عیسی بن مریم

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
عیسی بن مریم

بسم الله الرحمن الرحیم

واژه "سلام" را در قرآن کریم جستجو کنید! با آیات متعددی مواجه خواهید شد که در زمره آنها آیاتی هستند که سوژه سلام متن، رسولان الهی و پیامبران می باشند. به بخشی از این آیات توجه فرمایید:

سَلَامٌ عَلَىٰ إِبْرَاهِیمَ ﴿الصافات: ١٠٩﴾

وَسَلَامٌ عَلَیْهِ یَوْمَ وُلِدَ وَیَوْمَ یَمُوتُ وَیَوْمَ یُبْعَثُ حَیًّا ﴿مریم: ١٥﴾

سَلَامٌ عَلَىٰ إِلْ یَاسِینَ ﴿الصافات: ١٣٠﴾

سَلَامٌ عَلَىٰ مُوسَىٰ وَهَارُونَ ﴿الصافات: ١٢٠﴾

سَلَامٌ عَلَىٰ نُوحٍ فِی الْعَالَمِینَ ﴿الصافات: ٧٩﴾

فَسَلَامٌ لَّکَ مِنْ أَصْحَابِ الْیَمِینِ ﴿الواقعة: ٩١﴾

وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِینَ ﴿الصافات: ١٨١﴾

ملاحظه می کنید که همه آیات فوق دارای یک وجه مشترک هستند بدین ترتیب که در متن آنها سوژه سلام، یک سوم شخص مانند (ابرهیم، موسی، هرون و غیرو) می باشد. لیکن یک آیه در قرآن عظیم وجود دارد که از این قاعده مستثنی است که در ذیل آمده است:

وَالسَّلَامُ عَلَیَّ یَوْمَ وُلِدتُّ وَیَوْمَ أَمُوتُ وَیَوْمَ أُبْعَثُ حَیًّا ﴿مریم: ٣٣﴾

و سلام بر من، روزى که زاده شدم و روزى که مى‌میرم و روزى که زنده برانگیخته مى‌شوم.

آیه فوق بخشی از شرح زندگی عیسای نبی و برگرفته از سوره مریم در قرآن کریم است. در آیه فوق ملاحظه میشود که مسیح عیسی بن مریم بر شخص خودش سلام فرستاده است! بعبارت دیگر این آیه از این دیدگاه که یک اول شخص، خودش سوژه سلام خودش می باشد، بسیار قابل تامل و تعمق است و این موضوع بحث این یادداشت است.

نویسنده معتقد است که معبر ادراک و فهم این سلام عیسی مسیح بر شخص خود، از آن آیاتی از قرآن کریم میگذرد که نام این پیامبر را همواره با عبارات ذیل قرین گردانیده است:

...وَأَیَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ... ﴿البقرة: ٨٧﴾

... وَأَیَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ... ﴿البقرة: ٢٥٣﴾

... إِذْ أَیَّدتُّکَ بِرُوحِ الْقُدُسِ... ﴿المائدة: ١١٠﴾

کلمه "ایدناه" از ریشه عبری "ید" آمده است و دارای یک ابر بسیط معنایی است. دو معنای کلمه ید: هم به معنی "اختیارات" و هم در تحت الفظ معنای "دست" بررسی شده است
. در آیات فوق نیز فعل "ایدناه" دلالت بر "با اختیارات یاری رساندن" دارد که در نهایت میتوان دو آیه فوق الذکر 87 و 253 سوره بقره را به صورت "و او را با اختیارات روح القدس یاری کردیم" ترجمه نمود و بخش فوق الذکر آیه 110 سوره مائده هم به صورت ذیل ترجمه میشود:

...و هنگامیکه تو را با اختیارات روح القدس یاری کردم... (مائده 110)

شاهد صحت ترجمان فوق هم آن آیاتی از قرآن کریم است که شرح معجزات بسیار عظیم این پیامبر فرستاده شده بر بنی اسرائیل را در کتاب ثبت نموده است:

...من از گل براى شما به شکل پرنده مى‌سازم، آنگاه در آن مى‌دمم، پس به اذن الله پرنده‌اى مى شود؛ و به اذن الله نابیناى مادرزاد و پیس را شفا مى‌بخشم؛ و مردگان را زنده مى‌گردانم؛ و شما را از آنچه مى‌خورید و در خانه هایتان ذخیره مى‌کنید، خبر مى‌دهم؛ مسلماً در این، براى شما -اگر مؤمن باشید- عبرت است.» ﴿آل‌عمران: ٤٩﴾

همانطور که آیات قرآنی و همچنین آیات انجیل جداگانه گواهی میدهند، ملاحظه می فرمایید اختیارات مسیح عیسی بن مریم، اختیارات بسیار عظیمی بوده است و اینطور بود که او معجزات بسیار عظیمی را به اذن الله و با یاری ید روح القدس اجرایی می نمود. اما دقت کنید که چگونه همین اختیارات عظیم واگذارده شده به عیسای پیامبر، جاهلان و مشرکین بی بهره از کتاب الله را دچار توهم "خدا خواندن" مسیح نمود. این در حالی است که قرآن کریم و انجیل هر دو بر این حقیقت صحه گذاشته اند که این تنها اختیارات عظیم روح القدس است که به اذن الله و جهت یاری رساندن به مسیح عیسی بن مریم تفویض شده است. و تفویض چنین اختیاراتی به چنین پیامبری به هیچ وجه با "خدا خواندن" مسیح که کفر اعتقادی بزرگی است، ارتباطی ندارد:

کسانى که گفتند: «الله همان مسیح پسر مریم است» مسلماً کافر شده‌اند. بگو: اگر [الله] اراده کند که مسیح پسر مریم و مادرش و هر که را که در زمین است، جملگى به هلاکت رساند، چه کسى در مقابل الله اختیارى دارد؟ فرمانروایى آسمانها و زمین و آنچه میان آن دو است از آن الله است. هر چه بخواهد مى‌آفریند، و الله بر هر چیزى تواناست ﴿المائدة: ١٧﴾

پس وقتی عیسی مسیح در آیه 33 سوره مریم بر شخص خود سلام می فرستد، اینطور به نظر می آید که مسیح عیسی بن مریم است که سوژه سلام شخص خود قرار گرفته است، در حالیکه با تدبر در آیات قرآن کریم متوجه میشویم که این لسان نصب شده بر روی زبان مسیح عیسی بن مریم است که بر عیسی بن مریم سلام می فرستد، نه خود او بر شخص خودش! همان لسانی که در گهواره او را به سخن آورده بود که بخشی از یاری الله در کنار دیگر معجزات عنایت شده به عیسی بن مریم می باشد. این سلام برای تفکر و تعمق مومنان در قرآن کریم ثبت و ضبط گردیده است و مبنای مهمی در فهم انجیل و قرآن کریم می باشد.

نکته ای مهم:

یکی دیگر از اختیارات روح القدسی تفویض شده به مسیح عیسی بن مریم، به اذن الله، تکلم او در مهد و هنگام نوزادی و کهولت بوده است. بگونه ای که مطابق قرآن کریم او در مهد نوزادی، خودش را "عبد الله" معرفی می نماید که انجیل نیز در تصدیق قرآن کریم با همین لقب به مسیح عیسی بن مریم ارجاعات بسیار دارد:

قَالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتَانِیَ الْکِتَابَ وَجَعَلَنِی نَبِیًّا ﴿مریم: ٣٠﴾

اما مشرکین معتقد به مفهوم کفرآمیز تثلیث (که طی آن الله "اب" یا پدر، مسیح "ابن" یا پسر و جز سوم روح القدس از آب درآمده است) عبارت کفرآمیز " ابا عبد الله" را کلید زدند تا از آن برای رجوع به یکی از اجزای سه گانگی یعنی "پدر" استفاده نمایند. همین عبارت کفرآمیز مسیحیت تثلیثی، یعنی عبارت "ابا عبد الله"، بعدها در دعانوشته های کفرآمیز مسیحیت سه گانه پرست و دیگر فرقه ها شیوع پیدا کرد و به صورت زیارتنامه ضمیمه اناجیل عربی و آرامی و سپس دعانوشته های دیگران دست به دست چرخید و هنوز هم می چرخد!

پس واى بر کسانى که کتاب با دستهاى خود مى‌نویسند، سپس مى‌گویند: «این از جانب الله است»، تا بدان بهاى ناچیزى به دست آرند؛ پس واى بر ایشان از آنچه دستهایشان نوشته، و واى بر ایشان از آنچه [از این راه‌] به دست مى‌آورند. (بقره 79)

والحمدلله رب العلمین