جمع بندی سند روایت: میزان محبت خداوندبه مخلوقات و بندگانش

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سند روایت: میزان محبت خداوندبه مخلوقات و بندگانش

بسم الله الرحمن الرحیم
دروایتی آمده:
يك نفر به محضر پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله رسيد. بقچه ايي همراهش بود آن را باز كرد. ديدند يك پرنده و چند جوجه داخل آن است. گفت يا رسول الله، من از راه دور به ديدن شماآمدم. در بيابان به يك بوته رسيدم. ديدم كنارآن چند جوجه است. آنها راگرفتم و داخل بقچه كردم. روي سرم گذاشتم تا براي شما هديه بياورم. ديدم هرجا مي روم، مادرشان به دنبال من مي آيد. نمي تواند از جوجه هايش دل بكند. بقچه را پهن كردم تا بيايد اين جوجه ها را ببرد يا اينكه خودش را هم بگيرم. وقتي بقچه را بازكردم ديدم مادر جوجه ها به ميان آنها آمد. شخص گفت: يارسول الله مادر اين جوجه ها با اينكه مي دانست اسير مي شود، آمد نشست و فرار نكرد من هم او را گرفتم وخدمت شما آوردم. پيغمبر اكرم از اين صحنه خيلي منقلب شد و فرمودند: اين پرنده چقدر جوجه هايش را دوست دارد! حضرت فرمودند: مهر و محبت خداوند متعال به بندگان و مخلوقاتش هزار مرتبه از اين پرنده به جوجه هايش بيشتر است.
لطفامنبع این روایت رابفرمایید.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

قالی;764505 نوشت:
لطفامنبع این روایت رابفرمایید.

با صلوات بر محمد و آل محمد
و عرض سلام و ادب
پرسشگر گرامی تنها آدرسی که این روایت در آن ذکر شده و در نرم افزار « گنجینه نور» آمده کتاب :« فضائل پنج تن عليهم السلام در صحاح ششگانه اهل سنت، ج‏1،ص 168، باب سى و ششم بخشى از اخبار غيبى رسول خدا صلى الله عليه و آله » می باشد که این کتاب از کتاب تاریخ بغداد جلد 3، ص 167مطلب را نقل کرده است:
(2) [تاريخ بغداد 3/ 167] به سند خود، از «زيد بن ارقم» نقل كرده است كه باديه نشينى كه خود را در عباى خويش استوار كرده بود، وارد مسجد شد و پرسيد: در ميان شما، محمّد كيست؟ گفتند: آن كه چهره ‏اش مى‏ درخشد، محمّد صلّى اللّه عليه و آله است. باديه ‏نشين اظهار داشت: اگر تو پيغمبرى، بگو، با من چيست؟
رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله فرمود: هر گاه بگويم با تو چيست؟ به رسالت من گواهى خواهى داد؟ [ «ابو العلاء» نقل كرده است، هر گاه پاسخ تو را دادم، ايمان خواهى آورد؟] پاسخ داد: آرى، رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله فرمود: در مسير خود از وادى آل فلان- و بنابر روايتى از شعب آل فلان- گذشتى و در آن جا به لانه كبوترى متوجه شدى كه در آن لانه، دو جوجه بود و تو هر دوى آن ها را از لانه، بيرون آوردى و طولى نكشيد، كبوتر در رسيد و در لانه، جوجه‏ ها را نديد و آن گاه براى پيدا كردن جوجه ‏هايش، در بيابان، از اين طرف به آن طرف، پرواز مى ‏كرد كه كسى را جز تو در آن بيابان مشاهده نكرد، به سويت متوجه گرديد، در اين هنگام عبا يا هميان خود را گشودى و آن پرنده را در ميان آن نهادى. اكنون اين پرنده، در برابر جوجه ‏هاى خود، بال گشوده است. باديه‏ نشين هميان يا عباى خود را گشود، اصحاب، پرنده را به همان حال كه رسول اكرم صلّى اللّه عليه و آله اشاره كرده بود، مشاهده كردند و از ديدن چنان امرى به شگفت آمدند و از توجهى كه پرنده به جوجه ‏ها داشت، تعجب كردند. رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله فرمود: از توجهى كه اين پرنده به جوجه ‏هاى خود دارد، تعجب مى‏ كنيد، حال آن كه توجه خداى تعالى به بنده‏ اى كه از كرده ‏هاى خود، توبه كرده باشد، بيشتر از توجهى است كه اين پرنده نسبت به جوجه ‏هاى خود دارد!

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب مجید،خیلی ممنونم ،خداخیرت بده.دستت درد نکنه.

با سلام

محبت یک رابطه وجودی است و یکی از مهم ترین اسباب محبت، حب ذات است که در هر موجودی وجود دارد. خداوند به ذات خود و کمالات خود آگاهی دارد و از این جهت به خود عشق می ورزد و خود را دوست دارد. همچنان که آفریده های خود را به جهت حب ذات دوست دارد؛ چرا که این آفریده ها از افعالی است که از ذات او نشأت می گیرد.
محبت خداوند به بندگان به معنای متفاهم عرفی آن نیست؛ زیرا که لازمه این معنای عرفی انفعال نفسانی است که خداوند از آن پاک و منزه است، بلکه حب خدا ناشی از حب او به ذات خویش است. حب خداوند به خویش همان ادراک خیر است. خداوند از آن رو که مدرک جمال خویش است، عاشق است و از آن رو که ذات او مدرک است به ذات، معشوق است و چون فعل خداوند از ذات او جدایی ندارد، آن نیز مورد محبت خداوند است. بدین معنا که خداوند افعال خویش را دوست دارد و چون مخلوقاتش، نتیجه فعل حضرتش هستند، آنها را نیز دوست دارد. پس همه موجودات جهان، محبوب خداوند متعال اند، لکن آنچه در این جا ما در پی آنیم، محبوب بودن انسان‏هاست به معناى خاص آن، که در ادامه بحث خواهد آمد.برای آن که روشن شود، چگونه می توان محبوب خداوند واقع شد و راه رسیدن به مقام بلند حب چیست؟ ضروری است، ابتدا محبوبان خدا شناخته شوند، تا انسان بتواند با شناخت آنان راه های رسیدن به آن مقام را بپیماید و در سلک محبوبان خداوند درآید.

موضوع قفل شده است