حضرت آدم نسبت به چه چیز عزم نداشت(لم نجد له عزما)

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حضرت آدم نسبت به چه چیز عزم نداشت(لم نجد له عزما)

حضرت آدم نسبت به چه چیز عزم نداشت(لم نجد له عزما)آنان كه اولوالعزم من الرسل بودند نسبت به چه چیزی عزم داشتند؟

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
الف) حضرت آدم(ع) بر عهد الهی ـ (اشاره به فرمان الهی مبنی بر نزدیك نشدن به شجره ممنوعه) ـ عزم نداشت. اولواالعزم نیز پیامبری است كه بر عهد الهی و صبر بر انجام تكلیفی كه بر عهده او نهاده شده، عزم داشته باشد. البته همه انبیاء دارای عزم هستند، اما این تأكید نشان از ویژگی و اهتمام این چند پیامبر در انجام آن است.
مرحوم علامه طباطبایی ذیل آیه مزبور می فرمایند: «كلمه عزم، به معناى قصد جزمى چیزى است، همچنان كه خداى تعالى هم فرموده: "فاذا عزمت فتوكل على اللّه"؛ و چه بسا این كلمه اطلاق بر صبر مى شود. و شاید از این جهت باشد كه صبر امرى دشوار بر نفس است، و كسى مى تواند صبر داشته باشد كه داراى عزمى راسخ باشد، و به همین مناسبت نام لازمه صبر ـ یعنی عزم ـ را بر خود آن گذاشته اند؛ همچنان كه در قرآن به كار رفته؛ آنجا كه فرموده: "إن ذلك لمن عزم الأمور"
بنابراین معناى آیه مورد بحث چنین مى شود: سوگند مى خورم كه به تحقیق آدم را در زمانهاى پیش وصیتى كردیم، ولى وصیت را ترك كرد و ما او را نیافتیم كه در حفظ آن عزم جازمى داشته باشد، یا بر آن وصیت صبر كند.
و اما اینكه مقصود از آن عهد چه بوده به طورى كه از داستان آن جناب در چند جاى قرآن برمى آید، عبارت بوده از نهى از خوردن درخت كه در سوره اعراف چنین آمده: "لاتقربا هذه الشجرة"»
البته در بعضی روایات این عهد به اقرار به نبوت و ولایت محمد و آلش و التزام تام به آن تفسیر شده، و آمده است كه آن پیامبران خاص بدین خاطر اوالوالعزم نامیده شده اند كه خداوند در باره حضرت محمد و جانشینان او از آنان عهد گرفت، و عزمشان را جمع كرده بود كه به این مطلب اقرار كنند. این است كه همه این پیامبران بر نبوت نبی خاتم اقرار داشته اند، و این مطلب در شرایع سابق آمده است.("كافی"، ج1، ص416)
و این از آن جهت در مورد این بزرگواران اطلاق شده و در مورد بقیه نیامده كه آنها شریعت جدید آورده بودند، و مجال ذكر پیامبر خاتم و تأكید بر آن این شرایع بوده است، والا بقیه كه همین شرایع را تبلیغ می كرده اند و مطلب جدیدی نداشته اند.
در روایات آمده چون هر یك از اینها دارای شریعت خاصی بودند اولوالعزم نامیده می شوند.("بحارالانوار"، ج11، ص34)
معنی اولوالعزم این است كه آنها پیش از هر كس دیگری به وحدانیت خدا و نبوت پیامبران قبل و بعد از خودشان اقرار كردند، و بر تكذیب و اذیت صبر عزم كردند(بحارالانوار، ج11، ص35، به نقل از تفسیر قمی)
امیدواریم این اجمال برای شما مفید بوده باشد.

موضوع قفل شده است