حکم شرعی سیگار وقلیان کشیدن

تب‌های اولیه

74 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم شرعی سیگار وقلیان کشیدن

باسلام حکم شرعی سیگار وقلیان کشیدن چیست؟ ازنظر تمام مراجع

دین اسلام کاملترین و بهترین دینی است که سلامتی ما را در همه امور تضمین میکند و ما را به سوی پاکی‌ها فرا میخواند و آن را حلال کرده است و ما را از آلودگیها و هر چیزی که در آن برای نفس بشر ضرر و زیان باشد، بر حذر داشته و حرام کرده است. یکی از چیزهایی که از نظر شرع اسلام حرام است، استعمال سیگار و قلیان و غیره می‌باشد

اینم دلیل حرام بودنش

1. به مخاطره افتادن سلامتی و تندرستی
بدترین سمّی که سلامتی و شادابی را از انسان میگیرد، دود است. در تحقیقاتی که پزشکان و محقّقان انجام داده‌اند، دود سیگار و قلیان و غیره سبب بروز بیماریهای خطرناکي مانند سرطان حنجره و ریه و سکته‌های قلبی و سل و سرطانهای معده و روده و زخمهای ریوی و غیره میشود. یک تحقیق علمی نشان داده است که 90% کسانی که مبتلا به سرطان هستند کسانی‌اند که سیگاری و اهل دود هستند. دین اسلام هر چیزی که سبب بيماري، هلاکت ونابودي بشر ميشود را حرام گردانیده است.

2. ضررهای اجتماعی
استعمال دخانیات یکی از بدترین معضلات اجتماعی است؛ که سبب آلودگی آب و هوا میشود. آب و هوا بعنوان دو عنصر مهم زندگی هستند که نباید آلوده شوند. بدترین و قبیح‌ترین حالت آن زمانی است که شخص در ماشین و خانه و اماکن عمومی سیگار میکشد و بوسیله دود و بوی بد آن دوستان و فرزندان و دیگران را مورد آزار و اذیّت قرار میدهد .دکتر کلفورد در رابطه با خطر سیگار میگوید: «استنشاق و تنفس در هوايی که با دود سیگار آلوده شده است، سبب ضعیف شدن قلب میشود و 4ساعت نشستن در اتاق پر از دود، برابر با کشیدن 10نخ سیگار است.»

3. ضررهای مادی دخانیات
الف- دخانیات سبب اسراف و از بین رفتن مال بدون هیچ فایده‌ای ميشود. بسیاری از مردم، فرزندان و خانواده خود را از بهترین غذاها و میوه‌ها و لباسها محروم کرده‌اند در حالیکه بیشرین هزینه را صرف دخانیات (سیگار و غیره ) میکنند.
ب- آتش سیگار يا قليان عامل اصلي سوختن لباسها و فرشها و بسياري از منازل و مزارع و مراکز تجاری و غيره است. در همه اینها اتلاف مال است که خداوند آن را حرام کرده است.

4. ضررهای اخلاقی دخانیات
از ضررهای دیگر که جامعه ما را مورد تهاجم قرار داده است، از بین رفتن اخلاق و جوانمردی در بین جوانان و نوجوانان است. بسیاری از آنها بدليل نداشتن پول سیگار و تریاک دست به دزدی میزنند و محیط امن خانه را ناامن میکنند.
دخانیات سبب بالا رفتن فشارهای عصبی در شخص میشود تا جائیکه شخص سیگاری با خانواده و مردم بسیار بد رفتار میشود و آنها را مورد ضرب و شتم قرار میدهد و بخاطر کوچکترین مسئله‌اي به دیگران متعرّض میشود.
بدترین شکل استعمال دود، سیگار و قلیان کشیدن خانمهاست؛ که ضرر آن به فرزندانشان میرسد و باعث از بین رفتن زیبایی و شادابی ایشان میشود؛ و در آن همانندی و مشابهت به مردان وجود دارد که اين امر مورد لعن و نفرین رسول الله (صلی الله علیه وسلم) قرار گرفته است.

دلايل تحريم دخانيات (سيگار وقليان وغيره )
در عهد رسول الله (صلی الله علیه وسلم) دخانیات نبوده است، اما دلایل واضحي از قرآن و سنّت به حرام بودن آن اشاره دارد.
1. قال الله تعالي:وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَائِثَ [الأعراف ١٥٧]
«کسانی که از رسول الله پیروی میکنند؛ او پاکیزه‌ها را برايشان حلال و ناپاکیها را بر آنان حرام می‌سازد.»
دخانات از بدترین ناپاکیهاست که بسيار بدبو و مضرّ است.
2. قال الله تعالی:وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيکمْ إِلَى التَّهْلُکة [البقرة ١٩٥]
«خود را با دست خویش به هلاکت نیفکنید.»
دخانیات انسان را در بدترین و مهلک‌ترین امراض مثل سرطان و سل می‌افکند و سبب نابوديش میشود.
3. وقال الله تعالی:وَلَا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکمْ [النساء ٢٩]
«خودکشی نکنید و خون همدیگر را نریزید.» دود و دخانیات سبب خودکشی تدریجی فرد میشود.
۴. خداوند شراب و قمار را حرام نموده و میفرماید: وَإِثْمُهُمَا أَکبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا [البقرة ٢١٩]
«گناه شراب و قمار از نفعشان بيشتر است.»
سیگار و دود همه‌اش ضرر است.
5. و قال الله تعالی:وَلَا تُبَذِّرْ تَبْذِيرًا (26) إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ کانُوا إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ [ْده وه تعالي:الإسراء ٢٦ - ٢٧]
«به هیچ وجه در مصرف مال بیح سر زیاده‌روی و باد دستی مکن* بیگمان کسانی که با زیاده‌روی مال خود را بی‌جهت از دست می دهند برادران اهریمنان و شیاطينند»
دخانیات بزرگترین اسراف و تبذیر در مال است.
6. خداوند درباره غذای جهنمیان می فرماید:لَيْسَ لَهُمْ طَعَامٌ إِلَّا مِنْ ضَرِيعٍ (6) لَا يُسْمِنُ وَلَا يُغْنِي مِنْ جُوعٍ [الغاشية ٦ - ٧]
«جهنمیان خوراکی جز ضریع (گیاه خارداری) ندارند *که نه آنها چاق و فربه میسازد و نه آنها را از گرسنگی نجات میدهد.»
دخانیات هم نه انسان را چاق میکند و نه گرسنگی را برطرف می‌سازد.
7. رسول الله (صلی الله علیه وسلم) میفرماید:« لاَ ضَرَرَ وَلاَ ضِرَارَ »[صحيح الجامع]
« ضرر و زيان رسانيدن به خود و ديگران ممنوع (وحرام) است.»
استعمال دخانیات ضرر به خود ودوست و همسایه و اتلاف مال است.
8. رسول الله (صلی الله علیه وسلم) میفرماید: «فردای قیامت شما قدم از قدم برنمي‌داريد، تا اینکه به چهار سؤال جواب دهید.» یکی از آنها اينست... «مالت را از چه راهی به دست آوردی و در چه راهی صرف کردی؟» [الترمذي]
شخص سیگاری که مال خود را به دود تبدیل کرده است در مقابل اين سؤال، چه جوابي دارد؟
9. اسلام برای حفظ نفس، عقل، مال، دین، آبرو و شرف تأکید زیادی کرده است و پزشکان و علماء متّفقاً اذعان مي‌دارند که دخانیات به همه اينها خدشه وارد میکند.
10. همه فقهاء از همه مذاهب بر حرام بودن سیگار اتّفاق دارند.
بنابراين...
خطر را جدّي بگيريد. و با ايمان و اراده تلاش کنيد، ريشه سيگار و قليان و هر نوع موارد مضّر و خطرناک را از خانه و خانواده برکنيد. تا از عواقب وخيم و دردآور آن چه در اين دنيا و چه در آخرت مصون و محفوظ بمانيد.

بنام خدا
حکم کشیدن سیگار قلیان
خوئی ، سیستانی ،رهبری ، نوری ،صافی : اگر ضرر معتنی به داشته باشد جایز نیست
امام :سیگار کشیدن حرام نیستاگر جه بهتر است که ترک شود
بهجت :در موردی که موجب ازار یا ضرر باشد جایز نیست
تبریزی: کار خوبی نیست، بهتر انست که ترک شود
فاضل: چنانچه موجب اعتیاد شود جایزنیست ومعتاد بهان در صورت عدم ضر ان راترک کنند
گلپایگانی:اگر در کشیدن سیگار گمان به ضرر دارد یا احتمال عقلائی به ضرر بدهد جایز نیست
مکارم : کشیدن سیگار وانواع دخانیات حرام است
استفتائات موجود در مرکز ملی
.

ترک تریاک خیلی سختر از سیگار است . چون دین اسلام شراب را حرام کرده کسی سراغ آن نمیرود .
چرا گیاه اعتیاد آور تریاک مثل شراب حرام نشده؟
در ضمن قلیان خیلی محترم شده ! حتی فروشگاه داره؟////

آیا اینها فقط جرم است و گناه نیست؟////
اینهمه خانواده خاطر دود نابود میشه فقط شراب حرام است؟////

برادر محترم ، طبق نظر تمام مراجع عزام سیگار و قلیان حرام اعلام شده ولی اینکه چرا در فروشگاه ها محترم شمرده میشه اشکال از ماست .
در ضمن راجع تریاک ، در اسلام هر چیزی که مانند شراب باعث معیوب شدن مغز انسان بشه حرامه .

mohammad+ali;260105 نوشت:
ترک تریاک خیلی سختر از سیگار است . چون دین اسلام شراب را حرام کرده کسی سراغ آن نمیرود . چرا گیاه اعتیاد آور تریاک مثل شراب حرام نشده؟ در ضمن قلیان خیلی محترم شده ! حتی فروشگاه داره؟//// آیا اینها فقط جرم است و گناه نیست؟//// اینهمه خانواده خاطر دود نابود میشه فقط شراب حرام است؟////

با سلام و احترام

در دین مبین اسلام هرآنچه ضرررساندن به نفس محسوب شود،حرام است،بنابراین اگر در قلیان و امثال آن هم ضرر قابل توجهی به انسان می رساند حرام خواهد بود،ضمن اینکه توجه دارید لزوما آنچه فروخته می شود،دلیل بر مجوز شرعی آن نیست، به عنوان مثال نظر مراجع بزرگوار،درباره موسیقی که از صداو سیما پخش می شود،به طور مطلق حکم به حلیت یا حرمت آن نیست، بلکه ملاک موسیقیِ حلال و حرام را بیان کرده اند، درفرض سوال نیز چنین است که ملاک حرمت،یعنی ضرر رسیدن به جان بیان شده است.

همواره به سلامت باشید.

نور;260168 نوشت:
با سلام و احترام

در دین مبین اسلام هرآنچه ضرررساندن به نفس محسوب شود،حرام است،بنابراین اگر در قلیان و امثال آن هم ضرر قابل توجهی به انسان می رساند حرام خواهد بود،ضمن اینکه توجه دارید لزوما آنچه فروخته می شود،دلیل بر مجوز شرعی آن نیست، به عنوان مثال نظر مراجع بزرگوار،درباره موسیقی که از صداو سیما پخش می شود،به طور مطلق حکم به حلیت یا حرمت آن نیست، بلکه ملاک موسیقیِ حلال و حرام را بیان کرده اند، درفرض سوال نیز چنین است که ملاک حرمت،یعنی ضرر رسیدن به جان بیان شده است.

همواره به سلامت باشید.

یعنی بنظر اگر شراب را کم ضرتر بسازند و اسم مدرنتری بزارند مثل سیگار میتوان در سوپر مارکت فروخت مثلا میگار(مشرب) ماء اسلامی .//////////////
من پیشنهاد بهتری دارم صورت مسئله را پاکنکنید . مشگل بیمار اعتیاد در مساجد حل کنید تا مردم آنرا حرام بدانند////////////////

mohammad+ali;260271 نوشت:
یعنی بنظر اگر شراب را کم ضرتر بسازند و اسم مدرنتری بزارند مثل سیگار میتوان در سوپر مارکت فروخت مثلا میگار(مشرب) ماء اسلامی .////////////// من پیشنهاد بهتری دارم صورت مسئله را پاکنکنید . مشگل بیمار اعتیاد در مساجد حل کنید تا مردم آنرا حرام بدانند////////////////

متشکر از مشارکت شما

به لحاظ شرعی،در برخی موارد که حکم قطعی صادر شده است،جای بحث نیست مثل حرمت شراب ولی غرض از آنچه بیان شد،مواردی است که ملاک برای آن بیان شده است که همان حرمت چیزی است که برای بدن ضرر داشته باشد که البته درمورد استعمال دخانیات با وجود ضررهایی که برای بدن دارد،مراجعی حکم به حرمت قطعی آن هم داده اند.

همواره به سلامت باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم
حکم شرعی سیگار های الکترونیکی که جدیداً تبلیغ میشود چیست؟
نکات:
.1میگویند ضرر ندارد،اما حقیقت آن است که نمیدانند دقیقاً از چه موادی تشکیل شده است و
آیا در بلند مدّت ضرر های مهمی دارد یا خیر

2.در مواد تشکیل دهنده بعضی از این شرکت ها،مواد سرطان زا دیده شده

3.دود آن با سیگار کاملا متفاوت است.یعنی از بخار آب تشکیل شده،اما با طعم دهنده ها و همینطور
ماده نیکوتین درون آن،شباهت به سیگار دارد.

4.بسیاری از مواد سمی سیگار و قلیان که جاصل سوختن است را دارا نمیباشد

مقلّد آیت الله مکارم

[="Tahoma"][="Black"]

مخفی;276732 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم حکم شرعی سیگار های الکترونیکی که جدیداً تبلیغ میشود چیست؟ نکات: .1میگویند ضرر ندارد،اما حقیقت آن است که نمیدانند دقیقاً از چه موادی تشکیل شده است و آیا در بلند مدّت ضرر های مهمی دارد یا خیر 2.در مواد تشکیل دهنده بعضی از این شرکت ها،مواد سرطان زا دیده شده 3.دود آن با سیگار کاملا متفاوت است.یعنی از بخار آب تشکیل شده،اما با طعم دهنده ها و همینطور ماده نیکوتین درون آن،شباهت به سیگار دارد. 4.بسیاری از مواد سمی سیگار و قلیان که جاصل سوختن است را دارا نمیباشد مقلّد آیت الله مکارم

با تشکر از سئوال شما

اگر این سیگارهای الکترونیکی همان ضرر و زیان های سیگارهای معمولی را داشته باشد همان حکم را دارد یعنی استفاده از آن حرام است .
اما اگر محل شک است و معلوم نیست همان ضرر و زیان را داشته باشد ، بهتر است که احتیاط شود . (1)

همیشه موفق و مؤید باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

چرا سیگار و قیلیان و یه چیزخیلی معتاد کننده که با اثبات دین به حرام بودن آنها میرسیم در شلوغترین و پر رفت آمدترین شهر فروشگاه دارد و شعبه هایی دیگر . چرا در عمل اکثر جوانان بجای دادن حکم حرام بودن آن دارنمیگن این یه چیز مدرنه از قدیم بوده آیا این کفر خودکشی نیست؟

به نظرم بهتره یه سوال دیگه اینجا پاسخ داده بشه:
آیا کشیدن سیگار درصورتیکه افراد دیگری آنرا استشمام کنند حق الناس است؟

[="Tahoma"][="Black"]

maryam_h;276898 نوشت:
آیا کشیدن سیگار درصورتیکه افراد دیگری آنرا استشمام کنند حق الناس است؟

با تشکر از سئوال حضرت عالی

کشیدن سیگار در محیط عمومی اگر بر خلاف مقررات باشید جایز نیست اما حق الناس محسوب نمی شود مگر اینکه موجب خسارت در حق کسی گردد . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

سجاد;277178 نوشت:
با تشکر از سئوال حضرت عالی

کشیدن سیگار در محیط عمومی اگر بر خلاف مقررات باشید جایز نیست اما حق الناس محسوب نمی شود مگر اینکه موجب خسارت در حق کسی گردد . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

با تشکر
خب مگه نمیگن استشمام بوی سیگار به بدن ضرر میزنه؟ پس میشه خسارت دیگه؟ نه؟!

maryam_h;285791 نوشت:
با تشکر خب مگه نمیگن استشمام بوی سیگار به بدن ضرر میزنه؟ پس میشه خسارت دیگه؟ نه؟!

با سلام و عرض ادب

همانطور که بیان شد،اگر خلاف مقررات باشد یا موجب خسارت و زیان گردد جایز نیست.

استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

بعضی از دوستان می گن ضرر یا ضرر عمده، اما این برای من قابل درک نیست یه مثال می زنم
شیر ممکن آلوده با شه به یک نوع سم شما اگه روزی دو لیوان بخوری بعد یک سال سرطان می گیری آیا شیر با این سم حرامه؟؟
نیکوتین سیگار یا قلیون از تریاک و حشیش و غیره ... که بدتر نیست، وکلا نیکوتین زیاد خطر نداره
در ضمن من خوندم بعضی از بزرگان قلیون هم می کشیدن مثل اقای جعفر مجتهدی (تو یه کتاب خوندم)
حرفم اینه حد ضرر تعریفش چیه؟ این علمای عزیز باید تعریف کنن یا مثال بزنن
به نظر من تنفس تو خیابون انقلاب تهران از سیگار کشیدن بدتره،

با نظر دوستمون آقای وحید موافقم.ببینید ضرر سیگار قطعی هست و فوایدی هم دارد .اما ایراد سیگار و امثال اون اعتیادی هست که به وجود میارند و باعث ضرر بزرگی میشن.کلا برای مثال در آب هم کلر هست و برای سلامتی زیان آوره. اما علت اصلی ضرر افراط و زیاده روی یا اعتیاد هست که معمولا به همراه داره و این باعث حکم به جایز نبودن اون شده.
در کل خود افرادی که سیگار میکشند و قلیان هم میدونند که چیز بدردبخوری نیست.و خودشون هم از اون اذیت میشن.بدیهاش برای خودشون کاملا مشخصه.نمیدونم اما از جهتی نمیشه گفت هر کس سیگار میکشه کار حرام انجام داده چون اگر علت حرمت ضرر هست اولا برای بعضی ها مفید هم هست.ثانیا ضررهایی که داره با ضرر خیلی چیزهایی که تحریم نشده مساوی یا کمتر هست در همون مرحله. مثلا نوشابه رو نمیشه گفت حرامه در صورتی که ضررش رو تحقیق کنید متوجه میشید. من یکیش رو بگم:
نوشابه‌های گازدار به دلیل مقدار بسیار زیاد قند و رادیکال‌های آزادی که دارند موجب آسیب به بافت‌های بدن، چاقی و اضافه وزن، ابتلا به دیابت و پیشرفت عوارض و مشکلات ناشی از دیابت می‌شوند.
بگذریم. در کل حکم حرمت یک مقدار سختگیرانه هست شاید اما مطمئنا وقتی ضرر داره و شما مطمئن هستید که آسیب میزنید به بدنتون حرمت داره.
از بحث شرعی که بگذریم گفته شده الانسان حریص علی ما منع. انسان به چیزی که منع بشه رغبت داره.
اما اینکه حرمت رو به اختیار خودتون میذارن این نباشه که هی بگید خب برای من مشکل نداره و بکشید.خودتون میدونید که ترک کردنش خیلی بهتره.هیچوقت این کار مباح نیست و کار ممدوحی نیست پس کشیدن اون رو معمولی فرض نکنید و در جامعه هم نباید این باشه که کراهتی براش ندونن.
موفق باشید

سیگار و قلیان و تریاک حرام نیست

هرکس هم که فتوا بر حرام بودن آن داده این قدر از مفهوم دین حالیش شده است

ولی آسیب رساندن به جسم در دین نهی شده است

ممکن است کسی سالها سیگار بکشد ولی هیچ مشکلی نداشته باشد

یا سالها تریاک را به صورت تفننی استفاده نماید

و هیچ کس نتواند تشخیص بدهد که ایشان تریاک مصرف می نمایند

ولی کسی با یک پک به سیگار و قلیان رنگ برنگ شود و دچار مشکل نفسی بشود

خوب اصرار بر این موضوع ایشان را به هلاکت میاندازد

د راین حالت شرع مقدس هم نهی مینماید

ولی مشروب و امثال آن نص صریح بر حرام بودن آن در قرآن کریم آمده است

vojood;288327 نوشت:
سیگار و قلیان و تریاک حرام نیست

هرکس هم که فتوا بر حرام بودن آن داده این قدر از مفهوم دین حالیش شده است

ولی آسیب رساندن به جسم در دین نهی شده است

ممکن است کسی سالها سیگار بکشد ولی هیچ مشکلی نداشته باشد

یا سالها تریاک را به صورت تفننی استفاده نماید

و هیچ کس نتواند تشخیص بدهد که ایشان تریاک مصرف می نمایند

ولی کسی با یک پک به سیگار و قلیان رنگ برنگ شود و دچار مشکل نفسی بشود

خوب اصرار بر این موضوع ایشان را به هلاکت میاندازد

د راین حالت شرع مقدس هم نهی مینماید

ولی مشروب و امثال آن نص صریح بر حرام بودن آن در قرآن کریم آمده است

دو ست عزیز
اگر مدرکی داری رو کن
پس اگر این طور باشد بعضی ها به معنای این بهانه همه چیز را حلال می کنند
همین گوشت خوک

به نام خدا
با سلام

توضیح اینکه ، برخی از علمای پیشین ما نیز از قلیان در مجالسشان استفاده میکردند .

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

vojood;288327 نوشت:
سیگار و قلیان و تریاک حرام نیست

هرکس هم که فتوا بر حرام بودن آن داده این قدر از مفهوم دین حالیش شده است

ولی آسیب رساندن به جسم در دین نهی شده است

ممکن است کسی سالها سیگار بکشد ولی هیچ مشکلی نداشته باشد

یا سالها تریاک را به صورت تفننی استفاده نماید

و هیچ کس نتواند تشخیص بدهد که ایشان تریاک مصرف می نمایند

ولی کسی با یک پک به سیگار و قلیان رنگ برنگ شود و دچار مشکل نفسی بشود

خوب اصرار بر این موضوع ایشان را به هلاکت میاندازد

د راین حالت شرع مقدس هم نهی مینماید

ولی مشروب و امثال آن نص صریح بر حرام بودن آن در قرآن کریم آمده است


سلام
البته فقط نص صریح در قران رو نداریم بلکه روایات معتبر هم در کنارش هست که حکم به حرمت چیزی مث تریاک از اونها استنباط میشه.
و البته اسلام دو جنبه رو در نظر گرفته:
ضرر به جسم و ضرر به روح
ممکنه تفننی کشیدن تریاک، ضرر چندانی به جسم نزنه، کمااینکه یک بار انجام هر گناهی شاید هیچ ضرری به جسم نزنه، اما مسلماً ضرر به روح میزنه. چون این آدم چیز مذمومی رو به طور تفننی و فقط از سر "هوس" وارد زندگیش کرده.[/]

بسم الله
بدون هيچ شكي حرام نيست اگر درست استفاده شود

م. خواهنده;288475 نوشت:
سلام البته فقط نص صریح در قران رو نداریم بلکه روایات معتبر هم در کنارش هست که حکم به حرمت چیزی مث تریاک از اونها استنباط میشه. و البته اسلام دو جنبه رو در نظر گرفته: ضرر به جسم و ضرر به روح ممکنه تفننی کشیدن تریاک، ضرر چندانی به جسم نزنه، کمااینکه یک بار انجام هر گناهی شاید هیچ ضرری به جسم نزنه، اما مسلماً ضرر به روح میزنه. چون این آدم چیز مذمومی رو به طور تفننی و فقط از سر "هوس" وارد زندگیش کرده.

سلام بر شما
95 درصد دارو هاي مسكن ترياك داره ميدونستي خوب اگر حرام باشه ما همه حرام خار هستيم.
بدون ترياك هيچ مسكني ساخته نشده
بدون مرفين هيچ كس را نميتوانند بيهوش كنند و بعد عمل كنند
اگر غلط املائي داشت ببخشيد كار داشتم سريع نوشتم

vojood;288327 نوشت:
لی مشروب و امثال آن نص صریح بر حرام بودن آن در قرآن کریم آمده است

سلام بر شما مشروب درسته بحث ما مشروب نيست
شما يك ايه از قرآن بياريد كه بگه استفاده از سيگار و ترياك حرام است .

سجاد;276751 نوشت:
بهتر است که احتیاط شود .

سلام بر شما
باز اينو نوشتيد بهتر است احتياط شود يعني درست استفاده شود

گمنام;3247 نوشت:
دین اسلام کاملترین و بهترین دینی است که سلامتی ما را در همه امور تضمین میکند و ما را به سوی پاکی‌ها فرا میخواند و آن را حلال کرده است و ما را از آلودگیها و هر چیزی که در آن برای نفس بشر ضرر و زیان باشد، بر حذر داشته و حرام کرده است. یکی از چیزهایی که از نظر شرع اسلام حرام است، استعمال سیگار و قلیان و غیره می‌باشد

سلام بر شما من صد دارو نام ميبرم كه يك جاي بدن را درست ميكند به ده جاي بدن اسيب ميزند اگر ايطور باشد هر كه دارو ميخورد حرام خوار است .

گمنام;3248 نوشت:
1. به مخاطره افتادن سلامتی و تندرستی بدترین سمّی که سلامتی و شادابی را از انسان میگیرد، دود است. در تحقیقاتی که پزشکان و محقّقان انجام داده‌اند، دود سیگار و قلیان و غیره سبب بروز بیماریهای خطرناکي مانند سرطان حنجره و ریه و سکته‌های قلبی و سل و سرطانهای معده و روده و زخمهای ریوی و غیره میشود. یک تحقیق علمی نشان داده است که 90% کسانی که مبتلا به سرطان هستند کسانی‌اند که سیگاری و اهل دود هستند. دین اسلام هر چیزی که سبب بيماري، هلاکت ونابودي بشر ميشود را حرام گردانیده است.

سلام بر شما ايا دود ماشين به ادم اسيب نميزند ؟
اگر حرف شما باشد تمام شهر نشين ها دارن حرام نفس ميكشن بايد از شهر بروند بيرون
دود بخاري كه شما نميبينيد در خانه به ادم اسيب ميزند خوب از خانه برويد بيرون بيرون هم كه دوده چه كار كنيم ؟

گمنام;3248 نوشت:
2. ضررهای اجتماعی استعمال دخانیات یکی از بدترین معضلات اجتماعی است؛ که سبب آلودگی آب و هوا میشود. آب و هوا بعنوان دو عنصر مهم زندگی هستند که نباید آلوده شوند. بدترین و قبیح‌ترین حالت آن زمانی است که شخص در ماشین و خانه و اماکن عمومی سیگار میکشد و بوسیله دود و بوی بد آن دوستان و فرزندان و دیگران را مورد آزار و اذیّت قرار میدهد .دکتر کلفورد در رابطه با خطر سیگار میگوید: «استنشاق و تنفس در هوايی که با دود سیگار آلوده شده است، سبب ضعیف شدن قلب میشود و 4ساعت نشستن در اتاق پر از دود، برابر با کشیدن 10نخ سیگار است.»

اين نميگه سيگار حرام است اين يك جرم اسن كه بايد برخورد شود
گمنام;3248 نوشت:
3. ضررهای مادی دخانیات الف- دخانیات سبب اسراف و از بین رفتن مال بدون هیچ فایده‌ای ميشود. بسیاری از مردم، فرزندان و خانواده خود را از بهترین غذاها و میوه‌ها و لباسها محروم کرده‌اند در حالیکه بیشرین هزینه را صرف دخانیات (سیگار و غیره ) میکنند. ب- آتش سیگار يا قليان عامل اصلي سوختن لباسها و فرشها و بسياري از منازل و مزارع و مراکز تجاری و غيره است. در همه اینها اتلاف مال است که خداوند آن را حرام کرده است.

فقط سيگار و ترياك و...پول را از بين ميبرد الان كه ماشالله همه چشم در چشمي وسيله نو را ميگذارند انباري ميرن يكي جديدتر ميخرن كارشون اشتباه است .(من قبول دارم)
ولي اگر ايه از قرآن داريد حرام است نشان ما هم بدهيد

گمنام;3248 نوشت:
4. ضررهای اخلاقی دخانیات از ضررهای دیگر که جامعه ما را مورد تهاجم قرار داده است، از بین رفتن اخلاق و جوانمردی در بین جوانان و نوجوانان است. بسیاری از آنها بدليل نداشتن پول سیگار و تریاک دست به دزدی میزنند و محیط امن خانه را ناامن میکنند.

خوب نگيد سيگار حرام است بگيد باعث كار حرام مثل دزدي ميشود اين درسته
.....................
موفق باشيد

گمنام;3248 نوشت:
دلايل تحريم دخانيات (سيگار وقليان وغيره ) در عهد رسول الله (صلی الله علیه وسلم) دخانیات نبوده است، اما دلایل واضحي از قرآن و سنّت به حرام بودن آن اشاره دارد. 1. قال الله تعالي:وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَائِثَ [الأعراف ١٥٧] «کسانی که از رسول الله پیروی میکنند؛ او پاکیزه‌ها را برايشان حلال و ناپاکیها را بر آنان حرام می‌سازد.» دخانات از بدترین ناپاکیهاست که بسيار بدبو و مضرّ است. 2. قال الله تعالی:وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيکمْ إِلَى التَّهْلُکة[البقرة ١٩٥] «خود را با دست خویش به هلاکت نیفکنید.» دخانیات انسان را در بدترین و مهلک‌ترین امراض مثل سرطان و سل می‌افکند و سبب نابوديش میشود. 3. وقال الله تعالی:وَلَا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکمْ [النساء ٢٩] «خودکشی نکنید و خون همدیگر را نریزید.» دود و دخانیات سبب خودکشی تدریجی فرد میشود. ۴. خداوند شراب و قمار را حرام نموده و میفرماید: وَإِثْمُهُمَا أَکبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا [البقرة ٢١٩] «گناه شراب و قمار از نفعشان بيشتر است.» سیگار و دود همه‌اش ضرر است. 5. و قال الله تعالی:وَلَا تُبَذِّرْ تَبْذِيرًا (26) إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ کانُوا إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ[ْده وه تعالي:الإسراء ٢٦ - ٢٧] «به هیچ وجه در مصرف مال بیح سر زیاده‌روی و باد دستی مکن* بیگمان کسانی که با زیاده‌روی مال خود را بی‌جهت از دست می دهند برادران اهریمنان و شیاطينند» دخانیات بزرگترین اسراف و تبذیر در مال است. 6. خداوند درباره غذای جهنمیان می فرماید:لَيْسَ لَهُمْ طَعَامٌ إِلَّا مِنْ ضَرِيعٍ (6) لَا يُسْمِنُ وَلَا يُغْنِي مِنْ جُوعٍ[الغاشية ٦ - ٧] «جهنمیان خوراکی جز ضریع (گیاه خارداری) ندارند *که نه آنها چاق و فربه میسازد و نه آنها را از گرسنگی نجات میدهد.» دخانیات هم نه انسان را چاق میکند و نه گرسنگی را برطرف می‌سازد. 7. رسول الله (صلی الله علیه وسلم) میفرماید:« لاَ ضَرَرَ وَلاَ ضِرَارَ »[صحيح الجامع] « ضرر و زيان رسانيدن به خود و ديگران ممنوع (وحرام) است.» استعمال دخانیات ضرر به خود ودوست و همسایه و اتلاف مال است. 8. رسول الله (صلی الله علیه وسلم) میفرماید: «فردای قیامت شما قدم از قدم برنمي‌داريد، تا اینکه به چهار سؤال جواب دهید.» یکی از آنها اينست... «مالت را از چه راهی به دست آوردی و در چه راهی صرف کردی؟» [الترمذي] شخص سیگاری که مال خود را به دود تبدیل کرده است در مقابل اين سؤال، چه جوابي دارد؟ 9. اسلام برای حفظ نفس، عقل، مال، دین، آبرو و شرف تأکید زیادی کرده است و پزشکان و علماء متّفقاً اذعان مي‌دارند که دخانیات به همه اينها خدشه وارد میکند. 10. همه فقهاء از همه مذاهب بر حرام بودن سیگار اتّفاق دارند. بنابراين... خطر را جدّي بگيريد. و با ايمان و اراده تلاش کنيد، ريشه سيگار و قليان و هر نوع موارد مضّر و خطرناک را از خانه و خانواده برکنيد. تا از عواقب وخيم و دردآور آن چه در اين دنيا و چه در آخرت مصون و محفوظ بمانيد.

اينها همه در مورد شراب و مشروب و دخانيات خطرناك است نه سيگار و ترياك كه از دود ماشين كمتر اسيب ميزند .
من قبول دارم سيگار بد است
قليان بد است
ولي اين كه حرام است من نميپذيرم
چون ما داريم در ايران سيگار توليد ميكنيم ميفروشيم همه مغازه ها پول در مي اورند اگر حرام باشد كه نبايد در كشور اسلامي توليد و به فروش برسد.
لطفا سيگار و قليان ميخواهد حرام باشد يا حلال نكشيد

بسم الله
يا علي ع
ايا ميدانيد شركت هاي توليد سيگگار دولتي هستن
ايا ميدانيد اين يارانه كه ميگيريد بخشيش از درامد سيگار است
شركت هاي خصوصي هيچوقت عكس ريه را روي بسته سيگار نميگشند تا شكست بخورند
اگر حرام است چرا توليد ميشه؟چرا به فروش ميرسه؟چرا ازاده؟
مگر مشروب حرام نيست
من هم ميگم حرام است و ازاد نيست خوب اگر سيگار هم حرامه مثل مشروب ازاد نباشه
اگر سيگار حرام باشد ما همه يارانه ميگيريم همه حرام خوار هستيم.
موفق باشيد
يا حق و يا علي ع

نور;260168 نوشت:
با سلام و احترام در دین مبین اسلام هرآنچه ضرررساندن به نفس محسوب شود،حرام است،بنابراین اگر در قلیان و امثال آن هم ضرر قابل توجهی به انسان می رساند حرام خواهد بود،ضمن اینکه توجه دارید لزوما آنچه فروخته می شود،دلیل بر مجوز شرعی آن نیست، به عنوان مثال نظر مراجع بزرگوار،درباره موسیقی که از صداو سیما پخش می شود،به طور مطلق حکم به حلیت یا حرمت آن نیست، بلکه ملاک موسیقیِ حلال و حرام را بیان کرده اند، درفرض سوال نیز چنین است که ملاک حرمت،یعنی ضرر رسیدن به جان بیان شده است. همواره به سلامت باشید.

بسم الله
سلام بر شما
قرص خواب براي قلب ضرر دارد ايا حرام است؟
در پست هاي قبل گفتم 95 درصد دارو ها براي بدن ضرر اور است
موفق باشيد
يا حق و يا علي ع

سلام بر همه ي دوستان ديگر تمام پست هاي من به اين علت بود كه درست مشخص بشه بعد بگم سريع به چيزي كه نميدانيد حكم ندهيد.
در روشن شدن يك بحث زدن چند پست و سوال اشكالي نداره اگر سوالي داريد نترسيد و بپرسيد.
هر پست منطقي زير پست هاي من گذاشته بشه من قبول دارم و ميگم اشتباه ميكردم .

.........................

kasra;260116 نوشت:
بنام خدا حکم کشیدن سیگار قلیان خوئی ، سیستانی ،رهبری ، نوری ،صافی : اگر ضرر معتنی به داشته باشد جایز نیست امام :سیگار کشیدن حرام نیستاگر جه بهتر است که ترک شود بهجت :در موردی که موجب ازار یا ضرر باشد جایز نیست تبریزی: کار خوبی نیست، بهتر انست که ترک شود فاضل: چنانچه موجب اعتیاد شود جایزنیست ومعتاد بهان در صورت عدم ضر ان راترک کنند گلپایگانی:اگر در کشیدن سیگار گمان به ضرر دارد یا احتمال عقلائی به ضرر بدهد جایز نیست مکارم : کشیدن سیگار وانواع دخانیات حرام است استفتائات موجود در مرکز ملی

بسم الله
سلام بر شما يعني اين مراجع بزرگوار گفتن سيگار حرام است بغير از يكي از مراجع ديگران نگفتن اگر گفتن به ما هم بگيد.
نقل قول:
بنام خدا
حکم کشیدن سیگار قلیان
خوئی ، سیستانی ،رهبری ، نوری ،صافی : اگر ضرر معتنی به داشته باشد جایز نیست
امام :سیگار کشیدن حرام نیستاگر جه بهتر است که ترک شود
بهجت :در موردی که موجب ازار یا ضرر باشد جایز نیست
تبریزی: کار خوبی نیست، بهتر انست که ترک شود
فاضل: چنانچه موجب اعتیاد شود جایزنیست ومعتاد بهان در صورت عدم ضر ان راترک کنند
گلپایگانی:اگر در کشیدن سیگار گمان به ضرر دارد یا احتمال عقلائی به ضرر بدهد جایز نیست
مکارم : کشیدن سیگار وانواع دخانیات حرام است
استفتائات موجود در مرکز ملی
بيشتري گفتن كار خوبي نست كه ما هم ميگيم كار خوبي نيست .
موفق باشيد

حسن69;288505 نوشت:
نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : نور با سلام و احترام در دین مبین اسلام هرآنچه ضرررساندن به نفس محسوب شود،حرام است،بنابراین اگر در قلیان و امثال آن هم ضرر قابل توجهی به انسان می رساند حرام خواهد بود،ضمن اینکه توجه دارید لزوما آنچه فروخته می شود،دلیل بر مجوز شرعی آن نیست، به عنوان مثال نظر مراجع بزرگوار،درباره موسیقی که از صداو سیما پخش می شود،به طور مطلق حکم به حلیت یا حرمت آن نیست، بلکه ملاک موسیقیِ حلال و حرام را بیان کرده اند، درفرض سوال نیز چنین است که ملاک حرمت،یعنی ضرر رسیدن به جان بیان شده است. همواره به سلامت باشید.

حسن69;288505 نوشت:
بسم الله سلام بر شما قرص خواب براي قلب ضرر دارد ايا حرام است؟ در پست هاي قبل گفتم 95 درصد دارو ها براي بدن ضرر اور است موفق باشيد يا حق و يا علي ع

با سلام و عرض ادب و تشکر از پیگیری شما

در مورد قرص ها و...یکی از دلایل جواز ضرورت است درحالیکه درسیگارکشیدن که برای بدن ضرر داشته باشد چه ضرورتی وجود دارد؟!

موفق و موید باشید.

نور;288577 نوشت:
با سلام و عرض ادب و تشکر از پیگیری شما در مورد قرص ها و...یکی از دلایل جواز ضرورت است درحالیکه درسیگارکشیدن که برای بدن ضرر داشته باشد چه ضرورتی وجود دارد؟! موفق و موید باشید.

بسم الله
يا علي ع
سلام بر شما هيچ ضرورتي نيست من فقط ميم محكم نگيد حرام است كه حرام نيست.
شما نوشتيد حرام است اگه يك نفر سالي يك بسته سيگار بكشد به بدن ضرر نزند حرام است؟
ايا نانوايي كه سيگار ميكشد نان خريدن از ادم كه شما ميگيد حرام كش است.درست است؟
هر چيزي ميتواند به ادم ضرر بزند مثل چاقو زدن چاقو به خود حرام است خود چاقو كه حرام نيست؟
ممكن است در اينده يك دستگاه بسازند دگه سيگار به بدن اسيب نزند خوب شما نبايد سريع بگيد حرام است.
انتظار جواب بزرگتري ز شما در پست بالا داشتم!!
من هميشه طرف پاسخگويان بودم اين اولين گفتگويي است كه در مقابلم.ميخواهم براي بعضي ها روشنتر بشه همين.
موفق باشيد
يا حق و يا علي ع

با سلام به بزرگترا
انشااله ميبخشيد كه ميپرم وسط
يه سؤال:
چرا در مملكت اسلامي حرام فروشي(سيگار) و ترويج روز به روز حرام(سيگار)؟
اگه ترياك حروم باشه و امثال اون، قبول! ولي حرف من در مورد خاص سيگاره

سلام بر شما من مقلد آقای مکارم هستم و قبلا هم از آقای فاضل تقلید می کردم که نظر ایشان مبنی بر جایز نبودن قلیان هست و فکر می کردم که حضرت آقای مکارم هم همین نظر رو داشته باشن برای همین دقیق پیگیری نکردم حالا راه من چیه توی این مسئله می تونم از آقای فاضل تبعیت کنم اگر پاسخ نه هست این مدتی که خیلی کم البته هست ، قلیان کشیدم چه باید بکنم؟

kasra;260116 نوشت:
برادر محترم ، طبق نظر تمام مراجع عزام سیگار و قلیان حرام اعلام شده ولی اینکه چرا در فروشگاه ها محترم شمرده میشه اشکال از ماست .
در ضمن راجع تریاک ، در اسلام هر چیزی که مانند شراب باعث معیوب شدن مغز انسان بشه حرامه .


آيا اين درسته كه حكم حرام مطلقه؟ يعني "كمتر حرام است" و "بيشتر حرام است يا حرامتر است" نداريم؟
اگه قبول داريد پس:
1- شما كه ميگي سيگار حرام است داري با سيگار و شراب و خون و نجاست يه نوع برخورد ميكني و هردو حرام است
2- كسي هم فايده اي براي نوشابه نديده و نگفته و تمام حرفها درباره نوشابه از مضرات اونه پس نوشابه هم تمامش ضرره و نوشابه حرام است
3- توي فروشگاه ها ما رعايت نميكنيم ولي چرا بزرگان دين و سياست كشور جلوي ساخت شراب و فروش اونو ميگيرن (البته خدا خيرشان بدهد و من نميخام به اين كار ذره اي ايراد بگيرم يا خاي ناكرده نقصي بهش وارد بدونم) ولي سيگار رو توليد ميكنن و از توليد داخل حمايت هم ميكنن
4-...
5-...
و هزار دليل ديگه كه ميشه بياري و بگي سيگار حروم نيس

با سلام و عرض ادب خدمت کاربران بزرگوار

ضمن تشکر از نظرات دوستان،جهت جمع بندی تاپیک لازم است نظر مراجع عظام یادآوری شود و هرمکلفی مطابق با نظر مرجعش عمل به تکلیف نماید. از آنجا که حکم روشن است و قیاس در مسائل هم از مباحث اجتهادی است بنابراین عمل به نظر مراجع و واگذاری تشخیص موضوعات برعهده مکلفین،حجت شرعی خواهد داشت.

اسراء;3278 نوشت:
حکم کشیدن سیگار قلیان خوئی ، سیستانی ،رهبری ، نوری ،صافی : اگر ضرر معتنی به داشته باشد جایز نیست امام :سیگار کشیدن حرام نیستاگر جه بهتر است که ترک شود بهجت :در موردی که موجب ازار یا ضرر باشد جایز نیست تبریزی: کار خوبی نیست، بهتر انست که ترک شود فاضل: چنانچه موجب اعتیاد شود جایزنیست ومعتاد بهان در صورت عدم ضر ان راترک کنند گلپایگانی:اگر در کشیدن سیگار گمان به ضرر دارد یا احتمال عقلائی به ضرر بدهد جایز نیست مکارم : کشیدن سیگار وانواع دخانیات حرام است استفتائات موجود در مرکز ملی .

آرزوی موفقیت برای کاربران بزرگوار

gunmakers;288877 نوشت:
سلام بر شما من مقلد آقای مکارم هستم و قبلا هم از آقای فاضل تقلید می کردم که نظر ایشان مبنی بر جایز نبودن قلیان هست و فکر می کردم که حضرت آقای مکارم هم همین نظر رو داشته باشن برای همین دقیق پیگیری نکردم حالا راه من چیه توی این مسئله می تونم از آقای فاضل تبعیت کنم اگر پاسخ نه هست این مدتی که خیلی کم البته هست ، قلیان کشیدم چه باید بکنم؟

با سلام و عرض ادب

اگر در زمان حیات آیه الله فاضل در این مساله مطابق با نظر ایشان عمل کرده باشید و اگر آیه الله فاضل را اعلم بدانید واجب است،بعد از فوت آیه الله فاضل باقی به نظر ایشان باشید و به نظرشان،چنانچه سیگار و قلیان، موجب اعتیاد شود جایزنیست ومعتاد به آن در صورت عدم ضرر،آن راترک کند.
ولی اگر زمان حیات آیه الله فاضل به این مساله عمل نکرده باشید باید مطابق با نظر آیه الله مکارم مبنی بر حرمت استعمال سیگار و قلیان عمل نمایید.

رساله آیه الله مکارم،احکام تقلید

نور;289454 نوشت:
با سلام و عرض ادب

اگر در زمان حیات آیه الله فاضل در این مساله مطابق با نظر ایشان عمل کرده باشید،بعد از فوت آیه الله فاضل باید باقی به نظر ایشان باشید و به نظرشان،چنانچه سیگار و قلیان، موجب اعتیاد شود جایزنیست ومعتاد به آن در صورت عدم ضرر،آن راترک کند.
ولی اگر زمان حیات آیه الله فاضل به این مساله عمل نکرده باشید باید مطابق با نظر آیه الله مکارم مبنی بر حرمت استعمال سیگار و قلیان عمل نمایید.

رساله آیه الله مکارم،احکام تقلید

با سلام و تشکر از پاسخ شما
لازم به ذکر است که من در زمان حیات آقای فاضل رحمت اله علیه بصورت خیلی تفریحی قلیان می کشیدم و جویای نظر ایشان شدم و اصلا به این قلیات کشیدن هم اعتیاد ندارم ولی بصورت شاید دو ماه یکبار وقتی بادوستان جمع هستیم شاید بکشم پس به این ترتیب می توانم به نظر آقای فاضل باقی بمانم؟
ممنون

gunmakers;289608 نوشت:
با سلام و تشکر از پاسخ شما لازم به ذکر است که من در زمان حیات آقای فاضل رحمت اله علیه بصورت خیلی تفریحی قلیان می کشیدم و جویای نظر ایشان شدم و اصلا به این قلیات کشیدن هم اعتیاد ندارم ولی بصورت شاید دو ماه یکبار وقتی بادوستان جمع هستیم شاید بکشم پس به این ترتیب می توانم به نظر آقای فاضل باقی بمانم؟ ممنون

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر آیت الله فاضل را اعلم بدانید باید در این مسئله و مسائل دیگری که به آنها در زمان حیاتشان عمل کرده اید ، بر تقلید ایشان باقی باشید و طبق نظر آیت الله مکارم نمی توانید در این مسائل از ایشان تقلید کنید. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 10

سجاد;290452 نوشت:

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر آیت الله فاضل را اعلم بدانید باید در این مسئله و مسائل دیگر بر تقلید ایشان باقی باشید و طبق نظر آیت الله مکارم نمی توانید از ایشان تقلید کنید. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 10

جناب سجاد باسلام
بسیار از شما تشکر می کنم
جهت اطلاع بینندگانی که از آیت الله مکارم تقلید می کنند عرض می کنم که می توانند با مراجعه به سایت جدید ایشان به آدرس http://new.makarem.ir/index.aspx?lid=0 نرم افزار توضیح المسائل کم حجم و کاملی رو داشته باشن که شاید خیلی به کار بیاد روی فلش داشته باشین و هرجا نیاز شد سریع مراجعه کنین چون نرم افزار پورتابل هست و نیازی به نصب نداره باز هم از جناب سجاد بخاطر حسن توجهشون به سوال این حقیر تشکر می کنم

سلام
یه چیزی بگم؟... ما گاهی از یه چیزی به یه دلیلی خوشمون میآد... دنبال یه تبصره و قانون و چیزی هستیم که بگیم آقا حلاله دیگه... فلانی گفته عب نداره پس د برو که رفتیم

خداییش این قدر سیگار و قلیون برای دوستان مبهم هست که نمیتونن تشخیص بدن جایز هست یا نه؟... چیزی که جز ضرر هیچی نداره... هم جسم رو تخریب میکنه هم روح و هم شخصیت... واسه چی آدم بره سمتش؟... خداییش یکم رانندگی افرادی که سیگار دستشونه نگاه کنید... به هیچ قانونی پایبند نیستن... طرز راه رفتن... نوع حرف زدن... نگاه... برخورد و صحبت کردن... کم یا زیاد توی همشون یه چیزایی هست... برای من همینا کافیه تا به هیچ عنوان سمتش نرم
بعدش یه چیزی... اون پدر یا مادری که سیگار میکشه... به چه حقی اون دود و بوی بد رو به بچه و خانواده اش تحمیل میکنه؟... همه ی ما چه اونایی که سیگار میکشن چه نمیکشن میدونیم که سیگار بده... خداییش چیه که نمیذاره یک سری ازش دست بکشن؟... هوای نفس نیست؟... ته دلش نمیگه چون دلم میخواد؟... همین جوری یواش یواش روی بقیه ی چیزای زندگی مثل رانندگی و غیره اثر میذاره

خدایا برای ریه سالمی که بهم دادی شکر... سعی میکنم هیچ وقت حداقل دانسته کاری نکنم که در نگهداری این امانت خیانت کنم و فردای قیامت ریه هم به عنوان یکی از اونایی که حقشو رعایت نکردم ازم شاکی بشه... انشالله

موفق باشید
بدرود

فرزند فاطمه;291641 نوشت:
سلام
یه چیزی بگم؟... ما گاهی از یه چیزی به یه دلیلی خوشمون میآد... دنبال یه تبصره و قانون و چیزی هستیم که بگیم آقا حلاله دیگه... فلانی گفته عب نداره پس د برو که رفتیم

خداییش این قدر سیگار و قلیون برای دوستان مبهم هست که نمیتونن تشخیص بدن جایز هست یا نه؟... چیزی که جز ضرر هیچی نداره... هم جسم رو تخریب میکنه هم روح و هم شخصیت... واسه چی آدم بره سمتش؟... خداییش یکم رانندگی افرادی که سیگار دستشونه نگاه کنید... به هیچ قانونی پایبند نیستن... طرز راه رفتن... نوع حرف زدن... نگاه... برخورد و صحبت کردن... کم یا زیاد توی همشون یه چیزایی هست... برای من همینا کافیه تا به هیچ عنوان سمتش نرم
بعدش یه چیزی... اون پدر یا مادری که سیگار میکشه... به چه حقی اون دود و بوی بد رو به بچه و خانواده اش تحمیل میکنه؟... همه ی ما چه اونایی که سیگار میکشن چه نمیکشن میدونیم که سیگار بده... خداییش چیه که نمیذاره یک سری ازش دست بکشن؟... هوای نفس نیست؟... ته دلش نمیگه چون دلم میخواد؟... همین جوری یواش یواش روی بقیه ی چیزای زندگی مثل رانندگی و غیره اثر میذاره

خدایا برای ریه سالمی که بهم دادی شکر... سعی میکنم هیچ وقت حداقل دانسته کاری نکنم که در نگهداری این امانت خیانت کنم و فردای قیامت ریه هم به عنوان یکی از اونایی که حقشو رعایت نکردم ازم شاکی بشه... انشالله

موفق باشید
بدرود

سلام دوست عزیز فرزند فاطمه
البته من کوچکتر از اونی هستم که کسیو نصیحت کنم ولی می خوام از شما بخوام که هیچوقت کسی رو نهی نکنی تا تو شرایط اون قرار نگرفتی چون این بلا سر خودم اومده عرض می کنم خدمتتون
البته که علی رغم ضررهایی که سیگار و قلیان برای جسم داره خیلی از روانشناسا هم توی بعضی از شرایط سیگار یا کلا دخانیات رو توصیه می کنن به خاطر آرامشی که ایجاد می کنه
من خودم یه جانباز رو می شناسم که دکترا می گن با اینکه سیگار برای ریه های خرابش بسیار مضره ولی با این حال گفتن بکش بهتر از اینه که شرایط عصبیش بهم بخوره
پس حالا زیاد برای اونایی که دنبال بهانه هستن سخت نگیر

فرزند فاطمه;291641 نوشت:
سلام یه چیزی بگم؟... ما گاهی از یه چیزی به یه دلیلی خوشمون میآد... دنبال یه تبصره و قانون و چیزی هستیم که بگیم آقا حلاله دیگه... فلانی گفته عب نداره پس د برو که رفتیم خداییش این قدر سیگار و قلیون برای دوستان مبهم هست که نمیتونن تشخیص بدن جایز هست یا نه؟... چیزی که جز ضرر هیچی نداره... هم جسم رو تخریب میکنه هم روح و هم شخصیت... واسه چی آدم بره سمتش؟... خداییش یکم رانندگی افرادی که سیگار دستشونه نگاه کنید... به هیچ قانونی پایبند نیستن... طرز راه رفتن... نوع حرف زدن... نگاه... برخورد و صحبت کردن... کم یا زیاد توی همشون یه چیزایی هست... برای من همینا کافیه تا به هیچ عنوان سمتش نرم بعدش یه چیزی... اون پدر یا مادری که سیگار میکشه... به چه حقی اون دود و بوی بد رو به بچه و خانواده اش تحمیل میکنه؟... همه ی ما چه اونایی که سیگار میکشن چه نمیکشن میدونیم که سیگار بده... خداییش چیه که نمیذاره یک سری ازش دست بکشن؟... هوای نفس نیست؟... ته دلش نمیگه چون دلم میخواد؟... همین جوری یواش یواش روی بقیه ی چیزای زندگی مثل رانندگی و غیره اثر میذاره خدایا برای ریه سالمی که بهم دادی شکر... سعی میکنم هیچ وقت حداقل دانسته کاری نکنم که در نگهداری این امانت خیانت کنم و فردای قیامت ریه هم به عنوان یکی از اونایی که حقشو رعایت نکردم ازم شاکی بشه... انشالله موفق باشید بدرود

بسم الله
يا حسين ع
سلام درسته سيگار بد است ما در مورد ضرر هاي سيگار صحبت نميكنيم در مورد حلال يا حرام بودن ان بحث ميكنيم .
نمك هم براي بدن ضرر دارد نميشه كه نمك را حرام كرد .
موفق باشيد.
يا حق و يا علي ع

سلام.
در هر صورت به نظر من سیگار کشیدن موجب ایجاد حق الناس هم میشه چون اگه پیش کسی سیگار بکشه دودش باعث آزار طرف میشه. به نظر من اگه آدم برای سختی ها و مشکلات واقعاً به خدا توکل داشته باشه نیازی به سیگار نیست. البته شاید مسائل دیگه ای هست که من نمی دونم.
در واقع باید بگیم سیگار کشیدن در صورتی که دودش باعث ناراحتی کسی بشه ، موجب گناه و هر چیز گناهی حرام هست.

سید مهدی 2;291775 نوشت:
در واقع باید بگیم سیگار کشیدن در صورتی که دودش باعث ناراحتی کسی بشه ، موجب گناه و هر چیز گناهی حرام هست.

بسم الله
سلام اوني كه اين كار را ميكند كار حرامي شايد انجام بدهد ولي نميشه گفت سيگار حرامه
من يك مثال ميزنم
يك نفر ماشينش دود ميكند دود ماشين از دود سيگار خطرناكتر است .
حالا آيا كارش حرامه؟
آيا دود ماشين حرامه؟
من قبول دارم سيگار كشيدن بد است ضرر دارد (ولي شايد براي كساني ضرر نداشته باشد)
به قول امام خميني ره سيگار حرام نيست خوب هم نيست بايد ترك شود اين براي كساني است كه از امام خميني ره تقليد ميكنند .
بعضي از مراجع سيگار را حرام ميدانند
موفق باشيد .
يا حق و يا حسين ع

سلام
خودمونیم چقدر دلم برای بحث کردن و هی استدلال کردن و این چیزا تنگ شده بود... ممنون از دوستانی در مورد حرفام اظهار نظر کردن

gunmakers;291771 نوشت:
سلام دوست عزیز فرزند فاطمه البته من کوچکتر از اونی هستم که کسیو نصیحت کنم ولی می خوام از شما بخوام که هیچوقت کسی رو نهی نکنی تا تو شرایط اون قرار نگرفتی چون این بلا سر خودم اومده عرض می کنم خدمتتون البته که علی رغم ضررهایی که سیگار و قلیان برای جسم داره خیلی از روانشناسا هم توی بعضی از شرایط سیگار یا کلا دخانیات رو توصیه می کنن به خاطر آرامشی که ایجاد می کنه من خودم یه جانباز رو می شناسم که دکترا می گن با اینکه سیگار برای ریه های خرابش بسیار مضره ولی با این حال گفتن بکش بهتر از اینه که شرایط عصبیش بهم بخوره پس حالا زیاد برای اونایی که دنبال بهانه هستن سخت نگیر

سلام جمدد
اختیار دارید شما بزرگوارید
اینو قبول دارم که شرایط واقعا تاثیر گذاره... و به قول پیامبر از نشانه های ایمان اینه که آدم همیشه برای حرفاش یه استثنا هم قائل بشه... یعنی جاشو بذاره
تک بعدی که نمیشه نگاه کرد... رو همین اساس که آقا از فلان جهت خوبه خیلی ها میگن خدا خودش تو قرآن گفته خوبه... هیچ چیز بی خاصیت نیست... پس میشه گاهی خورد... گاهی کشید... گاهی چه و چه چه... از همین جا شروع میشه دیگه... اون بنده خدایی که مثلا یک ماه هر روز یه نخ سیگار برای آرامش اعصابش کشید.. بعد از یک ماه وقتی اعصابش آروم شد... چکش پاس شد... خونه خرید... یا هر گرفتاری دیگه ای که داشت رفع شد... سیگارشو میذاره کنار؟... یادمه یه روحانی تو تلویزیون می گفت اینکه پزشک بگه روزه براتون ضرر داره نگیرید درست نیست... هر پزشکی نه... پزشک اهل دین... طرف اصلا آدم معتقدی نیست شغلشم پزشکه بعدم خیلی راحت میگه شما روزتو بخور... نظر اون ملاک نیست... طرف باید خودش این کاره باشه و بعدش بگه نه شما امسال روزه نگیر
اون جانبازی که شما میگی دیگه بحث سلامتی و ضرر نیست... درمان خاصی جواب نداده... اعصابشم بهم میریزه کار دست خودش یا دیگران میده... موقع عصبانی شدن هم دیگه خودش نیست... قوه ی تعقلش کار نمیکنه... اینجا میشه بحث انتخاب بین بد و بدتر... اون بنده خدا دیگه کارش از ریه و این چیزا گذشته... حکم ضرورت براش پیدا کرده.. هر چند بازم ضرری که سیگار بهش میزنه سر جاشه... ضرر میزنه ولی خوب ضرورت دیگه ای ایجاب میکنه
ولی در کل خداییش جمله آخرت رو قبول دارم... اونایی که دنبال بهونه هستن... مثلا من خودم میرم یه کارگاه مدل سازی و ریختگری... محیط خوب آلودست... مخصوصا بخش ریختگری و موقع روشن کردن کوره ها... من همیشه ماسک میزنم... حتی وقتی توی مدل سازی ام... ولی جالبه فقط و فقط من ماسک میزنم... بقیه در موارد خیلی خیلی خاصی که دیگه مثلا من با ماسک هم نمیتونم تحمل کنم ماسک میزنن... خیلی وقتا تذکر میدم که بابا ضرر داره و این حرفا... بعد نگاه میکنم طرف روزی چند تا نخ سیگار میکشه... خداییش دیگه خیلی مسخره است من بگم آقا ماسک بزنین که دود کوره ضرر داره... طرف رسما دود میده تو حلقش... حکایت تلاش من برای ماسک زدن اونا مثل همین حرف شماست که میگی به یک سری از سیگاری ها که دنبال بهانه هستن گیر نده... یه دفعه خواستم تا تهش با یکی بحث کنم یعنی جمله اولو داییم گفت من منتظر جوابش بودم که حسابی از همین حرفایی که اینجا زدم بگم... داییم گفت آخه این لامصب چه فایده داره؟... طرف خیلی خونسرد و با خنده گفت همش فایده است... و من دیدم دیگه هیچ حرفی برای گفتن ندارم
بازم ممنون از نظر شما و ببخشید اگه پر حرفی کردم

حسن69;291772 نوشت:
بسم الله يا حسين ع سلام درسته سيگار بد است ما در مورد ضرر هاي سيگار صحبت نميكنيم در مورد حلال يا حرام بودن ان بحث ميكنيم . نمك هم براي بدن ضرر دارد نميشه كه نمك را حرام كرد . موفق باشيد. يا حق و يا علي ع

سلام
بله حرف شما متین است... بحث ضرر و زیان نیست و خیلی جاها شاید عقل ما ضرر یا فایده رو تشخیص نده و باید به حکم مرجع رجوع کرد.
ولی چون گفتید نمک گفتم این نکته رو بگم که نمک ضرر نداره... نمک زیاد ضرر داره... نمک کم خودش مشکل هم ایجاد میکنه... اینجا بحث اندازه است نه ماهیت... زیاد بودن نمک مضر است ولی کم بودن آن مفید و لازم... ولی سیگار چه کم چه زیادش مضر است... راستی تا گفتید نمک یاد این نکته افتادم که گاه پیامبر (ص) با نمک افطار میکردند... میدونم در مثال جای مناقشه نیست و این حرفا... ولی کل خواستم بگم بحث سیگار بحث کم و زیاد نیست مثل خیلی از چیزا ها

بحث حق الناس سیگار هم مثل بحث ماسک نزدن همکارای منه... طرف به خودش رحم نمیکنه بیاد به فکر من و شما باشه... درسته این هم جزئی از حقوقی هست که به گردنش می افته ولی میخوام بگم خودش خیلی بالاتر از اینا رو به جون خریده

ببخشید اگه کلی وقت دوستان رو گرفتم
موفق باشید
بدرود

فرزند فاطمه;292014 نوشت:
بحث حق الناس سیگار هم مثل بحث ماسک نزدن همکارای منه... طرف به خودش رحم نمیکنه بیاد به فکر من و شما باشه... درسته این هم جزئی از حقوقی هست که به گردنش می افته ولی میخوام بگم خودش خیلی بالاتر از اینا رو به جون خریده ببخشید اگه کلی وقت دوستان رو گرفتم موفق باشید بدرود

بسم الله
سلام در اينكه سيگار بد است شكي نيست.
حرف من اينه وقتي نميتونيد جلوي سيگار را بگيريد نگيد حرامه .
شما چه ميدانيد شايد فيلتر سيگار كار ماسك شمارو بكنه شايد هم بيشتر جلو گير دود بشه
بحث حق الناس هم كه ما اگر يك گدا سيگار بكشه ميگيم داره حق الناس ميكنه خدا بگم چكارش بكنه
بعد همين ما اگر يك كارخانه دار كه تمام شهر را آلوده كرده حق الناس ميكنه ميگيم اربابه خدا بيشتر بهش بده خدا خيرش بده .
حالا اون چون گدايه سيگار ميشه حروم
اين چون پولداره دود كارخانه ميشه حلال
اين كه نشد حرف اگر چيزي ضرر داره حرام است خوب دود كارخانه م ضرر داره اگر حق الناسه هر دو اگر هم نيست هر دو
موفق باشيد
يا حق و يا علي ع

سلام.
البته حالاتی هست که نمیشه دوتا مسئله رو هم سطح حساب کرد. برای مثال اگه زنی بخواد بره مسجد و شوهرش اجازه بیرون رفتن نده نمی تونه بره مسجد ولی اگه شاگردی بخواد بره مسجد و استادش اجازه نده اون شاگرد می تونه بره مسجد (از نظر شرعی)

1)من یادمه برای یکی یه پاکت سیگار گرفتم و بعد ازش پول نگرفتم با توجه به اینکه سیگار کشیدن حرامه این کار هم حرامه و باید پولم رو ازش بگیرم؟
2) اگه یکی اگر به انسان بگه که برو سر کوچه یه پاکت سیگار برام بگیر (با اونکه طرف پیره و احترامش واجب) و پول سیگار هم بده ایا ما باید بریم؟

سلام
دوستان کی گفته سیگار و قلیان حرامه؟
چند نفر از علما و بزرگان دین و مراجع عظام رو میشناسم که سیگار میکشیدند یا قلیان.
اون چیزی که در اسلام حرامه قتل نفسه نه ضرر بر نفس.
من مقلد مرجع بزرگی هستم که خودش سیگار می کشید.
در ضمن من اینو تو هیچ رساله ای ندیدم.
شاید تو جلد دوم باشه!!!

[="blue"][="blue"][="blue"][="deepskyblue"]ببخشید...انگار خودتون میگید:می کشید...اولا در گذشته که معلوم نبود سیگار چه قدر ضرر داره. دوما شما فرض کنید اگر پیامبر هم عصر ما بود سیگار می کشید؟؟؟؟؟...نعوذبالله.اکنون علم به ما می گوید که سیگار نکشید...اگه تونستید درباره ی زیان های سیگار در اینترنت جستجو کنید...و در واقع هرچیزی که به بدن زیان برساند حرام است.مانند تراشیدن صورت با تیغ...درباره ی قلیان هم اینکه:علم امروزی میگه زیان قلیان و پیپ از خود سیگار بیشتره...از این به بعد به خودتان مربوط میشود...[/][/][/][/]

اگر دو موضوع مهم یعنی خوب و بد را در نظر بگیریم

باید گفت سیگار و قلیان بد است

حال اسم این بد را می خواهید بگذارید مکروه یا حرام فرقی نمی کند ...بد ، بد است

aligoogle;337257 نوشت:
1)من یادمه برای یکی یه پاکت سیگار گرفتم و بعد ازش پول نگرفتم با توجه به اینکه سیگار کشیدن حرامه این کار هم حرامه و باید پولم رو ازش بگیرم؟
2) اگه یکی اگر به انسان بگه که برو سر کوچه یه پاکت سیگار برام بگیر (با اونکه طرف پیره و احترامش واجب) و پول سیگار هم بده ایا ما باید بریم؟

سلام در مورد سوال اولتون فکر نمی کنم ولی اگه کسی می خواد سیگار بکشه پولش رو خودش بده بهتره
سوال دوم اگر طرف پدر مادر یا پدر بزرگ و مادربزرگ که گوش کردن حرفشان واجب است ، باشد باید اطاعت کنید ولی برای اشخاص دیگه می تونین قبول نکنین

majid-torabi;337296 نوشت:
سلام
دوستان کی گفته سیگار و قلیان حرامه؟
چند نفر از علما و بزرگان دین و مراجع عظام رو میشناسم که سیگار میکشیدند یا قلیان.
اون چیزی که در اسلام حرامه قتل نفسه نه ضرر بر نفس.
من مقلد مرجع بزرگی هستم که خودش سیگار می کشید.
در ضمن من اینو تو هیچ رساله ای ندیدم.
شاید تو جلد دوم باشه!!!

سلام بر شما
نظر همه علما در این مورد یکسان نیست می تونین توی استفتائات مراجع و یا سایتهاشون این مورد رو بررسی کنین

حقیقت.;337590 نوشت:
اگر دو موضوع مهم یعنی خوب و بد را در نظر بگیریم

باید گفت سیگار و قلیان بد است

حال اسم این بد را می خواهید بگذارید مکروه یا حرام فرقی نمی کند ...بد ، بد است

اینجا موضوع از نظر شرعی مورد بررسی قرار می گیره و بعضی از بدها حرامند و بعضی مکروه ، پس با هم فرق می کنند دوست عزیزم

[=Microsoft Sans Serif]ســــلام عليكم
بايد مراجع ترياك و مواد شيميايي از جمله(كراك،هروئين،كوكائين،شيشه،گراس و.....)و قرص هاي روان گردان را نيز حرام كنند.زيرا آثار و پيامد هاي منفي آن چنين برابر بيش تر از شراب و مشروبات الكلي است.
امروز صبح چند كوچه آن طرفتراز منزلمون يك خانه آتش گرفته بود.علتش هم اين بود كه ديشب داشتند ترياك مصرف ميكردند ذغال از منقل افتاده روي قالي و اين ها نفهميدند نصف شب خوابيدن و آتش تازه ساعت4-5 گرفته بوده وتمام طبقه ي بالا ي خانه رو ازبين برده بود.متأسفانه در اين حادثه يكنفر سوخته و فوت كرده :Ghamgin:و يكنفر نيز زخمي شده است.واقعا مواد مخدر بدتر از مشروبات الكلي و شراب هستش.
داري رد ميشي ميبيني يك نفر فوت كرده ميپرسي علتش چي بوده ميگند سنگكوب كرده يا نفهميده خودشو از ساختمون پرت كرده پائين يا طرف فكر كرده طرف گوسفنده يا جنه سرشو بريده.

aligoogle;337257 نوشت:
1)من یادمه برای یکی یه پاکت سیگار گرفتم و بعد ازش پول نگرفتم با توجه به اینکه سیگار کشیدن حرامه این کار هم حرامه و باید پولم رو ازش بگیرم؟ 2) اگه یکی اگر به انسان بگه که برو سر کوچه یه پاکت سیگار برام بگیر (با اونکه طرف پیره و احترامش واجب) و پول سیگار هم بده ایا ما باید بریم؟

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ دقیق لطفا نام مرجع تقلیدتان را بیان نمایید.

با تشکر از شما

موضوع قفل شده است