علت اختلاف نظرات علما در مورد موسیقی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علت اختلاف نظرات علما در مورد موسیقی

سلام خيلي دوست دارم بدونم نظز كارشناس مربوطه در باره اين مقاله تابناك چيه؟؟؟
لطفا رفع شبهه كنيد.
نگاه علما به موسقي چرا تفاوت داره؟ اصلا تفاوت داره يا نه؟
نشاني سايت:
http://www.tabnak.ir/fa/news/410163
از توجه شما ممنونم...

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد صفا

omid1367;643879 نوشت:
سلام خيلي دوست دارم بدونم نظز كارشناس مربوطه در باره اين مقاله تابناك چيه؟؟؟

با سلام و عرض ادب
ضمن عرض پوزش بخاطر تأخیر پیش آمده
باید عرض کنم، نسبت به یک موضوع می توان از زوایای مختلف نگریست. مقوله موسیقی نیز از این باب مستثنی نیست. مقام معظم رهبری به عنوان یکی از بزرگترین دانشمندان علوم انسانی جهان معاصر، در این مقاله(البته مکتوب سخنان ایشان است) به مقوله موسیقی از حیث دسته بندی علوم، اقسام، پیشینه استفاده از آن در شرق و غرب و ایران، بایسته های موسیقی متعالی پرداخته اند. مجموعه سخنان ایشان مبتنی به این مبنی است که اساس موسیقی از حیث هنری و فقهی مورد پذیرش ایشان است ولی ایشان در کارکرد های آن و بایستگی های قسم متعالی آن دارای متد و نظر خاصی هستند. بعبارت فقهی ایشان قائل به تقسیم موسیقی به دو قسم موسیقی حلال و حرام بوده و از اساس منکر صحت استفاده از موسیقی نیستند. بنده در تمام عرصه های فقهی، اجتماعی، و.... مقلد معظم له می باشم.

omid1367;643879 نوشت:
گاه علما به موسقي چرا تفاوت داره؟ اصلا تفاوت داره يا نه؟

این مسئله بشکل عامتری قابل طرح است! علماء در عرصه های مختلف استنباط و استخراج احکام دارای تفاوت دیدگاه هستند. با اینکه منابع اجتهاد آنها برابر است و همه از قرآن و سنت و عقل و اجماع برای دستیابی به حکم شرعی استفاده می کنند ولی مبانی استنباط متفاوتی باهم داشته لذا احیاناً تفاوت هایی در فتاوا دارند. توضیح اینکه نزدیک به چهارده علم در استنباط حکم شرعی دخالت دارد؛ منطق، اصول، ادبیات عرب، رجال، درایه، تفسیر، تاریخ و... تفاوت دیدگاه در هر یک از این علوم باعث تفاوت در حکم می شود.
با مراجعه به فتاوای مراجع متوجه اختلاف نظر انها پیرامون حکم موسیقی می شویم در این باره می توان به آدرس زیر مراجعه نمود.
http://www.askdin.com/thread771-18.html

omid1367;643879 نوشت:
نگاه علما به موسقي ........اصلا تفاوت داره يا نه؟

با سلام و عرض ادب
بله نظر مراجع پیرامون موسیقی متفاوت است نظر جنابعالی را به احکام موسیقی از دیدگاه مراجع معطوف می نمایم البته فقهاء در این مورد تقریبا در دو دسته کلی قرار دارند؛

دسته اول
منکر اساس موسیقی نیستند بلکه قسم خاصی از موسیقی که لهوی یا شامل غنا و.... هستند را منکر هستند.

علماء قائل به این نظریه
حضرت آیة الله سیستانی: «اگر موسیقی مناسب مجالس لهو و عیاشی نباشد حرام نیست»
حضرت آیة الله تبریزی: «گوش دادن به موسیقی لهوی که مناسب مجالس خوش گذارنی می باشد، جایز نیست و همچنین ساخت و تعلیم و خرید و فروش ابزار آلات موسیقی لهوی جایز نیست»
حضرت آیة الله خامنه ای: «هر گونه نوازندگی مطرب لهوی که متناسب با مجالس عیش و نوش باشد حرام است»
حضرت آیة الله فاضل لنکرانی: «موسیقی اگر مطرب و مهیج و مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است و در غیر این صورت مانعی ندارد و مرکز پخش تأثیری در حکم ندارد.»
حضرت آیة الله بهجت: «اگر موسیقی مطرب باشد، استماع و خرید و فروش آن حرام است»
حضرت آیة الله مکارم شیرازی: «کلیه صداها و آهنگ ها که مناسب لهو و فساد است، حرام و غیر آن حلال است و تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف عام خواهد بود.»
حضرت آیة الله مظاهری: «اگر موسیقی لهوی و تحریک کننده باشد، حرام است.»
حضرت آیة الله گلپایگانی (رضوان الله تعالی علیه): «غنا کشیدن صدا و دور دادن آن به کیفیّت خاصه ی طرب آور است که مناسب با مجالس لهو و محافل انس و طرب و موافق با آلات لهو ولعب است و خواندن به نحو غنا و گوش دادن به آن و تکسب به آن حرام است و فرقی نمی کند که همراه با آلات لهو خوانده شود یا نه و در کلام باطل استعمال شود یا در قرآن یا دعا یا مرثیه یا شعر»

دسته دوم
موسیقی را کلاً حرام می دانند.

علماء قائل به این نظریه
حضرت آیة الله صافی گلپایگانی: «آنچه را عرف مردم موسیقی می دانند،استماع آن و ساخت و تعلیم و تعلم و فروش آلات آن حرام است»

منبع فتاوی: http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/2689/4257/28247/

با سلام و عرض ادب
چنانچه گذشت موسیقی در نظر اکثر مراجع به دو دسته موسیقی حلال و حرام تقسیم می شود. و اگر موسیقی مشتمل بر غنا یا مناسب مجالس لهو و... باشد این موسیقی از اقسام موسیقی حرام است توضیح دو اصطلاح«غنا» و « مجالس لهو» را می توان از فتاوای فوق فهمید
غنا: غنا عبارت از کشیدن صدا و دور دادن آن به کیفیّت خاصه ی طرب آور است[1]
مجالس لهو: طبق بیان بزرگواران در فتاوا مجالس لهو، مجالس خوشگذرانی[2] است که برای عیش و نوش[3] و عیاشی[4] ترتیب داده شده اند. ( البته به نظر می رسد هر عبارت مکمل عبارت دیگر و توضیح دهنده آن است)

حکمت حرمت
توجه به حکمت حرمت این قسم ما را در رسیدن به فهم چرایی ممنوعیت این نوع یاری می رساند.با توجه به آیات قرآن و روایات و دیدگاه برخی از روانشناسان و پزشکان، می­توان موارد زیر را از جمله حکمت­های حرمت موسیقی دانست:
1- زمینه ساز فساد اخلاقی: غنا و آواز مطرب لهوی، انسان را به شهوت و فساد اخلاقی می­کشاند و از راه پرهیزکاری باز می­دارد. از پیامبر گرامی اسلام نقل شده است: «غنا نردبان زنا است»[5].
2- عامل گمراهی : قرآن[6] یکی از عوامل گمراهی را لهو الحدیث دانسته است و در روایات[7] لهو الحدیث، غنا دانسته شده است. چون لهو، چیزی است که باعث غفلت و فراموشی خدا می­شود. لذا کسی که غنا را گوش کند از یاد خدا غافل خواهد شد.
3- آسیب روحی: برخی ازپزشکان معتقدند که غنا و موسیقی آثار زیانباری بر اعصاب دارد و در حقیقت، یکی از عوامل مهم تخدیر اعصاب به شمار می­رود[8]. البته باید دانست که موسیقی­های تند و استفاده زیاد از آن باعث تخدیر اعصاب می­شود و پیامدهای منفی معنوی آن در سایر موارد نیاید نادیده گرفته شود.
و....


[/HR][1]- طبق تعریف آیت الله گلپایگانی(رضوان الله علیه)

[2] - آیت الله تبریزی(رضوان الله علیه)

[3] - آیت الله خامنه ای

[4] - آیت الله سیستانی

[5] - بحارالانوارج76،باب99

[6] - لقمان، آیه31

[7] - وسائل الشیعه،ج12، باب99

[8] - عبدالکریم عکاش، الغنا فی الاسلام، ص151

امروزه موسقي يك اصل جدا ناشودني تو تمام جوامع به ويژه جامعه ماست كه بين جوانان خيلي طرفدار داره نمونشم مراسم خاكسپاري مرحوم پاشايي بود كه چه جمعيت عظيمي شركت كرده بودند كه اكثرشونم جوانان بودن.
در هر صورت بايد بيشتر رو اين موضوع بحث بشه.
چرا علماي ما تو اين مسائل كنار كشيدن؟؟؟
يجوري بيرون صحبت ميشه كه مردم علماي ديني رو تو دنياي ديگه مي بينند، خارج از دنياي خودشون، مگه وظيفه ما امر به معروف نيست چرا بس علما توش پيش قدم نمي شند....

موضوع قفل شده است