جمع بندی عصمت فرشته و نبی در قرآن

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عصمت فرشته و نبی در قرآن

ما اعتقاد داریم نبی و فرشته معصومند اما ترک اولی میتوانند کنند. حال:
چرا حضرت آدم گناه کرد؟
چرا ابلیس گناه کرد؟

کارشناس بحث : یاسین

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

در مورد عصمت فرشتگان خداوند می فرماید:« وَ قَالُواْ اتخََّذَ الرَّحْمَانُ وَلَدًا سُبْحَانَهُ بَلْ عِبَادٌ مُّكْرَمُونَ لَا يَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَ هُم بِأَمْرِهِ يَعْمَلُونَ»[1] (آنها گفتند: «خداوند رحمان فرزندى براى خود انتخاب كرده است»! او منزه است (از اين عيب و نقص) آنها [فرشتگان‏] بندگان شايسته اويند. هرگز در سخن بر او پيشى نمى ‏گيرند و (پيوسته) به فرمان او عمل مى ‏كنند.)


فرشتگان قبل از خداوند هیچ حرفی نمی زنند، هنگامی هم که چیزی می گویند سخن شان تابع فرمایش خداوند است و اراده شان تابع اراده خدا می باشد.[2]


آیا ابلیس از فرشتگان بود؟


شیطان یا همان ابلیس از جنس فرشتگان نبود تا از خود اختیار و اراده ای نداشته باشد و مانند فرشتگان مطیع امر خداوند باشد، بلکه از جنس جن بود« وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْليسَ كانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ»[3] (به ياد آريد زمانى را كه به فرشتگان گفتيم: «براى آدم سجده كنيد!» آنها همگى سجده كردند جز ابليس- كه از جن بود- و از فرمان پروردگارش بيرون شد).


شیطان از فرشتگان نبود ولى به خاطر بندگى و اطاعت و قرب به پروردگار در صف فرشتگان جاى گرفت، و حتى شايد معلم آنان بود، اما به خاطر كبر و غرور آن چنان سقوط كرد كه همه سرمايه معنويت خود را از دست، داد و رانده ‏ترين و منفورترين موجود در درگاه خدا شد.[4]


در مورد حضرت آدم(علیه السلام)


«وَ قُلْنَا يََادَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَ زَوْجُكَ الجَْنَّةَ وَ كلاَُ مِنْهَا رَغَدًا حَيْثُ شِئْتُمَا وَ لَا تَقْرَبَا هَاذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنهَْا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا كاَنَا فِيهِ وَ قُلْنَا اهْبِطُواْ بَعْضُكمُ‏ْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَ لَكمُ‏ْ فىِ الْأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَ مَتَاعٌ إِلىَ‏ حِينٍ»[5] (و گفتيم: «اى آدم! تو با همسرت در بهشت سكونت كن و از (نعمتهاى) آن، از هر جا مى‏خواهيد، گوارا بخوريد (اما) نزديك اين درخت نشويد كه از ستمگران خواهيد شد. پس شيطان موجب لغزش آنها از بهشت شد و آنان را از آنچه در آن بودند، بيرون كرد. و (در اين هنگام) به آنها گفتيم: «همگى (به زمين) فرود آييد! در حالى كه بعضى دشمن ديگرى خواهيد بود. و براى شما در زمين، تا مدت معينى قرارگاه و وسيله بهره بردارى خواهد بود.»)


آدم(علیه السلام) خود را در برابر فرمان الهى در باره خوددارى از درخت ممنوع ديد، ولى شيطان اغواگر كه سوگند ياد كرده بود كه دست از گمراه كردن آدم و فرزندانش بر ندارد به وسوسه ‏گرى مشغول شد، و چنان كه از ساير آيات قرآن استفاده مى ‏شود به آدم اطمينان داد كه اگر از اين درخت بخورد او و همسرش فرشتگانى خواهند شد و جاويدان در بهشت زندگى مى ‏كنند، حتى قسم ياد كرد كه من خير خواه شما هستم (سوره اعراف آيه 20 و 21)


آدم(علیه السلام) متوجه شد راستى به خويشتن ستم كرده و از محيط آرام و پر نعمت بهشت بخاطر تسليم شدن در برابر وسوسه ‏هاى شيطان بيرون رانده شده و در محيط پر زحمت و مملو از مشقتى قرار خواهد گرفت، درست است كه آدم پيامبر بود و معصوم از گناه ولى چنان كه خواهيم گفت هر گاه ترك اولى از پيامبر سر زند خداوند نسبت به او سخت مى‏ گيرد، همانند گناهى كه از افراد عادى سر بزند و اين جريمه سنگينى بود كه آدم در برابر آن نافرمانى پرداخت.[6] بنابراین حضرت آدم(علیه السلام) مرتکب گناهی نشده بود.

[1] - سوره انبیاء،آیه26-27.

[2] - الميزان في تفسير القرآن، ج‏14، ص: 275

[3] - سوره کهف،آیه50.

[4] - تفسير نمونه، ج‏12، ص: 462

[5] - سوره بقره،آیه35-36.

[6] - تفسير نمونه، ج‏1، ص: 185-187.

موضوع قفل شده است