جمع بندی علت انتشار سریع عصبانیت در فضای مجازی؟!

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علت انتشار سریع عصبانیت در فضای مجازی؟!

بسم رب المهدی

علت انتشار سریع عصبانیت در فضای مجازی چیست؟!
گاهی با کسی در فضای مجازی سر یک موضوع مباحثه می کنیم یا مشاهده می کنیم افرادی با هم مباحثه می کنند، یکدفعه به صورت غیر منتظره ای یکی یا دوتاشون عصبانی میشن و شدیدا بهم پرخاش می کنند، حتی گاهی یکدیگر رو تهدید به قتل می کنند!!
اونطوری که بنده دیدم خیلی سریع سوء تفاهم پیش میاد و حرف همدیگر رو اونطوری که نباید متوجه میشن و از طرفی این انتشار عصبانیت رو به دوستان خودشون هم منتقل می کنند!

علت اصلیش ربطی به ماهیت فضای مجازی داره، این که دقیقا چه ربطی داره رو هنوز متوجه نشدم ، اما برای جلوگیری از انتشار اون آیا راهی هست؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

پرسش:
علت انتشار سریع عصبانیت در فضای مجازی چیست؟!

پاسخ:
هر رفتار و گفتاری که از ما سر می زند برخواسته از افکار و شناختی است که نسبت به آن در ذهن و فکر ما شکل گرفته است، یا به عبارتی یک یادگیری اتفاق افتاده است و شخص طبق آن برخورد و رفتار می کند.
گاهی این پیش زمینه و شناخت جنبه منطقی دارد و شخص با اصول آن آشناست و گاهی فرد جاهل است و از این جهل خود بی اطلاع است، و یا یادگیری و شناخت غلط در ذهن او شکل گرفته است. هر رفتار طبق این مبنا آثار خاص خودش را خواهد داشت.

حالا بحث و جدل های خارج از سیر منطقی و اصولی چه در فضای مجازی و چه در فضای واقعی وقتی اتفاق می افتد، که متکی بر منطق غلط و تفکر و شناخت غیر واقع بینانه باشد، و همچنین زمینه های جهل و بی خردی و بی تأملی و بی توجهی و ... می تواند از عوامل تشدید کننده باشد.
و در نهایت چنین مباحثه ای فایده نخواهد داشت، و چه بسا هیچ ثمره علمی هم نداشته باشد، و حتی در آموزه های دینی از بحث و جدل غیر منطقی و غیر اصولی نهی شده است.

اما اصولی که در بحث های علمی و گفتگو باید ملاحضه کرد و الزام به آن ضروری است و می تواند برای ما مفید واقع شود، (چه در فضای مجازی باشیم و چه در فضای واقعی) عبارتند:
1. اصل داشتن آگاهی و شناخت در مورد موضوع:
گاهی اطلاعات ما یا ناقص است، یا بی اطلاع هستیم، و یا اشتباه یاد گرفته ایم، در این صورت ادامه بحث بدون این مبنا مشکل ساز خواهد شد، فلذا در هر موضوع که مسلّط نیستیم و یا کاملا اطمینان نداریم، اظهار نظر خطاست.

2. گفت و گوی مسالمت آمیز:
گفت و گوی مسالمت آمیز یک دستور قرآنی است، در این نوع سبک برخورد و رفتار باید رفتار و گفتار فرد به دور از خشم، و پرخاشگری و همراه با آرامش و مؤدبانه و با حفظ حرمت و احترام باشد.
لذا تهدید، تحقیر و سرزنش و تخریب و ناسزا روش منطقی برای ادامه بحث و گفتگو روا نیست و فایده ای جز تلف کردن وقت و خسته شدن شخص ندارد.
«و لا تجادلوا اهل الکتاب الا بالتی هی احسن الا الذین ظلموا منهم و قولوا آمنا بالذی انزل الینا و انزل الیکم و الهنا و الهکم واحد و نحن له مسلمون» ؛ با اهل کتاب، جز به شیوه ای که نیکوتر است مجادله نکنید، مگر کسانی از آنها که مرتکب ظلم و ستم شده اند؛ و بگویید به آنچه بر ما و ـ به آن چه ـ بر شما نازل شده ایمان آورده ایم و خدای ما و شما یکی است و ما همه فرمان بردار اوییم.(1)

3. رعایت موازین اخلاقی:
الف) مهربانی و عطوفت: رحمت در واقع اساس و مبنای روابط در بین مومنان است. رحمت از ریشه (ر ح م) به معنای مهربانی است. این موضوع در قرآن کریم بسیار مورد توجه بوده است؛ اساس دین اسلام در بحث روابط بین مومنین رحمت و مهربانی است.
رحمت در روابط مومنان با یکدیگر نیز جداگانه در قرآن کریم مورد تاکید قرار می گیرد. «محمد رسول الله و الذین معه اشداد علی الکفار رحماء بینهم»(2)
مطابق این آیه شریفه، مومنان با رحم و عطوفت و مهربانی در بین خودشان رفتار می کنند.

این مهربانی و عطوفت شامل کلیه روابط هاست و فرقی در بین روابط فضای مجازی باشد و یا فضای واقعی، نیست. (البته در بحث روابط نامحرم، رعایت این اصل مختصری ظریف و دقیق هست، جملات و گفتگوها باید طوری باشد که باعث تحریک و تحریص جنس مخالف نباشد.)
با این تصور اگر فردی با نگاه عطوفت و مهربانی با یک فرد وارد بحث و گفتگو شود، دیگر کسی را آرزده نخواهد کرد و امکان رسیدن به واقعیت و حقیقت با این روش بیشتر خواهد شد.

ب) حسن خلق و تواضع:
حسن به معنای زیبایی و نکویی است و خلق به معنی عادت و طبع و مروت است(3)؛ بنابر این حسن خلق به معنی منش و رفتار و عادتی است که نیکو و خوشایند باشد تواضع نیز از ریشه (و ض ع) به معنی تذلل و نرمی و خضوع است.(4)؛ خلق خوش و تواضع در برخورد با مردم، از مهم ترین جنبه های روابط اخلاقی مومنان در جامعه اسلامی است.
اگر مبنای بحث و گفتگو از روی تواضع و رسیدن به واقع و حقیقت باشد، دیگر رذایل اخلاقی دیگری مثل: تبختر و تحقیر و سرزنش جایگاهی نخواهد داشت.

به خاطر ارزش و اهمیت آن قرآن کریم در سوره لقمان آیه 18 چنین رفتاری را به فرزندش توصیه می کند، لقمان حكیم فرزندش را به تواضع و فروتنی و خوشرویی توصیه می کند، چرا که از عالی ترین صفات انساني محسوب می شوند .
و در آیه زیبای دیگری خداوند علت گرایش مومنان به پیامبر مهربان (صلی الله علیه و آله) را اخلاق نیک و نرمی او بیان می کند؛ «فبما رحمه من الله لننت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من قولک ...»(5)

ج) روحیه احترام و تکریم:
اگر در ارتباطلات خود این اصل را رعایت کنیم، روابط قوی تر و کینه و کدورت ها کم و از بین می رود، در بحث و گفتگوها اگر این اصل را رعایت کنیم، ثمرات مبارکی را خواهیم دید.

د) موقعیت شناسی:
شناختن موقعیت مناسب در انجام کار یا یک تصمیم منطقی خیلی مهم و ضروری است، اگر موقعیت مناسب را نتوانیم کشف کنیم، کار ما بی ثمر خواهد شد، این موضوع در بحث و گفتگوها خصوصا در فضای مجازی اگر خوب تشخیص داده شود، به نتیجه کار و روحیه فرد خیلی اثر مثبت می گذارد.
وقتی از ابتدای امر مشخص است که شخص فرد کم آگاه، لج باز، و بی خرد، بی منطق و یا عقده ای و جاهل و ... می باشد.
خوب طبیعی است که ادامه دادن بحث با این افراد هیچ فایده ای ندارد.

___________
(1) عنکبوت/ 46.
(2) فتح/ 29.
(3) قرشی، سید علی اکبر، قاموس قرآن، ج2 ، ص135 و ص293.
(4) فراهیدی، خلیل بن احمد، کتاب العین، ج2 ، ص196.
(5) آل عمران/ 159.

موضوع قفل شده است