درخواست راهنمایی در مورد رفتارهای همسرم در دوران عقد

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست راهنمایی در مورد رفتارهای همسرم در دوران عقد

ببخشید یه مشورت هم با اجازتون میخواستم ممنون میشم جوابم رو بدین
 اجرتون با مادر سادات

من با همسرم حدود۴ماه محرمیم۳۳ سالمه و آقا۳۶ هردو اهل نماز و روزه هنوز عروسی نکردیم
چند مسئله نگرانم میکنه

۱.ایشون گاهی به من پول توجیبی میدن.مدلهای خاصی در رابطه میخواد ببخشید مثل ارتباط با انگشت و آلت از پشت و یا ارتباط دهانی... این نوع روابط برام خوشایندنیست نمیدونم چطور ایشون رو قانع کنم؟

ایشون مطلقه ان و من مجرد حدود ۲ سال با همسرشون جدا زندگی میکرده و خانواده آقا اختلافشون رو نمیدونستن در این زمان برای انتقام از همسرش با خانم مطلقه ای یک بار با صیغه ارتباط جنسی داشته گفت این مسئله رو کسی نمیدونه و نگم به کسی. نگرانم نکنه بعدها دوباره این کار رو انجام بده

۲.قبلا مشاوره رفتیم گفت هر دو از لحاظ عاطفی خیانت کار نیستیم آقا پیش فعالی داره و بدقولی زیاد داره بدقولیش اذیتم میکنه گاهی هم بهشون گفتم گاهی رعایت میکنه اما خیلی مواقع هم نه چطور برخورد کنم که موثرباشه؟

در مورد من گفتن آداب دونم دختر آرومی ام. دوست دارم مرد که میگه ۸ شب خونه است نهایت تا ۸:۳۰خونه باشه گفت از لحاظ سبک زندگی مقداری متفاوتیم

✨گفت آقا باید سرکار زود بره و زود برگرده و اصلاح کنه ✨

 بعد از حدود ۲ ماه هنوز زمان کارشون ؛رو درست نکردن حدود۱۱ میادگاهی هم دیرتر.یه مقدار بینظم هستن در کل از کارش راضی نیست همکاراشون مقید به نماز نیستن.این مسئله دیرآمدن و دیر برگشتن از سرکار خیلی من و خانواده ام رو اذیت میکنه باید چه کنم که این مسئله درست بشه؟خود آقا در ابتدا میگفت قابل اصلاحه اما گویا جدی نگرفتن و....

مهرم ۱۴ تاست عرف خانواده مون حدود۱۱۰ گفتم سرویس طلای قبلی همسرش رو بفروشه یه سبک برام بگیره و قرضش رو بده قبول نکرد

مادرش وضعشون خوبه حدود ۲۰۰ میلیون برا مهر به پسرشون قرض داده اما چون بخشیده میگه الان فقط ۱۰ میلیون کمکش میده...مادرشون در خواستگاری به من همه قرضهای پسررو نگفت و ناراحتم که نگفتن.حدود ۴۰ میلیون جای دیگه قرض داره و هیچ پس اندازی هم نداره که برگردونه..

ببخشید چه کنم اصلاح بشه و آیا اصلا قابل اصلاحه؟
دوست دارم به لطف خدا و ائمه برای امام زمان سرباز تربیت کنم

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد امیـد

سلام

شما خانمی هستید که دوست دارید رابطه خوبی با همسرتان داشته باشید. گفته اید:«قبلا مشاوره رفتیم گفت... آقا بیش فعالی داره». افراد بزرگسالِ مبتلا به بیش فعالی، نشانه های بی توجهی دارند. به همین دلیل می بینید همسرتان نمی تواند کارش را تنظیم کند و سر وقت برود و سر وقت برگردد. افراد بزرگسال مبتلا به بیش فعالی، در سازمان دادنِ تکالیفِ زندگی مشکل دارند و از روی بی دقّتی اشتباهاتی مرتکب می شوند. آنها همچنین در متمرکزکردنِ توجهِ خود مشکل دارند. این افراد در زندگیِ روزمرّه شان به سختی می توانند برنامه ریزی کنند و در مدیریّتِ زمان و پول شان بی نظم هستند. خودتان گفته اید:«۴۰ میلیون جای دیگه قرض داره و هیچ پس اندازی هم نداره که برگردونه». چرا این آقا بعد از این سال ها پس انداز ندارد؟

 

در منابع معتبر روانشناسی آمده که افراد بزرگسال مبتلا به بیش فعالی بیشتر از دیگران در معرض تصادف با ماشین هستند و جریمه های رانندگی بیشتر دریافت می کنند. بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی، معمولا مشکلات جدی در روابط دارند؛ خواه این روابط با همسر باشد یا با همکار، افراد آشنا یا غریبه. خودتان گفته اید:«در کل از کارش راضی نیست همکاراشون مقید به نماز نیستن». آیا همه همکارن شان به نماز مقیّد نیستند؟ ببینید: وقتی بین افراد مشکلات ارتباطی به وجود می آید، اشتباه است انگشت اتهام را فقط به سوی یک طرف گرفت و از نقش طرف دیگر غافل شد.

 

ادامه دارد...

افراد بزرگسال مبتلا به بیش فعالی همیشه جویای تحریک (انجام کارهای هیجان انگیز) هستند. این افراد ممکن است با ایجاد اختلاف در تعامل با دیگران با جرّ و بحث، خودداری از خاتمه دادن به جرّ و بحث یا اصرار بر اینکه حرف آخر را بزنند، به هیجانِ مورد نظرشان برسند. برای این افراد گوش دادن به دیگران مشکل است. ممکن است فقط قسمت هایی از یک گفتگو را بشنوند یا آمادگیِ قطع کردنِ حرف دیگران را داشته باشند و یا در حالی که دیگران در حال صحبت کردن هستند، این افراد نیز حرف می زنند. آنها خیلی حسّاس هستند و این ویژگی در مواقع بروز خشم ابراز می شود.

 

همسران این افراد از تکانشگریِ آنها رنج می برند. منظور از تَکانِشگری، مجموعه ویژگی هایِ تصمیمات عجولانه گرفتن، عدم دوراندیشی (ناتوانی در پیش‌بینی پیامدهای مثبت یا منفی یک عمل)، عدم پشتکار (دشواری در تمرکز حواس روی تکالیف، و ناراحت شدن یا پرت شدن دایمی حواس، به علت افکار یا خاطرات مزاحم و ناخواسته) و جستجوی دایمی و غیرارادیِ احساسات مختلف جدید یا هیجان‌انگیز  می باشد. همچنین همسران افراد مبتلا به بیش فعالی از تصمیمات نامناسب و مدیریتِ اشتباهِ آنها در مسائل مالی عصبانی می شوند. به خاطر بی نظم ها، فراموشکاری، دیرکردن مزمن، گم کردنِ کلیدها و اشیایِ دیگر و عدم قابلیّت اطمینانِ کلّی به آنها، اختلافات و جرّ و بحث هایی بین این افراد و همسران شان ایجاد می شود(1).

 

پی نوشت:

1: هالجین، ریچارد پی. کراس ویتبورن، سوزان. آسیب شناسی روانی. (2014). ترجمه یحیی سیدمحمدی. 1394. نشر روان. ج یک. ص225 و 226.

 

ادامه دارد...

ببخشید بیزحمت این مطالب رو برای کارشناسان بفرستید ممنونم

سلام ممنون از زحماتتون .من از این خصوصیات پیش فعالی حقیقت نگران شدم و اینطور که میفرمایید مشکلات دیر و زود رفتنها و گاهی بینظمیها وگاهی کم حواسی هاو.. به خاطر همین هست.من رو گفتن دختر آرومی هستم و واقعا یه زندگی میخوام که بچه های خوبی به لطف خدا تربیت کنم آیا ازدواج ما به نظر شما درست هست؟ خواستم بپرسم آیا پیش فعالی در سن ایشون قابل درمانه و چند سال طول میکشه؟آیا در روابط ما یا در تربیت فرزند مشکلی به وجود میاره؟و برای درمان ایشون آیا میشه به طب اسلامی مراجعه کرد؟
یشون خانوادشون و خودشون اهل نماز و روزه مقید به خمس هستن.
خود اقا پسر خصوصیات اخلاقی خوب هم داره مثلا اهل ابراز محبت هست بخشنده هستن البته در خرج کردن مادرشون به من یه بار گفتن پولش رو من بگیرم چون زیادی خرج میکنه... اهل نماز جماعت و صدقه و گاهی با بسیج ارتباط دارن

ایشون یه خونه دارن که ماهانه مقداری قرضش رو میدن و یه ماشین هم دارن از حدود ۱۲ سالگی کار کردن در کار فنی مهارت دارن فوق دیپلم دارن

 در مورد ازدواج قبلیشون هم من تحقیق کردم و حتی از مشاوری که قبلا با خانمشون میرفتن سوال کردم گفتند نکته منفی که نگران باشم آقا نداشته ولی خانم و آقا دو شخصیت سیاه و سفید بودن خانم بسیار منضبط و یه مقدار افسردگی هم داشتن
آقا بی نظم نبودن اما نظمشون معمولی بوده و...

بیزحمت این مطالب رو برای کارشناسان بفرستید 

 

سلام

شما از یک سو گفته اید:«قبلا مشاوره رفتیم گفت...آقا پیش فعالی داره». از سوی دیگر گفته اید:«حتی از مشاوری که قبلا با خانمشون میرفتن سوال کردم گفتند نکته منفی که نگران باشم آقا نداشته ولی خانم و آقا دو شخصیت سیاه و سفید بودن خانم بسیار منضبط و یه مقدار افسردگی هم داشتن. آقا بی نظم نبودن اما نظمشون معمولی بوده و...». یا مشاور اول اشتباه گفته است و این آقا به بیش فعالی دچار نیست یا مشاور دوم اختلالِ بیش فعالی را در این آقا تشخیص نداده است. حتما تحقیق کنید و یک روانپزشک خبره پیدا کنید و با این آقا به روانپزشک خبره مراجعه نمایید. یک روانپزشک خبره، نه یک روانشناس، می تواند به شما بگوید آیا این آقا به بیش فعالی دچار است یا دچار نیست. اگر او به بیش فعالی دچار باشد، همان ویژگی هایی که در پست های قبلی گفتم و مسائل دیگری که در ادامه خواهم گفت دارد.

ادامه دارد...

 

پرسیده اید:«پیش فعالی در سن ایشون قابل درمانه و چند سال طول میکشه؟». من باید با مُراجع خود رک و صریح باشم و به او اطلاعات درست بدهم. بیش فعالی قابل درمان نیست و فرد باید برای کنترلِ نشانه های آن، دارو مصرف کند و در کنار مصرف دارو، مهارت هایی را یاد بگیرد. اغلبِ داروهایی که برای کنترل نشانه های بیش فعالی تجویز می شوند، بر مبنایِ «مِتیل فِنیدیت» (ریتالین) می باشند. از سوی دیگر برخی پژوهش ها نشان داده که مصرفِ بلندمدتِ ریتالین ممکن است پیامدهای عصبی- رفتاریِ پایدار ایجاد کند که عملا نشانه های بیش فعالی را تشدید می کنند. گاهی به عنوان جایگزینی برای متیل فنیدیت، داروهای ضدافسردگی برای افراد مبتلا به بیش فعالی تجویز می شوند.

 

خط اول در کنترل نشانه های بیش فعالی، مصرف دارو است. در کنار مصرف دارو، می توان از برخی درمان های غیردارویی برای کاهش نشانه های بیش فعالی استفاده کرد تا این افراد تعاملاتِ بهتری با دیگران داشته باشند و نیز احساس بهتری در مورد خودشان به دست آورند.  

 

ادامه دارد...

پرسیده اید:«برای درمان ایشون آیا میشه به طب اسلامی مراجعه کرد؟». اولا باید بگویم: مجوعه ای درباره همه بیماری ها و داروها با عنوان طب اسلامی نداریم. احادیثی که درباره مسائل طبی آمده، بسیار اندک می باشند و سندِ بیشترِ آنها ضعیف می باشد. روی متن زیر کلیک کنید تا به صفحه سایت آپارات منتقل شوید و بیانات آیت الله مکارم شیرازی (حفظه الله تعالی) درباره «طب اسلامی» را مشاهده نمایید:

نظرآیت الله مکارم شیرازی درباره «طب اسلامی»

 

ثانیا کنترل نشانه های بیش فعالی با طبّ سنتی و مصرف داروهای گیاهی به اثبات نرسیده است.

گفته اید:«واقعا یه زندگی میخوام که بچه های خوبی به لطف خدا تربیت کنم». همچنین در سؤالتان گفته بودید:«دوست دارم به لطف خدا و ائمه برای امام زمان سرباز تربیت کنم». اختلال بیش فعالی بر اثر تغییراتِ زیستی و بدنی به وجود می آید. در پژوهش ها درصدِ توارث پذیریِ اختلالِ بیش فعالی، 76 درصد برآورد شده است. این مقدار از جمله بالاترین میزان ها در میان اختلالات روانشناختی می باشد. بنابراین احتمال زیادی برای ابتلای فرزندان به بیش فعالی وجود دارد. 

 

علت ابتلایِ افراد به اختلال بیش فعالی هنوز دقیقا مشخص نیست. شواهدی درباره اختلال در ژن های مربوط به عصب رسانه یِ دوپامین که در مغزِ افراد ترشح می شود وجود دارند. همچنین پژوهشگران نابهنجاری های ساختاری در مغز افراد مبتلا به بیش فعالی پیدا کرده اند. البته پژوهشگران معتقدند در بیش فعالی نیز مانند بسیاری از اختلالات روانشناختی، عوامل محیطی با مشکلات زیستی و بدنی تعامل می کنند.

ادامه دارد...

گفته اید:«مادرشون به من یه بار گفتن پولش رو من بگیرم چون زیادی خرج میکنه». اگر این آقا به بیش فعالی دچار باشد، به احتمالِ بسیار زیاد، عدم مدیریتِ او در مسائل مالی از آثار بیش فعالی می باشد. زیرا همان گونه که در ابتدایِ پاسخِ خود گفتم، «این افراد در زندگیِ روزمرّه شان به سختی می توانند برنامه ریزی کنند و در مدیریّتِ زمان و پول شان بی نظم هستند».

 

پرسیده اید:«آیا ازدواج ما به نظر شما درست هست؟». من یک روانشناس عمومی هستم. من روانپزشک نیستم که تشخیص دهم این آقا به بیش فعالی دچار است یا دچار نیست. روانپزشک فردی است که در رشته پزشکیِ عمومی تحصیل کرده و بعد در دوره تخصص، در گرایش «روانپزشکی» تحصیل کرده است. روانپزشکان با توجه به تحصیلات شان، با معاینه فردِ مشکوک، می توانند ابتلا یا عدم ابتلا به اختلال را تشخیص دهند؛ شدتِ اختلال  را تعیین کنند و به شما در گرفتنِ یک تصمیمِ درست کمک نمایند. پس به همراه این آقا به یک روانپزشک خبره، نه روانشناس، مراجعه کنید و از او برای گرفتنِ یک تصمیم مناسب کمک بگیرید.