عزم و اراده جدی برای مطالعه و کارهای دیگر ندارم!

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عزم و اراده جدی برای مطالعه و کارهای دیگر ندارم!

با عرض سلام
وَ لَقَدْ عَهِدْنا إِلى‏ آدَمَ مِنْ قَبْلُ فَنَسِيَ وَ لَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْماً (۱۱۵ طه) پيش از اين، از آدم پيمان گرفته بوديم امّا او فراموش كرد و عزم استوارى براى او نيافتيم!
سریعا بروم سر اصل مطلب! من عزم و اراده هیچ کاری را ندارم!
حتی نمی توانم نیم ساعت پشت یک میز بشینم و مطالعه داشته باشم! فرض بفرمایید فردا امتحان دارم الان کتاب را به دستم بگیرم بیست دقیقه یا حتی کمتر از شروع مطالعه نمی گذرد که حالت کلافه بودن به من دست می دهد و باید کتاب را به کناری بگذارم و قدم بزنم! ذهن به شدت فراری هم دارم و اصلا نمی توانم روی یک موضوع تمرکز کنم!
برای بیدار شدن از خواب همینطور آلارم موبایل را در چندین بازه زمانی می گذارم مثلا تصمیم جدی می گیرم که ساعت 5 بلند شوم،ساعت موبایل را روی 5 ،5 و ده دقیقه و 5و بیست دقیقه و ... می گذارم اما صبح اصلا حال و حوصله بلند شدن را ندارم حتی اگر موبایل نزدیکم باشد بدون اینکه خودم متوجه بشوم خاموشش می کنم یا اگر هم متوجه شوم باز خاموشش می کنم و مجدد می خوابم در حالی که تصمیمی که شب برای بیدار شدن داشتم جدی بود اما صبح به کلی بعد از خواب اینگونه می شوم ! گاهی اوقات موبایل را دور از خودم به فاصله پنج متری قرار می دهم که مجبور شوم برای خاموش کردن موبایل از جایم برخیزم اما باز هم فایده ای ندارد گاهی اوقات حوصله ندارم و به مدت یک ربع موبایل زنگ می زند و نه می گذارد من بخوابم و نه من حال و خوصله خاموش کردن آن را دارم:Nishkhand: تا اینکه بعد از یک ربع از تخت خواب بلند می شوم و خاموشش می کنم و دوباره خواب! نه اینکه مشکل مثلا کمبود خواب باشد نه حتی اگر مثلا برای زمان بیدار شدن هشت ساعت مفید خوابیده باشم باز همین حالت برایم پیش می آید!
در عبادات هم همینطور به زور نماز های واجب را آنهم به سرعت نور بدون رعایت مستحبات مثلا قنوت و تسبیحات اربعه سه بار و ... در غیر اول وقت می خوانم!
این شیوه زندگی و نداشتن عزم حتی باعث شده است در دروس دانشگاهی به شدت افت تحصیلی داشته باشم (مثلا برای یک امتحان بسیار سختی که دانشجو های دیگر ماه ها مطالعه داشته اند من با مطالعه سه یا چهار ساعتی در جلسه امتحان حاضر می شوم به دلیل نبودن اراده) به همین دلیل نمرات بسیار افتضاحی هم گرفته ام و حتی از این جهت استرس هم جدیدا به مشکل بی اراده بودن اضافه شده است که حتی این استرس بعضی وقت ها باعث می شود که تا ساعت مثلا سه و چهار بامداد خوابم نبرد! از این استرس حتی دچار ریزش مو هم شده ام که چند هفته ای است تصمیم گرفتم به متخصص مو برای اینکار مراجعه کنم اما حال و حوصله اینکار را ندارم! و حتی با عرض معذرت از مطرح کردن این موضوع فکر کنم استرس باعث افزایش میل جنسی هم شده است و اینهم شده قوز بالا قوز!!

این فرم مشاوره هم بلد نبودم چگونه باید پر شود اما سنم 21 سال مذهب هم شیعه تحصیلات هم اشاره کردم که دانشجو هستم و مجرد و در رابطه با سابقه مصرف دارو و بیماری و مراجعه به روانشاس و ... کلا سابقه دار نیستم!

برچسب: 

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد راهنما

اراده;779203 نوشت:
با عرض سلام

اراده;779203 نوشت:
سریعا بروم سر اصل مطلب! من عزم و اراده هیچ کاری را ندارم!

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی
امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض می کنم راهگشا باشد
برای اینکه بتوانیم انگیزه و اراده خود را تقویت نماییم باید:

 1. اهداف خود را نسبت به کاری که میخواهیم انجام دهیم بررسی نماییم و هم در قبل از شروع کار و هم در طول انجام کار، آن اهداف را مد نظر خود قرار دهیم.
 2. نسبت آثار و فواید انجام آن کار و مضرات ترک آن کار شناخت لازم و کافی را بیابید و همیشه با خود مرور نمایید.
 3. به موفقیتهای خود در فعالیتهای قبلی توجه نمایید تا نسبت به فعالیتهای آینده انرژی لازم را بدست آورید.
 4. تلقین مثبت داشته باشید.
 5. به لذتهای نهایی توجه داشته باشید نه به دشواریهای مسیر
 6. روش درست انجام کارها و یا ترک مواردی میخواهید ترک نمایید را یاد بگیرید.
 7. برای خود الگوهای مناسبی از علماء و شهدا در نظر بگیرید.
 8. اراده خود را تقویت نمایید (راههای تقویت اراده خواهد آمد)
 9. توجه به معنویت را که شامل (نماز شب و نماز اول وقت و...،اذکاری چون صلوات و استغفار و لاحول و لا قوه الا بالله ،توسل به اهل بیت، مناجات با خداوند با دعای کمیل و ...)و...می باشد را فراموش ننمایید
 10. با دوستان با انگیزه و اراده رفاقت نمایید.

ادامه دارد...

راههای تقویت اراده عبارتند از:

 1. تمرکز بخشیدن به فعالیتها
 2. تمام کردن کارهای نیمه تمام
 3. تلقین مثبت
 4. عادت دادن خود به تحمل دشواریها
 5. انجام واجبات و ترک محرمات
 6. مطالعه سرگذشت افراد با اراده
 7. نصب سخنان و اشعار تقویت کننده اراده در مکانهای مرتبط و شخصی
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

ممکنه هورمون هات بالانس نباشه

سلام

ممکنه شما مشکل عدم تمرکز و توجه adhd یا addباشه .. باید حتما با یه مشاور روان شناس مشورت کنید .. این حالت بیقراری شما جزو همین دسته از مشکل روانی هست !

چون این مشکل قابل حله ، اما اگر جدیش نگیرید رو به افسردگی میره و چون نمیتونید از تمام ظرفیت و پتانسیل استعدادهای خودتون به خوبی استفاده کنید دلسرد شید !! یعنی میدونید که مستعد هستید اما نمیتونید خودتون رو کنترل کنید و متمرکز شید تا اندازه ی ظرفیت های ذهنی خودتون موفق باشید و این براتون گرون تمام خواهد شد !

حتما یوگا و ورزشهای با سرعت کم اما عمیق رو انجام بدید ..

موفق باشید

مشک;781714 نوشت:
ممکنه شما مشکل عدم تمرکز و توجه adhd یا addباشه .. باید حتما با یه مشاور روان شناس مشورت کنید .. این حالت بیقراری شما جزو همین دسته از مشکل روانی هست !

من روانشناس نیستم

اما در مورد مسئله ای که شما فرمودید نباید شخص فعالیت زیادی داشته باشه؟

این بنده خدا حال نداره از جاش بلند شه!

Anoushiravan;781746 نوشت:
من روانشناس نیستم

اما در مورد مسئله ای که شما فرمودید نباید شخص فعالیت زیادی داشته باشه؟

این بنده خدا حال نداره از جاش بلند شه!

نه دو حالت داره ... تو یک حالتش هایپراکتیویتی دیده میشه ..

به نام خدا
سلام

خواستم ورزش رو بهت پيشنهاد بدم كه ديدم توصيه شده قبلا.
ولي من هنرهاي رزمي رو بهت پيشنهاد ميدم.چراكه يوگا هم جزئي از برخي هنرهاي رزمي هست مثل نينجوتسو كه روانشناسي هم در اون جايگاه ويژه اي داره.(البته اگر مربي اجراش كنه)
ورزش بخصوص ورزشها و هنرهاي رزمي يكي از بهترين راه هاي تقويت اراده است.

موضوع قفل شده است