه با كسي رفت و آمد كند، خواهي نخواهي به روحياتش پي خواهد برد؛ چون هيچ كس نمي‌تواند صفت اخلاقي و خصوصيت شخصيتي و يا مطلبي را به مدت طولاني در درون خودش پنهان سازد، بالاخره روزي آن را بروز و يا فاش خواهد ساخت.

با اين شيوه هايي كه خدمت تان عرض كرديم، مي توان فهميد كه فردي كه شما قصد ازدواج با او را داريد، به درد ازدواج با شما مي خورد يا نه؟

در کل به نظر می رسد این فرد را هنوز نشناخته اید و نباید ارتباط با او ادامه دهید، بخصوص که در این وضعیت ممکن است به لحاظ فرهنگی هم تفاوت های زیادی داشته باشید، اما به هر حال باید اگر اقدام رسمی کرد او را سنجش و بررسی کنید.

 

پي‌نوشت ها‌:

1. تميمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، غرر الحكم و درر الكلم‏، قم‏: دار الكتاب الإسلامي، ‏1410ق‏، ص318.

2. كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق، ‏كافي، قم‏: دار الحديث، ‏1429ق، ج4، ص122.

موضوع قفل شده است