جمع بندی روان شناسی زنان در ايام ماهانه

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روان شناسی زنان در ايام ماهانه

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

باسلام
یکی از مشکلاتی که شاید بتوانیم بگوییم اکثر خانمها درگیر آن هستند به وجود آمدن اختلالات روحی و روانی قبل از سیکل ماهیانه است!
البته در افراد مختلف ممکن است شدت و ضعف داشته باشد،در برخی حتی بعضا از یکی دو هفته قبل شروع میشود و تا چند روزی بعد از شروع سیکل هم ادامه دارد،برخی هم چند روز قبل یا یک روز قبل شروع میشود و با شروع سیکل پایان میابد، که اصولا خانمها در این مدت دچار یک سری به هم ریختگی روحی و روانی میشوند که خودشان هم بعضا علتش را نمیدانند،افسردگی،کلافه بودن،گیر دادن های بی مورد،عصبانیت ،بی حوصلگی ،و غیره از علائم آن است و حتی در موارد حادتر مشکلاتی را به وجود می آورد(مانند بحث و دعوای بی مورد بین زوجین که شروع کننده نیز خانم بوده و علتش نیز همین موضوع بوده است )
حال سوال من از کارشناس محترم این است که درمان این مشکل چیست؟
آیا این موضوع نیز مثل دیگر مشکلات روحی و روانی راه های درمانی خاصی دارد؟
آیا راهی وجود دارد که خانمی اصلا دچار این مشکلات نشود؟ خصوصا کسانی که از یک هفته قبلش درگیر این اختلالات روحی میشوند و اینکه خیلی از خانمها سعی میکنند این بحران را تحمل کنند و بروز ندهند تا باعث رنجش اطرافیان نشوند که تحمل آن و خودخوری بر این مشکل می افزاید،اما خب از طرفی هم دست خود خانمها نیست و دلشان نمیخواهد هرماه چند روزی بی دلیل اینقدر کلافه شوند،که بعضا موجب ناراحتی اطرافیان شود اما یا باید بروز دهند یا تحمل کنند

لطفا اگر این موضوع راه درمانی دارد راه های درمان و مقابله با آن را بیان بفرمایید

باتشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

:Gol:

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام خدمت شما پرسشگر محترم
اجازه دهيد پاسخ اين سؤال را در قالب نكاتي بيان كنم:
1- شكوه: يكي از اشكالات زندگي ما اين است كه گاهي چيزهاي غير مهم را در اولويت قرار مي دهيم و بيش از اندازه براي آن انرژي و هزينه صرف مي كنيم و مسائل مهم زندگي را به حاشيه مي رانيم. مثلا با اين كه شغل و تحصيل ارتباط زيادي با شخصيت دارد و مؤلفه هاي زيادي در موفقيت در آنها مهم است كمتر مردي براي اين امر مطالعه مي كند كلاس هاي اموزشي شركت مي كند و مشاوره مي گيرد. يا با اين كه خانم ها تا سن پيري ايام ماهانه را تجربه مي كنند و حتي برخي با درد زياد اين ايام را تجربه مي كنند كمتر براي اين امر مطالعه مي كنند يا با پزشك زنان مشورت مي كنند. زنان زيادي ساعت هاي متمادي در روز برنامه آشپزي را مي بينند براي خريد مانتويي شهر را زير پا مي گذارند و آدرس مغازه يا بوتيك مي گيرند هزينه زيادي صرف كرم و وسائل آرايش و رنگ مو مي كنند ولي امان از يك كتاب كه در خصوص مسائل پزشكي و روان شناختي اين ايام در منزل داشته باشند و يا مطالعه كرده باشند.
[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]2- نگرش ها: رويدادهاي تلخ ما را بيشتر آشفته مي كنند يا تفسير ما از آنها؟ از نظر روان شناسي تفسيري كه بيشتر از خود رويداد ما را بهم مي ريزد. يك خانم كه عاشق فرزنددار شدن است دردها و سختي هاي زيادي را تحمل مي كند و حتي از اين امر استقبال هم مي كند. متأسفانه بسياري از خانم ها و دختران تازه به بلوغ رسيده نگرش مثبتي درباره ايام ماهانه ندارند. يعني بيشتر به مسائل فيزيولوژي و زحمت هاي ان توجه مي شود حال ان كه نبودن اين دور براي يك خانم نشانه بيماري و مسبب مشكلات جسمي و رواني زيادي است. تصور كنيد ماشيني روغنش به موقع عوض نشود كه مشكلاتي براي موتور به بار مي اورد. تعويض روغن هزينه بر است و زحمت دارد ولي عمر موتور را بالا مي برد و كيفيت سوخت و توليد انرژي را بهتر مي كند و سبب خرج اضافي نمي شود. بنابراين جا دارد به فوايد اين امر توجه شود. والدين( به خصوص مادر) ترتيبي دهند تا دخترشان كه بالغ مي شود «اولين ايام ماهنامه» اش به جاي تمركز بر تجربه تلخ امور فيزيولوژيكي «جشن سلامت» بگيرند و خدا را شكر كنند كه از اين جهت سالم است.
[/]

3- تعامل جسم و روان ( ذهن): جسم و روان ما با هم تأثير و تاثر و تعامل دارند. وقتي شرايط جسمي ما مساعد نباشد موج آن به لايه روان مي رسد و آنجا را هم مشوش مي كند و برعكس. وقتي ما دندان درد داشته باشيم كلافه هستيم. حال و حوصله نداريم. به صداي تلويزيون، بوق ماشين و رفت و آمد آنها، صحبت كردن افراد با هم در محيط منزل حساس مي شويم خواب عميقي نمي رويم. از آن سو هم وقتي ذهنمان مشوش است، خواب و خوراك نامنظم مي شود و... . ايام ماهانه تغييرات فيزيولوژيكي و هورموني به همراه دارد و موج آن به لايه ذهن هم مي رسد. نگراني درباره قاعدگي نامنظم، خونريزي زياد، درد، نظافت و بو بد و ....روي روابط با نزديكان هم اثر بد مي گذارد به خصوص اگر در مهمان يا مسافرت وسائل بهداشتي لازم را با خود نداشته باشند.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]4- علل قاعدگي دردناك: دردهاي كم تقريبا در خانم ها در اين ايام شيوه دارد. زنان زيادي هم دردهاي قاعدگي را تجربه مي كنند. قاعدگي دردناك علل مختلفي مانند اختلالات هورموني، عفونت ها، كيست و تومورها و... باشد. بنابراين براي كشف علت كمك از متخصص زنان و زايمان لازم است. استرس ها به خود خود علت درد نيستند ولي در افزايش درد و خونريزي اثر دارد. افزايش سن، تولد فرزند مي تواند روي كاهش درد اثر داشته باشد ولي كل چون افراد زيادي با اين دردها دست و پنجه نرم مي كنند بايد شيوه هاي رويارويي با دردهاي قاعدگي را آموزش ببيند.[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"][h=1]5- نه راه کاهش درد قاعدگی[/h]راه‌حل‌های متعددی برای درمان ناراحتی‌ها و دردهای قبل از قاعدگی وجود دارد. یادتان باشد موفقیت تمامی روش‌های پیشنهادی ما به میزان پشتکار شما بستگی دارد.


[/HR]

1- ورزش
فعالیت بدنی می‌تواند روح و جسم را تقویت کند، در نتیجه کمتر احساس خستگی می‌کنید و دچار بدخلقی و بدرفتاری نمی‌شوید. اگر می‌خواهید ورزش تاثیر بیشتری داشته باشد، باید در برنامه روزانه‌تان بین سی تا چهل‌وپنج دقیقه را به آن اختصاص دهید.

یادتان نرود این روش درمانی یعنی ورزش، زمانی جواب می‌دهد که شما آن را به صورت برنامه روزانه‌تان درآورده باشید و تنها یک هفته مانده به قاعدگی مسلما جوابگو نخواهد بود.

معمولا برنامه‌های ورزشی روزانه سی دقیقه و پنج روز در هفته ورزش سبک مانند ایروبیک یا دو تا سه بار در هفته انجام ورزش سنگین می‌تواند در کاهش تاثیرات قاعدگی بسیار موثر باشد.

2- ویتامین های گروه ب
جالب است بدانید این ویتامین ها می‌تواند شما را تا حد زیادی از این دردها خلاص کند. اما باز هم خوراکی نجات‌دهنده خانم‌ها یعنی تخم‌مرغ به کمک‌شان می‌آید. نه، نگران رژیم غذایی و اضافه وزن تان نباشید؛ این خوراکی خوشمزه می‌تواند به صورت آب‌پز هم تاثیرگذار باشد.
بهتر است در دوره‌ای که به قاعدگی نزدیک می‌شوید مصرف این ویتامین ها را افزایش دهید. از طرف دیگر می‌توانید طبق تجویز پزشک از مکمل‌های غذایی ویتامین ب نیز استفاده کنید، در غیر این صورت مصرف تخم‌مرغ و لبنیات کم‌چرب به کاهش این عوارض به شدت کمک می‌کند.

3- کربوهیدرات‌ها غلات معمولی و سبوس‌دار مانند انواع نان‌های سفید یا سبوس‌دار می‌تواند دردهای قاعدگی را کاهش دهد. یادتان باشد پیروی از یک برنامه غذایی می‌تواند تا حد زیادی به کاهش این دردها کمک کند. همانطور که خوردن غذاهای سرد مثل ماست یا کاهو ممکن است شکم‌درد شما را افزایش دهد، به همان میزان خوردن خوراکی‌های به اصطلاح گرم مانند خرما یا نان‌های سبوس‌دار مانند نان جو می‌تواند دردها را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. در ضمن اکثر غلات سبوس‌دار حاوی فیبر فراوان هستند که شما را سیر می‌کنند، در حالی که کالری چندانی هم ندارند.
به این ترتیب برای خانم‌هایی که در این دوران بیش از حد دچار پرخوری و پر اشتهایی می‌شوند بهترین گزینه مصرف غلات سبوس‌دار است که هم شما را سیر می‌کند و هم دردتان را از بین می‌برد.

4- کاهش استرس
سعی کنید بین خودتان و دنیای اطرافتان تعادل به وجود بیاورید، به این ترتیب اتفاقات کوچک اعصابتان را به هم نمی‌ریزد و احساسات و افکار بد برای طولانی‌مدت در فکر و نظرتان باقی نمی‌ماند.
گرچه در دنیای امروز پیدا کردن محل و موقعیتی بدون استرس و فکر و خیال، کار بسیار دشواری است، اما غیرممکن نیست. کافی است سعی کنید عوامل استرس‌زا را از محیط کار یا خانه‌تان دور نگه دارید. کنترل اعصابتان را خودتان به دست بگیرید. فراموش نکنید که جز شما کسی قادر نیست اعصاب بهم ریخته‌تان را درست کند و حالتان را سر جا بیاورد.
معمولا هر کسی خودش بهتر می‌داند چه عواملی برایش آرامش‌بخش است. مثلا انجام حرکات یوگا، شنا، ماساژ، نقاشی و ... می‌تواند حالتان را بهتر کند؛ کافی است راه‌حل مناسب خودتان را پیدا کنید.
یادتان باشد که اگر خواب کافی و مناسب نداشته باشید، هیچکدام از این روش‌ها تاثیر نخواهند داشت.

5- اخراجی‌ها
بهتر است برخی موادغذایی را هم قبل از دوران قاعدگی به کلی فراموش کنید. البته حذف این خوراکی‌ها به طور کامل هم برای سلامت بدن مفید است و بدون این مواد احساس بهتری خواهید داشت.
نمک یکی از موادی است که باعث تشدید پف و ورم بخصوص در ناحیه صورت می‌شود. کافئین شما را تبدیل به یک خانم زودرنج و به شدت حساس می‌کند.
قند شما را چاق می‌کند و زیادی آن به شکل چربی در بدنتان ذخیره می‌شود و شما را از فرم می‌اندازد، اما مهمتر از همه اینکه در این دوران قند، شما را بیش از هر چیز دیگری پرخور می‌کند.

6- مسکن‌ها
از آنجایی که بسیاری از نشانه‌های پی ام اس (سندرم پیش از قاعدگی) انواع دردهایی مانند سردرد، شکم‌درد، کمردرد و امثال آن هستند، مصرف قرص مسکن می‌تواند این عوارض را کاهش دهد. یادتان باشد اگر دردتان تمامی نداشت و کلافه شده بودید برای اینکه بتوانید راحت‌تر بخوابید می‌توانید یکی از خانواده مسکن‌ها را مانند ژلوفن، بروفن‌ و ناپروکسن مصرف کنید. گاهی لازم نیست زیاد درد بکشید و خوردن یک مسکن ساده می‌تواند نجات‌تان دهد.


7- مکمل‌ها برخی مکمل‌های ویتامینی یا معدنی مانند فولیک‌اسید، منیزیم، ویتامین E و کلسیم می‌تواند تا حد زیادی عوارض پی ام اس را کاهش دهد. فراموش نکنید قبل از مصرف هر کدام از این مکمل‌ها با پزشک‌تان مشورت کنید. البته جدیدا کپسول‌هایی هستند که تمامی این مواد را با هم دارند و شما می‌توانید با مصرف روزانه یک عدد، تمامی مواد مورد احتیاج بدن را که به میزان کافی از موادغذایی دریافت نمی‌کنید از این طریق به دست آورید، اما مشورت با پزشک را نیز فراموش نکنید.

8- گیاه درمانی
در بدن برخی افراد، گیاهان بیشتر از موادشیمیایی جواب می‌دهند و البته این به بدن فرد بستگی دارد که چقدر به استفاده از گیاهان عادت کرده باشد. از طرفی درمان‌های گیاهی معمولا در طولانی‌مدت جواب می‌دهند. شما نباید انتظار داشته باشید زمانی که درد شدید دارید، مثلا یک جوشانده گیاهی به سرعت دردتان را تسکین دهد، بنابراین درمان‌های گیاهی را باید به طور پیگیر و مداوم انجام دهید و البته صبور باشید.
مثلا مصرف چای و زعفران و نبات در طول یک هفته باقیمانده تا شروع عادت‌ماهانه، قاعدگی شما را تا حد زیادی بدون درد و راحت می‌کند.
مصرف روزی یک لیوان جوشانده گل‌گاوزبان با نبات، یا یک لیوان چای‌دارچین در صبحانه به شدت روی آرامش و البته کاهش درد قاعدگی تاثیرگذار است؛ البته قبل از مصرف دستورات گیاهی هم بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. گاهی ممکن است این درمان‌های گیاهی با درمان‌های دارویی اختلال پیدا کند و تاثیر یکی را از بین ببرد یا عوارض جانبی داشته باشد.

9- داروها
برخی داروها مانند قرص‌های ضدبارداری با تنظیم هورمون‌ها، قاعدگی راحت‌تری را فراهم می‌کنند و به این ترتیب عوارض پی ام اس کمتری خواهید داشت. البته یادتان باشد که قرص‌های ضدبارداری انواع گوناگون دارند و در افرادی که از قرص‌های ضدافسردگی هم استفاده می‌کنند مصرف آنها ممنوع است. به هرحال قبل از مصرف هر نوع دارویی باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

بخش سلامت تبیان
[/]

6- آموزش خانواده: به غير از خود خانم ها اعضاي خانواده هم بايد با اين دوره آشنا باشند. توضيح فرايند فيزيولوژيكي اين امر براي كودك لازم نيست اما مي توان به طور سر بسته توضيح داد كه مثلا من در اين ايام حال مساعدي ندارم و اين امر در ماه هاي ديگر هم تكرار مي شود و مروبط به مسائل زنانگي من است. براي رفع نگراني آنها بايد گفت كه چه اموري به بهبود شرايط شما كمك مي كند. جنس مذكر خانواده ( شوهر، فرزند، برادر، پدر) نيز بايد با اين امر آشنايي داشته باشند. تا زود رنجي و تندخويي، گوشه گيري و.. ناخواسته شما سبب ناراحتي يا مشاجره نشود.آموزش رويارويي با اين مشكل را مي توان ضمن استفاده از كتاب هاي اطلس بدن و يا فيلم هاي مستند آموزشي بيان كرد.متأسفانه برخي از خانم ها با اين كه هر ماه اين دور درد را تحمل مي كنند متوجه نيستند كه اين امر مربوط به ايام ماهانه آنها است و به خاطر همين گاهي گرفتار بي انصافي مي شونديعني با اين كه بهانه گير و زود رنج و حساس شده اند بي جهت ديگران را عامل حال بد خود مي دانند.
تذكر: دكتر سيد جلال يونسي سال هاي زياد مشاور خانواده بوده است و تجربه دادگاهي زيادي دارد. ايشان ميگفتند در ايام ماهانه زنان درخواست طلاق بالا مي رود و با كاهش درد و آرام شدن زنان زيادي درخواست خود را پس مي گيرند. توجه زن و شوهر به اين امر سبب كاهش بسياري از مشاجرات خانوادگي و كاهش دخالت هاي خانواده ها در امور زوجين مي شود.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]7- طبيب خود: قديمي ها مي گفتند آدم بايد طبيب خودش باشد. اين سخن به معناي خوددرماني نيست. ولي بايد توجه داشته باشيد كه از بين شيوه هاي رائج براي تسكين درد برخي براي برخي بهتر جواب مي دهد ممكن است دم نوش سنبل الطيف براي فردي مفيد واقع شود ديگري نسبت به بادكش كردن و يا استفاده از كيسه آب جوش يا...اثر مثبتي ببينيد بنابراين با تجربه اين شيوه هاي درمان رائج بالا بهترين را گزينش كنيد. به ياد داشته باشيد ورزش، تغذيه مناسب، خواب كافي و...براي همه مفيد است.[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]8- جدول زمانبدي: براي محاسبه ايام قاعدگي خود حتما از تقويم استفاده كنيد. اين امر پيش آگاهي شما را افزايش مي دهد. خانمي كه يكباره غافلگير مي شود و كارهاي زياد نيمه تمام دارد و منزل درهم برهم است و...در اين ايام كه نمي تواند فعاليت كند بيشتر به هم مي ريزد و نسبت به تحمل درد آستانه اش پايين مي آيد. ولي خانمي كه متوجه است مثلا چند روز ديگر ايام درد يا ايام ماهانه اش شروع مي شود برخي از كارهاي منزل را جلو مي انداز. وسائل بهداشتي اش يا مسكن و...را در دسترس قرار مي دهد برنامه پذيرش مهمان و يا مهماني رفتن را به تأخير مي اندازد. در سحر يا افطار ماه مبارك رمضان با تغذيه مناسب براي فشار تشنگي و گرسنگي روزانه خود را آماده مي كنيم، قبل از ايام ماهانه هم لازم است تجديد قواي و ذخيره انرژي شود.[/]

9- نيش و نوش: در حكمت 61 نهج البلاغه مي خوانيم :« المرأةُ عقربٌ حُلوةُ اللـَسبَة » زن عقربي است كه نيشش شيرين است. اين كلام را بايد در كنار سخنان ديگر مولي علي ترجمه و تفسير كنيم وقتي ايشان زن را به عنوان گل خوشبو نه پادو و نوكر ياد مي كنند بنابراين اينجا نياز به تفسير و تأويل داريم و قطعا مقصود حضرت اين نيست كه شخصيت زن را مذمت كند. برخي از احتمالات كه با توجه به قرائن و شواهد ديگر مي توان در تفسير اين كلام در نظر داشت عبارت است از:
نگاه به نامحرم لذت آني دارد ولي نبايد غافل بود كه سمي است و كشنده
استفاده از تمتعات حلال زناشويي لذت بخش است ولي به هرحال غرف شدن در تمتعات حيواني مانع تكامل مي شود و سبب تحليل قواي فكري و جسمي مي شود.
زن به دلائل حساس بودن و عاطفي بودن و ظرافت هاي جسمي و رواني و روحي ممكن هيجان هاي شادي و غمش فراز و نشيب و نوسان زيادتري نسبت به مرد دارد يكي از حقوق زنان كه به عهده مردان است اين است كه در كنار آرامشي كه در ارتباط با همسرشان كسب مي كنند بر نيش ها و غرولندهاي آنها صبوري كنند. (به خصوص در ايام ماهانه كه شرايط روحي مساعدي ندارند).

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

سلام بر شما
جناب دكتر مهرانت ممنون ميشم تذكرات پزشكي خوتون را بيان كنيد

[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

حامی;680144 نوشت:
يكي از حقوق زنان كه به عهده مردان است اين است كه در كنار آرامشي كه در ارتباط با همسرشان كسب مي كنند بر نيش ها و غرولندهاي آنها صبوري كنند. .

اين حق را از درس اخلاق آيت الله ميانجي شنيدم و ايشان سخنشان را به حديث معصوم اسنتاد مي دادند[/]

حامی;680167 نوشت:
[="Tahoma"][="DarkGreen"]
سلام بر شما
جناب دكتر مهرانت ممنون ميشم تذكرات پزشكي خوتون را بيان كنيد

[/]

سلام استاد حامی.
خواهش میکنم.
ممنون از دعوت تون تقریباً مسائل روانشناسی در این مورد رو به طور کامل خودتون بیان کردید.
در باره مسائل روانشناسی چیز خاصی در ذهن ندارم که به صحبتهای استاد اضافه کنم بجز یه مساله که خواستم بگم یه سری تغییرات جسمی مثل درد، سوزش سردل، نفخ شکم، و در بعضی خانمها مقدار کمی تغییر در کل سایز بدن باعث میشه یه سری ناراحتی های جسمی بوجود بياد که اونها هم به نوبه خودشون میتونن باعث بشن خانم بخاطر اونها ناراحت و بیحوصله و کلافه باشه. ...

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

mehrant;680177 نوشت:
سلام استاد حامی.
خواهش میکنم.
ممنون از دعوت تون تقریباً مسائل روانشناسی در این مورد رو به طور کامل خودتون بیان کردید.
در باره مسائل روانشناسی چیز خاصی در ذهن ندارم که به صحبتهای استاد اضافه کنم بجز یه مساله که خواستم بگم یه سری تغییرات جسمی مثل درد، سوزش سردل، نفخ شکم، و در بعضی خانمها مقدار کمی تغییر در کل سایز بدن باعث میشه یه سری ناراحتی های جسمی بوجود بياد که اونها هم به نوبه خودشون میتونن باعث بشن خانم بخاطر اونها ناراحت و بیحوصله و کلافه باشه. ...

ممنون
نظر شما درباره اين كه سربسته مسائل زنانگي براي اعضاي خانواده حتي فرزندان ذكور بيان شود چيست؟[/]

حامی;680196 نوشت:
[="Tahoma"][="DarkGreen"]
ممنون
نظر شما درباره اين كه سربسته مسائل زنانگي براي اعضاي خانواده حتي فرزندان ذكور بيان شود چيست؟
[/]

بطور کلی اگه یه اطلاعات از کلیات داشته باشن خوبه
خیلیها ضعف اطلاعاتی در این زمینه دارن...

با سلام
درمان این حالت که به سندرم پیش از قاعدگی و یا pms معروف است بستگی به وخامت علایم و نشانه های مربوطه دارد. در موارد علایم خفیف معمولا با تغییر عادات می توان علایم را کاهش داد، مانند از انجام کار زیاد و شرایط استرس آور باید پرهیز کرد و مصرف مایعات را معمولا محدود کرد زیرا سبب تجمع مایعات در بدن شده و میزان مصرف نمک را نیز باید محدود کرد چون سبب تشدید احتباس مایعات در بدن می شود.

یکی از مشکلات شایع که همراه با این سندرم دیده می شود و بعضی از خانم ها از این مساله شکایت دارند و سبب تنش آنان در این دوران می شود وجودیبوست است که با مصرف میوه و سبزی و مواد غذایی حاوی فیبر می توان از بروز این مشکل جلوگیری نمود.

جلوگیری از مصرف مواد محرک مثل غذاهای سرخ شده، ادویه، قهوه نیز می تواند سبب کاهش علایم شود.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

mehrant;680198 نوشت:
بطور کلی اگه یه اطلاعات از کلیات داشته باشن خوبه
خیلیها ضعف اطلاعاتی در این زمینه دارن...

سلام
به نظر من بايد براي حيا مرز بندي كنيم
حياي پسنديده
حياي ناپسند
در برخي از كلاس هاي درس در مقاطع مختلف مربيان و معلمان مي توانند به مناسبتي گذار از اين فرايند زيستي سخن بگويند
بچه هاي تجربي بهتر با اين فرايند آشنا هستند.[/]

حامی;680226 نوشت:
سلام
به نظر من بايد براي حيا مرز بندي كنيم
حياي پسنديده
حياي ناپسند

سلام علیکم
باتشکر از شما استاد گرامی و محترم

لطفا اگر امکان دارد این قسمت را بیشتر توضیح بفرمایید

باتشکر
یازهرا(س)

اینو جایی خوندم:

میزان هورمونی که طی لحظه شروع پریود در بدن زن آزاد می شود به حدی زیاده که اگه نصف اونو به بدن یک مرد بالغ قوی تزریق کنیم مرد وحشی و غیر قابل کنترل میشه.در واقع تمام سیستم بدنی مرد رو چنان تحت تاثیر قرار میده که مرد چیزی جز خشونت وپرخاش و نعره زدن نمیتونه کاری انجام بده

برخی خانوما خیلی درد میکشن و بی حال میشن طوری ک حتما باید ب بیمارستان منتقل بشن

یاس...;682562 نوشت:
اینو جایی خوندم:

میزان هورمونی که طی لحظه شروع پریود در بدن زن آزاد می شود به حدی زیاده که اگه نصف اونو به بدن یک مرد بالغ قوی تزریق کنیم مرد وحشی و غیر قابل کنترل میشه.در واقع تمام سیستم بدنی مرد رو چنان تحت تاثیر قرار میده که مرد چیزی جز خشونت وپرخاش و نعره زدن نمیتونه کاری انجام بده

برخی خانوما خیلی درد میکشن و بی حال میشن طوری ک حتما باید ب بیمارستان منتقل بشن


جمله اول رو با چه منبع پزشکی گفتید؟:Moteajeb!:
در زمان قاعدگی میزان هورمونهای استروژن، پروژسترون ،fsh و lh بسیار بسیار کم میشه و نزدیک به صفر میرسه و اصلا همین نبود هورمونهای مذکور هست که باعث میشه دیواره رحم فرو بریزه و قاعدگی رو تشکیل بده
اون دردی که زن تحمل میکنه ولی برای مرد غیر ممکن و غیر قابل تحمله درد زایمان هست
اینم تصویرش:

همینطوری که در تصویر پیداست در دوره menstruationیعنی قاعدگی میزان تمام هورمونها در حداقل ممکن هست

در این دوران هورمون پروستاگلاندین ترشح میشه که این هورمون هم باعث گرفتگی عضلات میشه

رحم هم نوعی عضله هست و باعث انقباض و گرفتگی رحم میشه

تو این دوران معمولا باید ماست و گوشت و این چیزا خیلی کم خورده شه

چون علاوه بر مقوی بودنشون باعث تولید پروستاگلاندین میشن


سلام

البته كمي نوازش فیزیکی که اعراب اصطلاحا بآن کتک میگویند در بعضی موارد حاد میتواند کمک کننده باشد مخصوصا در کیس مازوخیسم !

سلام

میبینم که همه دکتر شدن ماشاالله:khaneh:

ولی من از این مورد به این نتیجه رسیدم که بدن ادمی به خودش وفا نمیکنه دیگه از دیگران چه انتظاری باید داشت ! بدن همش به فکر تولید مثل هست اه اه اه عووووووق

در میان گذاشتن این مسأله با خانواده ، آنهم افراد ذکور؟؟؟ از چه سنی؟
واقعا کار سختی است. تمام تلاش بزرگترها بر مخفی نگه د اشتن این گونه مسایل است.

خیلی سخته.

اون بچه های تجربی که می فرمایید ، دیگه سال سوم چهارم دیرستان هستند.

گرچه مساله تغییرات روحی در این ایام ، « معمولا » آنقدر شدت ندارد که باعث بروز مشکل حادی بشود. شاید مواردی که این مساله باعث ایجاد مشکل حاد می شود ، خیلی موارد نادری باشند. بسته به شخصیت فرد.

من در محل کار خود از روی نحوه رفتار همکاران خانم ، گاهی می توانم حدس بزنم که رفتار خاصشان ممکن است ناشی از یک علت فیزیولوژیک موقتی باشد.
در کل ، اینها معمولا باعث بروزمشکل رفتاری خاصی نمی شوند. با مقدار خیلی کمی گذشت و آسان گیری ،قضیه کاملا حل میشود.

کاش استاد حامی درباره تجربه اولین قاعدگی ، و نقش والدین در این زمینه ، تاپیک مستقلی باز کنند. گرچه همین مساله به نوعی دیگر برای پسران هم پیش می آید.

به نظرم ، قبل از بروز اولین تجربه ، باید آموزشهای لازم را به دختر و پسر داد. حالا که حیاء نمی گذارد ، میتوان کتابهایی را در اختیارشان قرار داد.

حاج آقا قرائتی می گفتند: قبل از بلوغ ، غسل جمعه را به فرزندتان یاد بدهید. وقتی بالغ شد ، بهش بگویید همان غسل جمعه را انجام دهد فقط در نیتش ، به جای جمعه بگوید جنابت. و گرنه اگر بخواهید موقع بلوغ ، غسل را یادش بدهید ، قضیه خیلی شرمگینانه می شود.

یاس...;682565 نوشت:
اینو جایی خوندم:

mehrant;682565 نوشت:
جمله اول رو با چه منبع پزشکی گفتید؟

نوشتم ک جایی خوندم...منبعشو بریداز نویسنده بخواین....:khandeh!:پرسش:
از مشکلات خانمها به وجود آمدن اختلالات روحی و روانی قبل از سیکل ماهیانه است!،افسردگی،کلافه بودن،گیر دادن های بی مورد،عصبانیت ،بی حوصلگی از علائم آن است درمان این مشکل چیست؟

پاسخ:

سلام خدمت شما پرسشگر محترم
اجازه دهيد پاسخ اين سؤال را در قالب نكاتي بيان كنم:

1- شكوه: يكي از اشكالات زندگي ما اين است كه گاهي چيزهاي غير مهم را در اولويت قرار مي دهيم و بيش از اندازه براي آن انرژي و هزينه صرف مي كنيم و مسائل مهم زندگي را به حاشيه مي رانيم. مثلا با اين كه شغل و تحصيل ارتباط زيادي با شخصيت دارد و مؤلفه هاي زيادي در موفقيت در آنها مهم است كمتر مردي براي اين امر مطالعه مي كند كلاس هاي اموزشي شركت مي كند و مشاوره مي گيرد. يا با اين كه خانم ها تا سن پيري ايام ماهانه را تجربه مي كنند و حتي برخي با درد زياد اين ايام را تجربه مي كنند كمتر براي اين امر مطالعه مي كنند يا با پزشك زنان مشورت مي كنند. زنان زيادي ساعت هاي متمادي در روز برنامه آشپزي را مي بينند براي خريد مانتويي شهر را زير پا مي گذارند و آدرس مغازه يا بوتيك مي گيرند هزينه زيادي صرف كرم و وسائل آرايش و رنگ مو مي كنند ولي امان از يك كتاب كه در خصوص مسائل پزشكي و روان شناختي اين ايام در منزل داشته باشند و يا مطالعه كرده باشند.

2-

نگرش ها: رويدادهاي تلخ ما را بيشتر آشفته مي كنند يا تفسير ما از آنها؟ از نظر روان شناسي تفسيري كه بيشتر از خود رويداد ما را بهم مي ريزد. يك خانم كه عاشق فرزنددار شدن است دردها و سختي هاي زيادي را تحمل مي كند و حتي از اين امر استقبال هم مي كند. متأسفانه بسياري از خانم ها و دختران تازه به بلوغ رسيده نگرش مثبتي درباره ايام ماهانه ندارند. يعني بيشتر به مسائل فيزيولوژي و زحمت هاي ان توجه مي شود حال ان كه نبودن اين دوره براي يك خانم نشانه بيماري و مسبب مشكلات جسمي و رواني زيادي است. تصور كنيد ماشيني روغنش به موقع عوض نشود كه چه مشكلاتي براي موتور به بار مي اورد. تعويض روغن هزينه بر است و زحمت دارد ولي عمر موتور را بالا مي برد و كيفيت سوخت و توليد انرژي را بهتر مي كند و سبب خرج اضافي نمي شود. بنابراين جا دارد به فوايد اين امر توجه شود. والدين( به خصوص مادر) ترتيبي دهند تا دخترشان كه بالغ مي شود «اولين ايام ماهنامه» اش به جاي تمركز بر تجربه تلخ امور فيزيولوژيكي «جشن سلامت» بگيرند و خدا را شكر كنند كه از اين جهت سالم است.

3- تعامل جسم و روان ( ذهن): جسم و روان ما با هم تأثير و تاثر و تعامل دارند. وقتي شرايط جسمي ما مساعد نباشد موج آن به لايه روان مي رسد و آنجا را هم مشوش مي كند و برعكس. وقتي ما دندان درد داشته باشيم كلافه هستيم. حال و حوصله نداريم. به صداي تلويزيون، بوق ماشين و رفت و آمد آنها، صحبت كردن افراد با هم در محيط منزل حساس مي شويم خواب عميقي نمي رويم. از آن سو هم وقتي ذهنمان مشوش است، خواب و خوراك نامنظم مي شود و... . ايام ماهانه تغييرات فيزيولوژيكي و هورموني به همراه دارد و موج آن به لايه ذهن هم مي رسد. نگراني درباره قاعدگي نامنظم، خونريزي زياد، درد، نظافت و بو بد و ....روي روابط با نزديكان هم اثر بد مي گذارد به خصوص اگر در مهمان يا مسافرت وسائل بهداشتي لازم را با خود نداشته باشند.

4- علل قاعدگي دردناك: دردهاي كم تقريبا در خانم ها در اين ايام شيوه دارد. زنان زيادي هم دردهاي قاعدگي را تجربه مي كنند. قاعدگي دردناك علل مختلفي مانند اختلالات هورموني، عفونت ها، كيست و تومورها و... باشد. بنابراين براي كشف علت كمك از متخصص زنان و زايمان لازم است. استرس ها به خود خود علت درد نيستند ولي در افزايش درد و خونريزي اثر دارد. افزايش سن، تولد فرزند مي تواند روي كاهش درد اثر داشته باشد ولي كل چون افراد زيادي با اين دردها دست و پنجه نرم مي كنند بايد شيوه هاي رويارويي با دردهاي قاعدگي را آموزش ببيند.

5- نه راه کاهش درد قاعدگی
راه‌حل‌های متعددی در بخش پزشكي سايت تبيان برای درمان ناراحتی‌ها و دردهای قبل از قاعدگی وجود دارد. یادتان باشد موفقیت تمامی روش‌های پیشنهادی ما به میزان پشتکار شما بستگی دارد.

1-5- ورزش
فعالیت بدنی می‌تواند روح و جسم را تقویت کند، در نتیجه کمتر احساس خستگی می‌کنید و دچار بدخلقی و بدرفتاری نمی‌شوید. اگر می‌خواهید ورزش تاثیر بیشتری داشته باشد، باید در برنامه روزانه‌تان بین سی تا چهل‌وپنج دقیقه را به آن اختصاص دهید.
یادتان نرود این روش درمانی یعنی ورزش، زمانی جواب می‌دهد که شما آن را به صورت برنامه روزانه‌تان درآورده باشید و تنها یک هفته مانده به قاعدگی مسلما جوابگو نخواهد بود.
معمولا برنامه‌های ورزشی روزانه سی دقیقه و پنج روز در هفته ورزش سبک مانند ایروبیک یا دو تا سه بار در هفته انجام ورزش سنگین می‌تواند در کاهش تاثیرات قاعدگی بسیار موثر باشد.

2-5- ویتامین های گروه ب
جالب است بدانید این ویتامین ها می‌تواند شما را تا حد زیادی از این دردها خلاص کند. اما باز هم خوراکی نجات‌دهنده خانم‌ها یعنی تخم‌مرغ به کمک‌شان می‌آید. نه، نگران رژیم غذایی و اضافه وزن تان نباشید؛ این خوراکی خوشمزه می‌تواند به صورت آب‌پز هم تاثیرگذار باشد.
بهتر است در دوره‌ای که به قاعدگی نزدیک می‌شوید مصرف این ویتامین ها را افزایش دهید. از طرف دیگر می‌توانید طبق تجویز پزشک از مکمل‌های غذایی ویتامین ب نیز استفاده کنید، در غیر این صورت مصرف تخم‌مرغ و لبنیات کم‌چرب به کاهش این عوارض به شدت کمک می‌کند.

3-5- کربوهیدرات‌ها غلات معمولی و سبوس‌دار مانند انواع نان‌های سفید یا سبوس‌دار می‌تواند دردهای قاعدگی را کاهش دهد. یادتان باشد پیروی از یک برنامه غذایی می‌تواند تا حد زیادی به کاهش این دردها کمک کند. همانطور که خوردن غذاهای سرد مثل ماست یا کاهو ممکن است شکم‌درد شما را افزایش دهد، به همان میزان خوردن خوراکی‌های به اصطلاح گرم مانند خرما یا نان‌های سبوس‌دار مانند نان جو می‌تواند دردها را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. در ضمن اکثر غلات سبوس‌دار حاوی فیبر فراوان هستند که شما را سیر می‌کنند، در حالی که کالری چندانی هم ندارند.
به این ترتیب برای خانم‌هایی که در این دوران بیش از حد دچار پرخوری و پر اشتهایی می‌شوند بهترین گزینه مصرف غلات سبوس‌دار است که هم شما را سیر می‌کند و هم دردتان را از بین می‌برد.

4-5- کاهش استرس
سعی کنید بین خودتان و دنیای اطرافتان تعادل به وجود بیاورید، به این ترتیب اتفاقات کوچک اعصابتان را به هم نمی‌ریزد و احساسات و افکار بد برای طولانی‌مدت در فکر و نظرتان باقی نمی‌ماند.
گرچه در دنیای امروز پیدا کردن محل و موقعیتی بدون استرس و فکر و خیال، کار بسیار دشواری است، اما غیرممکن نیست. کافی است سعی کنید عوامل استرس‌زا را از محیط کار یا خانه‌تان دور نگه دارید. کنترل اعصابتان را خودتان به دست بگیرید. فراموش نکنید که جز شما کسی قادر نیست اعصاب بهم ریخته‌تان را درست کند و حالتان را سر جا بیاورد.
معمولا هر کسی خودش بهتر می‌داند چه عواملی برایش آرامش‌بخش است. مثلا انجام حرکات یوگا، شنا، ماساژ، نقاشی و ... می‌تواند حالتان را بهتر کند؛ کافی است راه‌حل مناسب خودتان را پیدا کنید.
یادتان باشد که اگر خواب کافی و مناسب نداشته باشید، هیچکدام از این روش‌ها تاثیر نخواهند داشت.

5-5- اخراجی‌ها
بهتر است برخی موادغذایی را هم قبل از دوران قاعدگی به کلی فراموش کنید. البته حذف این خوراکی‌ها به طور کامل هم برای سلامت بدن مفید است و بدون این مواد احساس بهتری خواهید داشت.نمک یکی از موادی است که باعث تشدید پف و ورم بخصوص در ناحیه صورت می‌شود. کافئین شما را تبدیل به یک خانم زودرنج و به شدت حساس می‌کند.
قند شما را چاق می‌کند و زیادی آن به شکل چربی در بدنتان ذخیره می‌شود و شما را از فرم می‌اندازد، اما مهمتر از همه اینکه در این دوران قند، شما را بیش از هر چیز دیگری پرخور می‌کند.

6-5- مسکن‌ها
از آنجایی که بسیاری از نشانه‌های پی ام اس (سندرم پیش از قاعدگی) انواع دردهایی مانند سردرد، شکم‌درد، کمردرد و امثال آن هستند، مصرف قرص مسکن می‌تواند این عوارض را کاهش دهد. یادتان باشد اگر دردتان تمامی نداشت و کلافه شده بودید برای اینکه بتوانید راحت‌تر بخوابید می‌توانید یکی از خانواده مسکن‌ها را مانند ژلوفن، بروفن‌ و ناپروکسن مصرف کنید. گاهی لازم نیست زیاد درد بکشید و خوردن یک مسکن ساده می‌تواند نجات‌تان دهد.

7-5- مکمل‌ها برخی مکمل‌های ویتامینی یا معدنی مانند فولیک‌اسید، منیزیم، ویتامین e و کلسیم می‌تواند تا حد زیادی عوارض پی ام اس را کاهش دهد. فراموش نکنید قبل از مصرف هر کدام از این مکمل‌ها با پزشک‌تان مشورت کنید. البته جدیدا کپسول‌هایی هستند که تمامی این مواد را با هم دارند و شما می‌توانید با مصرف روزانه یک عدد، تمامی مواد مورد احتیاج بدن را که به میزان کافی از موادغذایی دریافت نمی‌کنید از این طریق به دست آورید، اما مشورت با پزشک را نیز فراموش نکنید.

8-5- گیاه درمانی
در بدن برخی افراد، گیاهان بیشتر از موادشیمیایی جواب می‌دهند و البته این به بدن فرد بستگی دارد که چقدر به استفاده از گیاهان عادت کرده باشد. از طرفی درمان‌های گیاهی معمولا در طولانی‌مدت جواب می‌دهند. شما نباید انتظار داشته باشید زمانی که درد شدید دارید، مثلا یک جوشانده گیاهی به سرعت دردتان را تسکین دهد، بنابراین درمان‌های گیاهی را باید به طور پیگیر و مداوم انجام دهید و البته صبور باشید.مثلا مصرف چای و زعفران و نبات در طول یک هفته باقیمانده تا شروع عادت‌ماهانه، قاعدگی شما را تا حد زیادی بدون درد و راحت می‌کند.
مصرف روزی یک لیوان جوشانده گل‌گاوزبان با نبات، یا یک لیوان چای‌دارچین در صبحانه به شدت روی آرامش و البته کاهش درد قاعدگی تاثیرگذار است؛ البته قبل از مصرف دستورات گیاهی هم بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. گاهی ممکن است این درمان‌های گیاهی با درمان‌های دارویی اختلال پیدا کند و تاثیر یکی را از بین ببرد یا عوارض جانبی داشته باشد.

9-5- داروها
برخی داروها مانند قرص‌های ضدبارداری با تنظیم هورمون‌ها، قاعدگی راحت‌تری را فراهم می‌کنند و به این ترتیب عوارض پی ام اس کمتری خواهید داشت. البته یادتان باشد که قرص‌های ضدبارداری انواع گوناگون دارند و در افرادی که از قرص‌های ضدافسردگی هم استفاده می‌کنند مصرف آنها ممنوع است. به هرحال قبل از مصرف هر نوع دارویی باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

6- آموزش خانواده: به غير از خود خانم ها اعضاي خانواده هم بايد با اين دوره آشنا باشند. توضيح فرايند فيزيولوژيكي اين امر براي كودك لازم نيست اما مي توان به طور سر بسته توضيح داد كه مثلا من در اين ايام حال مساعدي ندارم و اين امر در ماه هاي ديگر هم تكرار مي شود و مروبط به مسائل زنانگي من است. براي رفع نگراني آنها بايد گفت كه چه اموري به بهبود شرايط شما كمك مي كند. جنس مذكر خانواده ( شوهر، فرزند، برادر، پدر) نيز بايد با اين امر آشنايي داشته باشند. تا زود رنجي و تندخويي، گوشه گيري و.. ناخواسته شما سبب ناراحتي يا مشاجره نشود.آموزش رويارويي با اين مشكل را مي توان ضمن استفاده از كتاب هاي اطلس بدن و يا فيلم هاي مستند آموزشي بيان كرد.متأسفانه برخي از خانم ها با اين كه هر ماه اين دور درد را تحمل مي كنند متوجه نيستند كه اين امر مربوط به ايام ماهانه آنها است و به خاطر همين گاهي گرفتار بي انصافي مي شونديعني با اين كه بهانه گير و زود رنج و حساس شده اند بي جهت ديگران را عامل حال بد خود مي دانند.

تذكر: دكتر سيد جلال يونسي سال هاي زياد مشاور خانواده بوده است و تجربه دادگاهي زيادي دارد. ايشان مي گويند: در ايام ماهانه زنان درخواست طلاق بالا مي رود و با كاهش درد و آرام شدن زنان زيادي درخواست خود را پس مي گيرند. توجه زن و شوهر به اين امر سبب كاهش بسياري از مشاجرات خانوادگي و كاهش دخالت هاي خانواده ها در امور زوجين مي شود.

7- طبيب خود: قديمي ها مي گفتند آدم بايد طبيب خودش باشد. اين سخن به معناي خوددرماني نيست. ولي بايد توجه داشته باشيد كه از بين شيوه هاي رائج براي تسكين درد برخي براي برخي بهتر جواب مي دهد ممكن است دم نوش سنبل الطيف براي فردي مفيد واقع شود ديگري نسبت به بادكش كردن و يا استفاده از كيسه آب جوش يا...اثر مثبتي ببينيد بنابراين با تجربه اين شيوه هاي درمان رائج بالا بهترين را گزينش كنيد. به ياد داشته باشيد ورزش، تغذيه مناسب، خواب كافي و...براي همه مفيد است.

8- جدول زمانبدي: براي محاسبه ايام قاعدگي خود حتما از تقويم استفاده كنيد. اين امر پيش آگاهي شما را افزايش مي دهد. خانمي كه يكباره غافلگير مي شود و كارهاي زياد نيمه تمام دارد و منزل درهم برهم است و...در اين ايام كه نمي تواند فعاليت كند بيشتر به هم مي ريزد و نسبت به تحمل درد آستانه اش پايين مي آيد. ولي خانمي كه متوجه است مثلا چند روز ديگر ايام درد يا ايام ماهانه اش شروع مي شود برخي از كارهاي منزل را جلو مي انداز. وسائل بهداشتي اش يا مسكن و...را در دسترس قرار مي دهد برنامه پذيرش مهمان و يا مهماني رفتن را به تأخير مي اندازد. در سحر يا افطار ماه مبارك رمضان با تغذيه مناسب براي فشار تشنگي و گرسنگي روزانه خود را آماده مي كنيم، قبل از ايام ماهانه هم لازم است تجديد قواي و ذخيره انرژي شود.

9- نيش و نوش: در حكمت 61 نهج البلاغه مي خوانيم :« المرأةُ عقربٌ حُلوةُ اللـَسبَة » زن عقربي است كه نيشش شيرين است. اين كلام را بايد در كنار سخنان ديگر مولي علي ترجمه و تفسير كنيم وقتي ايشان زن را به عنوان گل خوشبو نه پادو و نوكر ياد مي كنند بنابراين اينجا نياز به تفسير و تأويل داريم و قطعا مقصود حضرت اين نيست كه شخصيت زن را مذمت كند. برخي از احتمالات كه با توجه به قرائن و شواهد ديگر مي توان در تفسير اين كلام در نظر داشت عبارت است از:
نگاه به نامحرم لذت آني دارد ولي نبايد غافل بود كه سمي است و كشنده
استفاده از تمتعات حلال زناشويي لذت بخش است ولي به هرحال غرف شدن در تمتعات حيواني مانع تكامل مي شود و سبب تحليل قواي فكري و جسمي مي شود.
زن به دلائل حساس بودن و عاطفي بودن و ظرافت هاي جسمي و رواني و روحي ممكن هيجان هاي شادي و غمش فراز و نشيب و نوسان زيادتري نسبت به مرد دارد يكي از حقوق زنان كه به عهده مردان است اين است كه در كنار آرامشي كه در ارتباط با همسرشان كسب مي كنند بر نيش ها و غرولندهاي آنها صبوري كنند. (به خصوص در ايام ماهانه كه شرايط روحي مساعدي ندارند).

چند تذكر

1- یه سری تغییرات جسمی مثل درد، سوزش سردل، نفخ شکم، و در بعضی خانمها مقدار کمی تغییر در کل سایز بدن باعث میشه یه سری ناراحتی های جسمی بوجود بياد که اونها هم به نوبه خودشون میتونن باعث بشن خانم بخاطر اونها ناراحت و بیحوصله و کلافه باشه. ...
در زمان قاعدگی میزان هورمونهای استروژن، پروژسترون ،fsh و lh بسیار بسیار کم می شود و نزدیک به صفر می رسد و اصلا همین نبود هورمون های مذکور هست که باعث می شود دیواره رحم فرو بریزه و قاعدگی رو تشکیل بدهد.

2- با توجه به فرهنگ خانواده و حساسيت برانگيز نكردن مي تواند سربسته مسائل زنانگي براي اعضاي خانواده حتي فرزندان ذكور بيان كرد چون آسيب هاي ندانستن بيشتر است. بايد براي حيا مرز بندي كنيم:حياي پسنديده وحياي ناپسند. به عنوان نمونه مادر مي تواند براي دخترش در قالب نشان دادن كتب علمي مسائلي را با ظرافت بيان كند و پدر سر بسته به فرزند پسر خود بگوييد كه در برخي از ماه ها زنان مشكلات جسمي خاصي دارند نيز مي توانند از فاميل امين و مطلع و همجنس با فرزندان براي آموزش به طور كلي كمك بگيرند. ( خاله براي دختر يا دايي براي پسر مثلا) در برخي از كلاس هاي درس در مقاطع مختلف مربيان و معلمان مي توانند به مناسبتي گذار از اين فرايند زيستي سخن بگويند. بچه هاي تجربي بهتر با اين فرايند آشنا هستند. بله برخي ممكن است بگويد اين مشكل اخلاقي ندارد؟ خب نبايد خيلي پرده دري شود ولي در كلي اگر كودكان اين مسائل را با خرافات در هم بياميزند ممكن است به اين زودي اثرش از بين نرود مثلا دختري هميشه احساس كند به خاطر اين مسأله كثيف يا نجس است و گرفتار احساس كم ارزشي يا وسواس يا بي رغبتي به جنسيت خود و.. شود.

3- حاج آقا قرائتی می گفتند: قبل از بلوغ ، غسل جمعه را به فرزندتان یاد بدهید. وقتی بالغ شد ، بهش بگویید همان غسل جمعه را انجام دهد فقط در نیتش ، به جای جمعه بگوید جنابت. و گرنه اگر بخواهید موقع بلوغ ، غسل را یادش بدهید ، قضیه خیلی شرمگینانه می شود.

موضوع قفل شده است