فلسفه و حكمت روزه

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فلسفه و حكمت روزه
امام على(ع) در فلسفه روزه چه مى فرمايد؟ ما اگر پوياى فلسفه روزه و حكمت تشريع آن باشيم و از خواص و فوائد آن بخواهيم اطلاعات بيشترى پيدا كنيم و به اشكال تراشيهاى منتقدين پاسخ اقناع كننده بدهيم به سخنان حكيمانه و درربار حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام در نهج البلاغه گوش فرا مى ‏دهيم در قسمتى از اين خطبه امام مى ‏فرمايد: «و مجاهدة الصيام فى الايام المفروضات، تسكينا لاطرافهم، و تخشيعا لابصارهم، و تذليلا لنفوسهم و تخفيضا لقلوبهم، و اذهابا للخيلاء عنهم لما فى ذلك من تعفير عتاق الوجوه بالتراب تواضعا و التصاق كرائم الجوارح بالارض تصاغرا و لحقوق البطون بالمتون من الصيام تذللا» (2) اميرمؤمنان عليه السلام به دنباله مطالب ارزشمندى مى ‏فرمايد: از خدا بترسيد و از كيفر تباهكارى در دنيا، و از زيان ستمگرى در آخرت ... و خداوند بندگان مؤمنش را حفظ مى‏ فرمايد، به وسيله نمازها و زكاتها، ( و سپس فوائد و پاره‏اى از علل و فلسفه روزه را بيان مى ‏فرمايد) و كوشش در گرفتن روزه در روزهاى واجب، براى آرام ماندن دست و پا و اندام و ديگر ايشان (از معصيت و نافرمانى) و چشم به زير انداختنشان و فروتنى جانهاشان، و زبونى دلهاشان، و بيرون كردن كبر و خودپسندى از آنان، چون در نماز است ماليدن رخسارهاى نيكو براى فروتنى، و (هنگام سجده نمودن) چسبانيدن اعضاء شريفه (هفت موضع) را به زمين براى اظهار كوچكى و «ذلت‏به پيشگاه با عظمتش‏» و در روزه رسيدن شكمها به پشتها براى خضوع و ناچيز دانستن خويش كه روزه و نماز و زكات فلسفه‏اش سازندگى و تزكيه، و تذلل و تقلل به پيشگاه حضرت حق است، و از چيزهائى است كه مى‏تواند آدمى را از چنگ شيطان نجات بخشد، و از انواع بيماريهاى ظاهرى و باطنى برهاند، و مخصوصا درس مقاومت و مبارزه را عملا ياد آدمى دهد، مخصوصا روزه است كه از امتيازات بخصوص برخوردار است، كه پاداش آن فقط به خداوند بزرگ برگزار شده است. كه اميرالمؤمنين(عليه السلام) درجائى ديگر مى‏فرمايد:«و الصيام ابتلاء لاخلاص الخلق‏» (3) روزه براى آزمايش اخلاص مردم است خداوند روزه را براى آزمايش اخلاص مردم واجب فرموده است، كه روزه در اخلاص عمل بسيار مؤثر است، يعنى كسى كه روزه مى‏ گيرد و تمامى روز را با همه امكان بخوردنيها و آشاميدنى‏هايى كه در اختيار دارد، در عين حال امساك مى ‏نمايد، جز اخلاص به پيشگاه حضرت حق مفهومى ديگر ندارد، و در قسمتى از نهج البلاغه مى‏ فرمايد: «و صوم شهر رمضان فانه جنة من العقاب‏» (4) و يكى از دلائل وجوب روزه اين است كه روزه ماه رمضان سپر است از عقاب الهى، يعنى روزه موجب غفران و آمرزش گناهان و معاصى انسان است، كه به وسيله روزه نجات از آتش جهنم و عقوبت پروردگار به دست مى ‏آيد. درست است كه آدمى تاب گرسنگى زياد را ندارد، و اسلام هم نخواسته است كه انسان خود را در زحمت تحمل گرسنگى زياد قرار دهد، بلكه در بعضى روايات رسيده است: «اللهم اعوذبك من الجوع‏» (5) خدايا از گرسنگى به تو پناه مى ‏برم، ولى در عين حال بايد متوجه بود، كه مقدارى از گرسنگى براى انسان لازم است! و فوائد بسيارى در بردارد، و بر عكس پورخورى و سير بيمارى زيادى به همراه مى ‏آورد. از نظر بهداشت و تندرستى، بايد غذا كمتر مصرف شود، و هنوز اشتهاء تمام نشده، دست از غذا خوردن بكشد، به تجربه ثابت‏شده است. افرادى كه كم مى‏ خورند، از كسانى كه هميشه سير می‏ خورند سالم‏تر مى‏ باشند، و تن درست‏ ترند. خصال هفتگانه مخصوص روزه ‏داران در حديثى طويل حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام) از پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله) چنين نقل مى ‏فرمايد كه پيامبر (صلى الله عليه و آله) فرمود: «ما من مؤمن يصوم شهر رمضان احتسابا الا اوجب الله تبارك و تعالى له سبع خصال: اولها يذوب الحرام من جسده، و الثانية يقرب من رحمة الله عزوجل، و الثالثة قد كفر خطيئة ابيه آدم، و الرابعة يهون الله عليه سكرات الموت و الخامسة امان من الجوع و العطش يوم القيمة و السادسة يطعمه الله عزوجل من طيبات الجنة، و السابعة يعطيه الله عزوجل برائة من النار، قال: صدقت ‏يا محمد» (7) . هيچ مؤمنى نيست كه ماه رمضان را فقط به حساب خدا روزه بگيرد، مگر آنكه خداى تبارك و تعالى فت‏خصلت را براى او واجب و لازم گرداند: 1- هر چه حرام در پيگرش باشد محو و ذوب گرداند، 2- به حمت‏خداى عزوجل نزديك مى ‏شود، 3- (با روزه خويش) خطاى پدرش حضرت آدم را مى ‏پوشاند، 4- خداوند لحظات جان كندن را بر وى آسان گرداند، 5- از گرسنگى و تشنگى روز قيامت در امان خواهد بود، 6- خداى عزوجل از خوراكيهاى لذيذ بهشتى او را نصيب دهد، 7- خداى و عزوجل برائت و بيزارى از آتش دوزخ را به او عطا فرمايد. (پرسش كننده در اين حديث مفصل، عالم يهودى بود) كه عرض كرد راست گفتى اى محمد. شاعر عرب «حاتم بن عبد الله طائى‏» مى‏ گويد: و حسبك داء ان تبيت‏ببطنة و حولك اكباد تحن الى القد! (9) يعنى: اين درد براى تو بس است كه شب با شكم پر بخوابى و در گردت جگرها باشد كه قدح پوستى را آرزو كنند (و براى آنان فراهم نشود چه جاى آنكه طعام داشته باشند. مجراى نفوذ شيطان را با روزه ضيق نمائيد بر اين مبنا رسول الله (صلى الله عليه و آله) فرمود: «ان الشيطان ليجرى من ابن آدم مجرى الدم فضيقوا مجاريه بالجوع‏»، كه شيطان جريان می ‏يابد و نفوذ مى‏كند در فرزندان آدم، مانند جريان خون در بدن پس مجارى شيطان را در وجود خود به واسطه گرسنگى يعنى روزه تنگ نمائيد، (11) و الحق، كه روزه بدون اثر چه فايده و ثمرى دارد؟ آرى فائده و اثرى ندارد كه آدمى غذاى ناهار خويش را به افطار تاخير اندازد، و از امساك و اجتناب از يك سرى مبطلات روزه، انواع تهمتها و دروغها و غيبتها و شهوترانى‏ها و هتك حرمت‏خلق الله و حفظ نكردن ناموس خويش از نامحرمان و سوء تربيت فرزندان و سرعت غضب به حادثه كوچكى و ايجاد ضرب و شتم و صدها گناه ديگر مرتكب شود و بگويد من روزه هستم خير؟ اين نوع روزه اثرى و فايده‏اى ندارد، بايد روزه قدرت ساختن و اصلاح نفس داشته باشد و روزه اين قدرت را دارد، لكن اين مائيم ارزش و اهمت او را تشخيص نداديم، و از اين نوع روزه‏هاى بى اثر ثمرى جز گرسنگى و تحمل تشنگى عايد ما نمى ‏شود، و چه فايده‏اى است از براى روزه‏دار كه فريضه‏اى اداء كند و كبيره‏اى مرتكب گردد، و با خيانت‏بر بندگان خدا در مال و عرض ايشان تجاوز نمايد پى ‏نوشت‏: 1- اركان الاسلام، ص 108 اين عبارت حديثى است كه از پيامبر اسلام در بحار الانوار، ج 14 روايت‏شده است، لكن اين كتاب بحارث بن كلده نسبت داده است. 2- نهج البلاغه فيض، ص 798. 3- از حكمت 244 نهج البلاغه فيض الاسلام. 4- نهج البلاغه، چاپ صبحى صالح، ص 163. 5- مجمع البحرين، ماده جوع. 6- وسائل الشيعه، ج 7، ص 3 - و من لا يحضره الفقيه، ص 73، ج 2. 7- خصال شيخ صدوق، ص 386. 8- وسائل الشيعه، ج 7، ص 4. 9- حاتم به عبد الله طائى. 10- علل الشرايع صدوق عليه الرحمه. 11- از مجموعه‏اى از سخنان پيشوايان معصوم(ع) استخراج شده است. 12- نهج البلاغه، ص 1197. 13- روزه، درمان بيماريهاى روح و جسم ص 81
فایل: 
بلیط هواپیما تنها بلیطی است که می تواند شما را از شر کرونا ویروس در سفرهای ضروری به دور نگه دارد. باید شرایط حال حاضر مملکت را درک کنیم و با انتخاب های خود مشکلی را به مشکلات مردم اضافه ننماییم. خرید بلیط هواپیما می تواند در سفرهای ضروری ابتلا به کرونا ویروس را به طور چشمگیری کاهش دهد. هواپیما بهترین گزینه برای سفر بسیاری از ما از کودکی عاشق پرواز بوده ایم و شوق پرواز را از آن زمان تا به امروز با خود به همراه داریم. با وجود هواپیما و سفرهای هوایی این آرزوی افراد برآورده شده است. برای سفر های هوایی شرط اول خرید بلیط هواپیماست تا از بالای آسمان شهرها و خانه ها را به کوچکی یک نقطه ببینید. برخی از انسان ها هواپیما را به دلیل قیمت بلیط آن انتخاب نمی نمایند. اما در حال حاضر که کشور با بحران کرونا ویروس دست و پنجه نرم می کند، هواپیما از لحاظ بهداشتی بهترین گزینه است. افراد قبل از ورود به این وسیله نقلیه ضدعفونی می شوند و سپس از هواپیما استفاده می کنند. قیمت بلیط هواپیما نیز با توجه به وجود کرونا ویروس کاهش چشمگیری را به خود دیده است. از این رو بهترین وسیله نقلیه برای دور ماندن از ویروس کرونا هواپیما می باشد. بسیاری از ماشین های شخصی، اتوبوسها و قطارها به دلیل ازدحام جمعیت می توانند ایمنی کمتری را در سفر داشته باشند. دوران کرونا از زبان استاندار خوستان در همین راستا استاندار خوزستان گفت: برای مقابله با کرونا به یک همت ملی و عزم جدی احتیاج است. ما باید ویروس کرونا را جدی بگیریم تا ریشه آن زودتر کند شود. وی ادامه داد: کسانی که به وسیله خودرو شخصی به سفرهای غیر ضروری می پردازند، دیگر حق برگشت به استان را ندارند. جلوی این مسافران برای بازگشت به خوزستان گرفته می شود. اگر مایلید با هواپیما در این بازه زمانی به سفرهای ضروری خود بپردازید با ما در این مطلب همراه باشید. ما در این مطلب تکنیک هایی را بیان خواهیم کرد تا قیمت بلیط هواپیما را به کمترین نرخ تهیه کنید. رزرو بلیط هواپیما همیشه با هزینه های بالا همراه نیست. شناسایی بلیط ها بلیط های هواپیما به دو دسته سیستمی و چارتر تقسیم بندی می شوند. شما می توانید با شناسایی بلیط های چارتر و بازه های زمانی خلوت سال خرید بلیط هواپیما خود را با هزینه های اندک به سرانجام برسانید. شرکت های چارتر کننده برای جلوگیری از ضررهای احتمالی در آینده و تکمیل شدن هواپیما بلیط های خود را به صورت تخفیفی در اختیار مسافران قرار می دهند. بلیط های چارتر به نسبت بلیط های سیستمی بیشتر مورد توجه مسافران قرار می گیرند. شما هم می توانید در هنگام رزرو بلیط هواپیما از بین بلیط های سیستمی و چارتر، بلیط چارتر را انتخاب نمایید. دقیقه ۹۰ پرواز کن بسیاری از شرکت های هواپیمایی و چارتر کننده با توجه به نزدیکی زمان پرواز و تکمیل نشدن ظرفیت هواپیما بلیط های خود را به صورت تخفیفی ارائه می دهند. به این نوع بلیط ها به اصطلاح بلیط لحظه آخری گفته می شود. شما می توانید با استفاده از بلیط های لحظه آخری هزینه های سفر خود و خانواده را به طور چشمگیری کاهش دهید. اگر با خرید بلیط لحظه آخری به مسافرت پرداختید و در هواپیما به مسافر برخوردید که دو برابر شما هزینه بلیط داده است، متعجب نشوید. فیلتر کن استفاده از فیلترینگ سایت های مختلف ارائه کننده بلیط هواپیما یکی دیگر از راهکارهای خرید بلیط هواپیما ارزان است که باید آن را جدی گرفت. تیک بان یکی از سایت هایی است که فیلترینگ ان متفاوت تر از سایر سایت های ارائه کننده بلیط هواپیما می باشد. فیلترهای سایت تیک بان بر حسب نوع بلیط، ساعات پرواز، قیمت بلیط هواپیما، نوع شرکت هواپیمایی و هواپیما طراحی شده است. با استفاده از سایت تیک بان با چند کلیک ساده خرید بلیط هواپیما ارزان را به بهترین نحو و مناسب ترین هزینه به سرانجام رسانید. سفر در اواسط هفته اواخر هفته بلیط هواپیما همانند بلیط اتوبوس و بلیط قطار متقاضیان بسیار زیادی دارد. از این رو کمتر اتفاق می افتد که بلیطی با تخفیف ارائه شود. با در نظر گرفتن بازه های زمانی مختلف و کم تردد مثل اواسط هفته می توان بلیط هواپیما را با کمترین نرخ تهیه نمود. خرید بلیط هواپیما در اواسط هفته یکی از بهترین راه های کاهش هزینه های سفر است. خرید بلیط هواپیما از سایت های معتبر برای آشنایی بیشتر با تکنیک های خرید بلیط هواپیما ارزان به سایت تیک بان مراجعه کنید. سایت تیک بان یکی از معتبرترین و ایمن ترین سایت های ارائه کننده بلیط هواپیما است که با بیش از ۹۰۰ ایرلاین داخلی و بین المللی همکاری می نماید. بلیط هواپیما ارزان خود را از سایت تیک بان بخواهید. این سایت فروش بلیط هواپیما گارانتی نازلترین قیمت بلیط هواپیما را به متقاضیان خود ارائه می دهد. سایت تیک بان، علی بابا، قاصدک و مستر بلیط جز معتبرترین سایت های بلیط هواپیما در شور هستند که به مسافران در این شرایط حاد خدمت رسانی می کنند. برای خرید بلیط هواپیما از سایت تیک بان کافی است، کلمه تیک بان یا عبارت https://tikban.com را جستجو نمایید.   منبع : [url=https://rooziato.com/1399274499/%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D9%86%D8%B1%D9%88%D8%8C-%D8%A7%DA%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%81%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%88-%D8%A8%D8%AE%D9%88%D9%86/]روزیاتو[/url]