جمع بندی فاصله ی بلوغ جنسی و ازدواج، در جامعه ی دوران پیامبر و امامان معصوم علیهم السلام

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فاصله ی بلوغ جنسی و ازدواج، در جامعه ی دوران پیامبر و امامان معصوم علیهم السلام

سلام به همه ی دوستان اسک دینی
میلاد امام علی علیه السلام هم پساپیش به همه ی شما بچه های مذهبی مبارک:Kaf:

راستش یه موضوعی یا یه مشکلی تو ذهنم خیلی سوالا ایجاد کرده.................؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟................................
بلکه این موضوع دغدغه ی بیشتر نوجووناس
و اون اینه :
نوجوونا که تقریبا تو سن 14 یا 15 سالگی به بلوغ میرسن وبعدها نیاز به ارضای غریزه جنسی پیدامیکنن ، ولی هیچ راهی هم ندارن از طرفی هم بین بلوغ جسمی و اجتماعی تو جامعه ما خیلی است و نمیتونن ازدواج کنن و به خاطر فشار اکثرا دچار بعضی گناها میشن که بماند، تکلیفشون چیه؟؟؟
تقوا؟ اخه میگن قویترین غریزه شهوته خیییییییییلاهم نمیتونن تقوا پیشه کنن
ازدواج دایم؟ خخخخخخخخخخخخخخخ الان سن ازدواج خییییلی بالاس کی به یه بچه 16 17 ساله زن میده؟
ازدواج موقت؟ اونم تو جامعه ی ما!!!
.
.
.
.
.
.
.
.
.

و اما سوال اصلیم اینه :
در زمان پیامبر و امامان معصوم وضع نوجوونا چه جوری بود و تو چه سنی ازدواج می کردند و آیا ازدواج موقت رایج بود؟

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد عماد

پرسش:
در زمان پیامبر و امامان معصوم (علیهم السلام) نوجوانان در چه سنی ازدواج می کردند؟و آیا ازدواج موقت رایج بود.؟

پاسخ:
فرهنگ حاکم بر زمان صدر اسلام در مورد ازدواج با فرهنگ الان جامعه ما بسیار متفاوت بوده است، اگر شما به سن ازدواج حضرت زهرا (سلام الله علیها) دقت بفرمائید، مشخص می شود که حریم هایی که امروزه بر فرهنگ ما حاکم بوده در آن زمان نبوده است. حضرت زهرا (سلام الله علیها) در سن نه سالگی ازدواج می کنند.
در روايتى از رسول مكرم اسلام (صلی الله علیه وآله) ملاك سن ازدواج در ضمن تشبيه زيبايى ارائه مى گردد: «إِنَّ الْأَبْكَارَ بِمَنْزِلَةِ الثَّمَرِ عَلَى الشَّجَرِ إِذَا أَدْرَكَ ثِمَارُهَا فَلَمْ تُجْتَنَ أَفْسَدَتْهُ الشَّمْسُ وَ نَثَرَتْهُ الرِّيَاحُ وَ كَذَلِكَ الْأَبْكَارُ إِذَا أَدْرَكْنَ مَا يُدْرِكُ النِّسَاءُ فَلَيْسَ لَهُنَّ دَوَاءٌ إِلَّا الْبُعُولَةُ وَ إِلَّا لَمْ يُؤْمَنْ عَلَيْهِنَّ الْفَسَادُ لِأَنَّهُنَّ بَشَر»؛ دوشيزگان مانند ميوه بر درخت هستند زمانى كه برسند بايد آنان را چيد وگرنه حرارت خورشيد و وزش بادها تباهشان مى كند، زمانى كه دوشيزگان آنچه را كه زنان «از غريزه جنسى» درك مى كنند حس كنند دوايى جز شوهر كردن ندارند و در غير اين صورت فاسد و آلوده مى شوند زيرا آن ها نيز بشر هستند.(1)
البته این بدان معنا نیست که امروزه دختران را 9 سالگی به خانه شوهر بفرستیم، و هر شخصی باید توانائی هایی خود را در نظر بگیرد بلکه منظورم این است حریم های امروزی در صدر اسلام مطرح نبوده و اهمیت داده نمی شده، بسیاری از مسائلی که امروزه سن ازدواج جوانها را بالا برده فرهنگ غلط و نیازهای کاذبی است که جای اصل را گرفته است.
اما در مورد ازدواج موقت در عصر پیامبر و ائمه معصومین (علیهم السلام) در منابع آمده است که پیامبر ازدواج موقت داشته‌اند(2) نیز روایاتی وجود دارد که ائمه نیز به این نوع ازدواج اقدام کرده ند مانند این که در روایتی آمده است امام علی (علیه السلام) با زنی از قبیله بنی نهشل در کوفه ازدواج موقت کرد.(3) اگر چه عمر بن خطاب آن را تحریم کرده بود.

_________________
(1) عاملی، شیخ حر، محمد بن حسن (۱۱۰۴ق)، وسائل الشیعة، مؤسسه آل البیت، قم، ۱۴۰۹ق، چاپ اول.ج 23، 61/20 باب استحباب تعجيل تزويج البنت عند بلوغها و تحصينها بالزوج ... . . ص: 61.
(2) همان، ج۲۱، ص۱۳.
(3) همان، ص۱۰.

موضوع قفل شده است