خلاصه ای از زندگی حضرت معصومه

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
خلاصه ای از زندگی حضرت معصومه

معرفی معصوم

بی شک کلمه ی معصوم که لقب حضرت فاطمه کبری معصومه است، یعنی بی گناه و پاکدامن و پاکیزه است. و حضرات ائمه، به معصوم ملقب شده اند بی شک یعنی کسان بی گناه یا افراد پاکدامن و پاکیزه راد.

معرفی حضرت

نام : فاطمه
القاب: معصومه، کریمه اهل بیت، طاهره، حمیده، رشیده، تقیه، نقیه، رضیه، مرضیه، سیده،
اخت الرضا (س)
نام پدر و مادر: حضرت موسی بن جعفر امام هفتم شیعیان و مادر حضرت نجمه خاتون از زنان ارجمند و پر فضیلت و کم نظیر تاریخ است. ایشان مادر حضرات علی بن موسی بن الرضا و فاطمه معصومه است.
سال تولد حضرت معصومه ایشان را به سال 173 ه.ق می دانند ولی روی سال و ماه و روز تولد ایشان بین تاریخ دانان و مورخان خیلی نظرات رد و بدل می شود. ولی سال 173 مورد اعتمادتر است نزد شیعیان.
این نظر را حتی علامه شیخ علی نمازی در دو اثر مستدرک سفینة البحار و مستدرکات رجال الحدیث آورده است. ایشان در مدینة النبی به دنیا آمدند و در ایران وفات یا رحلت نمودند.

حضرت فاطمه سلام خدا بر او باد دوران کودکی خود را در دامن پاک پدر و مادر خویش گذراند

حضرت فاطمه ده سال از عمر پر برکت خویش را با خانواده گذران کرد و البته چهار سال از آن پدر بزرگوارشان در زندان بودند.
در شش سال نخست آموخته های ایشان به حد بسیار گسترده بود و به گونه ای که وقتی قمی ها به در خانه ایشان رفتند و پرسشها را نوشتند و از اهل خانه جواب خواستند و در حالی که حضرت موسی علیه السلام در خانه نبود جواب ها را نوشتند و به اهلی که پرسش کرده بودند داد. در راه برگشت اهلی که پرسش کرده بودند حضرت موسی (ع) را دیدند و پاسخ ها را نشان دادند، حضرت فرمود که همه ی پاسخ ها درست است و سه بار فرمودند: فداها ابوها، پدرش فدایش شود.

آغاز مصیبت ها

دیری نگذشت که حضرت موسی بن جعفر صادق امام هفتم و معصوم نهم به شهادت رسید و ایشان را تنها گذاشت. آغاز مصیبت های حضرت فاطمه کبری شروع شد . سرپرستی امور خانواده و دین به دست مبارک حضرت امام رضا علیه السلام افتاد. امام رضا علیه السلام از ایشان مراقبت و به خوبی تربیت شان می کرد.

برادر (حضرت رضا)خواهر (حضرت معصومه) را تنها می گذارد

در سال 200 قمری به اصرار مأمون و به خوست زور گویی او حضرت امام را به مرو فرستاد.
حضرت بدون اطلاع به خواهران و برادران راه مرو را پیش گرفت.
حضرت فاطمه کبری سلام الله علیه بعد از مدتی که از خبر رفتن برادر خبر دار می شود به دنبال او با جمعی از برادران و برادر زادگان راهی خراسان شد.

خواهر (حضرت معصومه «س») به دنبال یافتن برادر (حضرت رضا) می رود

[=Arial]همان طور که گفتیم حضرت به دنبال یافتن برادر به ایران مسافرت کرد.در هر شهر و روستا از کاروان حضرت به خوبی استقبال می شد. در یکی از روزها به کاروان ایشان حمله کردند[=&quot][1][/] و جمعی از کثیر برادران و برادر زادگان را به شهادت رساندند و عده ی کمی زنده ماندند. طبق روایاتی حضرت از دیدن صحنه هایی که نشان می داد برادران و برادر زادگان غیرتمندانه دارند می جنگندند و کشته می شوند دلشان آزرده خاطر می شود و همان جا بیمار می شوند. [/]

ورود به قم

وقتی خبر آمدن کاروان حضرت به قم به اهل این شهر رسید، همه شیعیان جمع شدند و شهر را آذین بندی کردند. و این روز را عید خود قرار دادند و به همدیگر شیرینی و ... تعارف کردند و خوشحال از آمدن حضرت ، به سوی کاروان حرکت کردند تا ایشان را ورود به قم راهنمایی کنند. (وقتی کاروان غم زینبی به شهر شام رسید با سنگ و آتش از آنها استقبال کردند)
از میان همه قبیله ها رییس قبیله خزرج به نام موسی بن خزرج موفق شد که زمام ناقه حضرت را عهده دار باشد ، و به قم به خانه ی خود ببرد.و این افتخاری است در مقام خود.
وقتی حضرت به قم وارد شد اصلا از بیماری خود نگفت و حتی می توانست نامه ای بنویسد و از برادرش کمک بخواهد و لی برعکس کرد و از بیماری خود سخنی به میان نیاورد!. شاید به خاطر روایاتی بوده که از پدرش شنیده بود.

غروب خورشید دیار عاشقان

هفده روز از توقف حضرت فاطمه کبری معصومه سلام الله علیه در قم می گذشت و ایشان هنوز بیمار بودند و برای دیدار رضایش به ایران آمده بود.
هفده روز تمام شد و حضرت وفات یافت . پس از تغسیل و تکفین و نماز بر ایشان ، خواستند ایشان را دفن نمایند. موسی بن خزرج تصمیم گرفت که حضرت را در باغ خویش در بابلان در نقطه ای که حرم حضرت در آن قرار دارد دفن کند.
[=Arial]برای دفن ایشان یک مسئله به وجود آمده بود و آن این بود که نمی توانستند بگذارند که حضرت را نامحرمی بخواهد در قبر بگذارد و هم که ایشان محرمی نداشتند که ایشان را دفن نماید. برای همین از یک پیرمردی به نام قادر خواستند که ایشان را دفن کند.[=&quot][2][/] [/]
چون حضرت پر فضیلت و منزلتش نزد الهی زیاد بود نمی شد پیرمردی ایشان را دفن کند. برای همین دو سواره سبز پوش از جانب قبله آمدند و ایشان را دفن کردند و حتی کلمه ای حرف نزدند و رفتند.
خزرج سایبانی از بوریا را روی قبر ساخت و در سال 256 قمری حضرت زینب دختر حضرت امام جواد علیه السلام اولین گنبد را بنا نمود.

فضایل حضرت معصومه سلام الله علیه

[=Arial]عن النبی صل الله علیه و آله: فمن زارنی بعد وفاتی فاطمة فکأنما زارنی فی حیاتی و من زار فاطمة فأکنما زارنی و من زار علی بن ابی طالب فأکنما زار فاطمة و من زار الحسن و الحسین فکأنما زار علیا و من زار ذریتهما فأکنما زارهما .[=&quot][3][/] [/]

پیغمبر اکرم صلوات الله علیه فرمودند: هر کس بعد از وفات من زیارت کند، در حالی که زیارت کرده مرا در زندگانی، فاطمه را زیارت کرده باشد باز هم مرا زیارت کرده است.علی بن ابی طالب را زیارت کرده باشد ، فاطمه را زیارت کرده است، حسن و حسین را زیارت کرده باشد ، علی بن ابی طالب را زیارت کرده است.اولاد آنها را زیارت کرده باشد، حسن و حسین را زیارت کرده است.

[=Arial]قال امام صادق علیه السلام : ... ان لله حرما و هو مکة و ان رسول الله صل الله علیه و آله وسلم حرما و هو المدینة و ان لامیر المؤمنین علیه السلام حرما الکوفة و ان لنا حرما و هو بلدة «قم» و ستدفن فیها من امراة من اولادی تُسَمَّی فاطمة فمن زارها و جبت له الجنة.[=&quot][4][/][/]

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: حرم خدا مکه ، حرم پیغمبر صل الله علیه و آله وسلم مدینه ، حرم حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام کوفه (نجف الاشرف) ! و ما هم حرمی داریم در قم. به زودی یکی از فرزندان فرزندانم به نام فاطمه در آنجا دفن خواهد شد، هر کس او را زیارت کند، بهشت البته بر او واجب خواهد شد.

[=Arial]... قال: سالت ابا الحسن الرضا علیه السلام عن زیارة فاطمة بنت موسی بن جعفر علیه السلام فقال: «من زارها فله الجنة.»[=&quot][5][/][/]

شیخ صدوق در کتب ثواب الاعمال و عیون اخبار الرضا آورده که از او در باره زیارت فاطمه معصومه سؤال شد، چنین فرمودند: زیارت کننده او بهشت را کسب می کند.

[=Arial]عن ابن الرضا (اعنی الجواد) علیه السلام قال: من زارها قبر عمتی «بقم».[=&quot][6][/][/]

امام جواد علیه السلام فرموده است: در شهر قم هر کس قبر عمه ام را زیارت کند به بهشت می رود.

[=Arial]قال امام صادق علیه السلام : ان زیارت ها تعادل (تعدل) الجنة.[=&quot][7][/][/]

امام صادق علیه السلام فرمودند: به حقیقت و در واقع هر کس او را زیارت می کند مستحق رفتن به بهشت می باشد.

[=Arial]قال امام رضا علیه السلام : من زار معصومة بقم کمن زارنی.[=&quot][8][/][/]

امام رضا علیه السلام فرمودند : در شهر قم معصومه را هر کس زیارت کند، مرا زیارت کرده است.

[=Arial]عن الصادق علیه السلام انه قال: «... الا و ان «قم» الکوفة الضغیرة الا ان للجنة ثمانیة ابواب ثلاثة منها الی «قم» تقبض فیها امراة من ولدی اسمها فاطمة بنت موسی و تدخل بشفاعتها شیعتی الجنة باجمعهم.»[=&quot][9][/][/]

قاضی نور الله توسطری در کتاب مجالس المؤمنین ، از امام صادق چنین روایت کرده است: بدانید شهر قم خودش کوفه ی کوچک است، بدانید بهشت هشت در دارد و سه در آن از شهر قم باز خواهد شد، در آنجا دختر پسرم موسی به نام فاطمه وفات خواهد کرد و در سایه شفاعت او تمام شیعیانم به بهشت داخل خواهند شد.

[=Arial]عن سعد عن علی بن موسی الرضا علیه السلام قال: قال: یا سعد عندکم لنا قبر، قلت : جعلت فداک، قبر فاطمة بنت موسی علیه السلام ؟ قال: نعم، من زارها عارفا بحقها فله الجنة ! فاذا اتیت القبر فقم عند رأسها مستقبل القبلة ، و کبر اربعا و ثلاثین تکبیرة ، و سبح ثلاثا و ثلاثین تسبیحة ، و احمد الله ثلاثا و ثلاثین تحمیدة ثم قل ... .[=&quot][10][/] [/]

سعد در باره ی فرمایشات امام رضا علیه السلام چنین روایت می کند: ای سعد در شما از ما قبر یک نفر هست. گفتم فدای شما بشوم ، آیا قبری که می گویید مال دختر موسی کاظم علیه السلام است؟ فرمود: بلی، در مقام او هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب خواهد شد.
[=Arial]بعد فرمود: اگر به کنار قبر ش رسیدید به طرف قبله ایستاده 34دفعه بگویید: الله اکبر ، 33دفعه بگویید: سبحان الله، 33دفعه هم بگویید: الحمد الله. بعد از گفتن، زیارت نامه را بخوانید.[=&quot][11][/] [/]

[=Arial][=&quot][1][/]ساوه ای ها به کاروان حضرت حمله کردند و چون آنها به اهل بیت و خاندان ایشان شرک و دشمنی می ورزیدند و برای همین می خواستند انتقام بگیرند.[/]


[=Arial][=&quot][2][/]وقتى فاطمه عليها السّلام از دنيا رفت، او را غسل داده كفن كردند بدن آن بى‏بى را به قبرستان بابلان بردند و او را در سردابى گذاشتند كه برايش حفر شده بود. قبيله سعد اختلاف كردند از اينكه چه كسى او را داخل سرداب گذارد. سپس همه قبول كردند كه خادم پيرمردى از اين قبيله بنام قادر مباشر اين كار شود همين كه از پى او فرستادند ديدند دو سوار از طرف بيابان مى‏آيند هر دو نقاب دارند نزديك جنازه كه رسيدند نماز خواندند بر او و وارد سرداب شدند و جنازه را در سرداب گذاشته دفن كردند بعد از سرداب خارج شده بدون اينكه با كسى صحبت كنند سوار شده رفتند هيچ كس نفهميد آنها كه بودند.[/]

زندگانى حضرت امام موسى كاظم عليه السلام ص 260ميگويند: محرابى كه حضرت معصومه در آنجا نماز ميخواند در خانه موسى هنوز موجود است كه مردم آنجا را زيارت ميكنند. همان ص 261.


[=Arial][=&quot][3][/]بحار الانوار ج 44 ص 278.[/]

[=Arial] مستدرک ج10 ص 368ح 12196.[=&quot][4][/][/]
[=Arial]ثواب الاعمال ص98؛ عیون اخبار الرضا ج2 ص 267.[=&quot][5][/][/]
[=Arial] کامل الزیارات باب 106ص 338.[=&quot][6][/][/]
[=Arial] مستدرک ج10 ص 368 روابت 12197.[=&quot][7][/][/]
[=Arial] ناسخ التواریخ ج3 ص 68.[=&quot][8][/][/]
[=Arial]بحار الانوار ج60 ص 227 باب 36 ح 59.[=&quot][9][/][/]
[=Arial] بحار الانوار ج 48 ص 316.[=&quot][10][/][/]
[=Arial] یعنی زیارت نامه ی حضرت فاطمه ی معصومه را .[=&quot][11][/][/]