جمع بندی عشق واقعی

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عشق واقعی

با سلام من نوجوان هفده ساله ای هستم مطالبی را در اینترنت در مورد عشق های واقعی و مجازی خواندنم اما به نتیجه کاملی نرسیدم
من فردی هستم که فکر کنم حدودا پنج سالی است که عاشق دختری شده ام حتی از همان قدیم هم علاقه ی خاصی به وی داشتم و از آن موقع به بعد فقط چند بار از یادم رفته است و تقریبا هر بار با دیدن وی عشق و علاقه ی من شعله ور گشته است لطفا راهنمایی کنید فقط در این زمینه که آیا عشق من مجازی است یا نه چون این روز ها فکر ازدواج با وی زیاد مشغولم کرده است و نمی دانم که فرد مناسبی باشد یا نه
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و احترام
بزرگوار امیدوارم که با لطف خدای متعال بتوانیم در حل مشکل شما قدمی مثبت برداریم.
علاقه و عشق که یک تمایل درونی است، خیلی پر توان بوده و اگر موقع شکل گیری جهت آن هدایت شده و معقول انجام نگیرد، خیلی سخت و مشکل سازخواهد بود که شخص بعدا بیاید و قبول کند که عشق و علاقه او واقعی بوده بوده یا مجازی و یا بعبارتی چنین علاقه ای فایده ندارد و باید ترک شود.
البته بهتر است در تعبیر خود واقعی یا مجازی را با مصلحت یا عدم مصلحت جایگزین کنید تا ذهن شما بتواند جهت واقعی را تشخیص و تصمیم قوی را اتخاذ کند.
به نظر می رسد بهترین ملاکی را که در مورد عشق و علاقه می توان مطرح کرد از این جهت که عشق واقعی باید چگونه باشد و کی انسان متضرر نمی شود و یقین پیدا کند که علاقه او صحیح بوده و متناسب با کمال اوست. به این شکل می توان مطرح کرد که انسان موقعی که می خواهد به کسی علاقمند شود و یا چیزی را دوست داشته باشد، باید از مقدمات عقلی و منطقی استفاده کند. با این توضیح: من چرا باید کسی را دوست داشته باشم، این دوست داشتن چقدر مفید بوده و چقدر در جهت پیشرفت معنوی و اخلاقی من موثر بوده است و آیا فرد مقابل ارزش این قدر دوست داشتن را دارد. حد و ظرفیت فرد در این دوست داشتن چقدر باید باشد، آیا دوست داشتن من منطقی است یا از روی هوس بوده، آیا شخصیت فرد را از همه جوانب دیده ام یا نه و... چنین پرسش هایی اگر در موقع شکل گیری علاقه و محبت و حتی در طول این دوران پرسیده شود، این علاقه تعدیل خواهد شد. علاقه محض باعث کوری عقل خواهد شد و در این موارد دیگر نمی توان واقعیت را به طور کامل دید و نتیجه منطقی گرفت، بنابراین یک ملاک مهم در سنجش عشق واقعی بر می گردد به موقع ایجاد و رشد آن.
حال خودتان ارزیابی کنید ببینید این فرد محبوب شما چقدرشایسته دوست داشتن بوده و چقدر در رشد شما موثر خواهد شد. آیا علاقه شما جنبه احساسی دارد یا واقعا از روی عقلانیت است؟!
در حقیقت برای اینکه بسنجید این دوست داشتن واقعی بوده و می تواند باعث رشد شما شود، باید خصوصیات اخلاقی و تناسبها را بسنجید و ببینید این انتخاب به صلاح شما هست یا نه؟
اگر علاقه شما معقول بوده و تناسب کافی و قوی اخلاقی و فکری برقرار است می تواند با مسیر ازدواج این علاقه را تامین کنید، منتها توجه داشته باشید که باید برای علاقه ها مرزی را مشخص کرد. هر فردی به اندازه ظرفیتش دوست داشت و این علاقه نباید باعث پس رفت و تضعیف استقلال فکری و معنوی فرد شود.
اگر علاقه شدید( عشق) باعث تضعیف قدرت استقلال و فکری شما شود و نگذارد شما تصمیم منطقی و صحیح اتخاذ کنید و موجب افول معنویت و ارزش های اخلاقی شود، چنین علاقه ای مضر بوده و مخرب خواهد شد.
طبق مقدمات بیان شده می توانید ارزیابی کنید و متوجه شوید که آیا این علاقه و عشق به نفع یا صلاح شماست یا نیست.

adroit;973939 نوشت:
با سلام من نوجوان هفده ساله ای هستم مطالبی را در اینترنت در مورد عشق های واقعی و مجازی خواندنم اما به نتیجه کاملی نرسیدم
من فردی هستم که فکر کنم حدودا پنج سالی است که عاشق دختری شده ام حتی از همان قدیم هم علاقه ی خاصی به وی داشتم و از آن موقع به بعد فقط چند بار از یادم رفته است و تقریبا هر بار با دیدن وی عشق و علاقه ی من شعله ور گشته است لطفا راهنمایی کنید فقط در این زمینه که آیا عشق من مجازی است یا نه چون این روز ها فکر ازدواج با وی زیاد مشغولم کرده است و نمی دانم که فرد مناسبی باشد یا نه
با تشکر

با سلام و عرض ادب و احترام

برادر گرامی

این نحو از عشق که شما ترسیم کردید برگرفته از هوس های دوران بلوغ است...

عشق واقعی فقط اوست و لا غیر

دوست داشتن انسان ها با عشق الهی در تضاد نیست

به شرطی که با هوس و افراط آلوده نشود...

شما نه شناخت خاصی از فرد مقابل دارید

و نه احتمالا با نیاز های احساسی و عاطفی (به غیر از نیاز جنسی) زن و مرد آشنایی کامل دارید ...

هر کششی در این دوران از هوس ها و نیاز های انسان سر چشمه می گیرد

نیاز به کسی که همه چیز انسان باشد و پاسخگوی چنین نیازی فقط خداست

که شیطان با مسیر دهی این نیاز به سمت یک انسان و ایجاد توهم عشق سعی در گمراهی افراد دارد...

یک انسان را در حد یک انسان دوست داشته باشید

و همسر خود را با شناخت کامل ( بدون در نظر گرفتن احساسات کاذب) انتخاب کنید

همسر وسیله ای است برای رسیدن به کمال انسان...

نه هدف زندگی انسان ...

در پناه حق تعالی

سوال:
من نوجوانی هفده ساله ای هستم که حدودا پنج سالی است که عاشق دختری شده ام، حتی از همان قدیم هم علاقه ی خاصی به وی داشتم و از آن موقع به بعد فقط چند بار از یادم رفته است و تقریبا هر بار با دیدن وی عشق و علاقه ی من شعله ور گشته است لطفا راهنمایی کنید که آیا عشق من مجازی است یا نه، آیا برای ازدواج با ایشان می توانم فکر کنم؟!

پاسخ:
علاقه و عشق که یک تمایل درونی است، خیلی پر توان بوده و اگر موقع شکل گیری جهت آن هدایت و کنترل نشود، خیلی سخت و مشکل سازخواهد بود که شخص بعدا بیاید و قبول کند که عشق و علاقه او واقعی بوده بوده یا مجازی و یا بعبارتی چنین علاقه ای فایده ندارد و باید ترک شود.
به نظر می رسد بهترین ملاکی را که در مورد عشق و علاقه می توان مطرح کرد بررسی عاقبت اندیشی و نحوه شکل گیری این شدت علاقه با نگرش منطقی است. انسان موقعی که می خواهد به کسی علاقمند شود و یا چیزی را دوست داشته باشد، باید از مقدمات عقلی و منطقی استفاده کند. با این توضیح: من چرا باید کسی را دوست داشته باشم، این دوست داشتن چقدر مفید بوده و چقدر در جهت پیشرفت معنوی و اخلاقی من موثر بوده است و آیا فرد مقابل ارزش این قدر دوست داشتن را دارد. حد و ظرفیت فرد در این دوست داشتن چقدر باید باشد، آیا دوست داشتن من منطقی است یا از روی هوس بوده، آیا شخصیت فرد را از همه جوانب دیده ام یا نه و... چنین پرسش هایی اگر در موقع شکل گیری علاقه و محبت و حتی در طول این دوران پرسیده شود، این علاقه تعدیل خواهد شد و باور فرد جهت عاقلانه به خود خواهد گرفت و همین مسئله در تصمیم صحیح موثر خواهد شد. علاقه محض باعث کوری عقل خواهد شد و در این موارد دیگر نمی توان واقعیت را به طور کامل دید و نتیجه منطقی گرفت.
حال خودتان ارزیابی کنید ببینید این فرد محبوب شما، چقدر شایسته دوست داشتن بوده و چقدر در رشد شما موثر خواهد شد. آیا علاقه شما جنبه احساسی دارد یا واقعا از روی عقلانیت است؟!
در کنار مباحث قبل باید خصوصیات اخلاقی و تناسبها را بسنجید و ببینید این انتخاب به صلاح شما هست یا نه؟
اگر علاقه شما معقول بوده و تناسب کافی و قوی اخلاقی و فکری برقرار است می توانید با مسیر ازدواج این علاقه را تامین کنید. اگر علاقه شدید( عشق) باعث تضعیف قدرت استقلال و فکری شما شود و نگذارد شما تصمیم منطقی و صحیح را اتخاذ کنید و موجب لغزش و افت در مسیر معنویت و ارزش های اخلاقی شود، چنین علاقه ای مضر بوده و مخرب خواهد شد. بنابراین باید این رابطه و علاقه به طور عاقلانه سنجیده شود و جوانب به طور کامل مورد ارزیابی قرار بگیرد و البته بهتر است با کمک یک مشاور متخصص شکل بگیرد، تا یک تصمیم منطقی و صحیح اتخاذ شود.

موضوع قفل شده است