روش صحیح تبلیغ ازدواج موقت چگونه باید باشد؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روش صحیح تبلیغ ازدواج موقت چگونه باید باشد؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:


نقل قول:

سلام

با توجه به مطالب مطرح شده توسط استاد سجاد در یکی از تاپیک ها ایشان به مضرات تبلیغ نادرست ازدواج موقت توسط برخی اشاره داشتند که به نظر نکته خوبی هست و نیاز به توضیح بیشتری دارد

سجاد;769595 نوشت:

روش اهل بیت و علمای گذشته در تبلیغ دین به هیچ وجه به این صورتی که ایشان انجام می دهد، نبوده است

سجاد;769595 نوشت:

و مسئله به حق ازدواج موقت را به صورتی تبلیغ کنند که عده ای را از دین فراری دهد؟

سوالی که از این مباحث مطرح می شود این است که همانطور که خود استاد سجاد از آیت الله مکارم نقل کرده اند ازدواج موقت یک امر مستحب و ضروری هست که به دلیل برخی از رفتارهای نادرست به یک کار خلاف عرف تبدیل شده است

سجاد;769595 نوشت:

و اين سبب شده كه چهرۀ اين امر مستحبّ و ضرورى، بدنما شده و به يك امر خلاف عرف تبديل شود

حال بفرمایید،اصلا آیا نیازی به تبلیغ ازدواج موقت هست یا اینکه بهتر است مسکوت گذاشته شود و سختی راجع به آن گفته نشود،اگر بهتر است که درباره آن به اندازه یک امر مستحب نه فراتر از آن سخن گفت روش صحیح تبلیغ این امر مستحب و ضروری چیست؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

:Gol:


با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

با سلام خدمت شما پرسشگر محترم
پاسخ به سؤالاتان را در قالب نكات زير بيان مي كنيم
الف) معركه نظرها: همين طور كه توجه داريد مي بينيد كه سؤالات مربوط به ازدواج موقت در سايت خيلي گسترده است و اين امر نشان دهنده اين است كه هنوز حرف و حديث هاي زيادي درباره اين نوع ازدواج شده است.

ب) جامع نگري: ازدواج موقت بايد از نگاه روايي، فقهي، اخلاقي، عرفي، روان شناختي و جامعه شناختي بررسي شود. بنابراين چون احتمال آسيب در اين نوع ازدواج زياد است لازم است كتب و نرم افزارهاي جامع درباره اين حكم ساخته شود و تنها به يك بعد پرداخته نشود.

ج) تندروي در تبليغ يا در نقد: برخي به طور افراطي اعتقاد دارند نبايد از اين ازدواج سخن گفت چون سبب فرهنگ سازي يا ترويج آن مي شود. در برابر اينان هم افرادي تندرو بدون پرداختن به حدود ثغور اين ازدواج به تبليغ وسيع آن مي پردازند و آن قدر از استحباب آن سخن مي گويند كه زنان بسياري را در برابر اين حكم الهي مقاوم مي كنند. مهريه حق زن است ولي اگر ما بي حد و حساب و مستمر از اين كه مهريه حق زن است و بايد به او بدهيم سخن بگوييم ممكن است ناخواسته زندگي ها را تلخ كنيم. رعايت مقررات رانندگي براي سلامت فرد و جامعه لازم است ولي اگر پيوسته بدون رعايت حال افراد به تبليغات مربوط به اين قوانين دامن بزنيم و يا تصادفات جاده اي را نشان دهيم (افراط و تفريط در تبليغ) اثر ناگواري روي مردم مي گذاريم. بنابراين بخشي از اطلاعات مربوط به اين ازدواج را خود مردم فهيم بايد با مطالعه، خواندن عبرتها و مشورت به دست آورند.

د) تبليغات ضد ديني: زنان و مردان متدين بايد هشيار باشند. عده اي لائيك و ضد دين در مقام ترويج مشمئز كننده و گروهي از آنها در مقام رد اين نوع ازدواج بر مي آيند و سبب ايجاد اختلاف بين زنان و مردان متدين مي شوند و سبب دلزدگي ديگران از دين مي شوند. برخي از شبكه هاي ماهواره اي كه مشوق ازدواج سفيد و ارتباط آزاد دختر و پسر هستند و از زن به عنوان ابزار تبليغات تجاري و وسائل خانگي و آرايشي و كسب درآمد با تصاوير سكسي و فيلم هاي سكسي و.... استفاده مي كنند. اين ازدواج متعهدانه شرعي را به تمسخر مي گيرند و ادعا مي كنند اينجا به زن ظلم شده است.

هـ) سواد آموزي تفقهي: فقه در اصل به معناي فهم عميق است و تفقه در دين با فهم عميق از سه حوزه دين يعني اعتقادات، احكام و اخلاق حاصل مي شود. قسمت زيادي از آسيب هايي فكري و رفتاري مرتبط با اين ازدواج به فقر اطلاعاتي ما از دين و شرع بر مي گردد. بسياري از مردان يا زنان به دليل اين كه مطالعه كافي و جامع ديني ندارند نمي توانند فلسفه احكامي چون نفقه، ارث، مهريه، قضاوت و ازدواج متعدد يا موقت و.... درك كنند و تصور مي كنند دستورات دين كامل نيست. مثلا در حوزه مسائل شرعي افراد زيادي نمي دانند كه اين ازدواج در عرض ازدواج دائم است. يا نمي دانند كه هر كسي در اين حكم شرعي بايد نظر مرجع تقليدش را جويا شود. يا نمي دانند كه اين ازدواج با هوسراني و افسارگسيختگي شهوت همخواني ندارد. افراد زيادي نمي دانند اين ازدواج تعهداتي دارد و تفاوت هايي با ازدواج دائم دارد و يا در ضمن عقد با شروطي مي تواند تعهداتي ايجاد كرد بنابراين يكي از راه هاي تبليغ اين ازدواج اين است كه مردم را تشويق كرد نظر مرجع تقليدشان را جويا شوند.

و) كارشناسان ديني و علمي در رسانه: يكي از راه هاي تبليغ سالم اين ازدواج اين است كه نگاه همه جانبه به اين ازدواج شود. فيلم ها و سريال هايي كه از اول تا آخر آسيبي از اين ازدواج را بزرگ نمايي مي كنند در واقع اصل حكم شرعي را دانسته يا نادانسته نشانه مي روند.
در حالي كه اصل حكم مشكل نداشته است بلكه استفاده كننده از حكم چون حدود شرعي و حقوقي و اخلاقي را رعايت نكرده است مشكل ايجاد شده است. اگر زني بدون اذن شوهر و بدون توجه به مرزهاي خانواده ها به منزل والدينش برود به معناي اين نيست كه والدينش يا اصل ارتباط او با آنها مشكل دارد و مفيد نيست مديريت ارتباطي اين زن مشكل دارد. نيز اگر مردي با روي آوردن به اين ازدواج از خانواده خود غافل شود نشانه اين نيست كه اين ازدواج مشكل دارد نشانه برخورد غيراسلامي آن مرد است.
بنابراين لازم است نخست فيلمنامه ها با نظارت كارشناسان زبده علمي و ديني نوشته شوند و سريال ها و فيلم ها با دقت علمي و ديني توليد شوند كه محتوايي ضد ديني يا مخالف شرع نداشته باشند. بعد يا قبل از پخش سريال ها و فيلم ها از كارشناسان مذهبي و علمي متدين استفاده شود تا اين ازدواج آسيب شناسي و آسيب زدايي شود. نيز باید نقد محتوای فیلم ها و سریال ها در نشریات دینی جدی تر گرفته شود تا شاهد رشد توجه صحیح به مبانی دینی و ترویج آن در رسانه ها باشیم .

ز) مشاوره هاي مذهبي و روان شناختي و حقوقي: يكي از شيوه هاي كنترل آسيب هاي مرتبط با اين ازدواج است كه به مردم آموزش داده شود كه اگر نياز به اين ازدواج شد قبل از ازدواج با مشاور ديني و روان شناختي و مشاور حقوقي مشورت كنند تا آسيب ها كنترل شود برخي از زنان و مردان كه تقيدات ديني ندارند از اين ازدواج سوء استفاده مي كنند مثلا گاهي مرد يا زن چون مي دانند طرف مقابل از آبروي خود مي ترسد از او حق السكوت و يا باج مي گيرد. گاهي نداشتن مدرك حقوقي و گواهي محضري سبب سوء تفاهم و اختلاف يا كلاهبرداري مي شود.

ح) روش تحقيق علمي: يكي از راه هاي دفاع معقول از اين حكم شرعي و آسيب شناسي واقعي (نه خيالي و ساختگي) و آسيب زدايي استفاده از تحقيقات علمي و عيني است. وقتي تحقيقات معتبر باشد افراد چه در مقام دفاع و ترويج و چه در مقام نقد اين ازدواج با روش علمي وارد مي شوند و از برخورد سليقه اي با اين حكم اجتناب مي كنند. مشاوره هاي مكتوب (آنلاين و آفلاين) و مشاوره تلفني ( آنلاين و آفلاين) زمينه مساعدي تحقيقات علمي است چون افراد بدون مقاومت و ملاحظات راحت سخن مي گويند.

موضوع قفل شده است