فقه هسته ای

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فقه هسته ای

متن پیام آیت الله جوادی آملی به همایش ملی فقه هسته ای

align: center

یکی از مراجع تقلید در پیام خود به همایش ملی فقه هسته ای آورده است:
دین
دینِ حفظ جامعه
حقوق جامعه و
حیات جامعه است،
دین کشتار نیست؛
مخصوصاً
دین کشتار جمعی نیست.


صبح امروز ـ پنج شنبه اول اسفند ماه ـ دومین روز همایش ملی فقه هسته ای در تالار اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد.


پیام تصویری «آیت الله جوادی آملی» از مراجع تقلید قم به همایش ملی فقه هسته ای از برنامه های این همایش بود.

ایشان در پیام خود آورده اند:
مجموعه سخنان و ره‎آورد و ره‌توشه‌های انبیا این است
که جهان بر عقل و عدل و صلح و آسایش و رفاه اداره می‌شود؛
بر تخریب, بر کُشتن, مخصوصاً کشتار غیر متعارف مرضیّ هیچ پیامبری نبود.متن کامل پیام معظم له به این شرح است :


اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله ربّ العالمین و صلّی الله علی جمیع الأنبیاء و المرسلین والأئمة الهداة المهدیین سیّما خاتم الأنبیاء و خاتم الأوصیاء(علیهما آلاف التحیّة و الثناء) بهم نتولّی و من أعدائهم نتبرّءُ الی الله!

مقدم شما فرهیختگان, علما، فضلا و اساتید حوزه و دانشگاه و نخبگان جامعه را گرامی می‌داریم و از برگزارکنندگان این همایش وزین حق‌شناسی می‌کنیم و از ذات اقدس الهی مسئلت می‌کنیم که آنچه خیر و صلاح و فلاح این نظام است به وسیله قلم نویسندگان و بیان گویندگان و رهنمود راهنمایان مذهبی و دینیِ ما در سطح جامعه منتشر و عمل شود.

آنچه در این پیام کوتاه مطرح است آن است که

نقشه جامع جهانیِ دین درباره مسائل نظامی و سلاح کشتار جمعی و غیرمتعارف چیست؟

نظام اسلامی هم گوشه‌ای از این نقشه جامع جهانی را در ایران اسلامی در قلمرو حکومت و امارت خود پیاده می‌کند.

انبیا عموماً
و وجود مبارک حضرت ختمی نبوّت(علیهم آلاف التحیّة و الثناء) خصوصاً
, برای اصلاح سه منطقه محلّی و منطقه‌ای و بین‌المللی آمدند

و هرکدام به نوبه خود نقشه جامع جهانی را ترسیم کردند تا هرگونه برنامه‌ریزی که در حوزه رسالت و نبوّت خود انجام می‌دهند، به صورت یک بافت فرسوده در نیاید.

خدای سبحان وجود مبارک رسول گرامی را به عنوان ﴿رَحْمَةً لِلْعالَمینَ﴾ معرفی کرد و ﴿کَافَّةً لِلنَّاسِ﴾ نامید. اگر عنصری رحمت جهانی بود،

[="Tahoma"][="Blue"]
اوّلین رسالت او ترسیم هندسه جهانی است و اگر هندسه جهانی را ترسیم نکند هر گونه تصمیمی در حوزه شهر و کشور خود بگیرد، طولی نمی‌کشد که به صورت بافت فرسوده درمی‌آید.
وجود مبارک حضرت که آمد دو اصل همگانی و همیشگی را به همراه خود داشت: یعنی کلیّت و دوام; هر عصر و مصری در قلمرو رسالت آن حضرت است, بنابراین پیام او باید جهانی باشد نه محدود به یک محل و نه محدود به یک منطقه, باید جهانی باشد و پیامی جهانی است که دو عنصر محوری کلیّت و دوام; یعنی همگانی و همیشگی را به همراه داشته باشد.
چیزی که همگانی و همیشگی است اصلِ حیات است, عقل و عدل است؛ رفاه و آزادی و آسایش و مواسات و مساوات و مانند آن از زیربنای حقوقی بشر است.
وجود مبارک آن حضرت اول به عنوان اینکه خدای عالَم بر کرسی رحمت نشسته و جهان را دارد تدبیر می‌کند با ما سخن گفت ﴿الرَّحْمنُ عَلَی الْعَرْشِ اسْتَوی﴾ عرش, جِرم و جسم نیست آن مقام فرمانروایی است و آنچه در مقام فرمانروایی خدای سبحان تجلّی دارد رحمانیّت خداست. بیان نورانی حضرت امیر(سلام الله علیه) این است که صدر و ساقه عالَم, تجلّی اوست «اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الْمُتَجَلِّی لِخَلْقِهِ بِخَلْقِهِ» این خدایی که رحمت بی‌کران او بر تدبیر و عرش فرمانروایی او تجلّی کرده است؛ یعنی در عالَم چیزی بر خلاف رحمت نیست و به همین جهت وجود مبارک خلیفه خود را به عنوان ﴿رَحْمَةً لِلْعالَمینَ﴾ معرفی کرده است.
پس
اصل اول آن است خدایی که مدبّر و مدیر نظام هستی است بر تخت رحمانیّت مطلقه مستقر است ﴿الرَّحْمنُ عَلَی الْعَرْشِ اسْتَوی﴾ و براساس رحمانیّت مطلقه کار می‌کند;
اصل دوم آن است که رحمانیّت مطلقه, مقابل ندارد و اگر غضبی هست, قهری هست, انتقامی هست در مقابل رحمت رحیمیه است و چون فرمانروای مطلق رحمت رحمانیه است, پس قهر و غضب و ظلم و مانند آن در عالَم نیست و اینکه گفته می‌شود رحمت خدا بیش از غضب خداست این سخن حق است ولی منظور آن روایات این نیست که رحمت خدا بیش از غضب اوست منظور این روایات این است که رحمت خدا پیش از غضب اوست نه بیش از غضب او; گرچه بیش از غضب او هست. در بیانات نورانی امام سجاد(سلام الله علیه) آمده است «وَ أَنْتَ الَّذِی تَسْعَی رَحْمَتُهُ أَمَامَ غَضَبِهِ»؛ یعنی در ترسیم هندسه و صورت نقشه جهانی, مهندس رحمانیّت است و آن رحمانیّت مطلقه که مقابل ندارد دستور می‌دهد کجا غضب باشد و کجا رحمت رحیمیه، همین هندسه را رسالت جهانی، کلی، همگانی و همیشگی پیامبر به عهده دارد. وجود مبارک آن حضرت، اصل بعدی آن است که سخن خود را جداگانه طرح کرد، سخن انبیای پیشین را جداگانه طرح کرد و آنها را امضا کرد.

مجموعه سخنان و ره‎آورد و ره‌توشه‌های انبیا این است که جهان بر عقل و عدل و صلح و آسایش و رفاه اداره می‌شود؛ بر تخریب, بر کُشتن, مخصوصاً کشتار غیر متعارف مرضیّ هیچ پیامبری نبود. نمونه‌هایی که قرآن کریم ذکر می‌کند نمونه دو رهبر از رهبران مقتدر و قَدر الهی است که یکی داود است یکی هم فرزند او سلیمان، هر دوی اینها حکومت داشتند که رهبری انقلاب را داود به عهده داشت که ﴿وَ قَتَلَ داوُدُ جالُوتَ﴾ و وجود مبارک سلیمان هم سلطنت بیکران داشت؛ این دو قدرت را قرآن کریم ترسیم می‌کند و می‌فرماید در جریان داود که رهبری انقلاب را به عهده داشت، ما آهن سرد را برای او مثل موم نرم کردیم. درباره داود چندین کرامت را قرآن نقل می‌کند که به دو کرامت او اشاره می‌شود: یکی کرامت‌های علمی است و یکی هم کرامت‌های قدسی; آن کرامت علمی را فرمود: ﴿وَ عَلَّمْناهُ صَنْعَةَ لَبُوسٍ﴾ ما زره‌بافی را یاد او دادیم که این علم است و دیگران هم می‌توانند فرا بگیرند، چون دیگران راه فکری دارند و می‌توانند زره‌بافی را یاد بگیرند تعبیر قرآن از این فن به علم است که فرمود: ﴿وَ عَلَّمْناهُ﴾، دوم آن قداست روح است که فرمود: ﴿وَ أَلَنَّا لَهُ الْحَدیدَ﴾ ما این آهن سرد را در دست او مثل موم نرم کردیم نفرمود «و علّمناه الانة الحدید»، زیرا «الانة حدید»؛ یعنی آهن را مثل موم نرم کردن این راه علمی ندارد و راه علمی آن همان است که در کوره بیندازند و آن را نرم کنند که این کار, صنعت است و نه کرامت؛ اگر کسی بتواند با آن دست الهی و با مظهر قدرت پروردگار این آهن را نرم کند این می‌شود کرامت، این راه فکری ندارد، راه تصوّر و تصدیق و مدرسه و حوزه و دانشگاهی نیست که کسی درس بخواند و آهن را نرم کند و مثل موم بگرداند; لذا تعبیر قرآن از این کرامت به عنوان ﴿وَ أَلَنَّا لَهُ الْحَدیدَ﴾ است. آهن سخت را وجود مبارک داود که رهبری انقلاب را داشت مثل موم نرم می‌کرد و همه قدرت‌های حدیدی در اختیار او بود، اما بیان قرآن این است که او از این آهنِ نرم به موم که می‌توانست شمشیر, دشنه, خنجر و مانند آن بسازد استفاده نکرد، بلکه از این آهن زره‌بافی را به دیگران آموخت؛ یعنی اسلحه دفاعی را نه کشتار را ـ نه کشتار فردی نه کشتار جمعی ـ مسئله دفاع و ضرورت, حکم دیگر است که ﴿قَتَلَ داوُدُ جالُوتَ﴾ ولی استفادهٴ قدرت در راستای حفظ جامعه این کار داود است که رهبری انقلاب را به عهده داشت؛ بعد از داود, سلیمان(سلام الله علیه) بود که سلیمان‌بن‌داود آن سلطنت را داشت و درباره او ذات اقدس الهی کرامت‌های فراوانی را مطرح کرد که یکی از برجسته‌ترین کرامت‌های حسی و تجربی این است ﴿وَ أَسَلْنا لَهُ عَیْنَ الْقِطْرِ﴾؛ ما معدن مس را مثل چشمه روان برای سلیمان آسان قرار دادیم و سیل‌گونه معدن مس برای او روان بود و می‌جوشید، او لازم نبود که از کورهٴ آتشی استفاده کند و مس را آب کند. داود(سلام الله علیه) زره‌بافی و مصالح زندگی را با همین آهن درست می‌کرد؛ غذاخوری و مانند آن, وجود مبارک سلیمان هم این‌چنین است که فرمود: ﴿وَ أَسَلْنا لَهُ عَیْنَ الْقِطْرِ﴾ کاسه درست می‌کرد, ظرف‌های بزرگ درست می‌کرد و بهره‌های فراوانی از این مس می‌برد هیچ‎کدام از اینها از این آهنی که مثل موم دستشان نرم بود سلاح کشتار نساختند و از آن معدن مسی که مثل آب چشمه روان بود سلاح کشتار نساختند، این سلاح حفظ و صیانت و حراست جامعه را ساختند و به دیگران آیین بهره‌برداری از این مواد را آموختند, بنابراین این دین, دینِ حفظ جامعه, حقوق جامعه و حیات جامعه است، دین کشتار نیست؛ مخصوصاً دین کشتار جمعی نیست.

پایان عرضم روایت نورانی است که مرحوم کلینی نقل کرده است. در زمان جنگ, فروش سلاح به غیر مسلمان که علیه مسلمانان می‌جنگند این حرام است؛ مرحوم کلینی نقل کرده است کسی آمده حضور امام صادق(سلام الله علیه) عرض کرد یابن رسول الله، دو منطقه است که در هر دو کافر هستند و اهل آن دو قریه که هر دو کافر هستند به جنگِ هم قیام کردند و خرید و فروش سلاح سودآور است، ما به اینها سلاح بفروشیم یا نه؟

حضرت با بیان کوتاهی, سه مطلب فقهی را تفهیم کرد فرمود: «بِعْهُمَا مَا یَکُنُّهُمَا» همین جمله, فرمود: آری بفروشید در شرایط کنونی جایز است, یک; به هر دو گروه بفروشید نه به یک گروه, دو; فقط سلاح‌های دفاعی بفروشید نه کشتاری, سه. این دین است که اجازه نمی‌دهد کافری, کافری را بکُشد. مسئله دفاع حرف دیگری است؛ ولی داشتن سلاح‌های کشتار جمعی در دین کلاً ممنوع است و آنچه شما در غرب متأسفانه دیدید جنگ جهانی اول و دوم بود که بیش از هفتاد میلیون را اینها کشتند؛ الآن اگر سخن از دموکراسی و آزادی و حقوق بشر دارند، برای اینکه دست بسیاری از اینها روی ماشه بمب اتم است و اگر خدای ناکرده جنگ جهانی سوم شروع شود کسی روی زمین نمی‌ماند.

بنابراین پیام رسمی دین است که سلاح کشتار جمعی نباید تولید شود, یک و آنها که تولید کردند باید محو کنند, دو. امیدواریم خدای سبحان آن عقل و درایت را به جامعه بشری عطا کند که اینها هرگز به فکر تولید سلاح‌های غیر متعارف و کشتار جمعی نباشند, یک و آنها هم که دارند آن را از بین ببرند, دو.

مجدداً مقدم شما را گرامی می‌دارم، از برگزارکنندگان این همایش وزین حق‌شناسی می‌کنیم، از ذات اقدس الهی مسئلت می‌کنیم آنچه در جهان هست اعم از محلّی و منطقه‌ای و بین‌المللی, آزادی و امنیت و استدلال و استقلال و عقل و درایت باشد و نظام اسلامی هم در سایه لطف ولیّ‌اش تا ظهور آن حضرت محفوظ بماند.

پروردگارا نظام ما, رهبر ما, مراجع ما, ملت و دولت و مملکت ما را در سایه امام زمان حفظ بفرما

امام راحل و شهدا را با انبیا و اولیا محشور بفرما

«غفر الله لنا و لکم و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته»

...................[/]

متن پیام آیت الله سبحانی به همایش فقه هسته ای

align: center

یکی از مراجع تقلید در پیام خود به همایش فقه هسته ای آورده است:
مقام و منزلت انسان در اسلام به قدری بالا و ارزشمند است
که هرگز نمی‌توان قطره‌ی خونی را از او بدون مجوز ریخت.
کسانی که به عنوان ابزار بازدارنده، دست به ساختن سلاح‌های کشتار جمعی می‌زنند
فریبکاری می‌کنند. زیرا همین افراد روزی از آن برای پیروزی خود بهره گرفتند.


«حجت الاسلام و المسلمین علیدوست» دبیر علمی همایش ملی فقه هسته ای صبح امروز ـ پنج شنبه اول اسفند ماه ـ در دومین روز همایش ملی فقه هسته ای که در تالار اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد، اظهار داشت: بعد از صدور فتوای رهبر معظم انقلاب برای منع تولید انباشت و بکارگیری سلاح های غیرمتعارف از جمله سلاح اتمی در حوزه علمیه قم و برخی نهادهای دیگر مباحثی مطرح شد و در نهایت با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و برخی نهادهای علمی این همایش برگزار شد.

وی در تشریح روند برگزاری این همایش گفت: 40 مقاله به دبیرخانه همایش واصل شد و برخی از مقالات به عنوان مقالات برتر انتخاب شدند و قبل از برگزاری همایش، چندین پیش همایش برگزار شد و مقالات و سخنرانی ها در کتاب مستقلی چاپ خواهد شد.

وی در ادامه پیام «آیت الله سبحانی» به همایش را قرائت کرد.

متن پیام آیت الله سبحانی به همایش فقه هسته ای به شرح ذیل است:

«دانش هسته‌ای، یکی از دانش‌های نوظهور بشریت امروز است که انسان در سایه‌ی تجربه و آموزش بر آن دانش دست یافته است و جای سپاس و تشکر دارد.

ولی دانش‌ها به ویژه در علوم طبیعی مانند شمشیر دولبه‌ای است و می‌توان از آنها برای سعادت بشر بهره برد مانند انرژی هسته‌ای که در مورد پزشکی و کشاورزی و تولید برق استفاده دارد. همچنین در عین حال می‌تواند از آن به عنوان یک سلاح مخرب و ویرانگر نیز استفاده کرد.
با توجه به اصول اسلام، در مورد انسان و احترامی که دارد بهره برداری به صورت سلاح، کاملا ممنوع است و حتی نمی‌توان به عنوان بازدارندگی از آنها بهره برد.

اسلام در " آیین جهان " خود می‌گوید: هرگز در گشودن راه آزادی از ابزار حرام بهره نگیرید. مثلا آب را به روی دشمن نبندید و آبهای آنان را آلوده و مسموم نسازید، پیران و دیر نشینان را متعرض نشوید. آن کسی که به شما پشت کرد و پا به فرار نهاد، او را تعقیب نکنید، حتی تا موضوع را برای دشمن تفهیم نکرده‌اید، آغاز جهاد نکنید، اگر فردی از دشمن پناه خواست تا سخن خدا را بشنود او را پناه دهید. این قوانین نورانی که بخش ناچیزی از آن را متعرض شدیم، چگونه می‌تواند به دشمنان بشریت اجازه دهد که بمب‌های هسته‌ای را برای کشتار مردم شهری که در آن کودکان شیرخوار، پیران، زنان و بیگناهان زندگی می‌کنند استفاده کند و همه را یک جا نابود سازد؟!

در جنگ جهانی دوم، آمریکا به بهانه‌ی این که جنگ را کوتاه کند دو شهر از شهرهای ژاپن را به خاک و خون کشید و چهره‌ی انسانیت را سیاه کرد و هنوز هم آثار مخرب آن در گوشه و کنار باقی است.

مقام و منزلت انسان در اسلام به قدری بالا و ارزشمند است که هرگز نمی‌توان قطره‌ی خونی را از او بدون مجوز ریخت. کسانی که به عنوان ابزار بازدارنده، دست به ساختن سلاح‌های کشتار جمعی می‌زنند، فریبکاری می‌کنند. زیرا همین افراد روزی از آن برای پیروزی خود بهره گرفتند.

آیین اسلام کتاب مقدس خود را با بسم‌الله الرحمن الرحیم آغاز می‌کند و پیامبرش رحمة للعالمین است. او انسان را مسجود ملائکه و هدف خلقت آفرینش معرفی می‌کند. آیا چنین آیینی اجازه می‌دهد که بشریت به دست خود مظهر خشم و غضب تخریب و ویران گری گردد و روزی حیات مجموع بشریت را به خطر بیاندازد؟!

ما امیدواریم عزیزانی که در همایش فقه هسته‌ای شرکت دارند مساله را به صورت علمی تحلیل و بررسی کنند و نیز امیدواریم که دولت‌ها دست به استفاده از این سلاح ویرانگر نزنند و تلاش کنند دارندگان آن را وادار سازند که این سلاح‌ها را از بین برده و جهان را از وحشت این سلاح‌ها برهانند و دولت‌ها، مبشر، صلح، امنیت و سلامت باشند»

[="Tahoma"][="Blue"]کمالوندی: فتوای تحریم سلاح هسته ای احترام به کرامت بشر است

align: center

معاون راهبردی و مدیر کل امور مجلس سازمان انرژی اتمی در پایان ابراز داشت: بشریت باید دانش هسته ای داشته باشد و از آن استفاده کند ولی برای استفاده و به کارگیری از انرژی هسته ای تبعیض قائل می شوند و در حالتی که تا 70 سال دیگر انرژی های فصیلی از بین می رود، استفاده از انرژی هسته ای اهمیت خود را نشان می دهد و جایگزینی برای انرژی هسته ای وجود نخواهد داشت.

«بهروز کمالوندی» معاون راهبردی و مدیر کل امور مجلس سازمان انرژی اتمی صبح امروز ـ پنج شنبه اول اسفند ماه ـ در دومین روز همایش ملی فقه هسته ای که در تالار اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد، اظهار داشت: آوردگاه جمهوری اسلامی ایران اندیشه است و پیشرفت، پیشروی و تاثیرگذاری ما در این عرصه است و استکبار جهانی در عرصه اندیشه می خواهد با ما مقابله کند.

وی ادامه داد: فهم جهان لیبرالیسم از امنیت به دو مقوله بازدارندگی و مفهوم قدرت باز می گردد و قدرت را در توانایی نظامی و امکانات مادی می داند.

معاون راهبردی و مدیر کل امور مجلس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دیدگاه و تعریف غرب نسبت به امنیت و قدرت تغییر پیدا کرده است افزود: غرب امروز مفهوم واقع گرایی نوین را مطرح می کند و از این لحاظ به نگاه دینی نزدیک شده اند و جهان به لحاظ سیاسی و ارزشی در حال تغییر است.

کمالوندی با اشاره به اینکه بعد از فروپاشی کمونیسم خلأ قدرتی به وجود آمد ادامه داد: غرب به دنبال ایجاد توازن و موازنه در منطقه است و می خواهد در مقابل تاثیرات انقلاب منطقه را مدیریت کرده و به دنبال آن است که از دیپلماسی تحبیب و اقناعی استفاده کند.

وی درباره فتوای مقام معظم رهبری در مورد تحریم سلاح های هسته ای گفت: فتوای مقام معظم رهبری از باب دلسوزی نسبت به حفظ نسل بشریت و احترام به کرامت بشر است و این حکم بر قلب ها تاثیر می گذارد.

معاون راهبردی و مدیر کل امور مجلس سازمان انرژی اتمی در پایان ابراز داشت: بشریت باید دانش هسته ای داشته باشد و از آن استفاده کند ولی برای استفاده و به کارگیری از انرژی هسته ای تبعیض قائل می شوند و در حالتی که تا 70 سال دیگر انرژی های فصیلی از بین می رود، استفاده از انرژی هسته ای اهمیت خود را نشان می دهد و جایگزینی برای انرژی هسته ای وجود نخواهد داشت.

[/]

[="Tahoma"][="Blue"]آیت الله فقیهی: فتوای رهبری در زمینه سلاح هسته‌ای بیان حکم‌الله است
در ادامه آیت‌الله محسن فقیهی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم سخنرانی کرد و گفت: هر حکمی در اسلام ثبت شده مصلحتی پشتوانه آن حکم است.
وی خاطرنشان کرد: احکام تعبدی مانند نماز، حج، روزه و... بر اساس آیات و روایات معتبر انجام می‌شوند و احکام غیرتعبدی به دو دسته احکام تاسیسی و امضایی تقسیم می‌شود.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان داشت: در احکام غیرتعبدی، مبنا عقل است و تاثیر عقل حکم می‌کند تا زمانی که از سوی شارع خداوند نهی صریح نشده باشد.
وی ادامه داد: اگر تمام عقلا نسبت به یک مسئله حکم کنند، از نظر شارع معتبر است و مسائلی که از سوی وزارتخانه‌ها مطرح می‌شوند یکی از مسائل عقلی است.
فقیهی تصریح کرد: همه عاقلان قبول دارند که ظلم و فساد در زمین قبیح است و شارع مقدس نیز نمی‌تواند ظلم را حلال بداند و از نظر خداوند نیز ظلم عملی ناپسند است و خداوند در قرآن می‌فرماید که ظالمان را دوست ندارد و در آیات فراوانی نیز بر این امر تاکید شده است.
وی عنوان داشت: اگر فردی انسان بی‌گناهی را بکشد، نیز مرتکب ظلم شده و عقل هر انسان منطقی و مذهبی نیز این موضوع را قبول دارد و می‌پذیرد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه سلاح هسته‌ای حکمی واضح و روشن است گفت: فتوایی که مقام معظم رهبری در این زمینه بیان کردند از دلایل واضح و روشن برخوردار است که قابل انکار نیست.
وی عنوان داشت: در زمینه ظلم و فساد حقیقت شرعیه وجود ندارد، دنیا تشخیص می‌دهد که مصادیق فساد فی‌الارض است.
فقیهی یادآور شد: مسئله سلاح کشتار جمعی از نظر حکم اولیه اسلام حرام است و آنچه مقام معظم رهبری بیان کردند بیان حکم‌الله واقعی است.
وی خاطرنشان کرد:‌ البته روایات فراوانی در این زمینه وجود دارد و شاهد آن بنای حکم عقلی است.
[/]

باعرض سلام وخدا قوت وتشکر از زحمات جناب عالی
مطالعه شدعالی است :Gol: خداوند اجر تان دهد :Gol:

موضوع قفل شده است