فوت و فن های جستجو در گوگل *** جستجو کردن در گوگل بدون تایپ کردن

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فوت و فن های جستجو در گوگل *** جستجو کردن در گوگل بدون تایپ کردن


امروزه موتورهای جستجوی زیادی بر روی شبکه وب فعال هستند که هر یک الگوریتم جستجوی خاص خود را دارد و به نحوی به جستجوی سایتهای موردنظر شما می پردازند. اما یکی از پرکاربردترین و مفیدترین موتورهای جستجو گوگل نام دارد که این روزها جام پیروزی را از دیگر رقبا ربوده است و روز به روز بر تعداد کاربران خود می افزاید. بدون تردید شما هم حداقل برای یکبار گذرتان به http://www.google.com خورده است و صفحه ساده و در عین حال پرقدرت این جستجوگر را دیده اید. جستجوگری که با پشتیبانی از زبانهای متنوع دنیا کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. و شاید همین پشتیبانی از زبان فارسی است که در میان ایرانیان نیز از اقبال خوبی برخوردار شده است. در این مقاله می کوشیم تا ضمن آشنایی با نحوه صحیح کار با این جستجوگر کارایی بهره مندی از آنرا نیز بالا ببریم.

برای جستجو نمودن یک موضوع در گوگل کافی است که چند کلمه توصیفی و اصلی موضوع را در نوار مربوطه تایپ نمائید و سپس کلید Enter را فشار دهید و یا اینکه روی دکمة Search که در جلوی نوار جستجو تعبیه شده است کلیک نمائید، تا به لیستی از وب سایتهای مرتبط با موضوع دست یابید.
از آنجائیکه گوگل وب سایتهایی را لیست می کند که «همه» کلمات مورد جستجوی شما در آن باشند لذا بایستی سعی کنید تا در نوار جستجو، کلماتی را وارد کنید که اساسی تر هستند و از وارد کردن کلمات اضافی بپرهیزید تا نتایج جستجو به آنچه که شما می خواهید نزدیکتر باشند.

کلمات اصلی تر را بنویسید

همانگونه که گفته شد برای بهتر نتیجه گرفتن از جستجو لازم است که کلمات اصلی را در نوار جستجو وارد کنید. برای اینکار هر قدر که می توانید، موضوع جستجو را ریزتر و معین تر نمائید. برای مثال بجای آنکه در نوار جستجو تایپ کنید “نقاش” بهتر است که نام نقاش مورد نظرتان را تایپ کنید، مثلاً بنویسید “پیکاسو”. یا اینکه بجای “اتومبیل” بهتر است بنویسید “پیکان” و یا…
همچنین دقت نمائید تا کلماتی را بکار برید که احتمال وجود توضیحات درباره آنها بیشتر باشد. مثلاً به جای نوشتن “گذراندن یک شب خوب در شیراز” بهتر است تایپ کنید “هتلهای شیراز”.

از آوردن حروف اضافه خودداری کنید

گوگل بطور پیش فرض فقط سایتهائی را لیست می نماید که تمام کلمات مورد جستجو در آنها باشند. و نیازی نیست که شما بین کلمات جستجو از کلمة پیوند دهندة “و” استفاده نمائید. به خاطر داشته باشید که وارد نمودن چنین کلماتی و کلماتی نظیر در، به، و… بر نتیجه جستجو تاثیر خواهد گذشت. بطور مثال برای جستجو در مورد تعطیلات در شمال بجای تایپ نمودن “گذراندن تعطیلات در شمال” بهتر است تنها بنویسید: “تعطیلات شمال”.
خودف گوگل هم برای بالا بردن کیفیت جستجوها بطور اتوماتیک کلمات معمولی و کاراکترهائی همچون “کجا” و “چطور” را از کلمات مورد جستجو حذف می نماید. چون این گونه کلمات باعث کندی عمل جستجو می شوند و تاثیری هم در بهبود جستجو ندارند و حتی کیفیت نتایج جستجو را کاهش هم می دهند.

حروف بزرگ و کوچک فرق نمی کنند

گوگل نسبت به بزرگی و کوچکی حروف حساس نمی باشد. در حقیقت همه حروفی را که به لاتین در نوار جستجو تایپ می نمائید به حروف کوچک تبدیل خواهند شد. برای مثال نتیجة جستجوی “george washington”، “George Washington” و “gEoRgE WaShInGtOn” یکسان خواهد بود.

جستجوهای طبقه بندی شده

با همه این توضیحات اگر مایلید که نتایج جستجوهای شما دقیق تر و علمی تر باشند بهتر است سری هم به directory.google.com بزنید. در این آدرس فهرستی از سایتهای اینترنتی با توجه به موضوعات آنها موجود می باشد. مثلاً اگر دنبال سایتی در مورد سیاره زحل می گردید، می توانید با رفتن به شاخه Science و زیر شاخه Astronomy به زیر شاخه Saturn دست یابید. همچنین اگر در مورد خودروی Saturn جستجو می کنید می توانید سایتهای مرتبط با آنرا در شاخه Automotive بیابید.

جستجوی پیشرفته

در جلوی نوار جستجوی گوگل گزینه ای با عنوان «جستجوی پیشرفته» یا «Advanced Search» وجود دارد. با کلیک کردن روی این گزینه وارد صفحه ای با همین نام خواهید شد. در این صفحه شما می توانید با اعمال تنظیمات و بکار بردن عملگرهای خاصی دقت جستجویتان را افزایش دهید.
همانگونه که از شکل بالا معلوم است، همه گزینه ها به فارسی می باشند و استفاده از آنها بسیار ساده است و نیازی به توضیح بیشتر ندارد، اما علاوه بر این تنظیمات، گوگل از یک سری عملگرها نیز برای محدود کردن جستجوها بهره می برد. شما بدون رجوع قسمت جستجوی پیشرفته و با دانستن این عملگرها می توانید عمل جستجو را هرچه سریعتر انجام دهید، در زیر به توضیح برخی از این عملگرها می پردازیم:

عملگر +

همانگونه که قبلاً گفتیم گوگل از یک سری کلمات معمولی بصورت خودکار چشم پوشی می کند، ولی در صورتی که شما ضروری می دانید که اینگونه کلمات حتماً مورد جستجو قرار گیرند، می توانید با قرار دادن یک علامت “+” در جلوی آنها مطمئن شوید که در نتایج جستجو حتماً وجود خواهند داشت. (دقت کنید که قبل از کاراکتر “+” یک فاصله (space) وجود داشته باشد ولی کلمه بعدی بدون فاصله، فوراً پس از آن بیاید).
راه دیگر مقید نمودن گوگل برای جستجوی کلمه ای خاص این است که کلمه مورد نظر را در کوتیشن (” “) قرار دهید. برای مثال اگر بخواهیم دنبال داستان جنگ ستارگان ۱ (Star Wars Episode I) را مورد جستجو قرار دهیم، گوگل کلمة I را مورد جستجو قرار نمی دهد مگر آنکه آنرا بصورت Star Wars Episode +I و یا “Star Wars Episode I” بنویسیم.

عملگر –

برخی اوقات ممکن است که شما دنبال کلمه ای بگردید که بیش از یک معنا دارد، برای مثال کلمه «bass» در ماهیگیری به معنای «ماهی خالدار» است و در موسیقی به معنای «صدای بم». برای حل اینگونه مشکلات می توانید از عملگر “-” استفاده کنید، تا گوگل به دنبال سایتهایی بگردد که کلمة بعد از این عملگر در آنها نباشند. (دقت کنید که قبل از کاراکتر “-” یک فاصله (space) وجود داشته باشد ولی کلمه بعدی بدون فاصله، فوراً پس از آن بیاید). مثلاً در مثال فوق می توانید بنویسید: bass –music.

عملگر ~

گاهی ممکن است که شما فقط به دنبال کلمه ای خاص نباشید و بخواهید که به دنبال کلمات مرتبط با آن نیز بگردید. برای این کار از این عملگر استفاده می شود. برای مثال اگر در کادر جستجو تایپ کنید «کیفیت غذا» در نتیجه سایتهایی ظاهر خواهند شد که کلمه «کیفیت» و کلمه «غذا» در آنها وجود داشته باشد. و حتی ممکن است که این دو کلمه اصلاً به هم ربط هم نداشته باشند. اما اگر تایپ کنید «~کیفیت ~غذا» دنبال سایتهایی می گردد که درباره کیفیت غذاها نوشته باشند.

عملگر “”

همانگونه که قبلاً نیز گفته شد، برای جستجوی عبارتی خاص بصورت کامل (نه بصورت کلمات جدا از هم) بایستی آن عبارت را در داخل کوتیشن (” “) قرار داد.

عملگر «یا»

گوگل از یای منطقی پشتیبانی میکند. بدین معنا که اگر دنبال کلمه ای خاص «یا» بجای آن کلمه ای دیگر می گردید، می توانید در بین این دو کلمه از «یا» استفاده کنید. برای مثال اگر در کادر جستجو تایپ کنید «تعطیلات در شیراز یا اصفهان» آنگاه گوگل دنبال سایتهایی می گردد که در خصوص تعطیلات در شیراز یا در اصفهان باشند.

عملگر SITE

اگر می خواهید که عمل جستجو در سایت بخصوصی انجام گیرد، می توانید پس از وارد نمودن کلمه مورد نظر عملگر Site: را آورده و پس از آن آدرس سایت را بیاورید. برای مثال برای جستجوی «پذیرش» در سایت دانشگاه استانفورد می توانید بنویسید: admission site:www.stanford.edu

عملگر ..

برای اینکه جستجو را محدود به سایتهایی کنید که در آنها اعداد محدودة خاصی وجود داشته باشند، می توانید از این عملگر برای نشان دادن محدودة عددی مورد نظر بهره برید. مثلاً اگر به دنبال DVD Playerهای با قیمت ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار می گردید، بایستی اینگونه خواسته تان را بیان کنید: DVD player $۲۵۰..۳۵۰ (توجه داشته باشید که بین دو نقطة عملگر هیچ فاصله ای نباشد).


آموزش ویدیویی نحوه جستجو در گوگل [کلیک کنید]
دانلود آموزش ویدیویی نحوه جستجو در گوگل [کلیک کنید] حجم: ۱٫۵ مگابایت


[=microsoft sans serif]ابزار جدیدی از گوگل به نام “Google Insights” توسط تیم گوگل در Tel-Aviv طراحی و راه اندازی شده که شما میتوانید بوسیله آن حجم جستجو را مقایسه بکنید و دارای آیتم های search terms , locations , time ranges میباشد شما میتوانید در قسمت Locations کشور ایران را انتخاب کنید و از میان فهرست شهرها شهر خودتون را انتخاب کنید در قسمت فـــیلــــتر هم میتوانید محدوده زمانی و مجموعه ها و یا کلمات مورد نظرتون را وارد نمایید و نتیجه جستجوهایی که تهرانی ها در مدت زمان مشخص انجام داده اند در مورد هر چیزی مشاهده کنید در ضمن میتوانید هر شهر را با شهر دیگر نیز مقایسه نمایید

برای مشاهده این سرویس از گوگل به نشانی زیر مراجعه نمایید:

آدرس

سلام

این وبسایت توسط برخی از آنتی ویروس ها آدرس فیشینگ شناسایی میشه...

معرفی الگوریتم های جستجوی گوگل (فیلم ویدوئی)

[SPOILER][FLV]http://brooz.tv3.ir/media/119/03%20norhani.flv[/FLV][/SPOILER]

دانلود


امکانات گوگل:

[=arial]هر شرکتی که شروع به کار می کند ، اهدافی را مد نظر دارد و این اهداف علاوه بر کسب درآمد ، در پی جلب نظر مشتری نیز می باشد که این عامل خود باعث کسب درآمد بیشتر می شود.

[=arial]گوگل هم مانند شرکت های دیگر در پی رفع نیازهای بشری در زمینه IT می باشد....

[=arial]فعالیت های شرکت گوگل را می توان در دو بخش ساخت نرم افزار و وب سایت ها دسته بندی کرد.

[=arial] ما نیزدر این مقاله ، امکانات گوگل را به دو دسته ی 1- نرم افزاری 2- سایت ها تقسیم می کنیم.

[=arial](گرچه همه ی نرم افزارهای ارائه شده توسط گوگل جهت کاربردهای اینترنتی به استفاده می شود)

[=arial]a-سایت ها:
[=arial](از بهترین امکانات گوگل باید به سادگی و کارآمدی آن اشاره کرد که در همه بخش های آن دیده می شود)

[=arial]1- Google.com
[=arial]سایت اصلی گوگل می باشد که معمولا افراد بیشتر با آن سروکار دارند تا قسمت های دیگر سایت.

[=arial]عملکرد صفحه اصلی گوگل بیشتر بر پایه ی جستجوی اینترنتی می باشد که در آن صفحه علایم و نوشته های زیر دیده می شود:

[=arial] الف) در مرکز این سایت آرم گوگل خودنمایی می کند که در ایام سال مثلا آغاز جام جهانی ، روز ولنتاین و ... تغییر می کند.

[=arial]ب)زیر این آرم قسمتی است که ما موضوعات مورد نیاز خود را درآنجا وارد کرده و جستجو می کنیم. [=arial]ج) در قسمت سمت چپ ( فارسی) گزینه هایی مثل ( جستجوی پیشرفته – تنظیمات زبان) دیده می شود.

[=arial]د) در قسمت بالا سایر امکانات گوگل نمایش داده می شود(-newsجستجوی تصاویر-جستجوی ویدئو و...)[=arial]

2- google directory
[=arial]گوگل این قسمت را با عنوان فهرست در سایت خود پیش بینی کرده ، در این قسمت فهرستی از همه موضوعات مورد نیاز ( ورزش- بحث و گفتگو- علم –اقتصادو...) قرار داده شده است.

[=arial]3-youtube
[=arial]یوتیوب بزرگترین سایت اشتراک گذاری فایل های ویدئوی است که توسط دو دوست جوان به نام های چارهوزلی و استیوچن در سال 2005 تاسیس شد که شرکت گوگل ، مدتی پس از افتتاح این سایت ، آن را به قیمت 65/1 میلیارد دلار خریداری کرد و امروز این سایت با حفظ آدرس قدیم خود ، با نام دامنه ی google video شناخته می شود.

[=arial]4- knol
[=arial]کلمه ی knol از واژه ی knowledge به معنی دانش گرفته شده است. بخشی است موسوم به دایرة المعارف گوگل که با سرعت سرسام آوری در تعقیب wikipedia است که فرق عمده آن با سایر دایرة المعارف ها این است که گوگل برای نویسنده ی مقاله ها حق و حقوقی قائل است به گونه ای که با استفاده از تبلیغات در حاشیه مقاله ها ی نویسندگان ، برای نویسنده ها کسب درآمد می کند و دیگر این که این مقاله ها از جهت صحت قابل ردگیری اند و از حق چاپ و تکثیر برخوردارند.

[=arial]5- igoogle:
[=arial] خدمتی از خدمات گوگل است که در آن مجالسی فراهم شده برای بحث و گفتگو در همه ی زمینه ها، از جمله ( سرگرمی-علمی-ورزشی-تخصصی-اقتصادی و...)

[=arial]6- Google translate:[=arial]
از اقدامات تازه و نوآورانه ی مدیران گوگل تاسیس قسمت ترجمه سایت ها با زبان های دیگر است به گونه ای که شما می توانید در قسمت google translate ادرس url یک سایت مثلا انگلیسی را وارد کنید و با چند کلیک ساده آنرا به زبان های مختلف از جمله فارسی ترجمه کنیم. البته این بخش از گوگل هنوز در مراحل اولیه است و ترجمه های دقیقی را ارائه نمی دهد ولی مدیران گوگل ادعا می کنند که در زمانی کوتاه برچسب bête ( یعنی نسخه اول و حاوی اشتباهات) را از گوشه ی این بخش مهم گوگل برخواهند داشت

[=arial]7- Google news:[=arial]
خبرهای گوگل ، از دیگر خلاقیت های مردان گوگل راه اندازی بخش خبر های گوگل است . این بخش از گوگل به نکته برداری از روزنامه های سراسر دنیا به صورت روزانه می پردازد و خبرهای مهم را گلچین کرده و در قسمت خبرهای گوگل قرار می دهد.

[=arial]8- Google health
همانطور که از زمامداران گوگل ابداعات تازه ای دیدیم سلامتی گوگل هم از بهترین اقدامات گوگل بود. بهتر است کمی درباره این بخش توضیح دهیم:
گوگل در این بخش برای شما یک پرونده پزشکی تشکیل می دهد که در آن اطلاعات پزشکی شما نگهداری می شود. در این قسمت گوگل از پزشکان مجربی استفاده می کند که می توانند در موارد مختلفی از رژیم مناسب غذایی برای شما... تا تجویز داروی مناسب برای بیماری شما ، شما را راهنمایی کنند.

[=arial]9-Bloger.com
[=arial] این سایت هم مانند یوتیوب توسط گوگل در سال 2003 خریداری شد.این سایت بزرگترین سایت ارائه دهنده ی خدمات وبلاگ در دنیاست که امروزه جزو خدمات گوگل به حساب می آید.

[=arial]10- Google map
[=arial] این بخش از گوگل وظیفه ارائه نقشه 2بعدی (راه ها و خیابان ها) را به صورت آنلاین به عهده دارد.

[=arial]11-Picasa[=arial]
از اقدامات جالب گوگل راه اندازی این بخش موسوم به ایجاد یک آلبوم عکس شخصی می باشد.شاید برای شما هم پیش امده است که در شهر غریبی نیاز به کپی یکی از مدارک خود دارید و مجبورید برای دریافت آن مدارک از شهر خودتان وقت و هزینه زیادی صرف کنید اما یک راه حل ساده هست و آن این که شما می توانید از مدارک خود عکسی تهیه کنید و آنرا در account خود در قسمت picasa قرار داده تا در صورتی که به آنها نیاز پیدا کردید بتوانید با یک خط تلفن سیار راحت به آن دست پیدا کنید.

[=arial]12- Google patents
[=arial] این بخش به جهت آشنایی افراد با اختراعات بشری تا امروز راه اندازی شده به گونه ای که شما در این قسمت می توانید کلیه اختراعات ثبت شده در جهان را بیابید.

[=arial]13- Google chek out
[=arial] موسوم به فروشگاه گوگل جهت خرید آنلاین مواد مصرفی شما از شرکت گوگل است.

[=arial]14- Google books
[=arial] به منظور دانلود و استفاده از کتابهای الکترونیکی به کار می رود.

[=arial]15- Google finance
[=arial] این بخش از گوگل به منظور اطلاع رسانی درمورد بورس جهان راه اندازی شده است.

[=arial]16- Google 411
[=arial] از خدمات گوگل است که امکان تماس اینترنتی از اینترنت به تلفن های عادی را برقرار می کند.البته، این ابزار گوگل فقط در آمریکا قابل استفاده است.

[=arial]17- Google docs
[=arial] اشتراک گذاری اسناد نوشتاری خود[=arial]

[=arial] b-نرم افزار های ارائه شده:
[=arial]1-google chrom
[=arial] مرورگر شرکت گوگل می باشد که با وجود اینکه 2-3 سالی از ساخت و عرضه آن نمی گذرد در تعقیب مرورگرهای معروفی چون opera , mozila ,IE, است و پیش بینی می شود که در سال های آینده کارایی آن بیشتر شود.

[=arial]2-google leearth
[=arial] نرم افزاری است که می توان از ان به عنوان یک Gps اینترنتی استفاده کرد. نکته قابل توجه این است که این نرم افزار قابلیت گشت و گذار 3 بعدی در شهرهای مهم دنیا را فراهم کرده است.

[=arial]3- Google toolbar
[=arial]یک نوار ابزار در بالای مرورگر شما ایجاد می کند که کار آن دسترسی راحت تر و آسان تر به گوگل می باشد

[=arial]4-google talk
[=arial]مسنجر گوگل که کارایی آن شبیه یاهو مسنجر می باشد و جهت چت کردن مورد استفاده قرار می گیرد

[=arial]5-google drive
[=arial]وظیفه این نرم افزار ساخت یک درایو مجازی در کامپیوتر شما می باشد و به جای استفاده از هارد شما از سرور گوگل برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند. این نرم افزار نیاز به اینترنت پر سرعت ماهواره ای دارد

[=arial]6-google video player
[=arial]این نرم افزار گوگل یک برنامه در جهت پخش فیلم های ارائه شده توسط گوگل(یوتیوب) می باشد

[=arial]7-google desktop
[=arial]گوگل نه تنها در زمینه جستجوی اینترنتی فعالیت چشمگیری دارد ، بلکه در زمینه جستجوی دقیق در هارد شما نیز پیشرو بوده لذا اقدام به ساخت یک جستجوگر تحت ویندوز کرد.

[=arial]8-google notebook
[=arial]دفترچه یادداشت گوگل:این نرم افزار قابلیت نکته برداری از سایت ها را دارا می باشد.

[=arial]9- google well acceterator
[=arial]افزایش سرعت اینترنت برای اینترنت های پر سرعت.

[=arial]10-google
یک نرم افزار تحت شبکه جهت جستجو در سیستم های تحت یک شبکه کوچک.

نحوه جستجوى اساسى در گوگل

براى وارد كردن يك پرس و جو در گوگل، فقط كافيست تا كلمات تشريحى خود را ورودى گوگل وارد كرده و بعد كليد 'enter' را بزنيد. ( يا برروى دكمه Search -- جستجو كليك كنيد)

گوگل از پيچيده ترين تكنيكهاى هماهنگى-متون براى پيدا كردن صفحاتى كه مربوط به جستوى سما هستند استفاده مي كند.
براى نمونه، وقتى گوگل صفحه اى را تجزيه و تحليل مي كند، گوگل به به صفحاتى كه به آن صفحه نيز لينك هستند نگاه مي كند تا ببيند كه شايد آن صفحات هم درخور با جستوى شما باشند. گوگل همچنين صفحاتى كه را كه موضوعى ارتباطى با موضوع جستجوى شما دارند را براى شما ترجيح مي دهد.

خودكار "و" پرس و جوها

گوگل فقط صفحاتى را بر مي گردند كه اين صفحات شامل تمامموضوعات جستجوى شما مي باشد. در آنجا لازم نيست كه از "and" بين موضوعات خود استفاده كنيد. براى محدود كردن نتايج، بهتر است تا موضوعات خود را دقيقتر و بيشتر بنويسيد.

Stop Words

گوگل كلمات و كاراكترهاى متعارف را ناديده ميگيرد. گوگل همچنين كلماتى مانند "http" and ".com," را به طور خودكار در نظر نميگيرد.، چون اين كلمات كلمات متعارفى هستند كه به ندرت نتايج را محدود ميكنند و فقط باعث كندى سرعت ميشوند.

از "+" براى قطع كلمات در جستجوى خود استفاده كنيد. مطمين شويد كه فاصله اى (space) را قبل از "+" بگذاريد. [شما همچنين ميتوانيد علامت "+" را در غبارات جستجوى خود استفاده كنيد.]

موضوعات جستجوى خود را در زمينه ببينيد

هر نتيجه جستجوى گوگل محتوى يك يا چند صفحه وب منتخب است، كه نشاندهنده آنست كه چطور موضوعات شما در زمينه استفاده شده اند.

بند آوردن

براى فراهم سازى نتايج دقيق، گوگل از بند آوردن يا "wildcard" براى حمايت از جستجوهاى خود استفاده نمي كند. براى مثال اگر شما "googl" را جستجو كنيد نتايج ارايه شونده شامل "googler" يا "googlin" نميشوند.

تلفظ يا بزرگ نويسى اهميت دارد؟

جستجوهاى گوگل حساس به حالت نوشتن (case sensitive)آنها نيست. تمامى كلمات بعد از ورود به حروف كوچك تبديل مي شوند. براى مثال اگر وارد كنيد "GOOGLE" يا "GoOgLe" به عنوان "google" شناخته ميشود.

جستجو در حالت استاندارد (default) گوگل حساس به نوع تلفظ يا علامتهاى تفكيكى نيست. اگر مثلا شما [Muenchen] و [München] را جستجو كنيد، به شما يك نتيجه ارايه ميشود. اگر شما ميخواهيد بين دو كالت و كلمه تبعيض قايل شويد، از علامت + در قبل موضوع استفاده كنيد مانند [+Muenchen] در مقابل با [+München].

برگرفته از سايت iritn

آیا گمان می‌کنید تنها خودتان از محتویات Gmail شخصی خود باخبرید؟ آیا گوشی تلفن همراه‌تان فقط کارهایی را که می‌خواهید انجام می‌دهد؟ آیا موتورهای جستجو هویت شما و آنچه را که جستجو می‌کنید، تنها نزد خود نگه می‌دارند؟ آیا گوگل به وعده‌های خود برای حفظ حریم خصوصی افراد وفادار بوده؟ برای پاسخ بدین سؤالات با گزارش ویژه مشرق همراه شوید...

مشرق- گوگل ایمیل‌‌های ما را می‌خواند تا آگهی‌های تجاری به آنها ارسال کند. زمانی که از Google Map استفاده می‌کنیم آنها می‌دانند که چگونه ما از نقطه آ به نقطه ب می‌رویم. زمانی که از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کنیم آنها می‌دانند که دنبال چه چیزی هستیم. آنها تمام این اطلاعات را می‌خوانند، اما ما با آنها معامله‌ای می‌کنیم مبنی بر اینکه از این اطلاعات علیه خودمان استفاده نکنند، تا به شعارشان یعنی "بد نباش!" (Don't Be Evil) پایبند باشند. اما آیا واقعا اینگونه است؟

آیا گوگل به شعار معروف خود "بد نباش!" پایبند بوده و اطلاعات ما را در جای امنی نگهداری می‌کند؟

گوگل دسك تاپ چگونه كار ميكند

برنامه جديد گوگل، جستجو در كامپيوتر شما با استفاده از تكنولوژي گوگل است.البته جستجو در فايلها و مستندات موجود در كامپيوترهاي شخصي ايده جديدي نيست و در حقيقت مدتهاست

كه در ويندوز XP اين شكل از جستجو با استفاده از سرويس INDEXING SERVICE مايكروسافت فراهم است. اين سرويس سيستم عامل مايكروسافت باعث افزايش سرعت جستجو در

محتواي فايلها ميشود و امكان ايندكس تمامي فرمتهاي Office و فرمتهاي بكار گرفته شده در وب مانند html و XML را دارد.البته اين سرويس محدويتهايي دارد از جمله آنكه نياز به پارتيشن

بندي به شيوه NTFS و همچنين عدم ايندكس برخي فايلها و شاخه ها.
محصول جديد گوگل ،نرم افزاري است مشابه برنامه Indexing Service مايكروسافت متنها با استفاده از تكنولوژي گوگل همچنين اين برنامه ابتكارهاي جالبي را نيز دارد از جمله جستجو در

CACHE مروگر وب IE ، متن ايميلها و همچنين جستجو در پرونده ها نيز در مرورگر وب و بصورت WEB BASE انجام ميگيرد.

بعد از دانلود و نصب ، برنامه پويشگر آن شروع به جستجو در هارد ديسك و ايندكس فايلهاي موجود ميكند. مزيت اين برنامه تاثير بسيار كم در سرعت سيستم و همچنين عدم اشغال منابع

سيستم است. ايندكس محتواي هاردديسك شما ممكن است ساعتها طول بكشد و شما ميتوانيد تعداد فايلهاي ايندكس شده را در صفحه اول جستجو ببينيد.

فايلهاي ايندكس و ديتابيس گوگل دسك تاپ در شاخه اي مشابه زير ذخيره ميشود

C:\Documents and Settings\YourUserName\Local Settings\Application Data\Google\Google Desktop Search

و البته اين آدرس با توجه به نام كاربري شما و پارتيشن نصب ويندوز ميتواند متفاوت باشد.

جستجو در اين برنامه در فرم اختصاصي انجام نميشود و در واقع برنامه جستجو در پورت پيش فرض 4664 كاميپوتر شما (LOCAL HOST ) فعال است كه از طريق مروگر وب ميتواند به آن دسترسي پيدا كنيد.

برنامه گوگل دسك تاپ تقريبا اكثر فرمتهاي مجموعه نرم افزاري OFFICE را ميشناسد و تجربه كار من با اين برنامه نشان از همخواني و عدم مشكل با يوني كد و متنهاي فارسي است. البته به نظر ميرسد كه اين برنامه امكان ايندكس فايلهاي PDF را ندارد.

موضوغ قابل توجه ديگر CACHE پرونده ها در اين برنامه هست كه از طرفي ميتواند مفيد واقع گردد ( بخصوص هنگاميكه يك فايل متني به اشتباه حذف شده ) و از طرفي نيز ميتواند خطرناك باشد چرا كه محتواي ايميلها و فايلها حتي بعد از حذف نيز مدتي در ديتابيس برنامه باقي ميماند و در نتايج جستجو امكان دسترسي به متن آنها فراهم خواهد بود.

جستجو

كاربران براي جستجوي اطلاعات مورد نياز ، پس از ورود به سايت مركز جستجو ، يك query را ايجاد مي نمايند. query مي تواند ساده و صرفا" شامل يك كلمه و يا پيچيده و استفاده از عملگرهاي منطقي باشد. برخي از عملگرهاي منطقي عبارتند از :

● AND . تمام كلماتي كه توسط AND بيكديگر ملحق شده اند ، مي بايست در صفحه موحود باشند. در برخي از مراكز جستجو از عملگر "+" بعنوان عملگر جايگزين AND نيز استفاده مي شود.

●OR . حداقل يكي از كلماتي كه توسط OR بيكديگر ملحق شده اند ، مي بايست در صفحه موجود باشد .

● NOT . كلمه بعد از NOT نبايد در صفحه موجود باشد. برخي از مراكز جستجو از عملگر "-" نيز استفاده مي نمايند.

● Followed by . يكي از كلمات مي بايست مستقيما" پس از كلمه ديگر وجود داشته باشد.

آينده مراكز جستجو

جستجوهائي كه توسط عملگرهاي منطقي تعريف مي گردند از نوع جستجوهاي literal مي باشند. مراكز جستجو بمنظور ارائه نتايج مورد نظر كاربر ، دقيقا" كلمه و يا كلمات مشخص شده توسط كاربر در بانك اطلاعاتي جستجو مي نمايند. روش فوق در موارديكه يك كلمه داراي بيش از يك معني باشد ، نتايج مثبتي را بدنبال نخواهد داشت . براي اخذ نتايج دلخواه ، كاربران اينترنت مي توانند با استفاده از عملگرهاي منطقي محدوديت هائي را ايجاد نمايند ، روش مناسب اين است كه محدوديت فوق از طريق مركز جستجو اعمال گردد.

يكي از موارديكه اخيرا" توسط محققين متفاوتي در مراكز جستجو دنبال مي گردد ، جستجو بر اساس مفهوم است .در روش فوق با استفاده از آناليزهاي آماري بر روي صفحات شامل كلمات سعي در ارائه نتايج مطلوبتري وجود دارد. در برخي موارد ديگر استفاده از زبانهاي طبيعي براي جستجو دنبال مي گردد. در روش فوق براي طرح سوال خود از يك مركز جستجو از روشي كه توسط انسان براي طرح سوالات مربوطه استفاده مي گيرد، استفاده خواهد شد. در اين راستا ضرورتي به استفاده از عملگرهاي منطقي و يا query هاي پيچيده نخواهد بود.

Srco.Ir

مجله الکترونیکی ویستا : اینترنت و فناوری اطلاعات - شماره پنجم - موتورهای جستجو

بعضی عناوینی که در این کتاب می خوانید:

- 25 راز در معروف ترین موتور جستجو دنیا - آشنایی بیشتر در گوگل

- آشنایی با 10 ابزار مهم گوگل - آموزش بوت کردن در یاهو

- آنچه از گوگل نمی دانید - آیا yahoo کاربران ایرانی را تحریم کرد؟

- آیا گوگل ایمیل های شما را می خواند؟

- از گوگل بهتر هم پیدا می شود؟

- پشت صحنه ی گوگل - چگونه در گوگل نتایج جستجوی بهتری بدست آوریم

- 4 سناریو برای آینده گوگل - شگردهای جدید گوگل

- راهنمایی های گوگل به طراحان وب سایت ها

- طبابت در بیمارستان گوگل!

و بسیاری مطالب دیگر درباره گوگل و انواع موتورهای جستجو و کار با آنها....حقایقی درباره ی موتور جستجو گر گوگل

حجم: 106.38 کیلوبایت؛ زمان لازم برای دریافت 15.56 ثانیه با Dial-up

» نوع فایل کتاب: PDF

» تعداد صفحات: 8
این روزها اینترنت منبع انکار ناپذیر اطلاعات است و بیشتر ما اطلاعات مورد نیاز خود را از جست و جو در این شبکه جهانی به دست می آوریم. موتورهای جست وجوی بسیاری هم وجود دارد که معروف ترین و مهم ترین آنها گوگل است. با این حال در استفاده از این به اصطلاح بزرگ ترین موتور جست و جوی اینترنتی هم گامی به مشکل برمی خوریم. اطلاعاتی هست که به دست آوردن آنها از گوگل کمی سخت است و باید برای کشف آنها از روش های دیگری استفاده کنیم. ما در اینجا چند روش کاربردی برای کسب اطلاعاتی که گوگل از شما پنهان کرده پیشنهاد می کنیم.

***
استفاده از جست وجوگر جایگزین

گوگل ممکن است جست و جوگر خیلی خوبی باشد اما گاهی پیش می آید که برخی از این اطلاعات را به سختی بروز می دهد. سایت جست وجوگر bing توانسته تا اندازه زیادی این خلاء را پر کند با این حال بیشتر کاربران هنوز آن را به عنوان موتور جست وجوی اصلی خود نمی پذیرند. در صورتی که مقایسه آماری بین این دو سایت نشان می دهد تفاوت چندانی بین آن دو وجود ندارد. برای امتحان این گفته می توانید عبارتی را برای جست وجو در هر دو سایت وارد کنید و نتایج را مرحله به مرحله مشاهده کنید، پس از چند مرحله متوجه خواهید شد که بینگ اطلاعاتی را می یابد که گوگل قادر به ارائه آن نیست.
search. yahoo.com هم یک جست وجوگر عمومی و معتبر است که کاربران زیادی دارد و به دلیل سرویس ایمیلی که ارائه می دهد به خصوص در ایران طرفداران زیادی دارد.
Ask.com یکی دیگر از موتورهای جست و جو عمومی است که نمایش نتایج در آن برای خواندن نسبت به گوگل، یاهو و یا بینگ واضح تر و ساده تر است و به نظر می رسد که گروه های نتیجه در این سایت، مرتبط تر به نتیجه مورد نظر هستند. در این سایت می توانید از موضوعات گوناگون در زبان های مختلف اطلاعات کسب کنید و به دلیل خلوت بودن آن نسبت به موتورهای دیگری مانند گوگل و یاهو در موارد بسیاری لود شدن اطلاعات در این سایت آسان تر انجام می شود.
Dogpile یکی از قدیمی ترین موتورهای جست وجو است که در گذشته به سرعت و کیفیت بالا معروف بوده و ظاهراً با آمدن گوگل و جست وجوگرهای جدیدتر از مدتی قبل به دست فراموشی سپرده شده. اما این سایت به تازگی با نیرویی جدید بازگشته تا بار دیگر خود را در معرض رقابت بگذارد. نتایج جست وجو در این سایت سریع و مفید به دست می آیند. بنابراین می توانید از آن به عنوان یکی دیگر از جانشینان گوگل استفاده کنید.


آرشیو صفحات قدیمی در وب

جست وجو در گوگل هر قدر هم که سخت باشد باز با کمی بردباری می توان اطلاعات به روز و کمی قدیمی تر را از آن استخراج کرد. اما زمانی که بحث صفحات بسیار قدیمی وب به میان می آید باید به فکر به دست آوردن یک آرشیو از آنها باشید. چیزی که در گوگل به این سادگی ها یافت نمی شود برای این که بدانید یک سایت از 10 سال پیش تاکنون چه سیری را طی کرده، می توانید از ماشین زمان http://archive.org/web/ کمک بگیرید. در آرشیو این سایت بیش از 250 میلیارد صفحه وب وجود دارد که قدمت برخی از آنها به سال 1996 برمی گردد و به شما امکان می دهد یک سفر در زمان را به صورت آنلاین تجربه کنید. برای استفاده از این ماشین زمان کافی است گزینه URL را وارد کنید، روی عبارت Take Me Back کلیک کنید و تاریخ صفحه مورد نظر خود را انتخاب کنید. در این صورت می توانید به قدیمی ترین اطلاعاتی که از یک سایت در وب موجود است، دست پیدا کنید.


جست وجوی عکس در سایت های تخصصی

اگر نمی توانید تصاویر مورد نظر خود را در گوگل پیدا کنید می توانید از سایت هایی که به صورت تخصصی تصویر ارائه می دهند، استفاده کنید. www.tineye.com یکی از موتورهای حرفه ای جست وجوی عکس که به طور خاص برای جست وجوی عکسی خاص طراحی شده است. یعنی کافی است لینک یا خود عکسی که مشابه آن را می خواهید در این سایت جست وجو کنید. شما می توانید تصاویر موردنظر خود را بر اساس اندازه، رنگ، نوع و کاربرد جست وجو کنید تا بهترین تصاویر را یافته و از بین آنها آنچه دقیقاً مدنظرتان است را انتخاب کنید. راه دیگر این است که از http://search.cerativecommons.org استفاده کنید. این موتور جست وجوی تصویری بسیار قوی به شما اجازه می دهد تا نتایج جست وجوی تصویری موتورهای جست وجوی دیگر را یکجا ببینید یعنی مثلاً می توانید موضوع مورد نظرتان را در یکی از چند موتور جست وجویی که به شما پیشنهاد می کند جست و جو کنید. علاوه بر این موتور جست و جوی عکس بینگ bing.com/images هم هست که همانند گوگل با در دست داشتن عبارت مورد تحقیق شما تصاویر مرتبط با آن را به شما پیشنهاد می کند. بنابراین زمان هایی که گوگل شلوغ است یا سرعت اینترنت به شما اجازه وبگردی سریع را نمی دهد، از سایت های دیگری برای این کار استفاده کنید.


جست و جو برای اطلاعات تخصصی وب

برای جست وجوی اطلاعات تخصصی در مورد وب و اینترنت می توانید از مرجع تخصصی Webopedia استفاده کنید. این سایت دانش ناحیه جامعی است که برای جست و جوی اصطلاحات فنی و تعاریف کامپیوتری طراحی شده است. Webopedia، یک منبع اطلاعاتی مناسب و کامل برای افراد غیر فنی جهت دستیابی به درک بهتری از مفاهیم کامپیوتری و وب است. جست و جوی چنین مفاهیمی در این سایت به دلیل کوچک تر بودن دایره اطلاعاتی آسان از موتورهای جست وجوی بزرگ و عمومی است. علاوه بر این اطلاعاتی که از این سایت به دست می آورید از آنجا که توسط متخصصان این حوزه یا حداقل توسط علاقه مندانی که تا اندازه زیادی نسبت به این موضوعات آگاهی دارند تولید شده، سندیت بیشتری خواهد داشت.

استفاده از موتورهای محاسباتی دیگر

گوگل به راستی می تواند برخی از سؤالات ریاضی و محاسبات را انجام یا متونی را ترجمه کند با این حال در مقایسه با موتورهای محاسباتی تخصصی که برای این کار طراحی شده اند حرف چندانی برای گفتن ندارد wolframalpha.com یک موتور محاسباتی علمی است که پاسخ بسیاری از سؤالات ریاضی شما را به صورت کامل و علمی می دهد، این سایت به تازگی موضوعات خود را گسترش داده و در تمام زمینه هایی که ممکن است برای کسی سؤال پیش بیاید اطلاعاتی را ارائه می دهد. اطلاعاتی در مورد تاریخ، جغرافیا، علوم گوناگون و انسان ها، مثلاً اینکه چه کسی در سال 1987 اسکار بهترین فیلم را برده یا آبشار ویکتوریا در کجا قرار دارد را می توانید از طریق این سایت کشف کنید.


همه ترفندهای جست و جوی گوگل

بخش عمده ای از شهرت گوگل به این علت است که جست وجو در آن آسان است. یعنی گوگل خودش معمولاً بخش مهمی از کار فهمیدن موضوعی که شما دنبالش هستید را انجام می دهد. با این حال حتماً بوده گاهی دنبال چیزی بوده اید که نمی دانستید چطور باید آن را جست وجو کنید. در این مورد خاص گوگل راهنمای بسیار کاملی برای یادگیری چگونگی جست و جوی تخصیصی با استفاده از نشانه های خاص برای کاربران تدارک دیده است. کافی است سری به آدرس زیر بزنید و تک تک راهنمایی هایی ارائه شده را با دقت مطالعه کنید.
http://www.google.com/insidesearch/tipstricks/all.html

اطلاعات شخصی و محرمانه خود را از چشم گوگل پنهان کنید

اگر می خواهید نتایج جست و جوی شما با اطلاعات شخصی تان توسط دیگران دیده نشود، می توانید از موتور جست وجوی startpage.com استفاده کنید که یکی از خصوصی ترین موتورهای جست و جو در جهان است که توسط گوگل طراحی شده و نتایج جست و جو را با همان کیفیت و کمیت در اختیار شما قرار می دهد. با این تفاوت که در این موتور جست و جو آدرس IP شما ثبت نشده و امکان ردیابی آن توسط کوکی ها یا ذخیره اطلاعات شما وجود ندارد.

منبعی جز گوگل برای اطلاعات علمی

اگر می خواهید درباره آخرین تحولات سرطان یا گرم شدن کره زمین اطلاعات کسب کنید فکر گوگل و ویکی پدیا را از سر بیرون کنید و سایت علمی scirus.com را امتحان کنید. این سایت یکی از موتورهای معتبر جست و جوی علمی با بیش از 575 میلیون مقاله و مطلب از مجلات و منابع گوناگون است و یکی از دایره المعارف های آنلاین و کاربردی در علوم مختلف به شمار می آید. این سایت به شما اجازه می دهد موضوعات موردنظر خود را با شیوه های مختلف مانند نام نویسنده منبع یا فرمت جست و جو و نتیجه را با هر فرمتی که خواستید ذخیره کنید.
منبع مقاله: نشریه دانستنیها، شماره 97


گوگل یکی از قدرتمند ترین موتورهای جستجو است. اما آیا شما از تمامی امکانات
استفاده می کنید؟ این نکتها به شما کمک می کنند که تا استاد گوگل شوید. در حالی که رقابت بین موتورهای جستجو از گذشته های دور بازار داغی داشته است. ( Alta Vista و Hotbot را به یاد بیاورید.) گوگل پادشاه این رقابتها بوده است و با اطمینان می توان گفت بزرگتر همیشه حکمرانی می کند.
اگر شما تنها به اعتبار نمامتان تکیه بزنید و پیشرفت نکنید مترادف و هم معنی واژه ی “جستجو در اینترنت” نمی شوید. حتی اگر برخی از دانشمندان بر این عقیده باشند به دلیل تمرکز گوگل بر روی دیگر خدماتش کیفیت جستجو گرش در حال کاهش است.
با این وجود، شما همچنان از گوگل استفاده می کنید، اینگونه نیست؟ و آیا فکر می کنید که به بهترین نحو از تمامی امکانات آن استفاده می کنید؟ تایپ کردن یک کلمه یا عبارت و جستجوی آن روش مناسبی است. این روش بهتر هم می شود اگر عبارت را در نشانه نقل قول قرار دهید، که گوگل به دنبال کل آن عبارت بگردد. اما کارهای بسیار دیگر نیز وجود دارد، که می توانید انجام دهید. گوگل بیش از یک دهه را صرف خلق مهارتهای جدید بوده است تا به شما کمک کند که جستجو بهتری را داشته باشید.
با این پنج نکته، شما قادر خواهید بود که با یافتن اطلاعات بسیار کمیاب یا از دست رفته به مدت طولانی که هیچ فرد دیگری قادر به یافتن آنها نبوده، دوستانتان را مات و مبهوت کنید. حتی اطلاعات روزمره مانند اینکه الان ساعت چند است جزو ابزارهای قدرتمند گوگل هستند. این پنج نکته عبارتند از:
۱- جستجو از طریق سایت تا بحال به سایتی مراجعه کرده اید که جستجوگر داخلی داشته و نتوانسته کلمه مورد نظرتان را پیدا کند؟
حتما همینطور است. اما چرا خودتان را آزار می دهید وقتی گوگل می تواند آن سایت را برای شما جستجو کند؟ تمام کاری که باید انجام بدهید اینست که ابتدا کلمه ی مورد نظر جستجو تان و سپس نام سایت با نام آن سایت رو به این صورت جستجو کنید: تصور کنید که به دنبال Eric Griffith‌ در سایت pcmag.com‌ هستید.
“Eric Griffith” site:pcmag.com
گوگل تمامی مطالبی را که در آن دومین این نام را دربر دارند می یابد. حتی می تواند دومین های مورد جستجویتان را محدود کنید به (.com .net .edu)
به عنوان مثال وقتی به دنبال “site:edu”‌بگردید گوگل فقط در سایتهای مارکز آموزشی به جستجو می پردازد.
یا می توانید ابتدا نام آن سایت و سپس موضوع مورد نظرتان را تایپ و جستجو کنید و گوگل به صورت کلی نتایج را جستجو و پیدا می کند.
به عنوان مثال : PCMag desktops
Huffpo Charlie
2- چک کردن زمان و آب و هوا می خواهید بدانید که ساعت چند است؟ فقط “Time” را جستجو کنید و گوگل ساع را به وقت محلیتان به شما می گوید. یا می توانید “Time in ……………”‌ را تایپ کنید و به جای نقطه چین ها هر شهر جهان را که خواستید تایپ کنید و گوگل زمان آن شهر را به شما می گوید. این روش، یک راه بسیار عالی برای یاقتن این که یک نفر چند فاصله زمانی با شما فاصله دارد، می باشد.
همین روش برای آب وهوا هم صادق است. فقط کافیست تایپ کنید “Weather”‌ و گوگل هوای ۴ روز آینده ی محل زندگیتان را به شما نشان می دهد. یا “Weather in ……………” می تواند پیش بینی آب و هوای هر شهری که می خواهید را به شما بدهد. با یک کلیک کوچک نیز واحد دمای هوا از فارنهایت به سانتیگراد یا بالعکس امکان پذیر است. ۳- محاسبه و تبدیل تقریبا همه چیز نمی دانید ماشن حاب قدیمتان کجاست؟ از نوار ابزار جستجوی گوگل برای محاسبه تان بهره ببرید. نیاز به تایپ هیچ چیز اضافه ای نیست کافیست به همین سادگی تنها تایپ کنید “۲x2”
(گوگل جواب شما را می دهد) یا می توانید یک عبارت پیچیده تر تایپ کنید و گوگل جواب شما را می دهد.
گوگل می تواند تفاوت بین ۵*۵-۳۳ (۲۲) و ۵*(۵-۳) (۱۰)‌ را تسخیص دهد. و بله گوگل برای ضرب می تواند هم از X و هم از * استفاده کند. ای تنها شروع کار است، گوگل حتی می تواند توابع مثلثاتی را نیز حل کند.
گوگل همچنین به راحتی می تواند واحدهای اندازه گیری را به یکدیگر تبدیل کند. از گوگل “۳ meters in yards”‌ را بپرسید تا به شما اینگونه پاسخ دهد “۳ meters= 3.2808399 yards” . شما می توانید حجم، مسافت، مساحت، واحد پول، انرژی، اطلاعات مانند بیت و بایت، و تمامی واحدهای اندازه گیری را به یکدیگر تبدیل کنید. همچنین می توانید دو عمل تبدیل و محاسبه را یکجا با هم انجام دهید. به عنوان مثال (۳ meters) + (2 feet)= 0.00224290146 miles
(1 hectare) + (2 acres) = 18093.7128 m2
GoogleGuide نیز یک مبدل/محاسبه گر فوق العاده دارد.
۴- زمین لرزه مرکز ژئوفیزیک آمریکا تمامی ارتعاشات زمین را ثبت می کند. با توجه به فجایع هائیتی و ژاپن، شاید بد نباشد که بدانید اطرافتان چه اتفاقاتی برای گسل های زمین می افتد. “Earthquakes”‌ را در گوگل تایپ کنید و بلافاصله لیست لرزشهای اخیر زمین را به همراه میزان بزرگی و درجه و قدرت آن به همراه لینک نقشه ی محل وقوع زلزله را دریافت کنید.
۵- یک نوع فایل به خصوص را انتخاب کنید اگر فقط می خواهید یک نوع فایل به خصوص را جستجو کنید، می توانید از گوگل بخواهید به این صورت که “filetype:” به همراه پسوند آن فایل در ویندوز. همچون (Acrobat PDF) و Word (DOC) ، text (RTF,TXT) ، Excel (XLS) و PowerPoint (PPT) و …
اگر نوع فایل را نیزمشخص نکنید، گوگل تمامی این فایلها را نمایش می دهد ، اما توقع نداشته باشید که نتیجه دلخواهتان در بالای جستجوها نمایش داده شود. اگر می خواهید چندین جستجو در با نوع فایلهای گوناگون داشته باشید از “OR”‌ استفاده کنید. به عنوان نمونه
Free software filetype:PDF OR filetype:DOC
اگر در حال جستجو در Google Image هستید می توانید نتایج جستجو را از طریق نوار سمت چپ محدودتر به clip part ، photographs‌ وlinedrawings‌ بکنید. ۶- جستجوی صوتی قابلیتی که از یکم تیر در گوگل فعال شد جستجوی صوتی است. شما می گویید و گوگل جستجو می کند. به همین سادگی!!!
ابتدا با مرورگر کروم به سایت گوگل می روید و بر روی Voice Search کلیک می کنید. سپس در صفحه ی بعدی بر روی Try Voice Search Now کلیک می کنید و در میکروفون عبارت یا کلمه ی مورد نظر را می گویید و گوگل برای شما به جستجو می پردازد بدون هیچگونه تایپ و کلیکی!


[=arial black]مطمئنا جای گوگل رو پر نمیکنه اما ایرانیه؛ یه سر بزنید[=century gothic][=comic sans ms]parsijoo.ir
جستجوگر هوشمند سلام [=comic sans ms]salam.ir

[=trebuchet ms]نشد تو این تایپیک عکس بذارم .
لطفا نقطه نظرات خودتونو در مورد جس جو گرای ایرانی مطرح کنید
!

[=century gothic][=comic sans ms]
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
این

نقل قول:
[=century gothic][=comic sans ms]parsijoo.ir
خیلی خوبه
الان سیستم پست الکترونیکی چاپار هم جایگزین خیلی خوبی میتونه باشه برای پیام رسانی chmail.ir

[="Arial"][="Navy"]

تا حالا اگر می خواستید از لذت جستجوی بدون نیاز به تایپ بر روی دسکتاپ بهرمند شوید، تنها گزینه تان نصب یک افزونه یا تبدیل شدن به یکی از تست کنندگان زودهنگام نسخه های در دست توسعه کروم بود. ایراد این دو راه، وجود باگ های زیاد بود که حالا می توانید به آنها بگویید: بدرود!

گوگل آپدیت جدید کروم ( شماره ۳۵) را منتشر کرده که بلافاصله بعد از نصب آن، فرمان نمادین “اوکی گوگل” به مرورگر و سیستم عامل کروم می آید. ساکنین امریکا و افرادی که زبان اصلی کروم را US English انتخاب کرده اند، با مراجعه به صفحه اصلی وبسایت گوگل، در داخل کادر جستجو راهنمای کوچکی خواهند دید:

البته باید ابتدا مانند تصویر اصلی این مطلب، قابلیت “اوکی گوگل” را فعال کنید. موقع استفاده از فرمان “اوکی گوگل”، کمی بالا بردن صدا لازم است ولی در مرحله بعدی که بیان متن برای جستجو است، عملکرد بهتری از این سرویس می بینیم.
باید توجه داشت که فعلا خبری از پشتیبانی زبان فارسی نیست.

جمع آوری شده توسط: گروه نرم افزاری وب سایت بزرگ شبهاے تنهایے

[/]

گوگل ترفندهای جالبی را پنهان کرده که با اطلاع از آنها قطعا متعجب خواهید شد! به بخشی از آن توجه کنید.امروزه گوگل تبدیل به جز جدایی ناپذیر اینترنت شده و کمتر کاربری است که با گوگل آشنایی نداشته باشد و یا از یکی از سرویس های محبوب آن مثل: موتور جستجو، جی میل،گوگل ارث، یوتیوب و... استفاده نکرده باشد. اما محبوب ترین بخش گوگل و در حقیقت پایه اولیه تشکیل گوگل، موتور جستجوی آن می باشد که بدون شک قوی ترین موتور جستجو جهان محسوب می شود. این موتور جستجوی به ظاهر ساده، در دل خود ترفندهای جالبی را پنهان کرده که با اطلاع از آنها قطعا متعجب خواهید شد! به بخشی از آن توجه کنید.

ترفند اول:خوردن جستجو شده توسط کلمه oo گوگل که مانند یک ویروس تمام صفحه جستجو شده را میخورد.کافیست در جستجو گر گوگل کلمه zerg rush وارد کنید و سرچ کنید.بعد از جستجو بر روی صفحه کلیک کنید.


ترفند دوم:یک ماشین حساب همه کاره
کافیست سرچ گوگل را باز کنید و این کلمه را در ان تایپ کنید answer to life, the universe, and everything و در آخر کلمه جستجو را بزنید.


ترفند سوم:چرخش سرچ گوگل
اگر جستجو گر گوگل را باز کنید و این عبارت را تایپ کنید do a barrel roll صفحه وب شما به صورت 360 درجه چرخش پیدا میکند که بسیار زیبا است.


ترفند چهارم:گوگل هم در هم شکست.شما فقط با یک کلیک سرچ گوگل را نابود کنید.همین حالا امتحان کنید.

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]

virus3000;557415 نوشت:
ترفند چهارم:گوگل هم در هم شکست.شما فقط با یک کلیک سرچ گوگل را نابود کنید.همین حالا امتحان کنید.

ترفند چهارم چیه ؟ خو چیو سرچ کنیم؟[/]

[=arial]8 ترفند مخفی سرگرم‌کننده در گوگل

معمولا از گوگل و موتور جست‌وجوی قدرتمند آن در طول روز به مراتب بهره می‌بریم اما این موتور جست‌وجو در کنار داده‌ها و اطلاعات جدی و ارزشمندی که ارائه می‌کند، ترفندهای مخفی سرگرم‌کننده‌ای نیز دارد که گاهی می‌توان با آنها برای مدتی وقت گذراند و سرگرم شد.

به گزارش ایسنا، «تابناک» هشت نمونه از این ترفندها را بازگو کرده که در ادامه می‌آید:

Tilt یا Askew
صفحه نخست موتور جست‌وجوی گوگل را باز کنید و یکی از کلیدواژه‌های tilt یا askew را در آن جست‌وجو کنید. خواهید دید که نتایج جست‌وجو به شکلی جالب کمی کج و مورب به شما نمایش داده خواهد شد

Zerg rush
این ترفند سرگرم‌کننده‌ای است که تا حد زیادی از بازی دیجیتالی Star Craft الهام گرفته شده است. کلیدواژه Zerg rush را در موتور جست‌وجوی گوگل وارد کنید. در این صورت O های گوگل تبدیل به بیگانگان فضایی می‌شوند که همه نتایج جست‌وجو را یک به یک می‌خورند و از بین می‌برند! این بیگانگان را با دو بار کلیک کردن روی آنها از بین ببرید.

Festivus
اگر این کلیدواژه را در موتور جست‌وجوی گوگل وارد کنید میله پرچمی را در سمت چپ تصویر مشاهده خواهید کرد. به سمت پایین صفحه Scroll کنید تا پایه این میله پرچم را نیز ببینید

Webdriver torso
وارد کردن این کلیدواژه در گوگل منجر به آن می‌شود که لوگوی گوگل در قسمت بالا و سمت چپ با مستطیل‌هایی که به شکل اتفاقی رنگ آنها تغییر می‌کند جایگزین شود.

Atari breakout
با این ترفند مخفی می‌توانید یکی از بازی‌های جذاب و قدیمی Atari را در مرورگر خود بازی کنید! برای این کار در موتور جست‌وجوی گوگل روی Images کلیک کنید و کلیدواژه Atari breakout را وارد کنید

Do a barrel roll
نکته اینکه این ترفند ممکن است در همه مرورگرها عمل نکند. برای مثال در Opera این ترفند کارگر نیست. کلیدواژه do a barrel roll را در موتور جست‌وجوی گوگل جست‌وجو کنید و قبل از آنکه نتایج به شما نمایش داده شود، صفحه گوگل یک چرخش 360 درجه‌ای خواهد داشت

Google in 1998
آیا دوست دارید بدانید که صفحه گوگل در سال 1998 چگونه و به چه شکلی بوده است؟ کلیدواژه Google in 1998 را در این موتور جست‌وجو وارد کنید و به اواخر دهه 90 میلادی بروید. برای بازگشت به زمان حاضر روی لینک Take me back to the present کلیک کنید.

Blink HTML
با وارد کردن این کلیدواژه در موتور جست‌وجوی گوگل، بعد از نشان دادن نتایج جست‌وجو، مشاهده خواهید کرد که واژه‌های Blink و HTML در نتایج جست‌وجو به شما چشمک می‌زنند.

موتورهای جستجو با این که خیلی قدرتمند هستند، اما به هیچ عنوان نمی توانند همانند انسان فکر کنند ، ببینند و بخوانند. این امر وظیفه سئو است تا مطالب و تصاویر را به موتورهای جستجو معرفی کند و به گوگل بفهماند که فلان تصویر چیست و متن ها دارای چه جور اطلاعاتی هستند. وب سایت هایی که توسط سئو کاران قوی بهینه شده اند می توانند جایگاه خوبی در موتور های جستجو پیدا کنند.

انسان وقتی یک گل را میبیند می تواند آن را به راحتی تعریف کند و بشناسد، گل رز با رنگ قرمز که در باغچه حیاط رشد کرده است! اما گوگل این موضوع را نمیفهمد و هرگز نمی تواند مثل انسان تصاویر را تجزیه و تحلیل کند! مگر اینکه انسان تصویر را به او معرفی کند. امکانی که seo (سئو) در اختیار انسان و موتور جستجو قرار داده برای شناساندن تصاویر با استفاد ه از کلمات کلیدی، متاتگ ها، توضیحات متا و ... بسار کاربردی است. بعضی از سئو کارها، در ابتدا طراحی سایت را بر اساس استانداردهای بهینه سازی سایت انجام می دهند و از پایه قوانینی را به کار می گیرند تا زبان سایت برای گوگل کاملا آشنا و رسا باشد. ربات های موتور جستجو ، پس از هربار پرسش از سمت کاربران، وب سایت ها را جستجو می کنند و با استفاده از اطلاعات لینک ها، مطالب و محتوای خروجی مورد نظر را بسیار سریع به کاربر می رسانند.

شمیم بهشت;560898 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]
ترفند چهارم چیه ؟ خو چیو سرچ کنیم؟

توی خوده اون سایت که اینو ازش کپی کردم یه لینکی وجود داشت که منجر به درهم شکستن گوگل میشد


1- رعایت عنوان صحیح
عنوان مطلب بهتراست چیزی باشد که می دانید افراد زیادی در گوگل به دنبال آن هستند و کاربرانی که مستقیم وارد سایت شما میشوند با دیدن عنوان مطلب به کلیک روی آن مطلب و خواندنش تحریک شوند.
بهتراست عنوان بطور کامل نوشته شود یا اینکه اختصاری جذاب داشته باشد.
افراد معمولا به صورت سوالی یا خبری در گوگل جستجو می کنند. مطالبی که در آنها از اعداد استفاده شده است معمولا قالب خبری دارند . کاربر با دیدن عددمتوجه می شود که با چندتا روش به هدف خود می رسد و تمایل بیشتری برای خواندن دارد.با دیدن عنوان سئوالی هم کاربر تشخیص می دهد که در مطلب مورد نظر کاملا به موضوع پاسخ داده شده و کاملا تجزیه تحلیل شده است.
2- آدرس مطلب
آدرس مطالب بهتراست انگلیسی باشد. اگر عنوان فارسی انتخاب میکنید بهتراست لینک پست را که در اکثر مدیریت محتواها به انتخاب کاربر هم میتوان عوض کرد ، به انگلیسی وارد کنید . چرا که اگر در عنوانش کلمه ای را به فارسی وارد کرده باشید و در آدرس به انگلیسی ، کاربری که در گوگل جستجو می کند ،ممکن است آن کلمه را یا به فارسی وارد کند یا انگلیسی . در هر صورت نتایج جستجو کلمه مورد نظر را پیدا میکند. سعی کنید آدرس سایتتان لینک طولانی ای نداشته باشد .

لطفا جهت مطالعه بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید
ادامه مطلب

[="Arial"][="Indigo"]

[=arial]

احتمالا برای شما هم پیش‌آمده که یک تصویر خوب و جذاب را مدت‌ها پیش دانلود کرده‌‌ باشید ولی به خاطر نیاورید که وب سایت منبع آن عکس کدام بوده است. در چنین شرایطی چه می‌کنید؟

[=arial] یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید استفاده از"reverse image search" یعنی جستجوی معکوس عکس است، گوگل برای محقق کردن این خواسته‌ی کاربران سرویس جدیدی را به موتور جستجوی خود اضافه کرده است. برای استفاده از این سرویس کافی است وارد سایت گوگل شده و گزینه image را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه وارد بخش عکس در موتور جستجوی گوگل می‌شویم.


[=arial] [=arial]


[=arial] [=arial]همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، گزینها به شکل دوربین عکاسی در داخل نوارجستجو قرار دارند. با کلیک بر روی این گزینه بخشی برای ما نمایش داده ‌می‌شود که می‌توانیم نوع جستجوی عکس را بر اساس نیازمان انتخاب کنیم.


[=arial] [=arial]


[=arial] [=arial]در این بخش با انتخاب گزینه "Upload an image" و سپس "Browse" عکس خودمان را به داخل سرویس گوگل Upload می‌کنیم. با انجام این کار، سرویس گوگل با در نظر گرفتن عناصر موجود در داخل عکس، تمامی سایت‌ها و آدرس‌هایی که به عکس ما مربوط می‌شوند را نمایش می‌دهد.


[=arial] [=arial]البته جدا از مراحل گفته‌شده در بالا راه آسان تری نیز وجود دارد، کافی است پس از ورود به بخش image در موتور جستجوی گوگل عکس خود را بگیریم و به داخل نوار جستجو بیندازیم، یا در اصطلاح عمل کشیدن و راها کردن (Drag&Drop) را انجام دهیم.


[=arial] [=arial]غیر از موتور عکس‌یاب در گوگل وب سایتی به نام TinEye نیز وجود دارد که نسبت به موتور گوگل با دقت بیشتری به جستجوی مرجع عکس می‌پردازد.


[=arial]