تهاجم فرهنگي

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تهاجم فرهنگي

تهاجم فرهنگي چيست؟راههاي مقابله با آن چيست؟

تهاجم فرهنگي :

معني فرهنگ : به مجموعه اي از آداب و رسوم و عقايد ، هنجارها و ويژگيهاي رفتاري و عقيدتي يک جامعه ميگن فرهنگ .

فرهنگ بطورتدريجي درجوامع مختلف شکل ميگيره وهويت جوامع با فرهنگش شناخته ميشه،هرفرهنگی امکان داردبا فرهنگ جوامع ديگه مشترکاتي داشته باشه اماويژگيهايي داره که اونو از فرهنگهاي ديگه متمايز ميکنه،ازجمله عوامل مختلفي مثل تاريخي ، جغرافيايي و غيره . براي نمونه فرهنگ شرقي با فرهنگ غربي اختلافت زيادي داره و همينطور جوامع ديني با جوامع لائيک متفاوته . امروزه با وجود پيشرفت جوامع بشري مرز بين کشور ها و فرهنگ ها شکسته شده و اين تلاقي مرزها باعث تلاقي فرهنگ ها ميشه ، و در اينصورت يک فرهنگ گاه فرهنگ مقابل رو تحت تاثير خودش قرار ميده و يا يا ممکنه که با هم دچار تقابل بشن . معمولا جوامع قدرتمند که ابزارهاي بيشتري در دست دارن سعي ميکنن فرهنگ خودشون رو به بقيه جوامع تحميل کنن . بعد از استعمار قديمي که با جنگ صورت ميگرفت و کشور استعمار گر زبان و فرهنگ خودش را به مستعمره خود تحميل ميکرد نوبت استعمار جديد رسيد که در حال حاضر آمريکا اونو هدايت و رهبري ميکنه .

البته اين شيوه جنگ و استعمار وقت زيادي لازم داره که همونقدر هم ماندگاري زيادي داره ، ابزارهاي اين جنگ جديد عبارتند از شبکه هاي ماهواره اي، شبکه اينترنت، رايانه، تلفن هاي همراه و تصويري، رسانه هاي صوتي وتصويري ونوشتاري، سينما و... که متاسفانه بيشتر این ابزار در اختیار کشور های قوی تر مثل آمریکا و صهیونیست ها قرار داره ، برای همین اکثر محتوایی که از این ابزار های پیشرفته منتشر میشه در راستای اهداف این کشور ها و فرهنگها قرار داره و ازشون برای استعمار بقیه ملتها استفاده میشه ، این وسایل با بهره گیری از آخرین نوآوری های فنی وشگردهای روانی و تبلیغاتی، به بمباران فکری مخاطبان خودشون می پردازن و اون چیزی رو که می خوان به اونا القا می کنن.

در مرحله اول این القائات تفکر و فرهنگ جوامع دیگه رو مورد هدف قرار میده و در مرحله دوم باعث شکستن روحیه مقاومت و ایجاد رو حیه تسلیم میشه و در آخر به تبلیغ فرهنگ خودشون می پردازن .

البته تمام شاخصه های فرهنگ غرب منفی نیست ، بلکه بسیاری از این شاخصه ها موجب پیشرفت غرب در ابعاد گوناگون شدن ، امام نکته مهم اینه که هدف فرهنگ غرب از یک طرف سرکوب هر گون فرهنگ رقیب و مخالفه که که روزی جای فرهنگ غرب رو بگیره و بر اون غلبه کنه و موقعیتش رو بخطر بندازه ، و از سوی دیگه تلاش ابر قدرتها اینه که سایر ملتها همواره تابع سیاستهای اونا باشن و به استقلال دست پیدا نکنن . و پر واضحه که حمله به عرصه فرهنگ هر دو هدف رو تحت پوشش قرار میده .

اما بعضی از روشهای مقابله :

در برابر اقدامات فرهنگی غرب چه باید کرد ؟

غرب برای خراب کردن باقی فرهنگها از روش تهاجم و شبیخون استفاده میکنه که هدفشم تخریب بنیانهای فرهنگ رغیبه و از این طریق میخواد که فرهنگ خودش رو جایگزین فرهنگ شکست خورده بکنه . از سوی دیگر کشورهای مورد هدف تهاجم فرهنگی هم از امکانات ارتباطی برخوردارن و به طور طبیعی در برابر رقبا و دشمنانشون مقابله به مثل فرهنگی می کنن.

مثلا رسانه های بعضی از کشورها در سراسر جهان مشغول نقد و زیر سوال بردن فرهنگ آمریکا هستند و در خیلی از موارد خود آمریکایی ها باعث دود شدن زحمات خودشون میشن مثل کارهایی که انجام دادن با عنوان آزادی و حقوق بشر که در آخر باعث ایجاد جنگ در اون کشور شد . و نه حقوق بشری رعایت شد و نه آزادی بوجود اومد .

اولین دریچه ای که از آن برای تهاجم به فرهنگ ملل دیگه استفاده میشه هنره ، پس ما باید اول ار هنر شروع کنیم ، یکی از ابزارهای قدرتمند در ساخت و ایجاد یه فرهنگ هنره . پس ما باید بیشتر به هنرمون بها بدیم و فرهنگمون رو در قالب هنر به باقی ملت ها معرفی کنیم .

به تعبیر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران " جهان تشنه اسلام ناب محمدی است " و از طرفی تبلیغ یک وظیفه دینی و انسانیه و در جایی که رقبا به ترویج فرهنگ خود می پردازند، دلیلی نداره ما به چنین کاری نپردازیم.

چند روش مقابله با تهاجم فرهنگی از زبان فرمانده بسیج سپاه منطقه همدان سردار عبدالرضا آزادی :

- مقابله با تهاجم فرهنگي وظيفه آحاد مردمجامعه است .

- مردم جامعه بايدبا اتکا به فرايض ديني و مذهبي ، تهاجم فرهنگي را در جامعه ريشه کن کنند .

- دولت و مجلس بايد با حمايت از طرح‌هاي امر به معروف و نهياز منکر، کمبودهاي موجود در اين بخش را برطرف کند .

- احياي فريضه امربه معروف و نهي از منکردر جامعه نيازمند مشارکت همه جانبه مردم است .

* یکی از دوستان میگفت برای مقابله با تهاجم فرهنگی باید اطلاع رسانی درست انجام بشه .

* راه مقابله اينه که وقتي مردم يه راه جلوشون ميبينن و اگه اون راهم اشتباه باشه و راه درست نشون داده نشه يا کمرنگ باشه که کسي متوجه نشه اکثرا اون راهم انتخاب ميکنن ، بايد تبليغ زياد کرد و هميشه رضاي خدا رو در نظر داشت چون اونوقته که حرفا به دل خود بخود ميشينه و يه چيز ديگه اينکه تو زمونه ما بايد از بچه ها بيشتر شروع کرد چون دارن رو مغز بچهها بيشتر کار ميکنن .

* یه نمونه از عواقب شدید تهاجم فرهنگی رو میشد توی راهپیمایی 22 بهمن دید ، چقدر جالب روی مغز مردم کار کردن ، و خداییش خیلی موفق بودن چون حالا که دقیقا نگاه میکنم به اطرافم میبینم که خیلی از ارزشها رو ضد ارزش معرفی کردن و خیلی از ضد ارزشها رو ارزش ، حالا برسیم به راهپیمایی : میخوام افراد حول و حوش راهپیمایی رو گروه بندی کنم ، یه گروه بیرون از صف راهپیمایی یه گوشه ای ایستاده بودن و به مردمی که شعار میدادن میخندیدند ، یه گروهی فقط نگاه میکردند و دوست داشتند برن راهپیمایی ولی میترسیدن مردم بهشون بخندند و از همین گروه افرادی هم بودند که خجالت میکشیدند کسی اونا رو توی جمعیت ببینه برای همین همراه صف و در کنار و پشت مردم قدم میزدند ، حالا برسیم به افراد داخل صف : گروه اول کسایی بودن که از طرف نهادها و سازمانها برای راهپیمایی فرستاده شده بودن و از ترس آبرو با صف همراه شده بودن ، گروه بعدی به زور آورده شده بودن منظورم همون دبستانیاست که از ترس ناظم اومده بودن ولی خداییش شور و حال عجیبی داشتند ، گروهی هم با اینکه توی صف راهپیمایی بودن اما خجالت میکشیدن شعار بدن ، و گروه آخر هم بقول تلویزیون و رسانه ها مشت محکمی به دهان آمریکا زدند ، با تمام وجود شعار میدادند بدون اینکه از کسی خجالت بکشن . توی این نوشته آخری از کلمه خجالت خیلی استفاده شده می دونید چرا ؟ به همون دلیلی که گفتم . همون ارزش کردن ضد ارزشها و ضد ارزش کردن ارزشها . کاری کردن با مردم ما که مسلمونا توی کشور خودشون بر علیه ظلم و فساد نتونن حرفی بزنن ، اگه با زور همچین کاری میکردند می دونستند که ملت زور رو قبول نمی کنه برای همین با تزریق بعضی از افکار مثل " راهپیمایی کار بیهوده ایه و کسی شما رو نمی بینه و از این حرفا " مخ ملت رو شستشو دادن در جواب این افراد و این تفکرات که فکر میکنن اگه از خونه بیرونه بیان چیزی نمیشه چون فقط یک نفر هستن باید گفت : قطره قطره جمع شود ونگهی دریا شود .

ملت عزیز ایران ، برادران و خواهران مسلمان ، ای کسانی که برای حفظ اسلام و جلوگیری از نفوذ اجنبی به خیابانها رفتید و با فریادهای خودتون هر ظلم و و هر دخالتی از طرف ظلم رو منفور اعلام کردید ، درود بر شما و بر غیرت آهنین شما .

و در آخر ، چه کسی میخواهد من و تو ما نشویم خانه اش ویران باد .

منابع :

1 - http://www.bashgah.net

2 - http://www.irna.com

3- یه تحقیق کوچولو

4- نظرات چند تا از دوستان و اطرافیان ( که اکثراً روی کار هنری و فرهنگی تاکید داشتند )

5- تجربه شخصی

موضوع قفل شده است