فوت و فن های جستجو در گوگل *** جستجو کردن در گوگل بدون تایپ کردن

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فوت و فن های جستجو در گوگل *** جستجو کردن در گوگل بدون تایپ کردن


امروزه موتورهای جستجوی زیادی بر روی شبکه وب فعال هستند که هر یک الگوریتم جستجوی خاص خود را دارد و به نحوی به جستجوی سایتهای موردنظر شما می پردازند. اما یکی از پرکاربردترین و مفیدترین موتورهای جستجو گوگل نام دارد که این روزها جام پیروزی را از دیگر رقبا ربوده است و روز به روز بر تعداد کاربران خود می افزاید. بدون تردید شما هم حداقل برای یکبار گذرتان به http://www.google.com خورده است و صفحه ساده و در عین حال پرقدرت این جستجوگر را دیده اید. جستجوگری که با پشتیبانی از زبانهای متنوع دنیا کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. و شاید همین پشتیبانی از زبان فارسی است که در میان ایرانیان نیز از اقبال خوبی برخوردار شده است. در این مقاله می کوشیم تا ضمن آشنایی با نحوه صحیح کار با این جستجوگر کارایی بهره مندی از آنرا نیز بالا ببریم.

برای جستجو نمودن یک موضوع در گوگل کافی است که چند کلمه توصیفی و اصلی موضوع را در نوار مربوطه تایپ نمائید و سپس کلید Enter را فشار دهید و یا اینکه روی دکمة Search که در جلوی نوار جستجو تعبیه شده است کلیک نمائید، تا به لیستی از وب سایتهای مرتبط با موضوع دست یابید.
از آنجائیکه گوگل وب سایتهایی را لیست می کند که «همه» کلمات مورد جستجوی شما در آن باشند لذا بایستی سعی کنید تا در نوار جستجو، کلماتی را وارد کنید که اساسی تر هستند و از وارد کردن کلمات اضافی بپرهیزید تا نتایج جستجو به آنچه که شما می خواهید نزدیکتر باشند.

کلمات اصلی تر را بنویسید

همانگونه که گفته شد برای بهتر نتیجه گرفتن از جستجو لازم است که کلمات اصلی را در نوار جستجو وارد کنید. برای اینکار هر قدر که می توانید، موضوع جستجو را ریزتر و معین تر نمائید. برای مثال بجای آنکه در نوار جستجو تایپ کنید “نقاش” بهتر است که نام نقاش مورد نظرتان را تایپ کنید، مثلاً بنویسید “پیکاسو”. یا اینکه بجای “اتومبیل” بهتر است بنویسید “پیکان” و یا…
همچنین دقت نمائید تا کلماتی را بکار برید که احتمال وجود توضیحات درباره آنها بیشتر باشد. مثلاً به جای نوشتن “گذراندن یک شب خوب در شیراز” بهتر است تایپ کنید “هتلهای شیراز”.

از آوردن حروف اضافه خودداری کنید

گوگل بطور پیش فرض فقط سایتهائی را لیست می نماید که تمام کلمات مورد جستجو در آنها باشند. و نیازی نیست که شما بین کلمات جستجو از کلمة پیوند دهندة “و” استفاده نمائید. به خاطر داشته باشید که وارد نمودن چنین کلماتی و کلماتی نظیر در، به، و… بر نتیجه جستجو تاثیر خواهد گذشت. بطور مثال برای جستجو در مورد تعطیلات در شمال بجای تایپ نمودن “گذراندن تعطیلات در شمال” بهتر است تنها بنویسید: “تعطیلات شمال”.
خودف گوگل هم برای بالا بردن کیفیت جستجوها بطور اتوماتیک کلمات معمولی و کاراکترهائی همچون “کجا” و “چطور” را از کلمات مورد جستجو حذف می نماید. چون این گونه کلمات باعث کندی عمل جستجو می شوند و تاثیری هم در بهبود جستجو ندارند و حتی کیفیت نتایج جستجو را کاهش هم می دهند.

حروف بزرگ و کوچک فرق نمی کنند

گوگل نسبت به بزرگی و کوچکی حروف حساس نمی باشد. در حقیقت همه حروفی را که به لاتین در نوار جستجو تایپ می نمائید به حروف کوچک تبدیل خواهند شد. برای مثال نتیجة جستجوی “george washington”، “George Washington” و “gEoRgE WaShInGtOn” یکسان خواهد بود.

جستجوهای طبقه بندی شده

با همه این توضیحات اگر مایلید که نتایج جستجوهای شما دقیق تر و علمی تر باشند بهتر است سری هم به directory.google.com بزنید. در این آدرس فهرستی از سایتهای اینترنتی با توجه به موضوعات آنها موجود می باشد. مثلاً اگر دنبال سایتی در مورد سیاره زحل می گردید، می توانید با رفتن به شاخه Science و زیر شاخه Astronomy به زیر شاخه Saturn دست یابید. همچنین اگر در مورد خودروی Saturn جستجو می کنید می توانید سایتهای مرتبط با آنرا در شاخه Automotive بیابید.

جستجوی پیشرفته

در جلوی نوار جستجوی گوگل گزینه ای با عنوان «جستجوی پیشرفته» یا «Advanced Search» وجود دارد. با کلیک کردن روی این گزینه وارد صفحه ای با همین نام خواهید شد. در این صفحه شما می توانید با اعمال تنظیمات و بکار بردن عملگرهای خاصی دقت جستجویتان را افزایش دهید.
همانگونه که از شکل بالا معلوم است، همه گزینه ها به فارسی می باشند و استفاده از آنها بسیار ساده است و نیازی به توضیح بیشتر ندارد، اما علاوه بر این تنظیمات، گوگل از یک سری عملگرها نیز برای محدود کردن جستجوها بهره می برد. شما بدون رجوع قسمت جستجوی پیشرفته و با دانستن این عملگرها می توانید عمل جستجو را هرچه سریعتر انجام دهید، در زیر به توضیح برخی از این عملگرها می پردازیم:

عملگر +

همانگونه که قبلاً گفتیم گوگل از یک سری کلمات معمولی بصورت خودکار چشم پوشی می کند، ولی در صورتی که شما ضروری می دانید که اینگونه کلمات حتماً مورد جستجو قرار گیرند، می توانید با قرار دادن یک علامت “+” در جلوی آنها مطمئن شوید که در نتایج جستجو حتماً وجود خواهند داشت. (دقت کنید که قبل از کاراکتر “+” یک فاصله (space) وجود داشته باشد ولی کلمه بعدی بدون فاصله، فوراً پس از آن بیاید).
راه دیگر مقید نمودن گوگل برای جستجوی کلمه ای خاص این است که کلمه مورد نظر را در کوتیشن (” “) قرار دهید. برای مثال اگر بخواهیم دنبال داستان جنگ ستارگان ۱ (Star Wars Episode I) را مورد جستجو قرار دهیم، گوگل کلمة I را مورد جستجو قرار نمی دهد مگر آنکه آنرا بصورت Star Wars Episode +I و یا “Star Wars Episode I” بنویسیم.

عملگر –

برخی اوقات ممکن است که شما دنبال کلمه ای بگردید که بیش از یک معنا دارد، برای مثال کلمه «bass» در ماهیگیری به معنای «ماهی خالدار» است و در موسیقی به معنای «صدای بم». برای حل اینگونه مشکلات می توانید از عملگر “-” استفاده کنید، تا گوگل به دنبال سایتهایی بگردد که کلمة بعد از این عملگر در آنها نباشند. (دقت کنید که قبل از کاراکتر “-” یک فاصله (space) وجود داشته باشد ولی کلمه بعدی بدون فاصله، فوراً پس از آن بیاید). مثلاً در مثال فوق می توانید بنویسید: bass –music.

عملگر ~

گاهی ممکن است که شما فقط به دنبال کلمه ای خاص نباشید و بخواهید که به دنبال کلمات مرتبط با آن نیز بگردید. برای این کار از این عملگر استفاده می شود. برای مثال اگر در کادر جستجو تایپ کنید «کیفیت غذا» در نتیجه سایتهایی ظاهر خواهند شد که کلمه «کیفیت» و کلمه «غذا» در آنها وجود داشته باشد. و حتی ممکن است که این دو کلمه اصلاً به هم ربط هم نداشته باشند. اما اگر تایپ کنید «~کیفیت ~غذا» دنبال سایتهایی می گردد که درباره کیفیت غذاها نوشته باشند.

عملگر “”

همانگونه که قبلاً نیز گفته شد، برای جستجوی عبارتی خاص بصورت کامل (نه بصورت کلمات جدا از هم) بایستی آن عبارت را در داخل کوتیشن (” “) قرار داد.

عملگر «یا»

گوگل از یای منطقی پشتیبانی میکند. بدین معنا که اگر دنبال کلمه ای خاص «یا» بجای آن کلمه ای دیگر می گردید، می توانید در بین این دو کلمه از «یا» استفاده کنید. برای مثال اگر در کادر جستجو تایپ کنید «تعطیلات در شیراز یا اصفهان» آنگاه گوگل دنبال سایتهایی می گردد که در خصوص تعطیلات در شیراز یا در اصفهان باشند.

عملگر SITE

اگر می خواهید که عمل جستجو در سایت بخصوصی انجام گیرد، می توانید پس از وارد نمودن کلمه مورد نظر عملگر Site: را آورده و پس از آن آدرس سایت را بیاورید. برای مثال برای جستجوی «پذیرش» در سایت دانشگاه استانفورد می توانید بنویسید: admission site:www.stanford.edu

عملگر ..

برای اینکه جستجو را محدود به سایتهایی کنید که در آنها اعداد محدودة خاصی وجود داشته باشند، می توانید از این عملگر برای نشان دادن محدودة عددی مورد نظر بهره برید. مثلاً اگر به دنبال DVD Playerهای با قیمت ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار می گردید، بایستی اینگونه خواسته تان را بیان کنید: DVD player $۲۵۰..۳۵۰ (توجه داشته باشید که بین دو نقطة عملگر هیچ فاصله ای نباشد).


آموزش ویدیویی نحوه جستجو در گوگل [کلیک کنید]
دانلود آموزش ویدیویی نحوه جستجو در گوگل [کلیک کنید] حجم: ۱٫۵ مگابایت


ابزار جدیدی از گوگل به نام “Google Insights” توسط تیم گوگل در Tel-Aviv طراحی و راه اندازی شده که شما میتوانید بوسیله آن حجم جستجو را مقایسه بکنید و دارای آیتم های search terms , locations , time ranges میباشد شما میتوانید در قسمت Locations کشور ایران را انتخاب کنید و از میان فهرست شهرها شهر خودتون را انتخاب کنید در قسمت فـــیلــــتر هم میتوانید محدوده زمانی و مجموعه ها و یا کلمات مورد نظرتون را وارد نمایید و نتیجه جستجوهایی که تهرانی ها در مدت زمان مشخص انجام داده اند در مورد هر چیزی مشاهده کنید در ضمن میتوانید هر شهر را با شهر دیگر نیز مقایسه نمایید

برای مشاهده این سرویس از گوگل به نشانی زیر مراجعه نمایید:

آدرس

سلام

این وبسایت توسط برخی از آنتی ویروس ها آدرس فیشینگ شناسایی میشه...

معرفی الگوریتم های جستجوی گوگل (فیلم ویدوئی)

[SPOILER][FLV]http://brooz.tv3.ir/media/119/03%20norhani.flv[/FLV][/SPOILER]

دانلود


امکانات گوگل:

هر شرکتی که شروع به کار می کند ، اهدافی را مد نظر دارد و این اهداف علاوه بر کسب درآمد ، در پی جلب نظر مشتری نیز می باشد که این عامل خود باعث کسب درآمد بیشتر می شود.

گوگل هم مانند شرکت های دیگر در پی رفع نیازهای بشری در زمینه IT می باشد....

فعالیت های شرکت گوگل را می توان در دو بخش ساخت نرم افزار و وب سایت ها دسته بندی کرد.

ما نیزدر این مقاله ، امکانات گوگل را به دو دسته ی 1- نرم افزاری 2- سایت ها تقسیم می کنیم.

(گرچه همه ی نرم افزارهای ارائه شده توسط گوگل جهت کاربردهای اینترنتی به استفاده می شود)

a-سایت ها:
(از بهترین امکانات گوگل باید به سادگی و کارآمدی آن اشاره کرد که در همه بخش های آن دیده می شود)

1- Google.com
سایت اصلی گوگل می باشد که معمولا افراد بیشتر با آن سروکار دارند تا قسمت های دیگر سایت.

عملکرد صفحه اصلی گوگل بیشتر بر پایه ی جستجوی اینترنتی می باشد که در آن صفحه علایم و نوشته های زیر دیده می شود:

الف) در مرکز این سایت آرم گوگل خودنمایی می کند که در ایام سال مثلا آغاز جام جهانی ، روز ولنتاین و ... تغییر می کند.

ب)زیر این آرم قسمتی است که ما موضوعات مورد نیاز خود را درآنجا وارد کرده و جستجو می کنیم. ج) در قسمت سمت چپ ( فارسی) گزینه هایی مثل ( جستجوی پیشرفته – تنظیمات زبان) دیده می شود.

د) در قسمت بالا سایر امکانات گوگل نمایش داده می شود(-newsجستجوی تصاویر-جستجوی ویدئو و...)

2- google directory
گوگل این قسمت را با عنوان فهرست در سایت خود پیش بینی کرده ، در این قسمت فهرستی از همه موضوعات مورد نیاز ( ورزش- بحث و گفتگو- علم –اقتصادو...) قرار داده شده است.

3-youtube
یوتیوب بزرگترین سایت اشتراک گذاری فایل های ویدئوی است که توسط دو دوست جوان به نام های چارهوزلی و استیوچن در سال 2005 تاسیس شد که شرکت گوگل ، مدتی پس از افتتاح این سایت ، آن را به قیمت 65/1 میلیارد دلار خریداری کرد و امروز این سایت با حفظ آدرس قدیم خود ، با نام دامنه ی google video شناخته می شود.

4- knol
کلمه ی knol از واژه ی knowledge به معنی دانش گرفته شده است. بخشی است موسوم به دایرة المعارف گوگل که با سرعت سرسام آوری در تعقیب wikipedia است که فرق عمده آن با سایر دایرة المعارف ها این است که گوگل برای نویسنده ی مقاله ها حق و حقوقی قائل است به گونه ای که با استفاده از تبلیغات در حاشیه مقاله ها ی نویسندگان ، برای نویسنده ها کسب درآمد می کند و دیگر این که این مقاله ها از جهت صحت قابل ردگیری اند و از حق چاپ و تکثیر برخوردارند.

5- igoogle:
خدمتی از خدمات گوگل است که در آن مجالسی فراهم شده برای بحث و گفتگو در همه ی زمینه ها، از جمله ( سرگرمی-علمی-ورزشی-تخصصی-اقتصادی و...)

6- Google translate:
از اقدامات تازه و نوآورانه ی مدیران گوگل تاسیس قسمت ترجمه سایت ها با زبان های دیگر است به گونه ای که شما می توانید در قسمت google translate ادرس url یک سایت مثلا انگلیسی را وارد کنید و با چند کلیک ساده آنرا به زبان های مختلف از جمله فارسی ترجمه کنیم. البته این بخش از گوگل هنوز در مراحل اولیه است و ترجمه های دقیقی را ارائه نمی دهد ولی مدیران گوگل ادعا می کنند که در زمانی کوتاه برچسب bête ( یعنی نسخه اول و حاوی اشتباهات) را از گوشه ی این بخش مهم گوگل برخواهند داشت

7- Google news:
خبرهای گوگل ، از دیگر خلاقیت های مردان گوگل راه اندازی بخش خبر های گوگل است . این بخش از گوگل به نکته برداری از روزنامه های سراسر دنیا به صورت روزانه می پردازد و خبرهای مهم را گلچین کرده و در قسمت خبرهای گوگل قرار می دهد.

8- Google health
همانطور که از زمامداران گوگل ابداعات تازه ای دیدیم سلامتی گوگل هم از بهترین اقدامات گوگل بود. بهتر است کمی درباره این بخش توضیح دهیم:
گوگل در این بخش برای شما یک پرونده پزشکی تشکیل می دهد که در آن اطلاعات پزشکی شما نگهداری می شود. در این قسمت گوگل از پزشکان مجربی استفاده می کند که می توانند در موارد مختلفی از رژیم مناسب غذایی برای شما... تا تجویز داروی مناسب برای بیماری شما ، شما را راهنمایی کنند.

9-Bloger.com
این سایت هم مانند یوتیوب توسط گوگل در سال 2003 خریداری شد.این سایت بزرگترین سایت ارائه دهنده ی خدمات وبلاگ در دنیاست که امروزه جزو خدمات گوگل به حساب می آید.

10- Google map
این بخش از گوگل وظیفه ارائه نقشه 2بعدی (راه ها و خیابان ها) را به صورت آنلاین به عهده دارد.

11-Picasa
از اقدامات جالب گوگل راه اندازی این بخش موسوم به ایجاد یک آلبوم عکس شخصی می باشد.شاید برای شما هم پیش امده است که در شهر غریبی نیاز به کپی یکی از مدارک خود دارید و مجبورید برای دریافت آن مدارک از شهر خودتان وقت و هزینه زیادی صرف کنید اما یک راه حل ساده هست و آن این که شما می توانید از مدارک خود عکسی تهیه کنید و آنرا در account خود در قسمت picasa قرار داده تا در صورتی که به آنها نیاز پیدا کردید بتوانید با یک خط تلفن سیار راحت به آن دست پیدا کنید.

12- Google patents
این بخش به جهت آشنایی افراد با اختراعات بشری تا امروز راه اندازی شده به گونه ای که شما در این قسمت می توانید کلیه اختراعات ثبت شده در جهان را بیابید.

13- Google chek out
موسوم به فروشگاه گوگل جهت خرید آنلاین مواد مصرفی شما از شرکت گوگل است.

14- Google books
به منظور دانلود و استفاده از کتابهای الکترونیکی به کار می رود.

15- Google finance
این بخش از گوگل به منظور اطلاع رسانی درمورد بورس جهان راه اندازی شده است.

16- Google 411
از خدمات گوگل است که امکان تماس اینترنتی از اینترنت به تلفن های عادی را برقرار می کند.البته، این ابزار گوگل فقط در آمریکا قابل استفاده است.

17- Google docs
اشتراک گذاری اسناد نوشتاری خود

b-نرم افزار های ارائه شده:
1-google chrom
مرورگر شرکت گوگل می باشد که با وجود اینکه 2-3 سالی از ساخت و عرضه آن نمی گذرد در تعقیب مرورگرهای معروفی چون opera , mozila ,IE, است و پیش بینی می شود که در سال های آینده کارایی آن بیشتر شود.

2-google leearth
نرم افزاری است که می توان از ان به عنوان یک Gps اینترنتی استفاده کرد. نکته قابل توجه این است که این نرم افزار قابلیت گشت و گذار 3 بعدی در شهرهای مهم دنیا را فراهم کرده است.

3- Google toolbar
یک نوار ابزار در بالای مرورگر شما ایجاد می کند که کار آن دسترسی راحت تر و آسان تر به گوگل می باشد

4-google talk
مسنجر گوگل که کارایی آن شبیه یاهو مسنجر می باشد و جهت چت کردن مورد استفاده قرار می گیرد

5-google drive
وظیفه این نرم افزار ساخت یک درایو مجازی در کامپیوتر شما می باشد و به جای استفاده از هارد شما از سرور گوگل برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند. این نرم افزار نیاز به اینترنت پر سرعت ماهواره ای دارد

6-google video player
این نرم افزار گوگل یک برنامه در جهت پخش فیلم های ارائه شده توسط گوگل(یوتیوب) می باشد

7-google desktop
گوگل نه تنها در زمینه جستجوی اینترنتی فعالیت چشمگیری دارد ، بلکه در زمینه جستجوی دقیق در هارد شما نیز پیشرو بوده لذا اقدام به ساخت یک جستجوگر تحت ویندوز کرد.

8-google notebook
دفترچه یادداشت گوگل:این نرم افزار قابلیت نکته برداری از سایت ها را دارا می باشد.

9- google well acceterator
افزایش سرعت اینترنت برای اینترنت های پر سرعت.

10-google
یک نرم افزار تحت شبکه جهت جستجو در سیستم های تحت یک شبکه کوچک.

نحوه جستجوى اساسى در گوگل

براى وارد كردن يك پرس و جو در گوگل، فقط كافيست تا كلمات تشريحى خود را ورودى گوگل وارد كرده و بعد كليد 'enter' را بزنيد. ( يا برروى دكمه Search -- جستجو كليك كنيد)

گوگل از پيچيده ترين تكنيكهاى هماهنگى-متون براى پيدا كردن صفحاتى كه مربوط به جستوى سما هستند استفاده مي كند.
براى نمونه، وقتى گوگل صفحه اى را تجزيه و تحليل مي كند، گوگل به به صفحاتى كه به آن صفحه نيز لينك هستند نگاه مي كند تا ببيند كه شايد آن صفحات هم درخور با جستوى شما باشند. گوگل همچنين صفحاتى كه را كه موضوعى ارتباطى با موضوع جستجوى شما دارند را براى شما ترجيح مي دهد.

خودكار "و" پرس و جوها

گوگل فقط صفحاتى را بر مي گردند كه اين صفحات شامل تمامموضوعات جستجوى شما مي باشد. در آنجا لازم نيست كه از "and" بين موضوعات خود استفاده كنيد. براى محدود كردن نتايج، بهتر است تا موضوعات خود را دقيقتر و بيشتر بنويسيد.

Stop Words

گوگل كلمات و كاراكترهاى متعارف را ناديده ميگيرد. گوگل همچنين كلماتى مانند "http" and ".com," را به طور خودكار در نظر نميگيرد.، چون اين كلمات كلمات متعارفى هستند كه به ندرت نتايج را محدود ميكنند و فقط باعث كندى سرعت ميشوند.

از "+" براى قطع كلمات در جستجوى خود استفاده كنيد. مطمين شويد كه فاصله اى (space) را قبل از "+" بگذاريد. [شما همچنين ميتوانيد علامت "+" را در غبارات جستجوى خود استفاده كنيد.]

موضوعات جستجوى خود را در زمينه ببينيد

هر نتيجه جستجوى گوگل محتوى يك يا چند صفحه وب منتخب است، كه نشاندهنده آنست كه چطور موضوعات شما در زمينه استفاده شده اند.

بند آوردن

براى فراهم سازى نتايج دقيق، گوگل از بند آوردن يا "wildcard" براى حمايت از جستجوهاى خود استفاده نمي كند. براى مثال اگر شما "googl" را جستجو كنيد نتايج ارايه شونده شامل "googler" يا "googlin" نميشوند.

تلفظ يا بزرگ نويسى اهميت دارد؟

جستجوهاى گوگل حساس به حالت نوشتن (case sensitive)آنها نيست. تمامى كلمات بعد از ورود به حروف كوچك تبديل مي شوند. براى مثال اگر وارد كنيد "GOOGLE" يا "GoOgLe" به عنوان "google" شناخته ميشود.

جستجو در حالت استاندارد (default) گوگل حساس به نوع تلفظ يا علامتهاى تفكيكى نيست. اگر مثلا شما [Muenchen] و [München] را جستجو كنيد، به شما يك نتيجه ارايه ميشود. اگر شما ميخواهيد بين دو كالت و كلمه تبعيض قايل شويد، از علامت + در قبل موضوع استفاده كنيد مانند [+Muenchen] در مقابل با [+München].

برگرفته از سايت iritn

آیا گمان می‌کنید تنها خودتان از محتویات Gmail شخصی خود باخبرید؟ آیا گوشی تلفن همراه‌تان فقط کارهایی را که می‌خواهید انجام می‌دهد؟ آیا موتورهای جستجو هویت شما و آنچه را که جستجو می‌کنید، تنها نزد خود نگه می‌دارند؟ آیا گوگل به وعده‌های خود برای حفظ حریم خصوصی افراد وفادار بوده؟ برای پاسخ بدین سؤالات با گزارش ویژه مشرق همراه شوید...

مشرق- گوگل ایمیل‌‌های ما را می‌خواند تا آگهی‌های تجاری به آنها ارسال کند. زمانی که از Google Map استفاده می‌کنیم آنها می‌دانند که چگونه ما از نقطه آ به نقطه ب می‌رویم. زمانی که از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کنیم آنها می‌دانند که دنبال چه چیزی هستیم. آنها تمام این اطلاعات را می‌خوانند، اما ما با آنها معامله‌ای می‌کنیم مبنی بر اینکه از این اطلاعات علیه خودمان استفاده نکنند، تا به شعارشان یعنی "بد نباش!" (Don't Be Evil) پایبند باشند. اما آیا واقعا اینگونه است؟

آیا گوگل به شعار معروف خود "بد نباش!" پایبند بوده و اطلاعات ما را در جای امنی نگهداری می‌کند؟

گوگل دسك تاپ چگونه كار ميكند

برنامه جديد گوگل، جستجو در كامپيوتر شما با استفاده از تكنولوژي گوگل است.البته جستجو در فايلها و مستندات موجود در كامپيوترهاي شخصي ايده جديدي نيست و در حقيقت مدتهاست

كه در ويندوز XP اين شكل از جستجو با استفاده از سرويس INDEXING SERVICE مايكروسافت فراهم است. اين سرويس سيستم عامل مايكروسافت باعث افزايش سرعت جستجو در

محتواي فايلها ميشود و امكان ايندكس تمامي فرمتهاي Office و فرمتهاي بكار گرفته شده در وب مانند html و XML را دارد.البته اين سرويس محدويتهايي دارد از جمله آنكه نياز به پارتيشن

بندي به شيوه NTFS و همچنين عدم ايندكس برخي فايلها و شاخه ها.
محصول جديد گوگل ،نرم افزاري است مشابه برنامه Indexing Service مايكروسافت متنها با استفاده از تكنولوژي گوگل همچنين اين برنامه ابتكارهاي جالبي را نيز دارد از جمله جستجو در

CACHE مروگر وب IE ، متن ايميلها و همچنين جستجو در پرونده ها نيز در مرورگر وب و بصورت WEB BASE انجام ميگيرد.

بعد از دانلود و نصب ، برنامه پويشگر آن شروع به جستجو در هارد ديسك و ايندكس فايلهاي موجود ميكند. مزيت اين برنامه تاثير بسيار كم در سرعت سيستم و همچنين عدم اشغال منابع

سيستم است. ايندكس محتواي هاردديسك شما ممكن است ساعتها طول بكشد و شما ميتوانيد تعداد فايلهاي ايندكس شده را در صفحه اول جستجو ببينيد.

فايلهاي ايندكس و ديتابيس گوگل دسك تاپ در شاخه اي مشابه زير ذخيره ميشود

C:\Documents and Settings\YourUserName\Local Settings\Application Data\Google\Google Desktop Search

و البته اين آدرس با توجه به نام كاربري شما و پارتيشن نصب ويندوز ميتواند متفاوت باشد.

جستجو در اين برنامه در فرم اختصاصي انجام نميشود و در واقع برنامه جستجو در پورت پيش فرض 4664 كاميپوتر شما (LOCAL HOST ) فعال است كه از طريق مروگر وب ميتواند به آن دسترسي پيدا كنيد.

برنامه گوگل دسك تاپ تقريبا اكثر فرمتهاي مجموعه نرم افزاري OFFICE را ميشناسد و تجربه كار من با اين برنامه نشان از همخواني و عدم مشكل با يوني كد و متنهاي فارسي است. البته به نظر ميرسد كه اين برنامه امكان ايندكس فايلهاي PDF را ندارد.

موضوغ قابل توجه ديگر CACHE پرونده ها در اين برنامه هست كه از طرفي ميتواند مفيد واقع گردد ( بخصوص هنگاميكه يك فايل متني به اشتباه حذف شده ) و از طرفي نيز ميتواند خطرناك باشد چرا كه محتواي ايميلها و فايلها حتي بعد از حذف نيز مدتي در ديتابيس برنامه باقي ميماند و در نتايج جستجو امكان دسترسي به متن آنها فراهم خواهد بود.

جستجو

كاربران براي جستجوي اطلاعات مورد نياز ، پس از ورود به سايت مركز جستجو ، يك query را ايجاد مي نمايند. query مي تواند ساده و صرفا" شامل يك كلمه و يا پيچيده و استفاده از عملگرهاي منطقي باشد. برخي از عملگرهاي منطقي عبارتند از :

● AND . تمام كلماتي كه توسط AND بيكديگر ملحق شده اند ، مي بايست در صفحه موحود باشند. در برخي از مراكز جستجو از عملگر "+" بعنوان عملگر جايگزين AND نيز استفاده مي شود.

●OR . حداقل يكي از كلماتي كه توسط OR بيكديگر ملحق شده اند ، مي بايست در صفحه موجود باشد .

● NOT . كلمه بعد از NOT نبايد در صفحه موجود باشد. برخي از مراكز جستجو از عملگر "-" نيز استفاده مي نمايند.

● Followed by . يكي از كلمات مي بايست مستقيما" پس از كلمه ديگر وجود داشته باشد.

آينده مراكز جستجو

جستجوهائي كه توسط عملگرهاي منطقي تعريف مي گردند از نوع جستجوهاي literal مي باشند. مراكز جستجو بمنظور ارائه نتايج مورد نظر كاربر ، دقيقا" كلمه و يا كلمات مشخص شده توسط كاربر در بانك اطلاعاتي جستجو مي نمايند. روش فوق در موارديكه يك كلمه داراي بيش از يك معني باشد ، نتايج مثبتي را بدنبال نخواهد داشت . براي اخذ نتايج دلخواه ، كاربران اينترنت مي توانند با استفاده از عملگرهاي منطقي محدوديت هائي را ايجاد نمايند ، روش مناسب اين است كه محدوديت فوق از طريق مركز جستجو اعمال گردد.

يكي از موارديكه اخيرا" توسط محققين متفاوتي در مراكز جستجو دنبال مي گردد ، جستجو بر اساس مفهوم است .در روش فوق با استفاده از آناليزهاي آماري بر روي صفحات شامل كلمات سعي در ارائه نتايج مطلوبتري وجود دارد. در برخي موارد ديگر استفاده از زبانهاي طبيعي براي جستجو دنبال مي گردد. در روش فوق براي طرح سوال خود از يك مركز جستجو از روشي كه توسط انسان براي طرح سوالات مربوطه استفاده مي گيرد، استفاده خواهد شد. در اين راستا ضرورتي به استفاده از عملگرهاي منطقي و يا query هاي پيچيده نخواهد بود.

Srco.Ir

مجله الکترونیکی ویستا : اینترنت و فناوری اطلاعات - شماره پنجم - موتورهای جستجو

بعضی عناوینی که در این کتاب می خوانید:

- 25 راز در معروف ترین موتور جستجو دنیا - آشنایی بیشتر در گوگل

- آشنایی با 10 ابزار مهم گوگل - آموزش بوت کردن در یاهو

- آنچه از گوگل نمی دانید - آیا yahoo کاربران ایرانی را تحریم کرد؟

- آیا گوگل ایمیل های شما را می خواند؟

- از گوگل بهتر هم پیدا می شود؟

- پشت صحنه ی گوگل - چگونه در گوگل نتایج جستجوی بهتری بدست آوریم

- 4 سناریو برای آینده گوگل - شگردهای جدید گوگل

- راهنمایی های گوگل به طراحان وب سایت ها

- طبابت در بیمارستان گوگل!

و بسیاری مطالب دیگر درباره گوگل و انواع موتورهای جستجو و کار با آنها....