فضايل و كراماتي از سيره ي امام حسين ـ عليه السلام ـ بيان كنيد؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فضايل و كراماتي از سيره ي امام حسين ـ عليه السلام ـ بيان كنيد؟

فضايل و كراماتي از سيره ي امام حسين ـ عليه السلام ـ بيان كنيد؟

بسم الله الرحمن الرحیماخلاق ستوده و اوصاف پسنديده و کرامات سید الشهدا فرزند امير المؤمنين ع بسيار زیاد است، که در کتب روایی و تاریخی آمده است . مدینة المعاجز بحرانی و اثبات الهداة شیخ حر عاملی از مهمترین تالیفات درباره کرامات اهل بیت معصومین ع است. هر چندبرخی روایات از جهات متعدد قابل خدشه است .اما مجموع روایات صحیح و متواتر بر مقام ایشان دلالت دارد .

1. هنگامی كه آن حضرت به جانب عراق مى‏رفت، ام سلمه گفت: اى حسين! جدت فرموده: تو در عراق شهید خواهی شد، و قدرى خاك به من داد و فرمود كه هرگاه اين خاك خون گردد حسين من كشته شده باشد. آن حضرت فرمود كه اگر نيز من به عراق نروم مقتول خواهم شد. پس قدرى خاك برداشت و به ام سلمه داد و فرمود: هرگاه من كشته شوم اين خاك به خون تبدیل گردد، بدان كه من كشته گرديدم. ام سلمه گويد: آن را نيز در شيشه‏اى نگهداشتم، چون دهم محرّم شد اتّفاقا چاشت نگاه كردم برقرار بود، چون روز به زوال رسيد آن خاك در هر دوشيشه خون شده بود.
2.جابر جعفى مى‏گويد: نزد آن حضرت بودم. مردی اعرابی با حال جنابت نزد ایشان آمد و خواست كه از آن حضرت سؤال كند، آن حضرت فرمود: روانيست كه نزد ما جنب آيد و ملاقات نمايد. آن مرد برخاست و غسل كرد و باز به نزد آن حضرت آمد و آنچه مشكل بود، سؤال نمود.
3. عبد اللّه بن عباس مى‏گويد: من نزد حسین بن علی- عليه السلام- بودم. اعرابى‏اى نزد وى آمد و گفت: يا بن رسول اللّه! مرا از متاع دنيا شترى بود آن نيز گم شده، پدرت گمشده‏ها را راه مى‏نمود، تو پسر چنان پدرى، مرا به شتر من راه نماى ،آن حضرت فرمود: به سرعت به فلان موضع برو كه شتر تو آنجا است ، اعرابى به آن موضع رسيد و شتر خود را به آن صفت بديد كه آن حضرت فرموده بود.
4 . شخصى نزد آن حضرت آمد و خواست كه از حال دو زن كه‏يكى مالدار بود و ديگرى به فقر و عفت گرفتار، سؤال كند و اینکه كدام از اين دو زن را به عقد اختيار كند. چون به خدمت امام حسین ع رسيد، پيش از آنكه سؤال كند آن حضرت فرمود: آن زن اگرچه فقر دارد اما زود باشد كه خداى تعالى تو را از او فرزندى كرامت كند كه بهترين آن زمان باشد و اموال تو بسيار گردد. آن شخص به قول آن حضرت عمل نمود، به اندك زمانى مالدار گرديد و صاحب فرزند رشيدی شد .
5.آن حضرت در شب عاشورا ياران خود را طلبيد و فرمود: اى ياران! رسم وفادارى به جاى آورديد، حالا برخيزيد و به اطراف عالم متفرق گرديد، دشمن مرا مى‏خواهد و چون شما را با من نبيند دست از شما بر مى‏دارند. یاران آن حضرت هیچ کدام از آن حضرت جدا نشدند و به غير از ایثار كلمه‏اى ديگر بر زبان نیاوردنند. پس امام فرمود: اگر برويد يك تن كشته نشويد الّا من و اگر نرويد جمله كشته شويد الّا يك تن، و اشاره به على بن الحسين كرد. و آن‏چنان شد كه آن حضرت فرمود.
ارشاد شیخ مفید ، منتهی الامال ، و آثار احمدى تاريخ زندگانى پيامبر اسلام و ائمه اطهار(ع)

بسم الله
ابن شهر آشوب از سلمان فارسی روایت نموده است:حضرت حسین علیه السلام در دامن رسول خدا صلی الله علیه وآله جای داشت. پیغمبر (ص)او را می بوسیدو می فرمود:تو سید پدر ساداتی و امام پسر امام وپدر امامانی و حجت پسر حجت و پدرحجت های خدایی.از صلب تو نه تن امام پدید آیند و نهم ایشان قائم آل محمدعلیهم السلام است.
منتهی الامال ،ج 1.

موضوع قفل شده است