جمع بندی حوادث ناگوار در نظام آفرینش

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حوادث ناگوار در نظام آفرینش

با توجه به حوادث عالم نظام آفرینش چه معنایی دارد اگرنظم وجود دارد پس این همه حوادث برای چیست؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد عامل

[TD][/TD]


پرسش:
آیا حوادث طبیعی منافاتی با وجود نظم در عالم دارد؟

پاسخ:
قبل از هر چیز باید معنای نظمی که در برهان نظم به کار رفته روشن شود و پس از آن باید دید آیا بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و امثال آن منافاتی با این نظم دارند یا نه؟

منظور از نظمی که در برهان نظم به کار رفته، نظم غایی است. به این معنا که چند جزء از یک مجموعه به طوری کنار هم قرار گیرند که هدف مشخصی حاصل شود. به عنوان مثال رابطه ای که میان اجزاء چشم مانند قرنیه، شبکیه، عنبیه و دیگر اجزاء برقرار است، هدفی به نام دیدن اشیاء را محقق می کند و غایت این اجزاء منجر به رویت می شود، پس بین این اجزاء نظم غایی وجود دارد. بنابراین اگر در عالم هستی هدفی مثلا به عنوان حیات و تکامل وجود داشته باشد، اجزاء این عالم کار خود را به خوبی انجام داده و این هدف را محقق کرده اند.

اما سوال اینجاست که آیا بلایای طبیعی نفی کننده این نظم هستند؟
در پاسخ به این سوال باید توجه داشت که برخی از بلایای طبیعی مانند آتش فشان، زلزله و ... سبب بقای زمین و به تبع آن بقای موجودات آن هستند، اما بالاخره در پی وقوع این بلایا که خیر اکثری دارند(و خود آنها نیز بر اساس نظم خاصی محقق می شوند)، برخی ناملایمات نیز پدید می آید که اگر با خیر عظیم آنها مقایسه شود، هر عاقلی را به ضروری بودن آنها متقاعد می کند. به تعبیر دیگر شری که از بلایای طبیعی متوجه انسان می شود، شر نسبی است؛ به طوری که مثلا زلزله و آتش فشان نسبت به ساکنان منطقه زلزله خیز یا دامنه آتش فشان، شر است اما نسبت به کل کره زمین عاملی برای تخلیه انرژی و ثبات است.

نکته دیگر اینکه گاهی اوقات خطاها و اشتباهات انسانی است که سبب خسارات مالی و جانی می شود: «ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذيقَهُمْ بَعْضَ الَّذي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ»؛ فساد، در خشكى و دريا به خاطر كارهايى كه مردم انجام داده ‏اند آشكار شده است خدا مى‏ خواهد نتيجه بعضى از اعمالشان را به آنان بچشاند، شايد (بسوى حق) بازگردند!(1) به عنوان مثال کسی که خانه خود را در حریم رودخانه بنا می کند، با طغیان رودخانه، خانه او نیز از بین می رود و یا همین انسان که با عملکرد اشتباه خود سبب گرم شدن زمین می شود، بسیاری از بلایا را برای خود مهیا می کند، مانند بالا آمدن سطح آب اقیانوس و آب گرفتگی بسیاری از شهرهای مجاور دریا و یا خشکسالی و کمبود محصولات در مناطق دیگر و ...

بنابراین عالم هستی با توجه به اینکه هدف آن محقق شده است، دارای نظم غایی است و همچنین انسجام اجزاء این عالم سبب شده تا حوادث و پدیده های آن قابل پیش بینی باشد.(اگرچه علم بشر به پیش بینی برخی از این حوادث نائل نشده است) از سوی دیگر وجود برخی بلایای طبیعی، لازمه استواری این نظم است، اگر چه برخی از نابسامانی ها نیز ساخته و پرداخته خود بشر است.

پی نوشت:
1. روم: 41.

موضوع قفل شده است