شوخی شوخی با دم شیر هم شوخی

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شوخی شوخی با دم شیر هم شوخی

حد ومرز شوخی کردن با افراد خانواده ودوستان چقدر است؟

شوخی باید به اندازهای باشه که در عین رعایت ادب و احترام احساس صمیمیت خاصی کندو بتواند با او راحت باشدو حرفهاشو به او بزنه..شوخی زیاد و بی موردباعث از بین رفتن حرمت آدمها میشه و نهی شده (لاتفرح ان الله لایحب الفرحین؛سوره قصص،72)

پیامبر اعظم (ص) در وصیت خود به مولا علی (ع) فرمود :
ای علی ! شوخی مکن که خوبی و نیکویی تو را از بین می برد و دروغ مگو که نور ایمان تو را از بین می برد .


نکته ها :
۱ – سعی کنیم همیشه با هم بخندیم نه به هم ! تفاوت ظریفی بین شوخی و مزاح وجود دارد . شاید شوخی متضمن مستمسک قرار گرفتن ویژگی فردی یا قومی باشد ولی مزاح نه ! شوخی احتمالا کسی را می رنجاند ولی مزاح نه !۲ – اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود . دروغ کوچک نگوییم نگوییم این که اهمیتی ندارد تا در دروغ غرق نشویم. غافل نشویم و وانگاه ببینینم که ایمان خود را از دست داده ایم.

من به یه نتیجه ای رسیده ام:
با زن جماعت نمیشه شوخی ،حالا به قول گمنام (مزاح)کرد چون زود بهشون بر میخوره حالا همین حرف من هم بهشون بر میخوره

محمد;7507 نوشت:
من به یه نتیجه ای رسیده ام:
با زن جماعت نمیشه شوخی ،حالا به قول گمنام (مزاح)کرد چون زود بهشون بر میخوره حالا همین حرف من هم بهشون بر میخوره میگید نه منتظر جواب این پست باشید.

در پاسخ به این سوال باید ابتدا معنای درستی برای عبارت شوخی داشته باشیم و بعد در مورد آن اظهار نظر کنیم.
معمولا در فرهنگ لغات ذهن ما بعد از کلمه شوخی نا خودآگاه خنده نمایان می شود، پس یکی از ثمرات شوخی خنده است . اما چه خنده ای ؟ تلخ یا شیرین ؟
تا زمانیکه قصد ما از شوخی و مزاح برطرف کردن اندوه از دل برادر مومن و ایجاد محیطی شاد و صمیمی باشد ، و ایجاد جوی گرم که همه با هم می خندند و نه به هم و در عین حال حد و حدود شرعی نیز مراعات می شود ، و جو شاد و صمیمی خود را با گناهانی نظیر غیبت و تمسخر و دروغ و ... آلوده نمی کنند ، به نظر من یکی از بهترین راههای نفوذ در دل دیگران هم هست.
اما گاهی در مزاح باید نکاتی رعایت شود:
از جمله اینکه به جو حاکم بر محیط و افراد حاضر توجه شود.
اما در مورد خانم ها باید عرض کنم ، جناب محمد اگر شوخی و مزاح روح لطیف یک خانم را آزرده کرد:Ghamgin: که دیگر شوخی نیست. هست؟ :Labkhand:
موضوع قفل شده است