حکم شرعی لباس و لوازم تقلبی...

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم شرعی لباس و لوازم تقلبی...

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

متاسفانه فروشگاه ها و شهر پر از مارک های چینی و تقلبی شده است.
به این معنا که مارک لباس های اصل را میگیرند،و بر روی لباس های متفرقه و ساخت خودشان میزنند.
حال گاهی حتی در لباس هم کپی برداری شده و گاهی طرح برای خودشان است،اما از مارک تقلبی استفاده میکنند.
برای ما نیز هدیه می آورند،و برای خرید لباس برای خودمان هم مشکل داریم تا تولیدی ای را پیدا کنیم که از لحاظ کیفیت ایده آل و مارک لباس های دیگر مثل آدیداس و نایک را نزده باشد.


حکم شرعی خرید
حکم شرعی فروش
حکم شرعی استفاده و هدیه گرفتن
حکم شرعی هدیه دان
چیست؟

با تشکر

مرجع: آیت الله مکارم

چند نمونه از مصادیق این قضیه:

شارژر های موبایل تقلبی که البته با نام شرکت اصلی توسط شرکت های متفرقه تولید میشود و قیمتی کمتر دارد.

لباس های ورزشی با مارک های معروف ولی قیمتی ارزان تر

ساعت،عینک،بدلیجات تقلبی که مارک های معروف بر آن ها زده شده است

گوشی های موبایل چینی جدید با قیمتی یک پنجم قیمت اصلی

a_rezahu;213707 نوشت:
متاسفانه فروشگاه ها و شهر پر از مارک های چینی و تقلبی شده است. به این معنا که مارک لباس های اصل را میگیرند،و بر روی لباس های متفرقه و ساخت خودشان میزنند. حال گاهی حتی در لباس هم کپی برداری شده و گاهی طرح برای خودشان است،اما از مارک تقلبی استفاده میکنند. برای ما نیز هدیه می آورند،و برای خرید لباس برای خودمان هم مشکل داریم تا تولیدی ای را پیدا کنیم که از لحاظ کیفیت ایده آل و مارک لباس های دیگر مثل آدیداس و نایک را نزده باشد. حکم شرعی خرید حکم شرعی فروش حکم شرعی استفاده و هدیه گرفتن حکم شرعی هدیه دان چیست؟

a_rezahu;213866 نوشت:
چند نمونه از مصادیق این قضیه: شارژر های موبایل تقلبی که البته با نام شرکت اصلی توسط شرکت های متفرقه تولید میشود و قیمتی کمتر دارد. لباس های ورزشی با مارک های معروف ولی قیمتی ارزان تر ساعت،عینک،بدلیجات تقلبی که مارک های معروف بر آن ها زده شده است گوشی های موبایل چینی جدید با قیمتی یک پنجم قیمت اصلی

با سلام و عرض ادب

انجام عمل مذکور حرام است، ولی معامله صحیح است البته در صورتی که خریدار مطلع شود،با توجه به اینکه تدلیس در معامله شده است،خیار فسخ داشته و می تواند معامله را بهم بزند.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم به شماره02517840001

با تشکر از پاسخگویی شما
منظور از "عمل مذکور حرام است" عمل تولید و فروش است یا خرید و استفاده؟ و آیا استفاده،تشویق به این گونه عمل ها نمیباشد؟

a_rezahu;214859 نوشت:
با تشکر از پاسخگویی شما منظور از "عمل مذکور حرام است" عمل تولید و فروش است یا خرید و استفاده؟ و آیا استفاده،تشویق به این گونه عمل ها نمیباشد؟

با سلام و تشکر از پیگیری شما

منظور تولید و فروش در جایی که جنس را خلاف واقع می فروشد و مشتری هم اطلاع پیدا نمی کند حرام است و استفاده از این اجناس هم در جایی که بداند باعث تقویت کار حرام می شود،جایز نیست.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

سلام
یعنی اگر بدونیم فلان لباس تقلبی است، یعنی آرم یک شرکت معروف را دارد ولی تولید ایران است، حرام است بخریمش؟
ولی اینجا دو مسئله مطرح است:
یکی اینکه بسیاری از شرکت های خارجی وابسته به اسرائیل و دشمنان اسلام است.
دوم اینکه به واقع در توان مردم نیست که جنس اصل بخرند. آن هم با این قیمت ارز..
یک مسئله دیگر هم این است که بسیاری از تولیدی های ایرانی، به جای عکس چیزهای مختلف روی تولیداتشان آرم شرکت های معروف می زنند و کاملا مشخص است که اصل نیست. از این آرمها به عنوان یک طرح استفاده می کنند نه برای تقلب. مثلا یک مدل لباس را با طرح نایک و آدیداس و .. تولید می کنند.

باران☂;215060 نوشت:
یعنی اگر بدونیم فلان لباس تقلبی است، یعنی آرم یک شرکت معروف را دارد ولی تولید ایران است، حرام است بخریمش؟

با سلام و احترام

اگر داخلى يا خارجى بودن کالاهای مزبور با مشاهده براى مشترى قابل شناسايى و تميز باشند، بر ترکيب و ساخت آنها عنوان تقلّب و تدليس صدق نمى‏ کند ولى اعلان و اخبار خلافِ واقع راجع به آنها کذب و حرام است و اگر بيع بر کالاى مذکور با وصفى که مخالف واقع است صورت بگيرد، معامله صحيح است ليکن اگر مشترى بعد از آن از واقعيت امر مطلّع شود، اختيار فسخ خواهد داشت.

به عبارتی همانطور که در قبل بیان شد،در صورتی که خریدار نداند جنس تقلبی است و فروشنده به اسم جنس حقیقی به او بفروشد،کار حرامی مرتکب شده است اما معامله صحیح بوده و مالک جنس می شود ضمن اینکه خریدار وقتی متوجه شد جنس تقلبی بوده می تواند معامله را فسخ نماید.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1609

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام علیکم
در مورد محصولات آدیداس که در مواردی مانند درج
نام خدایان شیطان پرستی بر توپ ورزشی و یا حمایت از رژیم صهیونیستی در مواردی که در خبرها هم
منعکس شده و کشور های عربی به دلیل حمایتش از اسرائیل محصولاتش را تحریم کرده اند،آیا با وجود اینکه این شرکت ها عموماً در چندین کشور دفتر مرکزی دارند و احتمالا سود حاصل به کشور های غیر حربی نیز میرسد،آیا خریدن کپی این محصولات با نام آدیداس با اینکه ممکن است موجب تقویت تولید
کنندگان اجناس تقلبی شود،جایز است؟

نکته اینکه شرکت آدیداس شرکت آلمانی بوده و امروز در امریکا نیز دفتر مرکزی دارد و امریکا از کفار
حربی است اما آلمان نیست.و به هر حال شرکت آدیداس از رژیم صهیونیستی حمایت مالی کرده است.

گویا خرید اصل محصول به فتوای مراجع به دلیل کمک به دشمن حرام است.
آیا خریدن جنس تقلبی آن نیز ایراد شرعی دارد؟
با تشکر

مقلد آیت الله مکارم[/]

رضاهو;270879 نوشت:
در مورد محصولات آدیداس که در مواردی مانند درج نام خدایان شیطان پرستی بر توپ ورزشی و یا حمایت از رژیم صهیونیستی در مواردی که در خبرها هم منعکس شده و کشور های عربی به دلیل حمایتش از اسرائیل محصولاتش را تحریم کرده اند،آیا با وجود اینکه این شرکت ها عموماً در چندین کشور دفتر مرکزی دارند و احتمالا سود حاصل به کشور های غیر حربی نیز میرسد،آیا خریدن کپی این محصولات با نام آدیداس با اینکه ممکن است موجب تقویت تولید کنندگان اجناس تقلبی شود،جایز است؟ نکته اینکه شرکت آدیداس شرکت آلمانی بوده و امروز در امریکا نیز دفتر مرکزی دارد و امریکا از کفار حربی است اما آلمان نیست.و به هر حال شرکت آدیداس از رژیم صهیونیستی حمایت مالی کرده است. گویا خرید اصل محصول به فتوای مراجع به دلیل کمک به دشمن حرام است. آیا خریدن جنس تقلبی آن نیز ایراد شرعی دارد؟ با تشکر مقلد آیت الله مکارم

با سلام و احترام

شرکت ها و یا سازمان هایی که به کفار در حال جنگ با مسلمانان مثل امریکا، اسرائیل و انگلیس یا به محاربین کمک می کنند و یا به عمل آنها راضی و خوشحال می شوند در حکم محارب هستند و همچنین هر چیزى که باعث تقویت اسرائیل غاصب شود، حرام است.در فرض سوال هم اگر خرید اینگونه اجناس باعث تقویت اسرائیل شود حرام است و درصورتی که ندانیم یا شک داشته باشیم اشکال ندارد.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم شیرازی به آدرس:
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/index.php?it=1003
و استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

موضوع قفل شده است