توصيه هاي اخلاقي ، حضرت امام خميني (ره) به جوانان

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توصيه هاي اخلاقي ، حضرت امام خميني (ره) به جوانان

بسم رب المهدی


توصيه هاي اخلاقي ، حضرت امام خميني (ره) به جوانان

:Gol::Gol::Gol:

بهار توبه ، ايام جواني است که بار گناهان کمتر و کدورت قلبي و ظلمت باطني ناقص تر و شرايط توبه سهل تر و آسان تر است . گيرم انسان بتواند در ايام پيري به اين امر (توبه ) قيام کند ، از کجا (معلوم) به (سن) پيري برسد و اجل اورا در سن جواني و در حال اشتغال به نافرماني نربايد و به او مهلت دهد ؟

پس اي عزيز، هر چه زودتر دامن (همت ) به کمر زن و عزم را محکم و اراده را قوي کن و از گناهان ، تا در سن جواني هستي يا در حيات دنيايي مي باشي توبه کن . ..

شما جوان ها بهتر مي توانيد تهذيب نفس کنيد . شما به ملکوت نزديک تر هستيد از پيرمردها . يک پير اگر بخواهد اصلاح شود بسيار مشکل است ، جوان زودتر اصلاح مي شود . حالا که جوان هستيد سير خودتان را بکنيد . شروع کنيد همين الان .

تا جواني ، به قدر ميسور در رفع حجب و شکستن اقفال براي رسيدن به آب زلال و سر چشمه نور کوشش کن که هزار جوان که به ملکوت نزديک ترند موفق مي شوند و يک پير موفق نمي شود .

قيد و بندها و اقفال شيطاني اگر در جواني غفلت از آن ها شود هر روز که از عمر مي گذرد ريشه دار تر و قوي تر مي شوند.


از مکايد بزرگ شيطان و نفس خطرناک از آن اين است که به انسان وعده صلاح در آخر عمر و زمان پيري مي دهد و تهذيب و توبه الي الله را به تعويق مي اندازد براي زماني که درخت فساد و شجره زقوم قوي شده و اراده و قيام به تهذيب ضعيف بلکه مرده است .

مطلوب در تلاوت قرآن شریف آن است که [ قرآن ] در اعماق قلب انسان تأثیر کند و باطن انسان صورت کلام الهی گیرد ، و از مرتبه ی ملکه به مرتبه ی تحقق رسد .

و اشاره به این فرموده آن جا که [ معصوم ] فرماید :
« جوان مؤمن اگر قرائت کند ، قرآن در گوشت و خون او وارد شود » و این کنایه از آن است که صورت قرآن در قلب مستقر و جایگزین گردد به طوری که خود باطن انسان ، کلام الله مجید و قرآن حمید گردد به اندازه ی لیاقت و استعدادش . 1

پی نوشت :
1 - قرآن از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه ص 103
.

فرضاَ که انسان مبتلای به معاصی دیگر نگردد - گر چه بعید بلکه محال عادی است - خود تعلیق به دنیا و محبت به آن ، اسباب گرفتاری است . بلکه میزان در طول کشیدن عالم قبر و برزخ ، همین تعلقات است .
هر چه آن ها کمتر باشد برزخ و قبر انسان ، روشن تر و گشاده تر و مکث انسان در آن عالم کمتر است . و لهذا برای اولیای خدا بیش تر از سه روز - چنان چه در بعضی روایات است - عالم قبر نیست . آن هم برای همان علاقه ی طبیعی و تعلّق جبلّی است . 1

پی نوشت :
1 - چهل حدیث امام خمینی رحمة الله علیه حدیث 6 .

[=Microsoft Sans Serif]از امور مهمی که لازم است وصیت نمایم ، اعانت نمودن به بندگان خدا ، خصوصا محرومان و مستمندان که در جامعه ها و مظلوم و بی پناهند ، هر چه توان داری در خدمت اینان - که بهترین زاد راه تو است و از بهترین خدمت ها به خدای تعالی و اسلام عزیز است - به کار بر و هر چه توانی در خدمت مظلومان و حمایت آنان در مقابل مستکبران و ظالمان کوشش کن . 1:Hedye:

پی نوشت :
1 - وعده ی دیدار - نامه ی حضرت امام به مرحوم حاج سید احمد آقا .

هان اى دل غافل !از خواب برخيز و مهياى سفر آخرت شو :
[فقد نودى فيكم بالرحيل]
صداى رحيل و بانگ كوچ بلنداست . عمال حضرت عزرائيل در كارند و تو را در ه ركن به سوى عالم آخرت , سوق مى دهند و باز غافل و نادانى :

اللهم انى اسئلك التجافى عن دارالغرور والانابه الى دارالسرور و الاستعداد للموت قبل حلول الفوت .

بارخدايا ازتو مسالت دارم كه به من دورى از خانه غرور و مستى و بازگشت به دار سرور و آمادگى قبل از حلول فرصت , عنايت فرمايى .1


پی نوشت :
1 - دستورالعملهای امام خمینی رحمة الله علیه .

جبران معاصی در آن عالم ، فرضاَ که اهل نجات و عاقبت امرش سعادت باشد ، کار سهلی نیست .
فشارها و زحمت ها و سوختن هایی در دنبال است تا انسان لایق شفاعت شود و مورد رحمت ارحم الراحمین گردد .
پس ای عزیز ، هر چه زود تر دامن [ همت ] به کمر زن و عزم را محکم و اراده را قوی کن ، و از گناهان ، تا در سن جوانی هستی یا در حیات دنیایی می باشی ، توبه کن ، و مگذار فرصت خداداد از دستت برود ، و به تسویلات شیطانی و مکاید نفس امّاره اعتنا مکن . 1

پی نوشت :
1 - چهل حدیث ، ص 274 .

موضوع قفل شده است