جمع بندی تفریح و سرگرمی زنان در گذشته چه بوده؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفریح و سرگرمی زنان در گذشته چه بوده؟

سلام

سوال من این است که:

آیا می دانید در گذشته (قبل از اختراع دستگاه های ارتباط جمعی مثل تلویزیون، رادیو، روزنامه، کامپیوتر، و همینطور ماهواره و ...) زن ها و دختران در خانه، برای تفریح و سرگرمی، دقیقا چه کار می کردند؟ اگر کسی می داند به ما هم بگوید مستفیض شویم!

البته غیر از قرآن و کتاب! و همینطور قبل و بعد از ظهور مسیح و اسلام

با تشکر و خدانگهدار

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد مقداد

[="Navy"]

ladder;606685 نوشت:
قبل از اختراع دستگاه های ارتباط جمعی مثل تلویزیون، رادیو، روزنامه، کامپیوتر، و همینطور ماهواره و ...

منظورتون اینه که امروزه، تنها کانال تفریحی دختران و زنان از طریق رسانه های ارتباط جمعی هستش؟؟؟ اینجوری باشه که خیلی ... !!!
یا مد نظرتون بررسی یک برهه از زمانه؟

آخه من فکر می کنم تفریح در دنیای واقعی و نه مجازی، قدیما بیشتر از الان رونق داشته و به اعتبار خاطرات بزرگترا، دلچسب تر هم بوده. ولی بازم باید مذاق هر کسی رو در مورد اینکه چه چیزی تفریح محسوب میشه و چه چیزی اسمش تفریح نیست، در نظر گرفت دیگه!!!

ببخشید قبل از پاسخ کارشناس محترم، پریدم وسط! موضوع بسته نبود، سوء استفاده کردم.:Cheshmak:[/]

ladder;606685 نوشت:
سلام

سوال من این است که:

آیا می دانید در گذشته (قبل از اختراع دستگاه های ارتباط جمعی مثل تلویزیون، رادیو، روزنامه، کامپیوتر، و همینطور ماهواره و ...) زن ها و دختران در خانه، برای تفریح و سرگرمی، دقیقا چه کار می کردند؟ اگر کسی می داند به ما هم بگوید مستفیض شویم!

البته غیر از قرآن و کتاب! و همینطور قبل و بعد از ظهور مسیح و اسلام

با تشکر و خدانگهدار

علیک سلام.

ارائه پاسخ به سوال شما با توجه به محدوده وسیع زمانی که مد نظر شماست(قبل و بعد از ظهور مسیح و اسلام) نیازمند انجام تحقیقات مفصلی است که اینجا مجالی برای آن نیست.اما به اختصار می توان گفت:

قدیم‌ترها که هم امکانات کم بود و هم زنان حضور اجتماعی چندانی نداشتند، تفریحات و بازیهای زنان هم کمتر و حتی در حد صفر بود. در گذشته و حتی در عصر حاضر در مناطقی که وسایل و امکانات رفاهی و زندگی ماشینی جریان ندارد،غالبا تفریح زنان با کار همراه می‌شد. مثل انجام کارهای خانه بود. برخی از این کارها به همراه زنان همسایه (سبزی پاک کردن، پختن آش، رب درست کردن و...) انجام می شد که زنگ تفریح خانمها در میانه کارهای خانه بود. شاید بهترین حالتش مشغول شدن به کارهای هنری مثل گلدوزی، سوزن دوزی، بافتنی و غیره بود؛ که البته یادگیری اینها هم معمولا در دوران دختری و نوجوانی بود.

سلام علیکم،
گپ زدن، خوردن، خوابیدن، کارهای هنری (پختنی، دوختنی، تزئین‌کردنی و ...)، بازی کردن با بچه‌ها، عشق‌ورزی به همسر، رفتن به سفرهای تفریحی-زیارتی به همراه خانواده، ... در ضمن اینکه آداب و رسوم متفاوت هم در شکل گذراندن اوقات فراغت دخیل بوده‌اند، مثلا جاهایی که بادگیر داشته‌اند چه بسا استخرمانندی در زیرزمین خانه‌ها هم بوده است که می‌توانسته مورد استفاده قرار بگیرد ... و بسیاری کارهای دیگر از جمله مطالعه که خودتان بیان کردید و بازیهایی از همان دست، مثل جدول حل کردن و معما و چیستان که اگر خیلی قدیمی نباشند هم به هر حال به دوران قبل از رشد سریع وسایل ارتباط جمعی برمی‌گردند، مراسم شعرخوانی و کتابخوانی و غیره هم می‌توانسته جزء فعالیت‌های جمعی خانواده‌ها باشد همچنانکه دعاخوانی و مرثیه‌خوانی می‌توانسته باشد و غیره ...
در ضمن اینکه هر کسی کاری که دستش هست برایش ارزش داشته باشد (کارش از نظر خودش مهم باشد) از انجام آن کار لذت می‌برد ...
هر کسی احساس مفید بودن بکند و فکر کند روزش به بطالت نگذشته است در درون خودش یک احساس فرح و شادی و سعادت دارد ...

در گذشته فقط سایل ارتباط جنبی نبودند که نبودند، بلکه وسایل منزل مثل یخچال و جاروبرقی و آب‌گرمکن و لباس‌شویی و ظرفشویی و غیره هم نبودند، در ضمن آنکه جمعیت خانواده‌ها هم غالباً بیشتر بود و در نتیجه برای بخصوص خانم‌ها از نظر کار منزل در مقایسه‌ی با امروز وقت فراغت کمتری به وجود می‌آمد که آن هم یا صرف استراحت می‌شد و یا کارهایی که در بالا بیان گردید ... برای خانم‌های پولدار که کارهای منزلشان را خدمه انجام می‌دادند چه بسا دور هم جمع شدن‌های خانم‌ها و صحبت کردن‌هایشان و وقت صرف کارهای هنری کردن و مطالعه و رسیدن به زیبایی خود و غیره بیشتر بوده است ...

اینها برای ایران بود تا جایی که حقیر به ذهنم رسید، در مناطق دیگر مطابق رسومات خودشان برخی از این تفریحات شکل‌های دیگری هم به خود می‌گرفته‌اند، مثل اینکه جزء هنرهایشان ساز موسیقی هم چه بسا قرار داشته است و یا در مهمانی‌هایشان رقص‌های سنتی داشته‌اند و غیره، ولی همانجا هم ابتذال به حدّ امروز نمی‌رسید ...

اتفاقاً در تمامی این موارد (که برای ایران نام برده شد) بسیاری از فرح و شادی‌ها هم حقیقی‌تر بودند، بر خلاف شادی در اثر دیدن مثلاً یک فیلم شاد که در بسیاری از مواقع صحنه‌های آن هیچ بهره‌ای از حقیقت ندارند ... مثلاً در فیلم‌های شاد انسان از شاد شدن یا موفقیت کسی شاد می‌شود که نه آن کس لزوماً وجود حقیقی دارد و نه آن شادی و موفقیت ناظر بر حقیقت شادی یا موفقیت یک نفر انسان می‌باشد ... در مقابل آن فیلم‌های غمناک است که انسان را وارد یک زندگی سخت و غمگین می‌کنند و بیننده با احساسات نقش اول داستان بالا و پایین می‌رود و احساسات متفاوت انسانی را تجربه می‌کند بدون اینکه حقیقتاً شرایط ایجاد آن موارد به وجود آمده باشد ... در عصر جدید ما همه چیزمان مجازی شده است و نه فقط غذاهایمان که فقط مزه دارند ولی ارزش غذایی ندارند، یا چیزهای دیگر ... ما با دیدن یک فیلم ناراحت می‌شویم و اشکمان در می‌آید و ظرفیت غمگین بودنمان پر می‌شود و دیگر اشکی نخواهیم داشت برای ریختن برای بچه‌های فلسطین و لبنانی و غیره ... ما با خوشحالی یک دزد که موفق به دزدیدن یک تابلو از یک موزه‌ی با امنیت بالا شده است شاد می‌شویم و دیگر نمی‌توانیم با اعضای خانواده‌امان ارتباط درستی برقرار کنیم ... ما کلا زنده‌ایم به فضای مجازی و در نتیجه مجازاً انسان بودن را تجربه می‌کنیم و روزبروز فاصله‌امان در فضای حقیقی زیادتر شده و روحیه‌ی انسانیت در ما می‌میرد ... مردن ... زجر کشیدن ... دوست داشتن ... تمامی اینها برایمان مانند یک فیلم شده است ... یاد گرفته‌ایم همه چیز مجازی باشد ... (بدون اینکه منظورم پرسنده‌ی ابتدایی تاپیک باشند :Gol:و در یک نگاه خاص) شادی کردن با آهنگهای شاد و رقصیدن و پایکوبی به عنوان یک واکنش طبیعی بدن به ندایی شیطانی و دیدن فیلمهای بدون پشتوانه‌ی حقیقی را اسمش را گذاشته‌ایم تفریح و سرگرمی و شادی کردن و حالا سؤال می‌پرسیم که در گذشته تفریح چه بوده است؟ :Gig:
در ضمن اینکه ما در اسلام اوقات فراغت به معنای امروزی آن نداریم ... نفس را باید مشغول کرد به کاری مگرنه او ما را مشغول هوا و هوس خودش می‌کند (فأذا فرغت فانصب) ... نه اینکه تفریح نداشته باشیم بلکه اوقات فراغت نداریم ... تفریح و استراحت به عنوان هدف واسطه که بازیابی نیرو و نشاط باشد و کسب آمادگی برای از سر گرفتن کارها این را داریم ولی اینکه خود تفریح و سرگرمی برای خودش یک کار باشد که لازم باشد نیرو و نشاط صرفش شود را نداریم، حقیر ندیدم اگر کسی سراغ دارد استفاده می‌کنیم ... :ok:

یا علی علیه‌السلام

گرگم به هوا ، گل یا پوچ و تفریحات سالم دیگر

تفریح و سرگرمی زنان در گذشته

جمع بندی

پرسش:

در گذشته (قبل از اختراع دستگاه های ارتباط جمعی مثل تلویزیون، رادیو، روزنامه، کامپیوتر، و همینطور ماهواره و ...) زن ها و دختران در خانه، برای تفریح و سرگرمی، دقیقا چه کار می کردند؟

پاسخ:

در گذشته که هم امکانات کم بود و هم زنان حضور اجتماعی چندانی نداشتند، تفریحات و بازیهای زنان هم کمتر و حتی در حد صفر بود. در گذشته و حتی در عصر حاضر در مناطقی که وسایل و امکانات رفاهی و زندگی ماشینی جریان ندارد،غالبا تفریح زنان با کار همراه می‌شود. مثل انجام کارهای خانه . برخی از این کارها به همراه زنان همسایه (سبزی پاک کردن، پختن آش، رب درست کردن و...) انجام می شد که زنگ تفریح خانمها در میانه کارهای خانه بود. شاید بهترین حالتش مشغول شدن به کارهای هنری مثل گلدوزی، سوزن دوزی، بافتنی و غیره بود؛ که البته یادگیری اینها هم معمولا در دوران دختری و نوجوانی بود.

موضوع قفل شده است