مخالفت امام حسین (ع) با حاکم مدینه

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مخالفت امام حسین (ع) با حاکم مدینه

چرا ولید بن عقبه بعد از دستور یزید مبنی بر بیعت گرفتن از امام حسین (ع) و مخالفت امام (ع) با بیعت، امام حسین (ع) را در همانجا به شهادت نرساند؟ 

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد ممسوس

با سلام و احترام

ولید قدرت بر این کار را نداشت و نمیتوانست دست به چنین اقدامی بزند زیرا با بنی هاشم طرف بود و بنی امیه در مدینه از قرت کافی برای رویارویی با بنی هاشم برخوردار نبودند. از طرفی ولید امام حسین را به عنوان شخصیت برتر بی هاشم میشناخت و حاضر نبود دست خود را به خون ان حضرت آغشته کند و از روحیه تساهل و تسامح برخوردار بود به خلاف مروان که اینگونه نبود. در همان جلسه ای که امام در دارالاماره مدینه حاضر شد ولید از خود سرسختی و شدت عمل نشان نداد  و خواهان به زور بیعت کردن امام نبود به خلاف مروان که در ان جلسه حاضر بود و از ولید میخواست از امام به زور بیعت بگیرد و در غیر این صورت گردن امام را بزند. بنابر این روحیه مداراتی ولید با امام حسین علیه اسلام مشهود است. ضمن اینکه امام برخی از بنی هاشم را به همراه خود برده بود که در صورت لزوم و توطئه بر علیه امام با ولید و مروان درگیر شوند. ولید به فکر بیعت اجباری و کشتن امام نبود و از این امر ابا داشت. و بعدها از این که این کار را نکرده بود خرسند بود.   

باتوجه به تمام توضیحات شما من فکر می کنم چون بعداز حوادث شام یزید درپی بیعت باامام سجاد نبوداو قیام نکرد این برداشت درست است؟

چرا امام حسین درمدینه منتظر نشد تا یزید سپاهیان خود رابفریستد واورابکشد

باتوجه به تمام توضیحات شما من فکر می کنم چون بعداز حوادث شام یزید درپی بیعت باامام سجاد نبوداو قیام نکرد این برداشت درست است؟

 

با سلام و احترام

عدم قیام امام را باید کلی و در مجموعه ای از عوامل یافت هم موضوع تقیه امام مطرح است هم عدم وجود یاران زبده و جان بر کف برای قیام امام حسین و هم شرایط بد و سخت زمانه برای قیام

سوالات پست قبلی راخیلی خوب جواب دادید که پست جدید راهم شما می نویسید ؟ممسوس کارشناس بی سواد

موضوع قفل شده است