جمع بندی تقوی ، معیار برتری و سنجش انسان ها

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقوی ، معیار برتری و سنجش انسان هابا سلام خدمت اساتید بزرگوارسوالی برای بنده پیش آمده است که به این قراراست :خدای م تعال در قرآن کریم فرموده است که معیاربرتری و سنجش انسان ها میزان پرهیزکاری و تقوی آنهاست.
بر اساس سخنان حضرت علی (ع) هم متوجه شدم تقوی پرهیز از گناه و کنترل نفس است.
همچنین امام رضا (ع) فرموده اند که یقین بالاتر از ایمان و تقوی و تقوی بالاترایمان و ایمان بالاتر از اسلام است.حال با توجه به این موارد ، آیا ممکن است انسان مسیحی یا یهودی یا حتی کافر اما پایبند اخلاقیات به تقوی دست یابد ؟ یا به درجه ایاز آن ؟و آیا خداوند ابتدا انسان ها را فارغ از دین بلکه بر اساس پرهیزکاری آنها می سنجد ؟
و در همین رابطه آیا انسان یهودی یا مسیحی یا کافر با تقوی از مسلمان بی تقوی بالاتر است ؟؟؟

منتظر پاسختان هستم
یاعلی


با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

[="Tahoma"][="Blue"]

zetoos;819955 نوشت:
با سلام خدمت اساتید بزرگوار

سوالی برای بنده پیش آمده است که به این قراراست :

خدای م تعال در قرآن کریم فرموده است که معیاربرتری و سنجش انسان ها میزان پرهیزکاری و تقوی آنهاست.
بر اساس سخنان حضرت علی (ع) هم متوجه شدم تقوی پرهیز از گناه و کنترل نفس است.
همچنین امام رضا (ع) فرموده اند که یقین بالاتر از ایمان و تقوی و تقوی بالاترایمان و ایمان بالاتر از اسلام است.

حال با توجه به این موارد ، آیا ممکن است انسان مسیحی یا یهودی یا حتی کافر اما پایبند اخلاقیات به تقوی دست یابد ؟ یا به درجه ایاز آن ؟

و آیا خداوند ابتدا انسان ها را فارغ از دین بلکه بر اساس پرهیزکاری آنها می سنجد ؟
و در همین رابطه آیا انسان یهودی یا مسیحی یا کافر با تقوی از مسلمان بی تقوی بالاتر است ؟؟؟

منتظر پاسختان هستم
یاعلی

با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی و با تشکر از شما بخاطر سوالتان.
در حدیثی از امام رضا علیه السلام وارد است که:
إنّما دین هُو الإسلامُ ، و الإيمانُ فَوقَهُ بدَرَجَةٍ و التَّقوى فَوقَ الإيمانِ بدَرَجَةٍ ، و اليَقينُ فَوقَ التَّقوى بدَرَجَةٍ ، و لَم يُقسَمْ بَينَ النّاسِ شيءٌ أقَلُّ مِن اليَقينِ (1)
یعنی دين همان اسلام است و ايمان يك درجه بالاتر از آن است و تقوا يك درجه بالاتر از ايمان و يقين يك درجه بالاتر از تقواست و ميان مردم چيزى به اندكى يقين تقسيم نشده است.

بر اساس طبقه بندی که در این روایت شده است مدارج انسانیت به ترتیب از آغاز تا انجام عبارت است از

  1. اسلام
  2. ایمان
  3. تقوا
  4. یقین.
به عبارت دیگر رسیدن به مقام یقین ناگزیر از تقواییم و برای رسیدن به تقوا ناگزیر از ایمانیم و برای رسیدن به ایمان ناگزیر از اسلامیم.

پس با این ملاکی که امام بیان نموده نمی توانیم انسان مسیحی یا یهودی را به دلیل دوری وی از برخی محرمات با تقوا بدانیم زیرا شرط اصلی رسیدن به تقوا اولا اسلام و دوما ایمان است و اگر کسی از برخی محرمات مطابق عقائد دینی خودش پرهیز می کند در صورتی که معتقد به نبوت نبی اکرم صلی الله و ولایت حضرت علی علیه السلام نباشد با تقوا و یا اهل یقین خطاب نمی شود.

اما در پاسخ به این سوال که: مسیحیان و یهودیانی که از برخی محرمات دوری می گزینند در مقایسه با مسلمانانی که صرفا زبانا اعتقاد به نبوت نبوی و ولایت علوی دارند و در عمل از انجام دستورات قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام سرباز می زنند کدام یک شرافت بیشتری دارند؟
باید بگویم مسلما آن مسیحیان و یهودیان به حسب میزان رفتار صحیح خود نسبت به کسانی که صرفا زبان دینی دارند و در عمل عاری از دین هستند مقرب ترند.

به عنوان مثال جماعت گرگ سیرت داعشی نیز مدعی اسلامند اما این گروه هرگز از مسیحیان و یهودیانی که به آیین دین خویش متعهدند بالاتر نبوده و حتی هم رتبه با ایشان نیز نیستند بلکه ایشان مصداق اتم کلام خداوندند که فرمود:

أَمْ تَحْسَبُ أَنَّ أَكْثَرَهُمْ يَسْمَعُونَ أَوْ يَعْقِلُونَ إِنْ هُمْ إِلَّا كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبِيلًا (2)

پی نوشت:
1-الكافي : 2/52/5.
2- سورة الفرقان: 44

[/]
موضوع قفل شده است