جمع بندی فرزندان آدم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرزندان آدم

فرزندان حضرت آدم(ع) چند نفر بوده أند؟

برچسب: 

تعداد فرزندان حضرت آدم دقیق مشخص نیست برخی می گویند حضرت آدم حدود ۳۴ فرزند داشته است که هابیل و قابیل از اولین فرزندان این پیامبر بزرگوار بوده اند. در روایتی از امام محمد باقر علیه السلام آمده است: آدم علیه السلام بعد از کشته شدن هابیل، بسیار گریست و به درگاه خداوند شکوه کرد. خداوند به او وعده پسری داد تا جای هابیل را بگیرد. آن گاه به او فرزندی عطا کرد که آدم او را شیث نام گذاشت. خداوند به آدم وحی کرد که: «این پسر بخششی است از جانب پروردگارت، پس نام او را «هبة الله» بگذار.» و آدم علیه السلام نیز چنین کرد. آدم به هنگام وفات، مأمور شد شیث را جانشین و وصی خود معرفی نماید. او نیز تمامی فرزندان خود را جمع نمود و شیث را به جانشینی خود منصوب نمود.
طبق نظر مورخین(1)حوا حدود پانصد زایمان که در هر زایمان یک دختر و یک پسر بدنیا می‏آمد داشت.نام چند تن از فرزندان آدم و حوا به این شرح است:

  • هابیل
  • قابیل
  • اقلیما (که با هابیل دوقلو بود)
  • شیث(که ظاهرا بعد از مرگ هابیل به دنیا آمده)
  • یافث
  • فریدا
  • صیدا
  • لوذا
1.اطلاعات عمومی ۲۰۰۰ پیام نوین جلد اول

قاضی ناصر الدین بیضاوی در کتاب نظام التواریخ دربارۀ تعداد فرزندان حضرت آدم و حوا می گوید: حوا هر نوبت که حامله می شد پسری و دختری [توأمان] می آورد وی در ادامه می نویسد: ایشان [حوا] را صد و بیست شکم فرزند آمد و قابیل پسر شکم چهارم است. بعد از هلاک قتل هابیل به پنج سال، آدم را پسری آمد به یک شکم، تنها بی دختر، او را “شیث” نام نهاد و فرمود که او بدل هابیل و پسری مبارک است و پیغمبر خواهد شد.(1)طبق این نظر؛ آدم و حوا دارای ۲۳۹ فرزند بوده اند.
طبری درکتاب تاریخ خود سه نظر را به این شرح آورده است:
۱٫ صد و بیست فرزند، اعم از دختر و پسر
۲٫ چهل پسر و دختر
۳٫ بیست و پنج پسر و چهار دختر

1.بیضاوی، ناصر الدین، و میر هاشم، محدث، ص ۵- ۶٫
برای اطلاع بیشتر رجوع کنیدبه: تاریخ طبری،تاریخ الامم و الملوک، ج ۱، ص145

[=&quot]

[=&quot]

[=&quot]جواب این سوال این مقدمه استوار است که به چگونگی ورود انسان به عرصه تمدن و پس از آن چگونگی حفظ و ثبت آن پس از اختراع خط و کتابت برمی گردد. و این خود سبب بوجود آمدن بسیاری از مطالب و داده های به اصطلاح تاریخی در کتاب های تاریخی شده است که تنها بر حدس و گمان استوار است.

[=&quot]و ابن خلدون اطلاعات جالبی در مورد چگونگی تحلیل این موارد ارائه کرده است. اما در این مورد دو جواب می توان داد. یکی آنکه می توان به قرآن استناد داد که قطعا دو فرزند برای حضرت آدم(ع) برشمرده است. گرچه در برخی کتاب ها برای [=&quot]حضرت آدم فرزند فراوانی برشمرده اند.


[=&quot]از سوی دیگر و با توجه به این نکته که نسل همه ما به حضرت آدم و حوا برمی گردد از این رو چندین ملیارد نفر را می توان نام برد که همگی فرزندان آدم (ع) می باشند.


[=&quot]

[=&quot]موفق باشید.

[=&quot]
موضوع قفل شده است