جمع بندی رفتار با توهین کنندگان به مقدسات

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رفتار با توهین کنندگان به مقدسات

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مشاور زحمت کش
ایا درگیری با شخصی ک به مقدسات اسلام توهین میکند جایز است؟؟

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد بدیع

جمع بندی

پرسش: آیا درگیری با شخصی که به مقدسات اسلام توهین میکند جایز است؟

پاسخ: توهین به مقدسات دینی با انگیزه های مختلف و از طرف افراد متفاوتی انجام میشود که بعضا برخوردی متفاوت را میطلبد.

گاهی اوقات این توهین ها در واکنش به توهینی از طرف افراد دیندار مطرح میشود و در آن مقاصد تلافی جویانه وجود دارد.

قرآن کریم در این باره میفرماید: 
« لا تَسُبُّوا الَّذينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْواً بِغَيْرِ عِلْم‏؛ به مقدسات کفار توهین نکنید تا مبادا آنها به خدا توهین کنند.»(1)

اگرچه بت های کفار و مقدسات آنها هیچ ارزش و اهمیتی ندارد اما در این آیه شریفه به صراحت از توهین به آنها نهی شده است چرا که ممکن است توهین متقابل آنها را به مقدسات دینی به دنبال داشته باشد. کاملا روشن است که در برابر چنین توهین هایی نباید برخورد تند و متقابل داشت چرا که باعث میشود چرخه ای از خشونت و اهانت به وجود آید. برعکس برخورد خوب و توام با روشنگری میتواند ذهنیت منفی و خشم متراکم آنها را نسبت به دین و دینداران کم نماید.

در حالت دوم توهین به مقدسات دینی نه در واکنش به رفتار بد دینداران بلکه بر اثر عدم اعتقاد به حق و کفر و لجاج صورت می پذیرد. در این موارد توصیه به کناره گیری از آنها و بی اعتنایی به آنها شده است.

خدای متعال می فرماید: 
«وَ قَدْ نَزَّلَ عَلَيْكُمْ فِي الْكِتابِ أَنْ إِذا سَمِعْتُمْ آياتِ اللَّهِ يُكْفَرُ بِها وَ يُسْتَهْزَأُ بِها فَلا تَقْعُدُوا مَعَهُمْ حَتَّى يَخُوضُوا في‏ حَديثٍ غَيْرِهِ إِنَّكُمْ إِذاً مِثْلُهُمْ إِنَّ اللَّهَ جامِعُ الْمُنافِقينَ وَ الْكافِرينَ في‏ جَهَنَّمَ جَميعا. و خداوند (اين حكم را) در قرآن بر شما نازل كرده كه هر گاه بشنويد افرادى آيات خدا را انكار و استهزا می کنند، با آنها ننشينيد تا به سخن ديگرى بپردازند! و گر نه، شما هم مثل آنان خواهيد بود. خداوند، منافقان و كافران را همگى در دوزخ جمع می كند.(2)

حالت سومی هم وجود دارد که اهانت به مقدسات نه از سر لجاج که بر اثر ضلال و گمراهی روی میدهد. در این موارد می بایست به گفتگوی منطقی و دفع شبهه روی آورد تا حق روشن و حجت تمام شود. این برخورد همچنین در مواردی که عقب نشینی و سکوت در برابر توهین باعث گمراهی عده ای دیگر میشود نیز ضروری است.

البته ممکن است موارد دیگری نیز وجود داشته باشد که هیچ یک از راه های قبلی مثمر ثمر واقع نشود و فرد همچنان به توهین و تشویش اذهان ادامه دهد و مکررا و به صورت عمومی مقدسات اسلامی را مورد هجمه قرار دهد. در چنین مواردی باید به گونه ای برخورد شود که جلوی کارهای او گرفته شود. امروزه در نظام اسلامی ایران قوانینی وجود دارد که با چنین فعالیت هایی برخورد و آنها را محدود مینماید. بنابراین بهترین راه معرفی این افراد به مراجع قضایی است. 

پی نوشت ها:

  1. انعام، 108.
  2. نساء، 140.
موضوع قفل شده است