شرف الشمس چیست؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شرف الشمس چیست؟

با سلام :Gol:

از اساتید محترم خواهش می کنم در مورد شرف الشمس توضیحاتی بدهند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ممنونم

نیایش;17010 نوشت:
با سلام :Gol:

از اساتید محترم خواهش می کنم در مورد شرف الشمس توضیحاتی بدهند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ممنونم

اين شكل كه شرف‏الشمس ناميده مي‏شود در كتاب «جنة‏الوافيه» مشهور به «مصباح كفعمي» آمده است (مصباح كفعمي كتابي نسبتا معتبر در ادعيه است). گفتني است كه مرحوم كفعمي، سند معتبري براي اين مطلب ذكر نكرده و تنها گفته : اين حروف شكل اسم اعظم است. بعد در حاشيه كتاب مي‏گويد: در بعضي از كتاب‏هاي علماي شيعه ديدم كه اين شكل از اميرالمؤمنين(ع) نقل شدهاست.كه وقتي عازم جهاد بود در بين راه كه استراحت مي كردند اين شكل ها را بر روي سنگي حك كرد و فرمود: اين رمز پيروزي ماست . به نظر مي‏رسد بيان چنين نقلي محكم نيست؛ چون سند اين روايت تا اميرالمؤمنين(ع) ذكر نشده است. مرحوم شيخ بهايي هم همين شكل را در كتاب «سرّ المستتر» با اندكي تغيير آورده است. البته در كتاب‏هاي ياد شده اين شكل به «شرف‏الشمس» ناميده نشده است و احتمالاً تشخيص اساتيد علم ختوم و اذكار اين بوده كه اين شكل در شرف شمس - كه نوزدهم فروردين ماه است - نوشته شود كه ساعت خوبي است و باعث تأثير بيشتر اين شكل خواهدبود. براي نوشتن اين شكل يا حك آن بر روي انگشتر، در نوزدهم فروردين سند مكتوبي يافت نشد؛ اما از برخي بزرگان (مثل مرحوم كشميري) اين مطلب شنيده شده است.
در كتاب «هزار و يك نكته»، نكته 277، تأليف آيت‏اللّه‏حسن‏زاده آملي نيز مطالبي راجع به اين شكل آمده است.:Gol:

البته شرف شمس امروزه به خطوط و رموزی گفته می‌شود که در تاریخ 19 فروردین از ساعت 3 و 8 دقیقه صبح شروع و تقریباً 24 ساعت روز بعد بر روی نگینی حکاکی می‌شود. این رموز اولین بار توسط مولی علی(ع) در سنگی دیده شد که به ایشان خبر داده‌اند: این نقش‌ها، اسم اعظم خداوند است. این نقوش حروفی از تورات،‌انجیل و قرآن است. که مجموعاً سیزده حرف می‌شود.

علی(ع) در بیان این نقوش اشعاری سرورده‌اند که بعدها این اشعار به رموز تبدیل شد:ثلاث عصی صففت بعد خاتم


علی رأسها مثل السنان المقوم


و میم طمیس ابترثم سلّم


الی کل مأمون و لیس بسلّم


و اربعه مثل الاصابع صففت


تشیر الی الخیرات من غیر معصم


و هاء شقیق ثم واو مقوّس


علیها اذا یبدو کأنبوب محجم


فیا حامل الاسم الذی لیس مثله


توق من الاسواء تنج و تسلم


فذلک اسم الله جل جلاله


الی کل مخلوق فصیح و اعجم


دیوان منسوب به امام علی(ع)اشعار فارسی


اولی خاتمی همی باید


که بود پنج گوشه آن خاتم


لیک شرط نوشتنش این است


که نراند بر او دوباره قلم


بنویسد عقیب آن سه الف


که صد و یازده بود به رقم


بر سر هر سه چون سنان مدّی


بکشد آن چنان که نبود خم


بعد از آن میم بی دمی باشد


که بود کور و چشم او بر هم


پس بود نردبان سه پایه


که نباشد از آن زیاد و نه کم


بعد از آن چار الف بود همسر


چون انامل ستاده پهلوی هم


هست آنگاه‌ها و پس واو

که بود کج به هیأت محجم

خاصیت این انگشتر با رموز مذکور، در امان بودن از رنجها و بلاهاست. هم چنین در جاهایی که جانوران گزنده چون مار و عقرب است باعث دفع شر آنان می‌شود. از بیماریهایی چون وبا، تب و... نیز جلوگیری می‌کند.

از آنجا که الف مبدأ حروف است و در این نقوش لفظ (الله) آمده است قطعاً خواص مذکور معتبر خواهد بود. الف مبدأ جمیع حروف تکوین و تدوین است.

منابع:
1. مفاتیح المغالیق اثر محمود دهدار عیانی.
2. ریحانة الادب، ج7، ص 23، اثر مدرسی.
3. هزار و یک کلمه ،‌ج3، ص 371، کلمه 343 – اثر علامه حسن زاده آملی.
4. هزار و یک نکته،‌ج2، ص 796، نکته 977، اثر علامه حسن زاده آملی.
5. تفسیر قرآن اثر شهید مصطفی خمینی.


ممنونم جناب حکیم از توضیحاتتون
اما این که می گن می شه هر کسی این نقش ها را بر روی کاغذ زردی بکشه به همراه این دعا


بسم الله الرّحمن الرّحيم


اَللّهُم اِنّي اَسئَلُكَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِكَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّيِ و بالالَفِ المُقَّّوِم و بِالمِيمِ الطَميس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِي ه‍ِي كالكَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمكَ الشَّريفِ الاَعظَم اَن تُصَلِيَ علي سَيِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجري بِالقلم و اَن تَقضِي حاجَتِي


و بعد حاجت خود را بنویسه و آن را در قرآن قرار بده صحت داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باز هم ممنونم که پاسخگو سوالم بودید

نیایش;17025 نوشت:
ممنونم جناب حکیم از توضیحاتتون

اما این که می گن می شه هر کسی این نقش ها را بر روی کاغذ زردی بکشه به همراه این دعا

بسم الله الرّحمن الرّحيم

اَللّهُم اِنّي اَسئَلُكَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِكَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّيِ و بالالَفِ المُقَّّوِم و بِالمِيمِ الطَميس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِي ه‍ِي كالكَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمكَ الشَّريفِ الاَعظَم اَن تُصَلِيَ علي سَيِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجري بِالقلم و اَن تَقضِي حاجَتِي

و بعد حاجت خود را بنویسه و آن را در قرآن قرار بده صحت داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باز هم ممنونم که پاسخگو سوالم بودید

گفته شده هر کس میتونه این نقشه ها و عکسها را برای خودش بر روی پوست اهو و یا بر پشت نگین انگشتر حک کند . اما به کیفیتی که شما اشاره کردید در منابع معتبر نیامده است .
گر چه خواندن دعا و ذکر فی نفسه دارای اثر و فایده است .

من یک کسی رو میشناسم از این ذکر و دعا استفاده کرد 19 فروردین زندگیش از این رو به او رو شد

اسراری هست که ما از ان بی خبریم ولی یکی از انها همین حروف و خواتم اسم اعظمه که اثار اونها شگفت انگیزه

یک لوح است به اسم لوح کاویانی می گن هرکس این لوح رو در خانه داشته باشه به فقر دچار نمی شه

یه بنده خدائی می شناسن این لوح رو در منزل داره قسم می خورد می گفت همیشه از جائی که فکر نمی کنم روزیم میرسه
لبته نکته مهم در استفاده از همه اینها رعایت واجباته در درجه اول و اخر و اینکه همه اینها به واسطه اتصال به ذات یکتای احدیت دارای این قدرتها هستن نه اینکه خود اثری داشته باشن

به قول حافظ

دلي كه غيب نماي است و جام جم دارد، ز خاتمي كه دمي گم شود چه غم دارد

ا

سلام
یعنی منظورتون اینه که اون نگین زرد اگه بدون این نقوش باشه، اسمش دیگه شرف الشمس نیست و خواصی رو که برا شرف الشمس می گن نداره؟
اگه این نقوش رو پشت یک نگین دیگه، مثلا عقیق سرخ هم حک کنیم، باز میشه به اون عقیق هم بگیم شرف الشمس و اون عقیق خواص شرف الشمس رو پیدا می کنه؟
یاعلی

پاسخ:
1. پايگاه اطلاع رساني "لبيك" در مورد شرف الشمس از چند تن از عالمان توضيح خواسته كه نظر آنها به شرح زير است:
آيت الله مبشّر كاشاني مي گويد:
"شرف الشمس از علوم غريبه است، لكن دركتب متقدمين(عالمان قديم از صدر اسلام تا چند قرن پيش) اعم از روايي وادعيه و اذكار اثري از آن نيافتم ، فقط متاخرين در چند قرن اخير آن را معتبر مي دانند و بياناتي درباره شرف الشمس وطريقه تكثير آن به صورت مربع يا مسبع(هفت ضلعي) وغيره و نيز آثار و بركات آن مطالبي متذكر شده اند و بعضي آن را ماخوذ از اسم اعظم تلقي كرده اند و در كتاب "جواهر مكنونه" كه از كتب خطي اذكار است و همچنين در كتاب "السحاب اللئالي" تاليف سيد عبدالله بوشهري و كتب ديگر، آثاري از جمله دفع فقر و بيماري ها و حفظ از گزند جانوران و ايمني از بلايا وكسب عزت و بزرگي براي آن متذكر شده اند."
ايشان اضافه مي كند: كفعمي هم در كتاب "جُُنَّه الواقيه" آورده كه اين حروف شكل اسم اعظم است و در بعض كتب علماي شيعه ديدم كه (اداعا كرده اند) اين شكل از اميرالمؤمنين عليه السلام گرفته شده ولي سندي براي ادعاي خود ذكر نكرده اند.
مرحوم شيخ بهائي نيز در كتاب "سرالمستتر" در رابطه با اين شكل كه بعضا به شرف الشمس معروف شده مطالبي بيان فرموده است.
ايشان در پايان ، به زمان و آداب و كيفيت حك شرف الشمس نيز اشاره و يادآور مي شود: مي گويند كه شرف الشمس را بايد در روز 19 حمل كه مطابق با روز 19 فروردين است از طلوع آفتاب تا ظهر برعقيق زرد ودر صورت عدم امكان بر كاغذ زردي نوشته و با خود حمل نمايد ولي تجديد آن در روز مذكور در سال هاي بعد شرط نشده است ولازم نيست."
آيت الله روحاني نيز گفت:اهل اين گونه فنون (اهل علوم غريبه) مي گويند كه اگر يك بار شرف الشمس به طريق مخصوص نوشته شود، ديگر احتياجي به تكرار در سال بعد ندارد و اثرش باقي است - ولي چون در طرز نوشتن آن اختلاف است ، مثل شكل ستاره آن يا حرف ميم آن، بعضي به همه وجوه آن مي نويسند ، مثلا يك بار با ستاره پنج گوشه و يك بار با ستاره شش گوشه.
ايشان هم تكرار شرف الشمس در هر سال را لازم ندانست .
حضرت آيت الله مظاهري با اشاره به قابل اعتماد بودن شرف الشمس ، افزود: "شرف الشمس مورد اعتماد است و اگر كسي داشته باشد تجديد لازم نيست."
در كتاب ريحانه الادب هم ذيل نام "ابو البدر" از عالمان قديم شهر اردبيل ، به نقل از او شرح مفصلي در باره شرف الشمس و حروف آن و اشعاري كه به امام علي در مورد اين حروف منسوب است و طرز نوشتن اين حروف داده كه جويندگان مي توانند مراجعه كنند.(1)
پي نوشت ها:
1. ريحانه الادب، ج7 ، ص23-24 و مراجه كنيد به "هزار و يك كلمه" ،‌ حسن زاده آملي، ج3، ص 371، كلمه 343 و هزار و يك نكته ، علامه حسن زاده آملي ، ‌ج2، ص 796، نكته 977 و تفسير قرآن، شهيد مصطفي خميني ، ج1 ، ص 153.

2. در مورد "لوح كاوياني" مطلبي در كتب ديني نيافتيم. سايت معرفي شده هم مطلبي در اين مورد ندارد.

شرف الشمس یا هر موردی از این مسائل یک وسیله هست
همه میدانیم که علوم غریبه به غیر از اراده خدا اجرا نمیشه پس بهتره بجای اعتقاد به اینکه این نگین برای ما چی میاره و نمیاره رو کنار بزاریم و بر روی اعتقاد به خدا و باورهامون بیشتر سرمایه بذاریم من انگشت انگشتریم شرف الشمس هست اما بیشتر از اینکه تمرکز بر انگشتر داشته باشم بر اعتقاداتم متمرکزم
دعای شرف شمسبسم الله الرّحمن الرّحيم

اَللّهُم اِنّي اَسئَلُكَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِكَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّيِ و بالالَفِ المُقَّّوِم و بِالمِيمِ الطَميس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِي ه‍ِي كالكَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمكَ الشَّريفِ الاَعظَم اَن تُصَلِيَ علي سَيِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجري بِالقلم و اَن تَقضِي حاجَتِي.


این دعا
شرف الشمس نامیده می شود در کتاب «جنه الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است (مصباح کفعمی کتابی نسبتا" معکتبر در ادعیه است).
گفتنی است که مرحوم کفعمی، سند معتبری برای این مطلب ذکر نکرده و تنها گفته است : این حروف شکل اسم اعظم است . بعد در حاشیه کتاب می گوید: در بعضی از کتاب های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده است . به نظر می رسد بیان چنین نقلی محکم نیست ; چون سند این روایت تا امیرالمؤمنین (ع) ذکر نشده است . مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سر المستتر» با اندکی تغییر آورده است.
البته در کتاب های یاد شده این شکل به «شرف الشمس» نامیده نشده است و احتمالا تشخیص اساتید علم ختوم و اذکار این بوده که این شکل در شرف شمس - که نوزدهم فروردین ماه است - نوشته شود که ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این شکل خواهد بود. برای نوشتن این شکل یا حک آن بر روی انگشتر، در نوزدهم فروردین سند مکتوبی یافت نشد; اما از برخی بزرگان (مثل مرحوم کشمیری) این مطلب شنیده شده است.
از سنگ شرف الشمس برای : چشم زخم ، گشایش امور ،برآورده شدن آرزوها ،افزایش رزق وروزی استفاده می گردد.
یک نکته دیگر آنکه :
در روز شرف الشمس شکل شرف الشمس که در پائین آمده است را از ساعت 11 ظهر تا ساعت 23 روی طلا ، عقیق زرد ، پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا با خط زرد روی کاعذ و یا پارچه می نویسید و دعای آورده شده را خوانده و نوشته و بعد هر حاجتی که از خدا دارید را زیر دعا می نویسید و درقرآن میگذارید انشاالله برآورده می شود.

مواردی که ذکر شد در مورد شرف الشمس و سنگ شرف الشمس را میتوانید در سایت های مختلف و یا مغازه های انگشتر فروشی بیابید.
روز نوزدهم فروردین هر ساله عده ای زیاد از مردم برای دریافت این سنگو نوشتن حکاک در این روز به بازارها و مراکز فروش مراجعه میکنند و مبالغ
زیادی را پرداخت میکنند.

موضوع قفل شده است