راهکارهایی جهت کنترل وهدایت ذهن درنماز و وقت مطالعه

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهکارهایی جهت کنترل وهدایت ذهن درنماز و وقت مطالعه

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش هرسال این مواقع یعنی آخر ترم این سؤال متداول تمام دانشجویان است که چطور می توانیم در موقع مطالعه تمرکز ودقت در موضوعات را داشته باشیم ودروس را خوب حفظ کنیم ؟ گاهی هم در گرد هم آیی ها به خصوص وقتی موضوع مورد بحث نماز باشد باز این سؤال دراین قالب مطرح می شود که چرا وقت نماز تمام مشکلات و یا موضوعات مثل تگرگ بر ذهنمان می بارد و مانع از تمرکز ودقت در نمازمان می شود ؟ اگر مایل باشید کمی دراین موارد وراهکارهای مبارزه با این آفت های ذهنی بحثی داشته باشیم تا علاوه بر سؤال کنندگان همگی باهم از این بحث و تجربیات و اطلاعات یکدیگر بهره مند شویم سلامتی روزی عمرتان باشد :Gol:

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش به خاطر دارم زمانی که دراین باره درجمع دوستانی راجع به این موضوع بحث می کردیم یکی از دوستان اصرار داشت که این غفلت های ذهنی در نماز ومطالعه کار شیطان است چون این دو (نماز ومطالعه) محبوب و مطلوب خداوند است شیطان هم عهد کرده وتمام قوا وقدرتش را برای دور کردن انسان از این تقربات الهی جمع کرده ومانع حضور ذهن ودر نتیجه حضور قلب انسان های مؤمن در این دو مقوله می شود !!! :Gig: بیان این موضوع خودش شد حدیث مفصل درگیری ذهنی ام :reading:

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش درحقیقت ذکر همین مطلب از طرف این دوست گرامی سبب شد تا درست وقت نماز ومطالعه درگیری ذهنی ام چند برابر می شد همین که وضو تمام می شد سیلی از چرا ها و باید ها و نباید ها و ..... به ذهنم هجوم می آوردند مسایلی که حتی درغیر وقت نماز به آنها کوچک ترین توجهی نداشتم جلوی چشمم مثل یک گردان سرباز رژه می رفتند . از شما چه پنهان همین که می خواستم عزمم را جزم کنم و برای خلاصی از دست این افکار ذهنم را رها کنم تازه یاد خصومت جناب شیطان می افتادم و... زمانی به خود می آمدم که رکعت نماز را هم گم کرده بودم چه برسد به این که حضور قلب داشته باشم . این قضیه بنده را کلافه کرده بود زیرا در مورد مطالعه هم همین امر حاکم بود . روزی مطلب را با پدر بزرگ ساده دلم درمیان گذاشتم واز سر درگمی خودم دراین موضوع گفتم .پیر مرد (خدا رحمتش کند) خنده ای کرد وگفت خوب به فکرت راهش نده !!!! گفتم بابا جون چطوری ؟؟؟ خودش سرزده میادو ذهنم را با خودش می بره گقت کافیه وقت نماز بر شیطان لعنت کنی و «اعوذبالله من الشیطان رجیم» را هروقت حضورش را حس کردی با قلبت بگویی !!! امتحانش کردم :ok: عجب تأثیر خوبی داشت :Gol::Gol::Gol:

من احساس کردم که جواب تمام این مشکلات را فهمیده ام

راه این است.
بعد از خواست و توکل بر خدا . دل و ذهنت درگیر چیزی دیگر نکن
به همین سادگی و سختی

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش یکی از عمده ترین مسایلی که به تجربه و نظر روان شناسان بر عدم یادگیری مطالب تأثیر بسزایی دارد مسئله ی اضطراب دانشجو ودانش آموز است دکتراشکان روانشناس تربیتی اظهار داشت: یکی از علل ناتوانی دانش‌آموزان در کسب موفقیت امتحانی، اضطراب یا به عبارتی دلشوره و دلهره شدید از امتحان است که به صورت مشغله ذهنی در مورد ناتوانی در جواب‌دهی به سؤالات امتحانی با وجود مطالعه کافی ایجاد می‌شود.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: اضطراب در امتحان به نوعی با آسیب به سیستم عصبی همراه بوده که نتیجه آن عدم یادآوری مطالب خوانده شده است.

وی افزود: اضطراب به صورت نسبی و در حد سازنده می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا موقع امتحان مطالب را به یاد آورند اما وقتی این اضطراب تشدید می‌شود و با تشویش و ارزیابی مداوم دانش‌آموز از عملکرد خود در امتحان همراه باشد مشکل‌آفرین خواهد بود.

اضطراب امتحان می‌تواند گاهی با شکایت‌های جسمی مانند دل‌درد یا حالت تهوع همراه باشد و دانش‌آموز مدام تصوراتی مبنی بر عدم موفقیت در امتحان داشته باشد.

این مشاور و روانشناس تصریح کرد: به طور کلی علل اضطراب مربوط به خود دانش‌آموز، والدین و معلمان است برخی دانش‌آموزان کمال‌گرا، رقابت‌طلب و برتری‌طلب هستند و این موضوع می‌تواند موجب اضطراب آنها شود

وی افزود: مادران و پدران باید توجه داشته باشند که اضطراب عملکرد روزمره ‌آنها می‌تواند به فرزندانشان منتقل شود و بر عملکرد تحصیلی آنها تأثیر بگذارد. همچنین انتظار بیش از حد از فرزند و مقایسه‌های نادرست با همسالان می‌تواند عامل ایجاد تشویش و دلهره در دانش‌آموزان باشد.

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش درمورد اضطراب در قرائت نماز نیز می توان به مواردی از این قبیل اشاره نمود 1- وقتی از نماز غفلت شود تا آخر وقت یعنی نماز خواندن در تنگی وقت ؛قطعا" یکی از ثمرات آن اضطراب و نگرانی از صحت نماز در وقت تنگ خواهد بود که نتیجه ی مستقیم و ابتدایی آن فراموش کردن ارکان و سایر ملزومات نماز است . ازاین جهت اصرار بر خواندن نماز اول وقت می تواندبرقراری حفظ آرامش هم در نماز باشد تا کمتر از توابع اضطراب که فراموشی نتیجه ی ا ولیه ی آن است در نماز برخوردار شویم . 2- اگر بگوییم که در اواسط وقت نماز هم دچار عارضه ی فراموشی ویا ورود سیل افکار خارج از نماز میشویم ؛ علت را باید دقیقا" دراین مسئله دانست که این مواقع بنا به لزوم و اقتضا ؛ زمان های مقرر رسیدگی به همین امور می باشند . کمی دقت کنید مثلا" در بین روز (نماز ظهر و عصر ) برای یک مرد هجوم افکار شغلی رخ می دهد زیرا اقتضای ذهن دراین موقع از روز در گیر شدن با این مسایل شغلی است . ومثلا" یک خانم دراین موقع از روز درنمازی که 2 یا 3 ساعت بعد از اذان خوانده می شود معمولا" مراودات و گفتگو های روزانه با اشخاص است ویک دانشجو مسایلی که در نماز این موقع از روز به ذهنش خطور می کند مطالب درسی آن روز و مباحث علمی و اجتماعی بحث شده در همان روز یا پیوسته به مطالب آن روز می باشد . نتیجه این که ذهن در هر ساعت از روز وبه اقتضای شرایط ؛ ظرفیت وآمادگی قرار گرفتن در شرایط را دارا می باشد . گفتن اذان وشنیدن اذان می تواند برای زمانی مشخص ؛ ذهن را آماده کند تا در شرایط روحی وجسمی وذهنی عبادت ودرک عظمت این عبادت قرار دهد و ذهن فقط منحصرا" در اختیار این عبادت باشد لذا یکی از توابع خواندن نماز در اول وقت می تواند اقتضای همین شرایط روحی وجسمی و ذهنی برای نماز واقعی باشد

سلام
(بماند که بعضی مواقع حتی یادم میره سوره خوندم یا نه...):Ghamgin:
ولی(اگریادم باشه،خدابخواد)قبل ازنماز نذر 10تاصلوات
"اللهم صل علی فاطمه وابیهاوبعلها وبنیهاوسرالمستودع فیهابعددمااحاط به علمک"میکنم
ومتوسل میشم به حضرت زهرا(ع)
تاثیرداشته...
اذان واقامه گفتن هم تاثیر داره...
به معانی فکرکردن...
توجه به تلفظ...

حضور ذهن در وقت نماز خب کار بزرگی است اگر انسان موفق کامل شود فوز عظیم است
تلاش ما برای رسیدن به آن باید همیشه ادامه داشته باشد اما اگر انسان بخواهد در ورزشی موفق شود تا مدتی ذهن وعادت ها نمی گذارند که انسان موفق شود

نماز بزرگترین ورزش وتمرین انسان برای موفقیت عظیم است تا وقتی انسان دست از تلاش برنداشته است موفق است طبق قرآن
در مورد موفقیت در نماز یه راه حل به نظرم می آید اینکه نماز ها را با نافله بخوانیم حدیث است که از هرنماز یومیه فقط یک رکعت نیاز است و می دانیم که برای نافله مقرارت الهی آسانتر است و همینطور کسی که با نافله می خواند بیشتر به نماز خو می گیرد

رضا12;662501 نوشت:
اگر انسان بخواهد در ورزشی موفق شود تا مدتی ذهن وعادت ها نمی گذارند که انسان موفق شود
سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش ذهن انسان ها معمولا" در اسارت باورها قرار دارند . باور به این که نماز هدف نیکو نمودن آخرت و درس خواندن هدف نیکو نمودن دنیا است تا حد زیادی می تواند به حضور و کنترل ذهن کمک کند . نتیجه این که در باورهایمان باید انقلابی بر پا کنیم تا درهای ذهنمان بر روی باورهای مؤثر گشوده شوند .:Gol:

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش باور به این که این درس قابل هضم نیست ! یا خداوند اینطور نماز خواندن را قبول نمیکند یا باور به این که زمان (چه برای نماز خواندن و چه برای مطالعه کردن ) گذشته و.... همگی از آثار اولیه ی شکست در رسیدن به هدف این دو فضیلت انسانی است . در مطلبی خواندم که ابو علی سینا کتابی را چهل مرتبه خواند واز آن چیزی نفهمید . اما چون به نیت درک این کتاب دو رکعت نماز خواند با یک بار مطالعه ی این کتاب به درک مطالب آن موفق شد . گاهی ترکیب دو خیر برای رسیدن به خیر عظیم چاره ساز است امتحانش ضرری ندارد هر وقت در یکی از دو فیض نماز یا مطالعه دچار مشکل شدید از دیگری برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب کمک بگیرید (قبلا" تجربه شده وعالی جواب می دهد) مثلا" اگر می بینید حواستان در نماز به مطالب دیگر معطوف میشود قبل از نماز یک مطلب (اعم از دعا یا کتاب درسی ویا حتی یک مطلب کوتاه از روزنامه را مطالعه کنید) تا تشویشات ذهنی تان آرام بگیرد بعد شروع به خواندن نماز کنید . یا اگر مطلبی درکش سخت است مثلا" ت(جربه ی خود بنده )سوره ی کوثر و سوره ی والعصر و...را بخوانید تا ذهن اعتماد به نفس خود را برای تمرکز در مسئله پیدا کند .