جمع بندی دریافت نصیحت

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دریافت نصیحت

با سلام
گاهی اوقات احساس میکنم که یک مشکلی یا مانعی سر راه سیر و سلوک ما هست که باعث عدم پیشرفت معنویمون میشه. با توجه به اینکه ما همه تلاشمون رو میکنیم و از تمام دانسته هامون برای پی بردن به این مانع استفاده میکنیم ولی ناتوان و بی نتیجه میمانیم. در این لحظات احساس شدیدی به یک ولی پیدا میشه که اون مانع و مشکل یا گناهی که باعت توقف هست رو بهمون بگه. چطور میتوان ملاقاتی با یکی از اساتید یا اولیا داشت تا با نصیحت کوتاهی ما رو هدایت کنه و مشکل و مانع رو از سر راهمون برداره و بتونیم پیشرفت کنیم. توصیه های عمومی از بزرگان موجود هست که در حد توانمون انجام میدیم ولی نیاز به یک توصیه اختصاصی متناسب با شخصیت و مشکل و مانع خودم دارم . ممنون

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد بدیع

[TD][/TD]

 

جمع بندی

پرسش: بسیاری از ما تلاش خوبی در مسیر سیر و سلوک داریم. اما در برخی موارد در این مسیر موانعی به وجود می آید که دانسته هایمان برای حل و برطرف کردن آن کافی نیست. نیاز به یک ولی را احساس میکنیم که با نصحیت  و راهنمایی برای ما راهگشایی کند. توصیه های عمومی وجود دارد اما نیاز به یک راهنمایی خصوصی داریم که متناسب با وضعیت روحیمان باشد. چگونه میتوان با اولیا الله ملاقات داشت؟

پاسخ: ان شا الله همیشه در مسیر بندگی خداوند موفق باشید. پرسشگر گرامی مسیر سیر و سلوک مسیری است که در میان شما و خدای متعال برای رسیدن به او وجود دارد. در این مسیر آنچه به طور حقیقی شما را به جلو می برد و شما را به خدا نزدیک میکند کششی است که از طرف خداوند و کوششی است که از طرف خودتان انجام میشود. همه آنچه از تاییدات و کمک ها که در این مسیر شامل حالتان میشود نیز حاصل همین کشش و کوشش است. 

وَ الَّذينَ جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنين‏؛ و کسانی که در راه ما مجاهده و تلاش میکنند را به راه های (رسیدن به خود) هدایت میکنیم و خداوند قطعا با نیکو کاران است.»(1)

اگر اشتیاق و عطش در درون فرد وجود نداشته باشد بر لب دریا هم که قرار گیرد بی اعتنا و غافل رد میشود. اما اگر این اشتیاق وجود داشته باشد موانع را نیز برطرف میکند و خداوند وسیله هدایت او را فراهم مینماید. این وسیله میتواند استاد سلوک باشد و میتواند جمله و یا حکمتی باشد که خداوند آن را بر زبان فردی معمولی جاری می سازد و به گوش شما می رساند. هدایت را از او بخواهید که اگر بخواهد کسی را هدایت کند به هر وسیله که خواست این کار را انجام خواهد داد. البته آنچه گفتیم ضرورت داشتن استاد سلوک را مخصوصا در مقامات میانی و پایانی مسیر نفی نمیکند. اما در قدم های ابتدایی تاکید بر عمل به دانسته ها و توصیه های عام آیات و روایات است. کما اینکه سیره تربیتی عرفا نیز این گونه بوده است فرد را با طی مقدمات و داشته های اولیه می پذیرفتند.

پی نوشت:

1. عنکبوت، 69.

موضوع قفل شده است